توضیحات

ویرایش
بخش قلعه‌چای یکی از بخش‌های تابعه شهرستان عجب شیر در استان آذربایجان شرقی در شمال غربی ایران است.
قلعه چای منطقه ای زیبایی است که در روستای هرگلان عجبشیر قرار دارد.
این منطقه آب و هوای کوهستانی مطلوب، مناظر طبیعی بکر و منحصر بفردی دارد.
گور دخمه تاریخی نیگه چه، روستای صخره ای چهار بلوط و دو چشمه آب معدنی از شاخص‌ترین جاذبه‌های این منطقه تاریخی و فرهنگی است.
این منطقه پنج قلعه تاریخی دارد که به هزاره اول پیش از میلاد مربوط هستند.
این قلعه‌ها :قلعه ضحاک، کهن دژ، جوان قلعه و قلعه حوری می‌باشند که به ثبت هم رسیده اند.
منطقه نمونه گردشگری قلعه چای عجب شیر در کنار سد قرار گرفته است و قلعه بزرگ و معروف داش قلعه(ضحاک) در انتهای این سد قرار دارد.
حاشیه سد قلعه چای مسیر بسیار زیبایی پوشیده از درخت دارد , منطقه چشم نواز بارازلو ، ارتفاعات مشرف به دریاچه واقع در پشت سد و قلعه تاریخی باعث قابلیت بالای منطقه برای جذب گردشگر شده است.
این منطقه دارای قبرستان‌های تاریخی با سنگ نوشته‌های ارزشمند، روستاهای ...مشاهده کامل متن تاریخی و کبوترخانه‌های قدیمی است.
گور دخمه تاریخی نیگه چه، روستای صخره ای چهار بلوط، دو چشمه آب معدنی، وجود روستاهای کوهپایه ای، آب و هوای مطبوع و دسترسی به دامنه‌های سهند از قابلیتها و فرصتهای منطقه قلعه چای به شمارمی رود.
گردشگران می‌توانند با کوه‌پیمایی، صخره‌نوردی، ورزش‌های آبی ,بازدید از قلعه تاریخی موجود از منطقه لذت ببرند.
معرفی غارهای طبیعی، پل تاریخی، سدها و سایر آثار و جاذبه‌های منحصر بفرد این منطقه باعث افزایش گردشگران به قلعه چای شده است.
هم اکنون حدود یک هزار و 800 اثر تاریخی آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی ثبت شده که از این تعداد یکصد اثر به شهرستان عجبشیر تعلق دارد.
منبع:
http://ajabshir.mihanblog.com/extrapage
http://www3.shiraz.irna.ir
http://ilna.ir/news/news.cfm?id=20369
آبشار هرگلان

آبشار هرگلان

شهرستان عجب‌شیر با وسعت 738 کیلومتر مربع در 100 کیلومتری تبریز واقع شده و از سمت شمال با شهرستان‌های اسکو و آذرشهر، از سمت شرق با شهرستان مراغه، از سمت غرب با دریاچه ارومیه و از سمت جنوب با شهرستان بناب هم‌مرز است. این شهرستان در منطقه کوهستانی واقع شده و دارای تابستان‌های معتدل و زمست...

اطلاعات | نقشه
منطقه نمونه گردشگری قلعه چای عجب شیر

منطقه نمونه گر...

بخش قلعه‌چای یکی از بخش‌های تابعه شهرستان عجب شیر در استان آذربایجان شرقی در شمال غربی ایران است. قلعه چای منطقه ای زیبایی است که در روستای هرگلان عجبشیر قرار دارد. این منطقه آب و هوای کوهستانی مطلوب، مناظر طبیعی بکر و منحصر بفردی دارد. گور دخمه تاریخی نیگه چه، روستای صخره ای چهار ب...

اطلاعات | نقشه
سد قلعه چای

سد قلعه چای

توسعه کشاورزی در ایران به عنوان یکی از اهرمهای پیشرفت اقتصادی همراه با عوامل مهمی چون افزایش جمعیت بالاتر رفتن سطح بهداشت محدودیت منابع آب شیرین برداشت بیش از حد از آبهای زیرزمینی و سرانجام هجوم جبهه‌های آب شور به شیرین احداث سدهای مخزنی را در اولویت کارهای عمرانی قرار میدهد . به همین ...

اطلاعات | نقشه
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب