2 2 5

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : معتدل
نام قدیم : کرج
مساحت : 5833
جمعیت : 2412513
استان البرز سی و یکمین استان ایران است.در جلسهٔ هیئت دولت در تاریخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۸۸ خورشیدی، لایحه تأسیس این استان تصویب و به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد.
در ادامه با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۳۸۹/۴/۷ استان البرز بطور رسمی شکل گرفت. در این طرح پیشنهادی کرج به عنوان ...مشاهده کامل متن مرکز استان درنظر گرفته شده‌است.
این شهر در ۲۰ کیلومتری غرب تهران و در حوزهٔ استحفاظی استان تهران قرار گرفته که با جمعیتی بالغ بر ۱٬۳۷۷٬۴۵۰ نفر، پنجمین شهر پرجمعیت ایران پس از شهرهای تهران، مشهد، اصفهان و تبریز محسوب می‌گردد.
همچنین محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۹ در نامه‌ای به وزارت کشور قانون تأسیس استان البرز که در جلسه علنی دوم تیر ۱۳۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود و شورای نگهبان نیز آن را تایید کرده بود، جهت اجرا ابلاغ کرد.
نام این استان جدید هم از رشته کوه‌های البرز گرفته شده‌است که بخش مهمی از آن از شمال این استان می‌گذرد. در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۸۹ با حضور وزیر کشور، استانداری البرز رسما شروع به فعالیت نمود.
عیسی فرهادی به‌عنوان نخستین استاندار البرز انتخاب شده‌است

موقعیت و مشخصات استان البرز:
سرزمین کهنسال البرز که آئین ها، سنت‌ها و آداب و رسوم دیرپایش همواره گویای جاودانگی و قدرت ریشه دار فرهنگ آن بوده است، در خود هزاران رمز و راز دارد.
یادها، یادبودها و آثار باستانی که تاریخ پربارش را به نظاره می‌نشیند، در کنار دستاوردهای بزرگ علمی، صنعتی و اقتصادی، در جمهوری اسلامی چهره روشن این استان سربلند را به تصویر می‌کشد و سرزمین البرز را در پیش چشم محققان، گردشگران و مسافران مشتاق، دیدنی‌تر و شنیدنی‌تر از هر جایی به نمایش می‌گذارد.
سرزمین البرز تکه ای از پارس قدیم و سرزمین مادهاست و در رسایی فرهنگ، قدمتی به بلندای تاریخ فرهنگ ایران زمین دارد. یافته‌ها و داده‌های باستان شناسی، زبان شناسی و قوم نگاری در دل هزارتوی واژگان سرشار از رمز و راز این مردم، گویای سرگذشت هزاره‌های گمشده است.
دامنه رشته کوههای البرز از دیرباز به دلیل آب و هوای مناسب و رودخانه‌های جاری و پناهگاه‌های مطمئن، همیشه محل استقرار موقت و دائم اقوام و گروههای مختلف بوده است.
طبق منابع و اسناد تاریخی و مطالعات باستان شناسی و وجود آثاری چون تپه‌ها و محوطه‌های باستانی و ابنیه تاریخی در مناطق کرج، طالقان، ساوجبلاغ و نظرآباد همگی بیانگر و معرف آن است که در ادوار گذشته این منطقه از فرهنگ غنی پیش از تاریخ برخوردار بوده است.
زیبایی‌های ناشناخته با طبیعتی حیرت انگیز، وجود رودخانه‌های آب شیرین مانند رودخانه کرج، شاهرود، کردان و چشمه سارهای بسیار زیبا، غارهای طبیعی، آبشارهای مرتفع، کوههای بلند و سر به فلک کشیده و استوار، درختان کهنسال، پوشش گیاهی و جانوری متنوع، چشمه‌های آب معدنی با خواص درمانی، این استان را به لحاظ وجود پدیده‌های طبیعی به یکی از زیباترین استان‌های گردشگری کشور تبدیل کرده است.
وجود جاذبه‌های گردشگری چون مناظر طبیعی- تاریخی محور کرج- چالوس بعنوان ‹‹یکی از زیباترین جاده‌های گردشگری جهان›› در منطقه البرز، هوای مطبوع و لطیف، چشم اندازهای بدیع و فضای مناسب روستاهای کوهستانی آن، از جمله عواملی است که این استان هر ساله پذیرای میلیونها میهمان و مسافر نوروزی از داخل و خارج کشور می‌باشد.
استان البرز با وسعت 5800 کیلومتر مربع در شمال ایران و در دامنه رشته کوههای البرز مرکزی واقع شده است. جمعیت استان حدود 5/2 میلیون نفر است که مرکز آن شهر کرج است.
این شهر سومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران و مشهد به شمار می‌آید. شهرستان‌های دیگر این استان ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان می‌باشند. آب و هوای این استان تحت تأثیر سلسله کوههای البرز، دارای زمستانهای سرد و تابستان‌های معتدل است.
جنوب استان به دلیل مجاورت با دشت، آب و هوای خشک و گرم دارد و این ویژگی خاص این منطقه به شمار می‌رود که از یک سو به رشته کوههای پر برف البرز می‌رسد و از سوی دیگر به حاشیه یکی از خشک‌ترین بیابان‌های ایران منتهی می‌شود.
همچنین به دلیل وجود ناهمواری‌های طبیعی از دره‌های عمیق و دشت‌های وسیعی تشکیل شده است که با پوشش گیاهی مناسب و باغ‌های سرسبز، بازدیدکنندگان را به سوی خود جذب می‌کند.استان البرز که نام آن در زبان باستان هربرز («هر» به معنای کوه و «برز» به معنای بلندی) بوده است از نظر موقعیت (مختصات) جغرافیایی در محدوده 50 درجه و 15 دقیقه و 51 درجه و 30 دقیقه و 40 ثانیه طول شرقی و 35 درجه و 40 دقیقه تا 36 درجه و 20 دقیقه عرض شمالی واقع شده است.
این استان حدود 5800 کیلومتر مربع وسعت دارد.
استان البرز به مرکزیت شهر کرج ، دارای چهار شهرستان است که شامل شهرستان‌های کرج ، طالقان ، ساوجبلاغ ، و نظرآباد می‌شود. این استان در منطقه البرز مرکزی قرار گرفته که از شمال به استان مازندران،از شرق به استان تهران،از جنوب به استان‌های تهران و مرکزی و از سمت غرب به استان قزوین متصل می‌گردد.
شمالی‌ترین منطقه استان ، شامل ارتفاعات شمال طالقان و شرقی‌ترین منطقه آن ، شامل ارتفاعات شرقی دیزین و جنوبی‌ترین منطقه آن ، شامل منطقه مابین شهریار و رباط کریم (کوه‌های جنوب اشتهارد) و غربی‌ترین منطقه آن شامل عشرت آباد ، واقع در غرب اشتهارد و سه راهی زیاران و طالقان ، بعد از شهر آبیک می‌باشد.
استال البرز در منطقه رشته کوه‌های البرز غربی و در یک ناحیه تقریباً کوهستانی قرار دارد به گونه ای که بیش از دو سوم آن منطقه کوهستانی و کمتر از یک سوم آن دشت و زمین‌های خشک و شوره زار ، تپه‌ها و کوه‌های کم ارتفاع ، رشته کوه‌های با ارتفاع متوسط ، اراضی تراس گونه ، زمین‌های هموار ، نیمه هموار پای کوهی یا میان کوهی ، ارتفاعات و قلل مرتفع می‌باشد.
ارتفاع منطقه از 1100 متر درپایین‌ترین نقطه واقع در بستر رودخانه شور ، واقع در جنوب غربی شهریار شروع شده و تا 4375 متر ، کوه هفت خوان (4659 متر) می‌رسد.
اختلاف ارتفاع استان 3559 متر است که این امر خود یکی از دلایل تنوع اقلیمی و زیستگاهی و ... در این استان می‌باشد.

کوه‌ها و قله‌های مهم استان عبارت اند از : کوه کردها 1798 متر ، کوه قراگونی 1925 متر ، کوه جارو 2050 متر واقع در جنوب و جنوب شرقی شهرستان اشتهارد ، ارتفاعات حلقه در 1324 متر در شمال رودخانه شور ، کوه بیجی 2234 متر در شمال کرج ، کوه کندر 2565 متر ، کوه سیاه سنگ 3551 متر ، کوه هزار بند 3356 متر ، کوه سرک 3460 متر ، کوه هفت خوان 3847 متر ، کوه ونتار 3941 متر ، کوه کهار بزرگ (قله ناز) 4108 متر ، کوه دوهاله 3073 متر، کوه طالقان 4089 متر و کوه پالان گردن با ارتفاع 4375 متر ، که همگی در شمال ، شمال غرب و شمال شرق منطقه قرار دارند.

منطقه بیابانی استان (زمین‌های دشتی و هموار) نیز از جنوب شرق منطقه یعنی از جنوب شرق شهریار شروع و در حد فاصل جاده شهریار، اشتهارد و بزرگراه تهرانقزوین تا غرب نظرآباد و آبیک (سه راهی زیاران و طالقان) امتداد می‌یابد ، که بخش اعظم آن از جنس رسوبات آبرفتی و بخش کمی هم از جنس رسوبات آهکی و نیکل و زمین‌های شوره زار می‌باشد.

استان البرز به طور همزمان از دو نوع آب و هوای کلی و منطقه ای برخوردار است:

الف) آب و هوای سرد و معتدل منطقه کوهستانی

ب) آب و هوای گرم و معتدل منطقه دشتی و کویری

به عبارت دیگر استان البرز جزء آن دسته از استان هایی است که دارای تنوع اقلیمی هستند؛ یعنی در یک فصل به طول همزمان حداقل از دو نوع آب و هوای محلی در دو منطقه کوهستانی و دشتی برخوردار است.

منابع آبی استان
منابع آبی استان عبارت اند از : آب‌های سطحی ، شامل چهار رودخانه کرج ، طالقان، برغان ، و رودخانه شور ، و دو سد طالقان و امیر کبیر که منشأ و سر چشمه آن‌ها از بارش برف و باران و چشمه‌های موجود در منطقه و آب‌های زیرزمینی که توسط قنات‌ها و چاه‌ها استخراج و برداشت می‌شوند.
به طور کلی ، این استان دارای چهار حوضه آبریز است.
استان البرز به علت مهاجرت پذیری دارای ترکیب مختلف اقوام است. در طول سالیان گذشته اقوام مختلفی به این استان مهاجرت کرده اند. این اقوام هر کدام به زبان یا لهجه خود صحبت می‌کنند.
به عنوان مثال از اقوام ساکن در شهرستان کرج می‌توان به اقوام لر ، کرد ، گیلک ، یزدی ، ترک ، مازندرانی و خوزستانی اشاره کرد که به صورت غیر متمرکز در نقاط مختلف استان ساکن هستند و به این زبان‌ها یا گویش‌ها نیز صحبت می‌کنند.
اما گویش مردم کرج فارسی است. هر چند به طور دقیق ریشه گویش کرجی مشخص نیست، اما این گویش منطقه البرز شمالی ازاوشان ، فشم ، سولقان و شمشک تا کندر ، شهرستانک ، برغان ودیگر روستاهای دامنه رشته کوه‌های البرز را در بر می‌گیرد و اگر چه لهجه‌های مردم در مناطق مختلف البرز در استفاده از این زبان فرق دارد اما واژه‌ها نزدیک به هم است.
در ادامه به برخی از کلمات و اصطلاحات گویش کرجی اشاره می‌کنیم.

منبع :http://www.alborzchto.ir/
http://fa.wikipedia.org/
http://www.p-alb.ir/
کاخ سلیمانیه

کاخ سلیمانیه

کاخ سلیمانیه مربوط به دوره قاجار بوده و امروزه در محوطه دانشکده کشاورزی کرج واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۲۷ با شمارهٔ ثبت ۳۷۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این بنا در دوره فتحعلی شاه قاجار و به دستور وی برای اقامت تابستانی در باغ بزرگی که هم اکنون دانشکده ک...

اطلاعات | نقشه
سد کرج ( سد امیرکبیر )

سد کرج ( سد ام...

سد امیرکبیر که سد کرج هم نامیده می‌شود، در شمال شهر کرج و در ۲۵ کیلومتری جادهٔ کرج به چالوس قرار دارد. آبهای خروشان رودخانه کرج با ترنمی دلنشین در پای سلسله کوههای پیر البرز و در پشت بلندای دیوارهای سد امیرکبیر، دریاچه ای باشکوه و خیره کننده پدید آورده که هر از گاهی قایقی روی سطح درخشا...

اطلاعات | نقشه
جاده چالوس

جاده چالوس

جاده 59، معروف به جاده چالوس یکی از مهمترین جاده‌ها برای مردم تهران و کرج است که از میان شهر کرج در استان البرز شروع و به شهر چالوس در کرانه دریای خزر وصل می‌شود. برخی این جاده را یکی از زیباترین جاده‌های جهان می‌دانند. زیبایی‌های ناشناخته با طبیعتی حیرت انگیز، وجود رودخانه‌های آب شی...

اطلاعات | نقشه
آبشار خور

آبشار خور

واژه خور مخفف خورشید است ، روستای خور با داشتن ارتفاع 2800 متری در دامنه غربی قله گندم چال که دارای 3600 متر ارتفاع از سطح دریا در شمال غرب تهران و یکی از مناطق مرتفع البرز مرکزی می‌باشد و دارای طبیعت منحصر به فرد از نظر منطقه ای است که در تابستان دارای هوای خنک و عاری از رطوبت است و م...

اطلاعات | نقشه
امامزاده زید و رحمان ( سه گنبدان )

امامزاده زید و...

این امامزادگان از نوادگان امام جعفر صادق (ع) به شمار می‌روند. بقعه آنان که به سه گنبدان نیز شهرت دارد، در جنوب غربی روستای پلنگ آباد ( بخش رحمانیه ) در 24 کیلومتری شرق اشتهارد ،در کنار جاده کرج _اشتهارد واقع گردیده است. بنای بقعه مرکب از سر در ورودی و ساختمان اصلی است. بنای امامزاده ...

اطلاعات | نقشه
امامزاده سلیمان

امامزاده سلیما...

در فاصله 10 کیلومتری شرق اشتهارد و کنار جاده آسفالت کرج - اشتهارد ، در زمین‌های کوشک آباد ، بنای آرامگاهی مجللی برپاست که به امامزاده سلیمان معروف است. امامزاده سلیمان ، تشکیل شده از یک حیاط نسبتا بزرگ که بنای آرامگاه در میان آن قرار دارد. در ضلع غربی حیاط ، آب قناتی در جریان که محل...

اطلاعات | نقشه
رودخانه شور ( ابهر رود )

رودخانه شور ( ...

رودخانه شور که با نام‌های ابهر رود یا به گفته بومیان شورکات نیز خوانده می‌شود، رودخانه‌ای است فصلی که در شمال اشتهارد و از غرب به شرق جریان دارد و تنها رودخانه ناحیه اشتهارد است. این رود از استان زنجان، کوه قره‌داغ سرچشمه مى‌گیرد و پس از مشروب کردن دشتهای ابهر، قزوین، شمال بخش اشتهار...

اطلاعات | نقشه
پل شاه عباسی کرج

پل شاه عباسی ک...

پل شاه عباسی کرج که با نام پل سلیمانیه و پل دختر هم شناخته می‌شود از سازه‌های دوره صفویه است که بر روی رودخانه کرج ساخته شده است. این پل بر بقایای پلی کهن‌تر منسوب به دوره سلجوقی ایجاد شده است و بازسازی آن در دوره صفوی به این سازه نمای پل‌های دوره صفوی را داده است. این اثر که با نام...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
گویش محلی مردم البرز

گویش محلی مردم...

استان البرز به دلیل مهاجرت بالای خود همواره زادگاه انواع اقوام بوده و نقطه قوت آن ترکیب قومیتی است. در طول سالیان گذشته اقوام مختلفی به این استان مهاجرت کرده‌اند که هر کدام به زبان یا لهجه خود صحبت می‌کنند، از اقوام ساکن در استان می‌توان به قوم‌های لر، کرد، گیلک، یزدی، ترک، مازندرانی ...

اطلاعات
بازی محلی آب اومد، کدوم آب

بازی محلی آب ا...

آب اومد، کدوم آب این بازى در واقع ترانه‌اى است که بین استاد و شاگرد یا شاگردان رد و بدل مى‌شود. ترانه پایان مشخصى ندارد و مى‌تواند برحسب استعداد استاد و حوصله ٔ شاگردان ادامه یابد. ترانه این‌گونه آغاز مى‌شود : آهای آهای آب اومد کدوم آب؟ آبی که تش خاموش کرد. کدوم تش؟ ...

اطلاعات
بازی‌های محلی الک دولک

بازی‌های محلی ...

بازی‌های محلی الک دولک نوع بازی : دست جمعی تعداد بازیکنان :حداقل در هردسته 10 نفر سن بازیکنان : 12 تا17 سال وسایل بازی: دوتا آجریا سنگ، یک قطعه چوب به طول 10سانتی متر به نام الک ویک قطعه چوب به طول یک متربه نام دولک محل بازی: فضای باز، زمین صاف وهموار هدف بازی: رشد مهارتهای حرکتی،...

اطلاعات
بازی محلی لی لی

بازی محلی لی ل...

ابتدا زمین مستطیل هموارى را انتخاب و آن را به شش خانه ٔ مساوى تقسیم مى‌کنند. از اولین خانه ٔ دست راست شماره‌گذارى مى‌کنند به طورى‌که خانه ە اى ۱ و ۶ ، ۲ و ۵ ، ۳ و ۴ در کنار هم قرار مى‌گیرند. در بیرون دایره با فاصله ٔ دلخواه نیم‌دایره‌اى مى‌کشند و آنجا را نقطه ٔ شروع بازى مى‌دانند. قبل...

اطلاعات
مرجو خورش ( خورش عدس طالقان )

مرجو خورش ( خو...

مرجو خورش غذای محلی است که کاری و آلوچه ترش به آن طعم متمایزی داده برای همه، مخصوصاً گیاه خواران بسیار مناسب است. مواد لازم: عدس 2 پیمانه سیب زمینی 2 عدد رب گوجه فرنگی 2 قاشق غذاخوری آلوچه خشک ترش 1 پیمانه ادویه کاری 1 قاشق مرباخوری ...

اطلاعات

چشمه قلقلک

روستای سرزیارت جزو یکی از سرسبز‌ترین روستاهای استان البرز به شمار می‌رود، هرچند این روستا طبیعت زیبایی دارد اما وجود چشمه‌ای طبیعی به نام چشمه «قلقلک» در ابتدای این روستا یکی از دلایلی باشد که گردشگران سرزیارت را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند.
روستای «سرزیارت» مقصدی دیگر از روستاهای جاده چالوس ... ادامه مطلب
چشمه قلقلک

هشدار وقوع سیل در استان البرز

منصور رحمانیان مدیرکل هواشناسی استان البرز با اعلام وضعیت جوی استان طی ۷۲ ساعت آینده، اظهار کرد: بر اساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، امروز موجی از نوار شمالی کشور عبور می‌کند بر همین اساس آسمان استان در بعضی ساعات با بارش پراکنده همراه خواهد بود.
وی در ادامه گفت: فردا سه‌شنبه، سامانه بارشی دیگری وارد استان می‌شود و تا روز چهارشنبه فعال خواهد بود
مدیرکل هواشناسی استان البرز ادامه داد: طی روزهای آینده دمای هوا کاهش خواهد داشت به‌طوری‌که در بعضی ساعات آسمان ابری همراه با بارش باران، گاهی رعدوبرق و مه‌آلود پیش‌بینی می‌شود
رحمانیان در ادامه بیان کرد: فردا، بارش باران با شدت بیشتری پیش‌بینی می‌شود با توجه به کاهش دما در روز سه‌شنبه و چهارشنبه بارش در ارتفاعات استان به‌صورت برف خواهد بود. ... ادامه مطلب
هشدار وقوع سیل در استان البرز

سفر پاییزی به بهشتی در نزدیکی تهران

پاییز و زیبایی‌های شگفت انگیزاش به همراه رنگین کمان هفت رنگش، فصل خوبی برای سفر و گردشگری زوج‌های عاشق و شروع هوای دو نفره است. عکاسی در میان طبیعت زیبای پاییزی نگاه هر تماشاگری را خیره می‌نماید. اگر چه عده ای تابستان را فصل سفر و گردش می‌دانند اما این بیشتر مخصوص خانواده هایی است که فرزندان مدرسه ای ... ادامه مطلب
سفر پاییزی به بهشتی در نزدیکی تهران

حمید سجادی

حمید سجادی چهارشنبه 13 آبان 94 - 14:23

حتما باید امتحان کرد تصاویر که خیلی زیباست

مهسا حسن نژاد

مهسا حسن نژاد یکشنبه 29 شهریور 94 - 23:13

خدایااا چه تصویر زنده و سرحالی خوش به حالتون اینجاها رو رفتید و گشتید

چهارمین نمایشگاه گل و گیاه البرز (کرج) از 16 الی 20 شهریورماه سال جاری در محل باغ گلهای پارک شهید چمران برگزار شد. تصاویری از این نمایشگاه را مشاهده نمایید.
در این زمینه از تمام تولیدکنندگان و شرکتهای مرتبط دعوت شده بود تا در این نمایشگاه شرکت نمایند.
... ادامه مطلب

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره البرز

عباس صمدی

عباس صمدی شنبه 21 شهریور 94 - 13:19

بسیار زیبا

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید