1 1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
نام قدیم : ارسنگان
یکی از شهرستان‌های استان فارس، شهرستان ارسنجان است که در جنوب ایران است که از غرب به شهرستان‌های مرودشت و پاسارگاد و از شرق به شهرستان‌های نیریز و بوانات و از شمال به شهرستان‌های پاسارگاد و بوانات ...مشاهده کامل متن و از جنوب به شهرستان خرامه محدود است.
فاصله آن از مرکز استان 120 کیلومتر می‌باشد. مرکز این شهرستان، شهر ارسنجان است که ۱۶۶۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و قله دال نشین (دل نشین) با ارتفاعی حدود ۳۲۷۰ متر از سطح دریا بلندترین قله رشته‌کوههای اطراف ارسنجان و یکی از معروفترین قله‌های سلسله جبال کوه خم می‌باشد.
جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۴۱،۴۸۸ نفر بوده است و ارسنجان از آب و هوای معتدل برخوردار است و جهت باغداری و کشاورزی و دامپروری محیطی مساعد دارد.
اسم اولیه این شهرستان ارسنگان بوده، که از دو بخش ارسن به معنای خوش آب و هوا و گان به معنای جا و مکان تشکیل شده. بعد از یورش اعراب به ایران و تغییر زبان ایرانیان نام این شهر به ارسنجان تغییر یافته‌است.
از شهر ارسنجان کتب گذشته همچون فارسنامه ناصری، آثار العجم فرصت الدوله شیرازی، بستان السیاحه زین العابدین صوفی، دایره المعارف علامه دهخدا از آن نام برده‌اند، اما تاریخ صحیح و دقیقی که بتوان بر آن استناد جست و سال بنای این شهر را دانست در دست نیست.
زبان رسمی مردم شهرستان فارسی می‌باشد و تعدادی از روستاهای بخش مرکزی ارسنجان در منطقه گمبان و عشایر جشنیچشمه شیرین، خان آباد و نجف آباد با لهجه ترکی وعربی تکلم می‌کنند.
قسمت عمده باغات را محصول انار تشکیل داده که انواع مختلفی از قبیل رباب – می‌خوش را شامل می‌شود. محصولات زراعی و باغی آن، گندم، جو، ذرت، یونجه، کنجد و چغندر قند، انار، بادام، گردو، زردآلو و رب انار ارسنجان شهرت فراوانی دارد.
مردم ارسنجان دارای شغل‌های متعدد مانند: فرهنگی - کشاورزی - دامپروری - باغداری و کامیونداری می‌باشد،
شهرستان ارسنجان دارای بالغ بر چندین آثار باستانی، میراث فرهنگی و گردشگری مانند مسجد جامع، مدرسه سعدیه، ایوان قدمگاه مربوط به دوره هخامنشی، قلاتخوار، جمال آباد، تل مهره‌ای(کمال آباد)، قصر منوچهر، مربوط به دوره ساسانی، تل تیموریان و تل کاخ، سد دختر، چشمه گمبان و...
مکان‌های تفریحی شهرستان شامل : ایوان قدمگاه از دوره هخامنشیان، قلات خوار مربوط به دوره تیموریان،مدرسه جامع با قدمت بیش از 400 سال،تل کاخ، جنگل‌های سرسبز طبیعی بناب، تک در خت روییده بر سنگ و.... می‌باشد.
از آثار تاریخی این شهرستان می‌توان، به تل تیموران، ایوان قدمگاه، قصر منوچهر، مدرسه سعیدیه ارسنجان و مسجد جامع را نام برد. از دیگر آثار می‌توان به قلعه‌ی گچی مربوط به زمان اسماعیلیه ، آسیاب آبی تل سفید ، تنوره و برج آسیاب ملکشاه و سد دختر نام برد.
از سوغات ارسنجان می‌توان اقلامی چون رب انار ارسنجان که زبانزد مردم در دنیاست را نام برد. از دیگر سوغات ارسنجان می‌توان از حلوای سین، آبنبات مشهور ارسنجان، زرد انار، سفیداب، بنه، اناردانه و تک یاد کرد.
منابع:
http://fa.wikipedia.org/wiki
http://eshteghal.farslabour.ir/citys/arsanjan.aspx
http://www.fars.agri-jahad.ir
http://portal2.moi.ir/
مسجد جامع ارسنجان

مسجد جامع ارسن...

مسجد جامع ارسنجان در بلوار سعیدیه ارسنجان قرار دارد و یکی از مهمترین مساجد جامع استان فارس می‌باشد این مسجد دردوره صفویه ساخته شده است . این بنا را میتوان با مسجد جامع میمند مقایسه کرد، مسجد جامع ارسنجان به شکل دو ایوانی بنا شده و شبستان مسجد یا ایوان جنوبی آن از اهمیت بیشتری برخوردار ...

اطلاعات | نقشه
غار سیده خاتون

غار سیده خاتون

غار سیده خاتون بزرگترین غار باستانی منطقه ارسنجان است که از فاصله دور قابل مشاهده است,این غار در فاصله ۴ کیلومتری جاده ارسنجان به آباده طشک واقع شده و قدمت آن به پیش از تاریخ برمی‌گردد. نام این غار برگرفته از نام شخصی بوده که سال‌ها پیش در این مکان زندگی می‌کرده است. دهانه این غار 42 ...

اطلاعات
مروارید سبز ارسنجان

مروارید سبز ار...

درخت روییده شده در سنگ یکی از جاذبه‌های گردشگری بسیار جالب شهر ارسنجان می‌باشد. این درخت که به مروارید سبز ارسنجان معروف است، در ۴ کیلومتری شمال‌غرب شهرستان ارسنجان واقع شده است. که به صورت درخت بنه خودرو بر روی صخره‌ای عظیم با ارتفاع تقریبی ۶ متر قرار دارد. نکته‌ی جالب ماجرا در این ...

اطلاعات | نقشه
طاق پیر با صفا

طاق پیر با صفا

پیر با صفا، طاق سنگی بزرگ و بسیار زیبایی می‌باشد که مشاهده کنندگان را از راه دور به تعجب وا می‌دارد. این پدیده طبیعی در دامنه کوه چنار در شمال شرقی شهر ارسنجان قرار گرفته و با شهر حدود چهار کیلومتر فاصله دارد. در این مکان آنچه مسلم می‌باشد، محل دفن و یا زندگی پیر و مرادی است که مورد ت...

اطلاعات | نقشه
ایوان قدمگاه

ایوان قدمگاه

ایوان قدمگاه اثری به جا مانده از دوران هخامنشیان می‌باشد که برخی آن را چاشتخوار نیز می‌نامند. وجود دو روستای کورش آباد و چاشتخوار در نزدیکی آن موید این نظریه می‌باشد که وطن اولیه هخامنشیان آنجا بوده است. این بنا بر کوه سنگی کنده شده و از دو ایوان سنگی تشکیل شده است. دو پلکان، ایوان او...

اطلاعات | نقشه
حوزه علمیه سعیدیه

حوزه علمیه سعی...

در سال هزار و هشتاد و پنج هجری قمری همزمان با دوران صفویه، شخصی خیر بنام حاج سعید اقدام به ساخت مدرسه ای در مرکز شهر ارسنجان جهت علم آموزی طلاب علوم دینی کرد که از آن زمان تا به امروز فعال بوده و طلاب زیادی در این حوزه علیمه در محضر اساتید بزرگ علوم دینی به کسب علوم و معارف اسلامی پردا...

اطلاعات | نقشه

مروارید سبز

مروارید سبز یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر ارسنجان می‌باشد ، این تک درخت روییده بر یک تخته سنگ بزرگ است که به سنگ صبور نیز شهرت دارد.
مروارید سبز در ۴ کیلومتری شمال‌غرب (شمال جغرافیایی) شهرستان ارسنجان واقع شده است، که به صورت درخت بنه خودرو بر روی صخره‌ای عظیم با ارتفاع تقریبی ۶ متر قرار دارد.
نکته‌ی ... ادامه مطلب
مروارید سبز

طاق سنگی باصفا....

حد‌‌ود‌ 4 کیلومتری شمال شرقی ارسنجان پد‌‌ید‌‌ه طبیعی د‌‌ر د‌‌امنه کوه چنار قرار دارد که به پیر باصفا معروف است،این پدیده یک طاق سنگی بزرگ و بسیار زیبا است.این محل که از دور گردشگران را به خود خیره میکند محل زندگی یا د‌‌فن مرد‌‌ی وارسته بود‌‌ه که نزد‌ مرد‌‌م محبوب بود‌‌ه است تا جایی که اهالی منطقه برای ... ادامه مطلب
طاق سنگی باصفا....

اطلاعات بیشتر...