آب و هوا

توضیحات

ویرایش
یکی از شهرستانهای استان یزد در مرکز ایران شهرستان اردکان است که 32% پهنه استان یزد (بیش از 24 هزار کیلومتر مربع) را در خود جای داده و وسیعترین شهرستان در استان یزد است.
شهر اردکان مرکز این شهرستان است.
این شهر در روزگار آبادانی آن در محلی به نام زردک قرار داشته و دیوارهای تاریخی ...مشاهده کامل متن آن هنوز پا برجا ست. این شهرستان دارای سه بخش مرکزی، بخش خرانق و بخش عقدا می‌باشد و دارای شهرهای عقدا، احمدآباد و اردکان است.
بخش مرکزی شهرستان اردکان از دهستان محمدیه، روستای ترک اباد، اردکان و احمدآباد تشکیل شده است. بخش خرانق، دهستان‌های رباطات و زرین را دربرگرفته است و بخش عقدا، دهستان‌های عقدا، نارستان و شهر عقدا را شامل می‌گردد.
زبان گفتاری این شهرستان فارسی و لهجه اردکانی می‌باشد.
اردکان بر سر راه تهران به کرمان و بندرعباس واقع شده که این راه از مرکز شهر (جاده سنتو یا دکتربهشتی) میگذرد و در قلب کویر مرکزی ایران جای دارد. موقعیت قرارگیری شهر در دشت یزد- اردکان می‌باشد.
در قسمت غربی شهر آبادی‌های دهستان عقدا، در قسمت جنوبی دهستان میبد، در قسمت شرقی دهستان زرین قرار دارند.
شهر اردکان از جنوب به شهر میبد، از شمال به باغات پسته، از غرب به زمین‌های زراعی و از شرق به خانه باغهای معدودی محدود میشود. مساحت شهر اردکان 2868 هکتار است.
فاصله هوایی شهر اردکان تا تهران 446 کیلومتر، فاصله زمینی شهر تا یزد 60 کیلومتر و تا میبد 10 کیلومتر است. یکی از مهم‌ترین محصولات تولیدی در اردکان پسته می‌باشد .
اکثر مزارع پسته در منطقه احمدآباد، چاه افضل و حسن ابادانارکی وجود دارد .
از نظر توپوگرافی، بخش عمده شهرستان با خط تراز تقریبی 1500 متر محدود می‌شود. تنها حدود 5% مساحت شهرستان کوهستانی بوده و ارتفاع متوسط شهرستان از سطح دریا 1234 متر است.
در محدوده شهرستان بلندترین نقطه ارتفاعی مربوط به کوه خوانزا با ارتفاع 3158 متر است. بلندی شهر اردکان از سطح دریا 1035 متر است.
ارتفاعات موجود در شهرستان اردکان به شرح زیر است: کوه هریشت (ارتفاع 1939): 12 کیلومتری شمال شرقی اردکان(محل قرارگیری پیرانگاه پیر سبز هریشت، زیارتگاه، زرتشتیان)کوه چک چک (ارتفاع 2745): 38 کیلومتری شرقی اردکان(در دامنه غربی آن محل زیارتگاه زرتشتیان، پیرسبز چک چکو) کوه تپه ریگ (ارتفاع 1605): 25 کیلومتری شمال شرقی اردکان کوه‌های خرانق (ارتفاع قله 3199 متر): جنوب شرقی شهرستان کوه‌های ندوشن (ارتفاع 2817 متر): غرب شهرستان
جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۸۵، برابر با۷۳٬۲۹۲ نفر بوده‌است.
اردکان در قلب بیابان مرکزی ایران، ۶۴ کیلومتری شمال غربی یزد، آب و هوایی خشک دارد و بیشترسطح ان پوشیده از بیابان است. اخیراً به دلیل تغییر زمین‌های لم یزرع به جنگل، سنجش‌هایی در زمینه بوته‌های گیاهی و درختان در زمین‌های بایر صورت پذیرفته‌است.
بر خلاف شرایط طبیعی نامطلوب، کشاورزی به ویژه باغبانی فعالیت اصلی مردم می‌باشد. منابع آب، بادگیرها، خانه‌ها یی با دیوارهای بلند و کوچه‌های باریک نشان دهنده تلاش ساکنان در بربر شرایط نامساعد می‌باشند.
آنطور که از منابع و مآخذ بر می‌آید، اردکان در گذشته محلی در 10 کیلومتری شمال اردکان واقع شده و اکنون زردک Zardok نامیده می‌شود و به رغم گذشت زمان می‌توان خرابه‌های خانه‌های مسکونی، مسجد و بازار و قلعه و حسینیه قدیمی اردکان را در آن مشاهده کرد.
علت تغییر محل شهر را بعضی جاری شدن آب شیرین در محل فعلی اردکان ذکر کرده‌اند.از متون تاریخی قدیم چنین مستفاد می‌شود که رودخانه بزرگی از زابلستان تا کرمان و یزد و نزدیکی نائین ادامه داشته است و همچنین دهها رودخانه فصلی و آبهای سطحی از جنوب به شمال در جریان بوده که اینها همه می‌تواند منشاء تجمع مردم در این منطقه باشد.
اولین هسته شهر فعلی اردکان از قرن هشتم هجری پایه گذاری شده، بطوریکه محلات اطراف میدان قلعه و محله چرخاب از محلات قدیمی و نسبتاً سالم این شهر محسوب می‌شوند.
از شواهد بر می‌آید که پس از تعیین محل جدید شهر اردکان، اولین بنا در محل میدان قلعه فعلی بنا شده است. پس از گذشت مدتی بر اثر ازدیاد جمعیت میدان بالاده را در جنوب و مسجد زیرده از این میدان است.
سپس در کنار مسجد جامع، بازار بزرگ و چهار سوق و حمام بازار را بنا کردند. اردکان تا عصر صفوی بصورت قریه و از توابع ولایت میبد بوده است.
مهمترین جاذبه اردکان زیبایی شگفت انگیز این بیابان است که هر ساله توجه بازدیدکنندگان زیادی را به خود جلب می‌نماید. بناهای تاریخی اردکان عبارتند از: مسجد جامع، مسجد زیر ده، بقعه‌های امامزاده سید محمد و سید نورالدین، کاروانسرای شاه عباس، و مکان‌های مقدس زرتشتیان از جمله پیر سبز چک چک و پیر هریشت.
همجنین قسمتی از بازار قدیمی معروف به چهار سوق و سقف زیبای این بازار، برج و باروی علی بیک، بادگیر زیبای مسجد حاج محمد حسین، مسجد قدیمی زردک، دربند مجدالعلما و بافت قدیمی شهر با بناهای زیبا که یادآور سخت کوشی مردمان کویر و معماران چیره دست این دیار است.
ضمنا اردکان دارای موزه مردم‌شناسی نیز می‌باشد.
کارگاههای تبدیل روناس به گرد روناس برای رنگرزی و مصارف دارویی و تبدیل کنجد به ارده و روغن که به عصاری (به فتح ع و ص مشدد) معروفند این شهرستان دارای اماکن دیگری همچون مناره جنبان خرانق و کاروانسرایی در خرانق و عقدا از بخشهای خود است.
هر ساله زرتشتیان زیادی از سایر شهرها و کشورها به زیارت پیر سبز زیارت می‌روند.
روناس را باید یکی از محصولات پر ارزش دارویی و صنعتی دانست که در اردکان تولید می‌شود.جشنواره روناس همه ساله در اردکان بر‌گزار میشود

منابع:
http://fa.wikipedia.org/wiki
http://www.dadgostariyazd.com/Default.aspx?tabid=2836
http://portal2.moi.ir/Portal/Home/Default.aspx?CategoryID=acba9e9d-33d8-4823-88df-8b02d009eb2e
نیایشگاه چک چک - زیارتگاه پیر سبز

نیایشگاه چک چک...

نیایشگاه چک چک یا چک چکو یکی از عجیب‌ترین و رازآلودترین مکانهای مقدس زرتشتیان است که در 50 کیلومتری شمال شرقی یزد و بین کوههای اردکان قراردارد. شهر اردکان 110 کیلومتر با نائین و 55 کیلومتر با یزد فاصله دارد. چک چک در 43 کیلومتری شرق اردکان قرار گرفته و جاده آن دوطرفه با آسفالت قابل قب...

اطلاعات | نقشه
غار اشکفت یزدان ( شگفت یزدان )

غار اشکفت یزدا...

این غار در نزدیکی روستای هفتهر در کوه بلندی بنام شگفت قرار گرفته است که به علت صعب‌العبور بودن مسیر آن،در قرن نهم هجری و در اوایل ورود مسلمانان به ایران، برای اینکه زرتشتیان آتش مقدسشان حفظ شود آن را به این غار منتقل کردند و مدت ۳۰ سال در آنجا از آن نگهداری می‌کردند. غار شگفت در 70 کی...

اطلاعات | نقشه
کاروانسرای رباط قلعه خرگوشی

کاروانسرای ربا...

در قدیم از اردکان که به راه می‌افتادید به سمت شمال از روستا‌های احمد آباد و ترک آباد و سرو علیا و ارجنان که گذر می‌کردید به روستای عقدا می‌رسیدید. شما اکنون یک منزل یعنی چهار فرسخ معادل 32 کیلو متر طی کردید و این مسیری است که انسان در طی حدودی 12 ساعت با پای پیاده می‌تواند طی کرد. ای...

اطلاعات | نقشه
برج خواجه نعمت

برج خواجه نعمت

برج خواجه نعمت ، برج سه طبقه و بلند است که به همت و پیشنهاد خواجه نعمت به دولت مرکزی برای استفاده کاروان‌ها در دوره صفویه بنا گردیده است و مربوط به دوره ایلخانی - دوره صفوی است و در عقدا، جنوب بافت قدیم و مجاور بقایای حصار قدیمی روستای عقدا از توابع شهرستان اردکان قرار دارد. این برج ک...

اطلاعات | نقشه
کویر عقدا

کویر عقدا

کویر سیاه کوه یا کویر عقدا در 40 کیلومتری شمال شهر اردکان قرار دارد . این کویر از سمت جنوب به کوه نمک و گریگون , از غرب به بیابان‌های نایین و نو گنبد و از شمال به ارتفاعات انارک محدود است . شکل کویر عقدا شبیه به هلال ماه است که در قوس درونی هلال آن سیاه کوه با ارتفاع 2050 متر قرار گرف...

اطلاعات | نقشه
پیر هریشت

پیر هریشت

زیارتگاه پیر هِریشت از نیایشگاه‌های زرتشتیان است که در ۹۰ کیلومتری غرب یزد، در پانزده کیلومتری شهر اردکان، در دامنه کوه‌های کم‌ارتفاع و با پوشش گیاهی کم قراردارد. زرتشتیان هر سال از روز اَمرداد تاروز خور از ماه فروردین (7 تا 11 فروردین) برای برگذاری آیین‌های دینی و سنتی در این زیارتگا...

اطلاعات | نقشه
آتشکده زرجوع  ( بانو پارس )

آتشکده زرجوع ...

دهکدهٔ زرجوع روستایی از توابع شهرستان اردکان است و در دره‌اى به فاصلهٔ بیست و چهار کیلومتر از جنوب شمس‌‌آباد عقدا و بر دامن کوه‌هاى «میل نیزار» و «لاى چغک» واقع شده است.روستای زرجوع در مسیر یک دره‌ی باریک قرار گرفته و کوههای اطراف آن پوشیده از درختان بادام و انجیرکوهی است. این روستا ب...

اطلاعات | نقشه
خانه تقدیری

خانه تقدیری

خانه تقدیری منزلی به جا مانده از دوران قاجار است که متعلق به یکی از تجار اردکان به نام تقدیری میباشد که در بافت قدیم محلة درب قلعه اردکان واقع است. این خانه از دو بخش اعیان نشین و نوکر نشین و تنها یک مطبخ مشترک تشکیل یافته است و دارای یک حیاط مرکزی، اتاق‌های سه و پنج دربی با شیشه‌های ا...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

عجیب تربن شهرهای ایران

عجیب تربن شهرهای ایران را بشناسید
عجیب‌ترین شهرهای کشور که هر کدام به یک دلیلی معروف شدند را در تصویر زیر ببینید واقعا آمار جالبی داره ... ادامه مطلب
عجیب تربن شهرهای ایران

رباط پشت بادام

از مسیر نایین -خوربیابانک-بیاضه که بروی ،میافتی روی جاده ایی که تورا به اردکان ویزد میرساند.جاده رباط پشت بادام مستقیم وخلوت به پیش میرود وگاهی در بین راه هول میکنی که اب خوردن کافی برداشته ایی یا نه.
این هراس را نسل قدیم ایرانی با ساخت اب انبارهای در طول این مسیر چه خوب پاسخ داده اند تا جاییکه در ... ادامه مطلب
رباط پشت بادام

vahid R

vahid R شنبه 6 شهریور 95 - 11:10

بسیار جالب و مفید

کویر عقدا

کویر عقدا در داخل فرو رفتگی نامنظمی در مجاورت کویرهای اردستان و زردین قرار گرفته است . حدود مجاور این کویر پوشیده از سنگهای آذرین و آهکی می‌باشد . مخروط افکنه‌های وسیعی در امتداد جنوب غربی بر روی سطح این کویر توسعه یافته اند . دو رودخانه اصلی آن از حد جنوب غربی کویر از انتهای شمالی و جنوبی وارد کویر می‌گردند . جریانهای سیلابی چندی نیز از سمت جنوب شرقی یزد به این کویر وارد می‌گردند.
قسمت جنوبی این کویر در حد فاصل زمینهای پف کرده و نمکزار باتلاق وجود دارد .بیشتر سطح صفحات رسی این کویر ناهموار بوده و حالت باد کرده دارند که منعکی کننده شوری زیاد و بالا بودن سطح آب زیر زمینی در این کویر است .
به طور موضعی در امتداد بخش غربی این کویر حفره هایی دیده می‌شود که بر اثر افت سطح زمین بوجود آمده اند .بعضی از این فرورفتگی‌ها بیضوی بوده و طول آنها تا یک متر می‌رسد .و دارای 60 سانتی متر عرض و 15 سانتی متر عمق می‌باشند.
... ادامه مطلب
کویر عقدا

زیارتگاه چک چک، مکانی برای عبادت زرتشت

زیارتگاه چک چک یکی از مکان‌های مقدس زرتشتیان است که همه ساله گردشگران و زائران زیادی برای بازدید از آن راهی شهرستان اردکان می‌شوند.این زیارتگاه که زرتشتیان به آن پیر سبز نیز می گویند در استان یزد و شهرستان اردکان در کوه‌‌های میان اردکان و انجیره (در راه طبس) قرار دارد.
چک چک در ۴۳ کیلومتری شرق اردکان ... ادامه مطلب
زیارتگاه چک چک، مکانی برای عبادت زرتشت

بانوی پارس

نیایشگاه «پارس بانو»، «بانوی پارس» یا «پیربانو» در 120 کیلومتری شمال غربی یزد (54 کیلومتری اردکان)، در جنوب عقدا و درون دره­ای به نام «زرجو»(زرجوع) واقع شده است.روستای زرجوع در مسیر یک دره­ی باریک قرار گرفته و کوه­های اطراف آن پوشیده از درختان بادام و انجیرکوهی است.
بنای اصلی نیایشگاه که در کنار ... ادامه مطلب
بانوی پارس

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره اردکان

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید