1 1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : سرد
نام قدیم : ادریس آباد،آزادشهر،سربند
شهرستان شازند یکی از شهرستانهای استان مرکزی ایران است. مرکز این شهرستان، شهر شازند است که در ۳۳ کیلومتری جنوب غربی اراک قرار دارد.
این شهرستان دارای دو نقطه شهری شازند و آستانه و 2 بخش مرکزی ...مشاهده کامل متن و هندودر می‌باشد. این شهرستان یکی از قطب‌های گردشگری استان مرکزی است که با جاذبه‌های متعدد طبیعی و تاریخی، گردشگران را به خود فرا می‌خواند.
این شهرستان خوش آب و هوا و سرسبز با 2۸۲۷کیلومترمربع در جنوب غربی استان مرکزی واقع شده و از شمال و شمال شرق به‌اراک، جنوب و جنوب غرب به بروجرد(استان لرستان) و از غرب به ملایر(استان همدان) محدود است و دارای آب و هوای کوهستانی است.
این شهرستان دارای دو شهر، شازند و آستانه، دو بخش و هفت دهستان به مرکزیت شهر شازند است. مردم این شهرستان به زبان فارسی و با لهجه‌های متمایل به لری و ترکی تکلم دارند.
قدمت شازند به دوران قاجاریه می‌رسد و گویند دهی بوده که «ادریس آباد» نام داشت. هم زمان با عبور راه آهن سراسری از این ده و ساخت ایستگاه، که به علت مجاورت با کوهی (کوه شازند) که در کنار آن قرار داشت نام این ایستگاه را شازند گذاشتند و بعد از تغییر نام مناطقی که درمجاورت ایستگاه بود، ادریس آباد شازند خوانده شد و چون در مسیر ایستگاه راه آهن قرار داشت شهر و سپس مرکز شهرستانی به نام شازند نامگذاری شد.
این منطقه به خاطر ارتفاع زیاد و کوهستانی بودن دارای آب و هوای کوهستانی با زمستانهای سرد و پر برف و تابستانهای معتدل و خنک است. ازجاذبه‌های گردشگری شازند "امامزاده سهل ابن علی" در شهر آستانه است که سه مقبره به نامهای سهل ابن علی (ع)، طالب ابن علی (ع) و جعفر ابن علی(ع)، از نوادگان حضرت علی (ع)، درآن قرار دارد، و هر ساله تعداد کثیری از مردم ایران به ویژه اهالی استان مرکزی به زیارت این بزرگواران می‌آیند.
ذکر سال‪ 749 روی سنگ قبر سهل ابن علی (ع)، قدیمیترین تاریخ موجود از این امامزاده است .
شازند در قدیم ادریس آباد نام داشته‌است، اما کم کم به واسطهٔ کوهی در نزدیکی آن، به شاه زنده معروف شده‌است. زرتشتیان منطقه عقیده داشته‌اند که کیخسرو و پهلوانان نامی ایران در این کوه از نظرها پنهان شده‌اند.
در مورد تاریخچه شازند سندی در دست است ( کلیسای جلفای اصفهان ) که در زمان صفویان به دستور شاه عباس ارامنه به این منطقه کوچانده شده اند و مردمان خود شازند ( شهر شازند) در اصل از ارامنه بوده اند و اندکی هم از لرستان می‌باشد و ترک زبانان بیشتر در منطقه سربند ساکن اند .
اولین ارامنه از طرف همدان به شازند آمده اند و در روستای جزنق ساکن شده اند و بعد به شازند آمده اند در خود شهر شازند ( محله کلاوه - ازنا- عباس آباد - ادریس آباد ) بیشتر ارمنی نشین بوده اند که محله کلاوه شش دانگ ارمنی - ازنا چهار دانگ ارمنی دو دانگ مسلمان -عباس آباد شش دانگ ارمنی و ادریس آباد سه دانگ ارمنی و سه دانگ مسلمان بوده است در حال حاضر بیشتر ارامنه از شازند رفته اند و فقط چهار نفر باقی مانده اند در کلاوه و عباس آباد همه مهاجر هستند ولی در ازنا و شازند خانوادهای اصیل منطقه که از گذشته بوده اند وجود دارند مانند نجفی - نوری - رضائی - ادریس آبادی - مشیدی - کریمی -باقری و ... مردم قدیمی این منطقه از ارامنه بسیار به نیکی یاد می‌کنند
بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی ، نام شهرستان به (((آزاد شهر))) و سپس به شهرستان سربند تغییر یافت که اشاره به منطقه سربند در غرب این شهرستان دارد.
شهرستان سربند در اصل دهستانی از این شهرستان بوده، که اکثراً ترک زبان و مهاجر هستند. اما مجددا نام این شهرستان به نام اصیل‌تر شازند برگشت.
تقسیمات کشوری
این شهرستان از سه بخش مرکزی، سربند و زالیات تشکیل شده است و از نظر تعداد روستاها در سطح استان یکی از پر جمعیت‌ترین شهرستان‌ها محسوب می‌گردد و در مجموع هشت دهستان دارد:
دهستانهای بخش مرکزی شهرستان شازند:
دهستان آستانه
دهستان قره کهریز
دهستان کوهسار
نقطه شهری: شازند و آستانه
دهستانهای بخش سربند شهرستان شازند:
دهستان هندودر
دهستان مالمیر
نقطه شهری: هندودر
دهستانهای بخش زالیان شهرستان شازند:
دهستان پل دوآب
دهستان زالیان
دهستان نهرمیان
نقطه شهری: توره
جمعیت
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان شازند در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۲۰۱۰۲ نفر بوده‌است.
صنایع
نیروگاه حرارتی شازند, پتروشیمی اراک, پالایشگاه هفتم تیر شازند کارخانه قند شازند.
وجه تسمیه نام سربند( شازند ) :
ادریش آباد قدیمی شازند مرکز شهرستان سربند می‌باشد که احتمال می‌رود توسط خانواده ادریس ابن معقل تاسیس شده باشد در زمان صفویه بنا بر سیاست آن زمان تعداد زیادی از ارامنه در دو آبادی اطراف آن یعنی ازنا و کلاوه که اکنون محله‌های شهر شازند فعلی می‌باشند سکنی داده شده بودند ابراهیم دهگان مروخ اراکی در کتاب خویش کرجنامه راجع به شازند چنین می‌نویسد شازند از دهات بزرگ توابع اراک که نام این ده در قدیم ادریس آباد بود تا این که راه آهن سرتاسری تهران – جنوب از کنار ده گذشت و ایستگاه مجاور به مناسب کوه مقابل که شاه زنده نام بود شازند نامگذاری کردند و طبق بخشنامه که دهات و شهرهای مجاور باایستگاهها به همان نام ایستگاه خوانده شوند ده هم به نام شازند خوانده شد.
منبع :http://dadgostari-mr.ir/
http://ziuaabad.blogfa.com/
http://markazi.irib.ir/
غار کیخسرو شازند

غار کیخسرو شاز...

غار کیخسرو (شازند) که به شازنده ،کیخسرو و شاه کیخسرو نیز معروف است، دخمه ایست بزرگ و پر از آب و گیاه بر فراز قله کوه به ارتفاع ۲۹۰۰ متری. بنا بر داستان‌های تاریخی مکانی بوده است که شاه کیخسرو در آن ناپدید شده است. این غار به سمت غربی رودخانه قره چای و نزدیک روستای خسبیجان در قله کوه ...

اطلاعات | نقشه
چشمه و سراب عمارت شازند

چشمه و سراب عم...

شاید به جرات بتوان گفت شازند تنها شهرستانی است در استان مرکزی که در دل و پای کوه هایش بیشترین چشمه‌ها و سراب‌ها وجود دارد. برخی از این سراب‌ها و چشمه‌ها دائمی و برخی فصلی هستند. یکی از این چشمه سارهای معروف چشمه و سراب پر آب و منحصر به فرد عمارت است که در روستای عمارت در جنوب شرقی دشت ...

اطلاعات | نقشه
چشمه دوخواهران

چشمه دوخواهران

چشمه دو خواهران در شرق دشت آستانه در دامنه جنوب غربی رشته کوه راسبند (کوه دو خواهران ) در ارتفاع 2360متری از سطح دریا قرار دارد . این چشمه در بالای روستای دو خواهران قرار دارد و برای عامه مردم و اهالی روستا جنبه تقدس و زیارتی دارد. کیفیت آب این چشمه بسیار خوب است و زمین‌های کشاورزی ر...

اطلاعات | نقشه
چشمه آب معدنی چپقلی

چشمه آب معدنی ...

منطقه نمونه گردشگری ‘چپقلی’ اراک واقع در 28 کیلومتری جنوب غربی این شهر، شهرتش را مدیون چشمه آبی شفابخش با خواص درمانی متعدد است که در تمامی ایام سال پذیرای گردشگران و بیماران است. این چشمه با مناظر طبیعی مصفا در بالادست روستای رباط میل بر سینه رشته کوه با صلابت سفیدخانی قرار گرفته و در...

اطلاعات | نقشه
امامزاده سهل ابن علی

امامزاده سهل ا...

بقعه امامزاده سهل ابن علی در شهر آستانه ، در شهرستان شازند واقع شده است. اصل بنا متعلق به قبل از صفویه است و الحاقاتی نیز در دوره قاجار و معاصر به آن افزده شده است. این بنا بر طرحی چهار ایوانی ساخته شده و در حال حاضر شامل یک هشتی چند ضلعی، حیاط محصور از حجره ها، ایوان و قسمت بقعه است....

اطلاعات | نقشه

چشمه بلاغ حک، از مکان‌های اسطوره‌ای ایران

چشمه بلاغ حک یکی از چشمه‌های استان مرکزی است که در 7 کیلومتری شمال غرب شازند در دامنه جنوبی کوه راسوند و در مجاورت کوه بلاغ واقع شده است.
با توجه میزان نزولات جوی و ذوب برف‌ها، میزان نوسان سالیانه این چشمه بسیار زیاد است به طوری که میزان آبدهی فروردین ماه این چشمه نسبت به شهریور ماه بسیار تفاوت دارد ... ادامه مطلب
چشمه بلاغ حک، از مکان‌های اسطوره‌ای ایران

کشف اسکلت 7500 ساله در تپه باستانی سرسختی

در کاوش‌های اخیر تپه باستانی سرسختی شهرستان شازند اسکلت انسان با قدمت هفت هزار 500 سال کشف شد.یکی از آثار باستانی و قدیمی که در تپه سرسختی شازند کشف شده اسکلت کامل و دست نخورده مردی با قدمتی هفت هزار و 500 سال است.
سرپرست گروه انتقال اسکلت اعزامی پژوهشکده حفاظت و مرمت سازمان میراث فرهنگی کشور با ... ادامه مطلب
کشف اسکلت 7500 ساله در تپه باستانی سرسختی

غار کیخسرو

این غار در 35 کیلومتری جنوب غربی اراک و در سمت غربی رودخانه شراء و در کوه شازند واقع شده است.این غار بر خلاف غارهای دیگر که در دل کوه قرار دارند در قله و در ارتفاع 2900 متری قرار دارد . این غار که به شازنده ،کیخسرو و شاه کیخسرو معروف است سمت غربی رودخانه قره چای و نزدیک روستای خسبیجان در قله کوه مرتفع ... ادامه مطلب
غار کیخسرو

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره شازند

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید