2 2 1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
نام قدیم : آوان، دژپل، روناش، دژپوهل
شهرستان دزفول شمالی‌ترین شهرستان استان خوزستان محسوب می‌شود
این شهرستان از لحاظ وسعت دومین شهر بعد از اهواز دراستان می‌باشد که از سمت شمال به استان لرستان و از سمت شرق به شهرستان مسجد سلیمان و استان چهار محال بختیاری واز شمال غربی به شهرستان اندیمشک ...مشاهده کامل متن واز جنوب به شهرستان شوشتر و اهواز و از سمت غرب به شهرستان شوش محدود می‌گردد.
رودخانه دز که از بزرگترین رودخانه‌های استان خوزستان و کشور است در این شهرستان جاری می‌باشد.
طبق نوشته ایرج افشار (شهرهای ایران) دزفول شهری است که پیشینه آن به چندین هزار سال می‌رسد و از کهن‌ترین شهرها استان خوزستان به شمار می‌رود واز دید تاریخ و فرهنگ ویژگی‌های برجسته ایی دارد.
بر اساس گفته‌های کاوشگران باختری در سده‌های گذشته _کسانی مانند والتر هینتس آلمانی_، آوان پایتخت نخستین امپراتوری پهناور کشور عیلام در دزفول کنونی جای داشته‌است.
تپه‌های باستانی چغامیش با دیرینه‌ای نزدیک به ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح که به گفته باستان شناسان، گنجینه ارزشمندی از دانستنی‌های سودمند پیرامون رخدادهای زمان باستان از هزاره هفتم پیش از زایش تا شکوفایی شهرآیین شوش را در بر دارند نیز در دزفول جای دارد.
بانو هلن کانتر _یکی از دست اندرکاران گروه کاوشگری و باستان‌شناسی این گستره_در هنگام یک سخنرانی در تهران پیرامون کاوشهای انجام گرفته درتپه چغامیش از دزفول به نام ‹‹ شهری از سپیده دم تاریخ ›› یاد کرده‌است.
شهر دزفول که ابتدا به نامهای اندامشک.اندامیش ودر میان اعراب اندلمشک موسوم بوده توسط اردشیر بابکان پادشاه ساسانی بنا شده است .
در برخی منابع چنین آمده که پل قدیمی دزفول که در دوران شاپور اول ساسانی بر روی رود خانه دز احداث گردیده بود راه ارتباطی میان دو شهر باستانی جندی شاپور و شوش بشمار می‌رفته است .در کنار این پل یک دژ (قلعه)مستحکم جهت حراست از آن ایجاد شده بود وبهمین جهت این محل را «دژپل» می‌گفتند .
بعد‌ها که به تدریج شوش و جندی شاپور عظمت و اهمیت خود را از دست دادند جمعیت کثیری به دژپل کشیده شدند وبعد با سقوط امپراطوری ایران ، نام دژ پل نیز مانند بسیاری لغات دیگر بصورت دزفول تغییر پیدا کرد.
در طول تاریخ بعد از اسلام شهردزفول گاهی آباد وگاهی ویران گردید اما پیشرفت واقعی آ ن بعنوان یک شهر .بعد از ایجاد سد دز بوجود آمد.در طول جنگ تحمیلی نیز علیرغم آسیب‌های فراوان و بمباران‌های متعدد هوایی که از طرف دشمن دید .
بعلت مقاومت دلیرانه اهالی وبعد از جنگ بدلیل روحیه قوی وکم نظیر مردم دزفول ؛بسرعت محلهای آسیب دیده باز سازی گردید.
از قدیم الایام شهر دزفول به شهر علما و مشاهیر معروف بوده که می‌توان به شیخ مرتضی انصاری دزفولی، ملا محمد تقی ناهیدی دزفولی، آیت الله قاضی دزفولی،آیت الله مخبردزفولی،آیت الله نبوی، کاشف دزفولی،استاد محمد علی امام، استاد قیصر امین پور و بسیاری از فرهیختگان ملی را نام برد.
دزفول معرب دژپل یا دژپوهل (پل به زبان پهلوی پوهل بوده است) و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای استان خوزستان است. این منطقه قصر روناش نیز نامیده می‌شد.
شهرستان دزفول در منطقه گرم و نیمه مرطوب قرار گرفته و خصوصیات عمده آب و هوایی آن هوای گرم و نیمه مرطوب با تابستانهای گرم و طولانی و زمستانهای معتدل می‌باشد
اکثریت مردم شهرستان دزفول فارس بوده و به زبان فارسی با لهجه دزفولی که شبیه فراوانی با لهجه شوشتری دارد صحبت می‌کنند.
در میان جمعیت روستائی منطقه جوامع مختلفی با پیشینه عشایری زندگی می‌کنند، در نواحی شمال غرب عشایر لر، نواحی شرقی عشایر بختیاری و در بخش جنوب و جنوب غربی عشایر عرب ساکن هستند.
در سطح منطقه رود دز جریان دارد که مهمترین منابع آب مصرفی کشاورزی، صنعتی و خانگی است.
برای بهره برداری از آب رودخانه دز سد چند منظوره دز احداث گشته است.سد مخزنی دز از نظر تنظیم آب رودخانه دز، کنترل سیلاب، تولید نیرو و تامین آب مورد نیاز کشاورزان حائز اهمیت است.
گندم، جو، ذرت دانه ای، صیفی جات، سبزیجات، چغندر قند و مرکبات. مرکبات دزفول محصولات عمده کشاورزی دزفول هستند
گریپ فروت و لمون (نوعی لیمو) دزفول به خارج از کشور صادر می‌شوند.
از درختان گز ، کنار ، کیکم ، بادام کوهی و ارزن و از گیاهانی که کار برد دارویی و صنعتی دارند بومادران ؛درمنه و گون کتیرا در نقاط مختلف بویژه در نواحی شمال خاوری شهرستان می‌روید.
وهمچنین پوشش گیاهی جهت چرای دام در حد ضعیف موجود می‌باشد .
روباه ، شغال ,گرگ ، آهو ، خرگوش ، کفتار ، گراز ، پلنگ ، خرس ، کبک ، تیهو و غاز وحشی در سطح این شهرستان مخصوصاً در بخش سردشت وجود دارد .
اساس اقتصاد شهرستان دزفول بر کشاورزی ، دامداری وصنایع کار خانه ای استوار کردیده است.کشاورزی که در رده بالایی از تولید قرارگرفته ، شغل اصلی اهالی دزفول بشمار میرود .
دامداری نیز در شهرستان دزفول بسیار فعال بوده وشامل پرورش گوسفند، گاو، گاومیش ، شتر و انواع طیور بومی میباشد
از جمله سوغات شهرستان دزفول می‌توان به : انواع کلوچه خرمایی، کلوچه شکری،کلوچه نمکی، لوزی شکری و نان شیر – معجون کنجد – ارده – شیره (سیلون) – نان کنجدی – قرص نعناع اشاره کرد.
منبع:
http://www.kepdc.co.ir/Forms/UserSide/ViewUserCreatedFroms.aspx?FormID=89
http://ajumslib.blogfa.com/post-176.aspx
http://www.yjc.ir/fa/news/4308975
http://dezfulinfo.persianblog.ir/
http://dezful.ostan-khz.ir/Default.aspx?tabid=2215
http://dezblog.parsiblog.com/Posts/41http://www.portal-khz.ir/Default.aspx?tabid=134
خانه تیز نو

خانه تیز نو

خانه تیزنو یکی از کهن‌ترین خانه‌های شهر دزفول است. این خانه به شماره ۲۵۷۳ در ردیف آثار ملی ایران به ثبت رسیده و یکی از بزرگترین و زیباترین خانه‌های محله قلعه‌است که از دید شیوه مهرازی همه ویژگی‌های خانه‌های دزفول را دارا می‌باشد. این سازه در ضلع شرقی میدان اصلی محله قلعه دزفول گسترده ...

اطلاعات | نقشه
دریاچه شهیون ( دز )

دریاچه شهیون (...

دریاچه مصنوعی شیهون یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران است که در شمال غربی دزفول و پشت دو کوه شاداب و تنگوان شکل گرفته است و در کنار روستای گردشگری پامنار دزفول شکل گرفته و چهره زیبایى به منطقه شهیون داده است که از جاذبه‌های طبیعی ارزشمند و کم نظیر منطقه شهیون محسوب می‌شود. آب این دریاچ...

اطلاعات | نقشه
آبشار شوی

آبشار شوی

آبشار شوی یا تله زنگ یکی از بزرگترین و زیباترین آبشارهای ایران در رشته کوههای زاگرس است که در دهستانی به نام شوی از توابع شهرستان دزفول قرار دارد. این آبشار در نزدیکی مرز استان خوزستان و استان لرستان قرار دارد و هر دو آن را از جاذبه‌های گردشگری استان خود می‌دانند. گفته می‌شود که ا...

اطلاعات | نقشه
دریاچه تمی

دریاچه تمی

تمی یکی ازبزرگترین و زیباترین دریاچه‌های کوهستانی ایران است و در شمال استان خوزستان و ۱۴۷کیلومتری شمال شرق شهرستان دزفول در بخش کوهستانی سردشت قرار دارد.بخش کوهستانی سردشت با ‪ ۳۸۰۰‬کیلومتر مربع مساحت در ‪ ۳۵‬کیلومتری شمال شهرستان دزفول واقع است و بیش از ‪ ۳۰‬هزار نفر جمعیت دارد. این...

اطلاعات | نقشه
پارک ساحلی دز ( علی کله )

پارک ساحلی دز ...

در پایین دست سد تنظیمی دز و شمال شهر دزفول پارک ساحلی زیبا و دیدنی دز علی کله واقع شده که از مهمترین تفریح گاه‌های شهرستان دزفول و حتی خوزستان در فصول بهار و زمستان به شمار می‌رود. شهرداری دزفول در کنار ساحل زیبای دز صفه هایی سر پوشیده ساخته است که این مکان را برای شنا در فصل تابستان ...

اطلاعات | نقشه
قلعه شاداب

قلعه شاداب

این قلعه با دارا بودن حدود 10 کیلومتر طول و 4 کیلومتر عرض یکى از بزرگترین قلعه هاى طبیعى ایران میباشد. دیواره هاى آن در دوره چهارم زمین شناسى و به سبب ریزش یکپارچه و عمودى دیواره هاى بنا و همچنین فرسایش ناشى از طغیان رودخانه پدید آمده اند. که ارتفاع این دیوارها در بلندترین نقطه به ...

اطلاعات | نقشه
سد دز

سد دز

آب رودخانه دز از ارتفاعات اشتران کوه ، قالی کوه و بخشی از سلسله جبال زاگرس سرچشمه می‌گیرد و سرشاخه‌های فرعی آن را رودخانه‌های بختیاری ، تیره ، ماربوره مکن دان و سرخاب کشور تشکیل می‌دهند . با احداث سد دز ، دریاچه ای به طول 65 کیلومتر و با ظرفیت نهایی 3/3 میلیارد متر مکعب آب ، به وجود آ...

اطلاعات | نقشه
پل تاریخی دزفول

پل تاریخی دزفو...

پل قدیم دزفول نماد شکوه تاریخ ایران و مایه افتخار هر ایرانیست . این پل که بعد از شکست امپراطور روم در زمان شاپور اول ساسانی توسط مهندسان ایرانی و اسرای رومی بر روی رود همیشه جاری و زلال دز در شهر دزفول ساخته شده است با توجه به قدمت بسیار خود چند بار در دوره‌های دیلمیان ، فویه و قاجاریه ...

اطلاعات
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
کپوبافی دزفول

کپوبافی دزفول

نزدیک به شش هزار سال است که کشت خرما در ایران و در نزدیکی شوش قدیم، در زمان تمدن ایلامی‌ها رواج داشته است. کشت نخل خرما از آغاز تشکیل سلسله هخامنشی در ایران معمول بوده است و در نقوش گیاهی هخامنشی به وفور دیده می‌شود. این نقش بیشتر بر دیواره پلکان‌ها و در اطراف ابوالهول‌ها و فر ایرانی ...

اطلاعات

دره توبیرون دزفول

دره تو بیرون در استان خوزستان و شهرستان دزفول و بخش سر دشت می‌باشد که درخت‌های انگور زیادی در ان منطقه وجود دارد و همچنین آبشار‌ها باعث شده زیبایی خاصی به این منطقه بدهد.
هر چند هوای دزفول گرم و حدود ۴۰ درجه می‌باشد ولی این منطقه دارای آب و هوای خوب و نسبتا باد خنکی همیشه می‌وزد و مسافران و گردشگرای ... ادامه مطلب
دره توبیرون دزفول

آداب و رسوم مردم دزفول

دزفول در میانه دامنه‌های رشته کوه زاگرس قرار گرفته و پیشینه تاریخی اش به زمان ساسانیان باز می‌گردد و سبز‌ترین شهر استان خوزستان است.
دزفول از جمله شهر هایی است که نقش موثری در پیروزی انقلاب اسلامی داشته است و در زمان جنگ تحمیلی عراق نیز بارها مورد اصابت موشک‌های دشمن قرار گرفت و این گونه دزفول، به ... ادامه مطلب
آداب و رسوم مردم دزفول

آبشار شوی

"آبشار شوی" با ارتفاع 85 متر در دهستان شوی، از توابع شهرستان دزفول و در نزدیکی کوه سالن، یکصد کیلومتری دزفول، استان خوزستان قرار دارد.
آبشار شوی یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین آبشارهای ایران در رشته کوه‌های زاگرس واقع است. چون چندین ساعت تا رسیدن به محل آبشار پیاده روی لازم است و این مسیر در میانه روز ... ادامه مطلب
آبشار شوی

یکی از مناطق دیدنی وگردشگری با صفای دزفول

یکی از مناطق دیدنی وگردشگری با صفای دزفول منطقه «چال کندی» می‌باشد .
این منطقه در ۱۸ کیلومتری شمال شهر دزفول در محور جاده دزفول ـ شهیون و هفت کیلومتر بعد از پادگان قدس در مسیر رود دز واقع شده است .
«چال کندی» دارای مسیری مال رو از سر جاده تا لب رودخانه است . برای رفتن به این منطقه بهتر است با ... ادامه مطلب
یکی از مناطق دیدنی وگردشگری با صفای دزفول

آشنایی با هنر کپوبافی

حصیربافی یکی از قدیمی‌ترین صنایع دستی است و شاهد این ادعا، نمونه‌های به‌دست آمده در بین‌النهرین و مناطق جنوبی است که منشأ نه فقط نساجی بلکه سفال‌گری نیز بوده است. مدارک موجود نشان‌دهنده این است که نخستین زیراندازهای بشری از جنس نی و گیاهان باتلاقی تهیه شده است. امروزه در هر کجای کشور که دسترسی به برگ ... ادامه مطلب
آشنایی با هنر کپوبافی

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره دزفول

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید