1 1

توضیحات

ویرایش
این چشمه در بیست و یک کیلومتری جاده زنجان ـ میانه، در دهکده «وُننق»، بر تپه‌ای با ارتفاع حدود دویست متر قرار دارد و راه آن از میان کشتزارها و تپه‌های متعدد می‌گذرد.
چشمه دو مظهر دارد
مظهر اول حوضچه‌ای کم‌عمق با طول دو متر و عرض یک متر است که آب آن از شمال‌غربی حوضچه خارج شده و در مجرای باریکی سرازیر می‌شود و آبدهی آن در حدود هفت متر در دقیقه است.
مظهر دوم یک حوضچه مربع شکل در ابعاد 5/2 × 5/2 متر و عمق آن در حدود یک متر است و اطراف آن را لنگ‌چین کرده‌اند. قسمت اعظم آب در سمت جنوبی این حوضچه از زمین خارج می‌شود و در مجرای کوچکی سرازیر می‌شود و آبدهی آن در حدود ده لیتر در دقیقه است.
آب جویبار تنگة بالایی چشمه سطحی است و از نظر شیمیایی در ردیف آب‌های بیکرنباته و سولفاته کلسیک منیزیم سرد و نسبتاً سنگین است.
علت نامگذاری آن بعلت واقع شدن در محدوده روستای وننق از دهستان قره پشتلو بالا می‌باشد. از مهمترین مشکلات استفاده آب گرم وننق علاوه بر وجود تسهیلات و امکانات واقع در سرچشمه خاکی بودن قسمتی از راه بعد از انشعاب جاده روستاهای وننق و از جاده آسفالته زنجان – ارمغان می‌باشد .
به صورتی که این راه از میان کشتزارها و تپه‌ها گذشته و به پای تپه ای که چشمه ...مشاهده کامل متن در آن واقع است می‌رسد . چشمه بر بالای تپه ای که حدود 70 متر ارتفاع دارد واقع گردیده است .
چشمه دارای دو مظهر می‌باشد اولی در حوضچه ای بسیار به عمق با ابعاد 1*2 متر می‌باشد که آب از شمال غربی به حوضچه خارج گشته و در جویباری سرازیر می‌شود و آب آن در حدود 7 لیتر در دقیقه می‌باشد مظهر دوم که بزرگتر است یک حوضچه به ابعاد 60/2 *65/2 متر است و عمق آن در حدود 120 سانتی متر است که اطراف آن توسط افراد محلی به صورت سنگ چین در آمده است .
تمامی آب در قسمت پایین حوضچه به صورت استخرهای ذخیره آب روستائی از استخر خارج گشته و در زمین جاری می‌گردد و آبدهی آن در حدود 10 لیتر در دقیقه است . مجرا خروج آب به صورت سنتی توسط تعبیه خار و خاشاک و گل و سایر موانع کنترل می‌گردد .
آب چشمه جزء آبهای معدنی سولفاته کلسیک گرم می‌باشد.
اینگونه آبها که یونهای خود را از لایه‌های سنگی مجاور خود در زیر زمین می‌گیرند در ادرار زایی و کمک کردن به دفع مواد زاید بدن و اثرات مطلوب بر کبد و مجاری صفرایی است .
استحمام در این آبهای آرام بخش می‌باشد و از دردهای عصبی و عصبی مفصلی کاسته و حتی در درمان روماتیسم نیز موثر است .
مالیدن گلهای مظهر اول (لجن درمانی ) بر روی بدن و بخصوص پاها در کاهش روماتیسم بسیار موثر است .
میزان فلو ئور در آب این چشمه 5 میلی گرم در لیتر است که آشامیدنی متوالی آن ممکن است موجب بروز بیماری فلوئوروز در انسان گردد . آب تنگه بالایی چشمه سطحی بوده و در ردیف آبهای بیکربناته و فسفاته کلسیک و منیزین سرد و نسبتا سنگین است .
چشمه قطود بلاغی در جوار چشمه وننق واقع گردیده است .
ارتفاع آن از سطح دریا 1982 متر است این آبگرم طبق مصاحبه با افراد محلی حهت رفع پا درد و قطور بسیار مناسب است . در کل این منطقه آتشفشانی است و سنگهای منطقه نیز آتشفشانی می‌باشد .
این آبگرم جهت استحمام مردم روستاهای لگاهی و وننق به کار می‌رود که معمولا به صورت مردانه و زنانه است.
دسترسی: کیلومتر 30 جاده سهرین از زنجان تا دو راهی محمود آباد 30 کیلومتر – از محمد آباد تا وننق 4 کیلومتر – 30 کیلومتر آسفالته و 4 کیلومتر بقیه جاده خاکی است.
آبگرم بین روستاهای وننق ولگاهی واقع گردیده است. فاصله وننق تا لگاهی 4 کیلومتر
است.
راه دیگر ارتباطی از طریق روستاهای لگاهی است. که از این طریق تا کیلومتر 25 جاده ارمغانخانه آسفالته و بقیه ( 6 کیلومتر ) خاکی است.
با وجود 3 کیلومتر نزدیکتر بودن جاده دوم ارتباط جاده اولی بهتر است. جاده لگاهی از میان مزارع و باغات عبور نموده و دسترس به علت وجود جویهای آب مشکل است.
منبع :http://zanjan.ichto.ir/Default.aspx?tabid=774
http://www.ichto.ir/Default.aspx?tabid=394
چشمه آب گرم وننق

چشمه آب گرم ون...

این چشمه در بیست و یک کیلومتری جاده زنجان ـ میانه، در دهکده «وُننق»، بر تپه‌ای با ارتفاع حدود دویست متر قرار دارد و راه آن از میان کشتزارها و تپه‌های متعدد می‌گذرد. چشمه دو مظهر دارد مظهر اول حوضچه‌ای کم‌عمق با طول دو متر و عرض یک متر است که آب آن از شمال‌غربی حوضچه خارج شده و در مجرا...

اطلاعات | نقشه
غار زرین آباد

غار زرین آباد

غار زرین غار که به نام‌هایی همچون غار زرین رود، غار زرین‌آباد و غار دودزا نیز نامیده می‌شود، یکی از زیباترین غارهای کشف شده استان زنجان است که در ضلع غربی جاده ترانزیتی زنجان- همدان و در 35 کیلومتری شهرستان خدابنده مشرف به روستای زرین رود از توابع بخش بزینه رود و میان روستاهای داش بلاغ ...

اطلاعات | نقشه

چشمه آب گرم وننق
چشمه آبگرم معدنی «وننق» در حومه روستای وننق دهستان «قره‌پشتلو» قرار دارد که این چشمه آبگرم بین دو روستای «وننق» و «لگاهی» واقع شده است.
چشمه آبگرم «وننق» خاصیت درمانی داشته و نوع آن، آبگرم گوگردی است و وجه تسمیه چشمه «وننق» نیز به دلیل واقع شدن در محدوده روستای «وننق» از دهستان ... ادامه مطلب

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب