توضیحات

ویرایش

غار طرنگ یک غار آهکی و مهمترین و طولانی‌ترین غار استان کرمان در شهرستان بافت و دارای مناظر و جلوه‌های طبیعی بسیار زیبا و پدیده‌های شگفت انگیز است.
این غار در مجاورت روستای طرنگ و کوه طرنگ در شهرستان بافت قرار دارد.
دهانه غار حدود ۶ متراست و در ارتفاع تقریبا ۳۰۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است . طول مسیر پیموده شدهٔ غار تقریبا ۵۰۰ متر است و عرض راهروها و تالارهای آن بین یک تا ۱۵ متر متغیر است.طرنگ وجود دارد.چشمه هایی نیز در این منطقه وجود دارد.


برای پیدا کردن غار طرنگ از کرمان با طی 160 کیلومتر به شهرستان بافت و از انجا به روستای طرنگ در 70 کیلومتری بافت می‌رسیم.
قله طرنگ که در بخش کوه‌های خبر قرار دارد از دور مشاهده می‌شود وهمچنین دهانه غار آهکی طرنگ ، طولانی‌ترین غار شناخته شده کرمان از این روستا قابل رویت است که پس از طی حدودا 20 دقیقه راهپیمایی می‌توانیم به آن برسیم ،بر مدخل غار درخت جنگلی بزرگی روییده است و پس از ورود به غار بقیه مسیر فلش گذاری شده است .

چاه اول غار حدود 6 متر عمق دارد که از ان با حمایت طناب پایین می‌رویم.پس از ان با یک تراورس به محل وسیعی می‌رسیم که می‌باید ان را با پاهای باز شده از هم مانند راه رفتن در یک جوی اب عبور کرد سپس اولین کارگاه فرود را برپا می‌کنیم و پس از 11 متر فرود به تالار بزرگ زیبایی می‌رسیم.در انجا چند انشعاب فرعی وجود دارد که مسدود می‌باشد، لذا راهرو بزرگ را که چند پله یک متری در عمق ان وجود دارد ادامه می‌دهیم و پس از ان به تالار خفاش می‌رسیم که صد‌ها خفاش به صورت خوشه انگوری بر سقف ان مشاهده می‌شود( که در این غار هیچ پوشش گیاهی قابل مشاهده ای وجود ندارد ولی زندگی جانوری آن شامل جانورانی مثل خفاش و انواعی از حشرات مانندپشه، سوسک سیاه و ... که از فضله خفاش تغذیه می‌کنند رو یت گردیده است ) در این قسمت دو چاه وجود دارد که ارتفاع انها با توجه به پیچ و خم حدود 10 متر است.سپس به صورت سینه خیز از یک مسافت 5 متری عبور می‌کنیم تا به ناگاه اولین برکه اب گوارا در مقابل ما نمایان می‌شود.با عبور از میان استالاگمیت‌های (ستونی از مواد معدنی است که از کف غار بالا آمده باشد) زیبا به برکه‌های دوم و سوم می‌رسیم.عمق انها بیشتر از 3 متر است و اب از طریق نهر کوچکی ما بین انها جریان دارد.اب همه ان‌ها شیرین و خنک و گوارا است.
ارتفاع اب در برکه اخر که به یک جریان زیر زمینی متصل است بیش از 4 متر می‌باشد زیرا رنگ آب در این قسمت فیروزه ای پر رنگ است و چنانچه وسایل قواصی در اختیار داشته باشیم می‌توان تا مسافتی از جریان زیرزمینی را نیز شناسایی نمود به در نظر گرفتن ای نکته که غواصی در غار بسیار به صورت آهسته و به دور از هرگونه عجله و با بیش‌ترین دقت باید انجام گیردواز جمله فعالیت هایی است که پشتیبانی و همکاری گروه را می‌طلبد تا بتوان حتی یک برنامه کوتاه را اجرا کرد که این خود نیازمند همراه بودن با کسانی است که صبر و تحمل و نیز از سوی دیگر توان بدنی و روحی این همیاری‌ها را داشته باشند.
بهتر است تعداد افراد گروه خیلی زیاد نباشد چون در هنگام گذشتن از راهروهای تنگ وحفره‌های باریک و عبور از چاهها وقت زیادی برای هر نفر صرف می‌شود .

لازم به ذکر است که در اعماق غار دمای هوا در تمام فصول تقریبا معتدل و ثابت بین 14 تا 20 درجه سانتی گراد است و از تهویه نسبتا خوبی از هوا برخوردار است .بطوری که در هیچ جای آن کمبود هوا واکسیژن احساس نمی‌گردد ولی بر اثر تردد زیاد ممکن است گرد وغبار در هوا پخش گردد که بهتر است از ماسکهای طبی استفاده گردد و نیز علاوه بر تجهیزات کوهنوردی و کمک‌های اولیه ، وسایل روشنایی مطمئن نظیر هد لایت و چراغ قوه با لامپ وباطری اضافی و تعداد قابل توجهی شمع به همراه داشت و در طول مسیر با روشن نمودن شمع‌ها که هم در ایجاد روشنایی موثر است و هم در تشخیص مسیر برگشت کمک زیادی می‌نماید تا بتوانید غارنوردی لذت بخش و خاطره انگیزی داشته باشید.

منبع :http://kermanrooz.com/articles/view/7

غار طرنگ

غار طرنگ

غار طرنگ یک غار آهکی و مهمترین و طولانی‌ترین غار استان کرمان در شهرستان بافت و دارای مناظر و جلوه‌های طبیعی بسیار زیبا و پدیده‌های شگفت انگیز است. این غار در مجاورت روستای طرنگ و کوه طرنگ در شهرستان بافت قرار دارد. دهانه غار حدود ۶ متراست و در ارتفاع تقریبا ۳۰۰۰ متری از سطح دریا واق...

اطلاعات | نقشه
پارک ملی خبر

پارک ملی خبر

پارک ملی خبر در استان کرمان واقع شده است. مساحت آن درحدود 149934 هکتار می‌باشد. پوشش گیاهی: ارس ,‌بنه , کیکم , ارژن , زیتون وحشی,‌تنگس , نسترن وحشی ,‌قیچ, گز, استبرق, انارشیطان. پستانداران : کل و بز , قوچ و میش , جبیر ,‌‌پلنگ , یوزپلنگ , کفتار ,‌روباه معمولی , شغال , گرگ , کاراکال, ت...

اطلاعات | نقشه
آبشار سه کاسه جهان جان

آبشار سه کاسه ...

آبشار سه کاسه جهان جان آبشاری منحصر به فرد و زیباست که در یک کیلومتری جنوب روستای جهان‌جان در 25 کیلومتری شهرستان بافت در مسیر جاده اصلی بافت- کرمان قرار دارد. این آبشار در 1 کیلومتری جنوب روستای جهان جان و در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا واقع است. این روستا در 25 کیلو متری شهرستان ...

اطلاعات | نقشه
کوه لاله زار ( کوه شاه )

کوه لاله زار (...

کوه لاله زار یا کوه شاه در ۲۰کیلومتری شمال شرقی شهرستان بافت قرار گرفته است. نظرات متعددی در مورد وجه تسمیه این کوه وجود دارد؛ همانطور که از سنگ نوشته‌های تخت شاهزاده برمی آید کوه شاه هموراه تحت محافظت و قرق شکاربانان و قرقچیان شاه بوده و از گذشته‌های دور تا اواخر سلطنت ناصرالدین شاه ...

اطلاعات | نقشه
آبشار بنگان

آبشار بنگان

بنگان نام یکی از روستاهای خوش آب و هوای بافت است ، در این روستا آبشار زیبایی به همین نام قرار دارد. برای سفر به آبشار بنگان از بافت بسمت بزنجان حرکت کنید نرسیده به جاده رابر، جاده فرعی شما را به روستا و آبشار می‌رساند. آبشار زیبای بنگان ، آبشاری در دل کوه است که طبیعت آن در نوع خود من...

اطلاعات | نقشه
روستا و غار جفریز

روستا و غار جف...

جفریز نام روستایی است که در دهستان گوغر از توابع بخش مرکزی شهرستان بافت قرار گرفته است. شغل اهالی این روستا کشاورزی و به ویژه گردوکاری است ، آنها اصلیت ترک و تاجیک دارند که قبلا از عشایر استان کرمان محسوب می‌شدند. جفریز در لغت به معنای مکانی است که دو رودخانه به هم می‌پیوندند و این نش...

اطلاعات | نقشه

طرنگ طولانی‌ترین غار استان کرمان

این غار که در دل کوه طرنگ قرار گرفته است بلندترین غار استان کرمان محسوب و در خود رودخانه طرنگ و حوضچه ای زیبا در اعماق زمین جای داده است.این غار مملو از مناظر بی نظیر و شگفت انگیز است و به دلیل آهکی بودن و فرسایش آبی صورت گرفته در غار گردشگران شاهد ایجاد مناظر زیبا بر پیکره این غار هستند.
این غار ... ادامه مطلب
طرنگ طولانی‌ترین غار استان کرمان

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب