توضیحات

ویرایش
این روستا از توابع بخش مرکزی شهرستان مینودشت می‌باشد که در صد و سی و پنج کیلومتری شهرستان گرگان واقع شده است. قلعه قافه از اطراف به کوه ‏های آرام ذوالفقار در غرب ، کوه کمر در شمال و کوه‏های گاورلی ، اینجه‏ سو و نرمدار محدود می‏ شود.
مردم این روستا آن طور که در کتاب گردشگری روستایی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نوشته شده است اجداد خود را از بازماندگان حسن صباح می‌دانند و اگر از آنها معنای نام روستای شان را بپرسید می‌گویند "لانه سیمرغ" .
این روستا را به دلیل قرار گرفتن در منطقه‌ای کوهستانی با شیبی تند قلعه قافه می‌نامند.
رودخانه چلی‌چای که از وسط روستا می‌گذرد و طبیعتی که در کنار رودخانه به وجود دارد از زیبایی‌های این روستا به شمار می‌آید. این رودخانه قلعه‌قافه را به دو بخش بالا و پایین تقسیم می‌کند.
معماری روستای قلعه قافه، همانند بیشتر روستاهای دامنه ای، پلکانی می‌باشد. خانه‌های این روستا یکرنگ و یک شکل بوده و از دور شبیه نقاشی‌ها به نظر می‌رسند،با کوچه‌های باریک و پیچ در پیچش که زیر سایه درختان آرمیده‌اند و تصویری شبیه کارت پستال هایی که دیده اید.
خانه‏‌های ...مشاهده کامل متن روستا معمولاً در دو طبقه و با سقف شیروانی و دیوارهای گلی ساخته شده ‏اند. طبقات پایین محل نگهداری دام و انباری و طبقه دوم سکونتگاه خانوار روستایی می‌باشد.
بسیاری از خانه‏‌ها فاقد حیاط بوده و در ورودی آن‏ها به کوچه باز می‏ شود . مصالح به کار رفته در آنها هم اغلب گل، کاهگل، چوب، خشت و سنگ است.
چشمه‏‌های متعدد گلو (گل‏ و آب)، بیرام (تأمین کننده آب شرب قلعه قافه بالا) و چشمه ‏های نهر آب، بی‏ بی زهرا و لش‏آب (تأمین کننده آب شرب قلعه قافه پایین) و چشمه برات علی‏شاه، در داخل روستا وجود دارند که در سفر به قلعه قافه می‌توانید از آنها دیدن نمایید.
کوه‏های ماران، آرام ذوالفقار، اینجه سو، گاورلی و نرمدار که مانند حصاری روستای قلعه قافه را در بر گرفته ‏اند برای گشت و گذارهای کوهستانی مناسب می‌باشند.
این ارتفاعات، از جنگل‏‌های درختان سوزنی برگ و پهن برگ و انواع گونه‏‌های جنگلی مانند راش، بلوط و توسکا و همچنین مراتع غنی با انواع گل‏ها و گیاهان تشمیل شده اند و چشم ‏انداز ارتفاعات، حاشیه رودخانه و چشمه‏ ها، فضای چشم نوازی را خلق کرده اند.
روستای قلعه قافه دارای آب و هوای بسیار سرد و کوهستانی می‌باشد که در بیشتر فصول بارندگی و در فصل سرما پاییز و زمستان اهالی روزها ی برفی را شاهد می‌باشند.
در روستای قلعه قافه متوسط حداقل دما حدود سیزده درجه سانتیگراد و متوسط حداکثر دما حدود بیست و پنج درجه سانتیگراد می‌باشد .
موقعیت کوهستانی و ارتفاعات بلند پیرامون قلعه قافه تاثیر زیادی بر آب و هوای روستا و مجموع آنها بر نوع پوشش گیاهی تاثیر چشمگیری بر جای گذاشته است .
به دلیل بارش‌های مناسب و وجود خاک حاصلخیز در برخی پهنه‌های اطراف روستا انواع گونه‌های جنگلی مانند راش ، توسکا ، بلوط ، و نرمدار به صورت پراکنده رشد و نمو می‌نمایند.
در اراضی کشاورزی پیرامون روستا محصولاتی زراعی چون گندم ، جو ، سیب زمینی ، یونجه ، و گوجه فرهنگی و درختان چون زرد آلو ، گردو ، آلو و مرکبات کاشته می‌شود .
در این روسنا کشاورزی جایگاه ویژه ای دارد و شغل اکثر روستایی بر کشاورزی و دامداری می‌باشد. مجموع زمینهای کشاورزی و باغات در روستا هفتاد و سه هزار و نهصد و هشتاد و هشت متر مربع مساحت دارند که به جز یک مورد در قلعه قافه پایین زمین مزروعی وجود ندارد بیشتر زمین‌های مزروعی در نیمه جنوبی قلعه قافه بالا استقرار دارند.
علاوه بر این که فعالیت عمده این روستا کشاورزی می‌باشد، در کنار آن دامداری نیز رونق دارد و قلعه قافه یکی از قطب‌های دامداری یه شمار می‌آید و دامداران این روستا دارای محدودیت‌های قشلاقی هستند که برخی از دامداران این روستا مراتع قشلاقی آنها در مناطق حفظ شده است و دارای پروانه اجرا می‌باشند .
و تعدادی از دامداران این روستا منطقه ییلاقی آنان در پیرامون روستا دارای سند و پروانه اجرا می‌باشد. علاوه بر آن در حال حاضرتعداد دام‌ها کمتر شده ، و روشهای صنعتی جای روش‌های سنتی نگهداری دام را گرفته است.
این روستا دارای جاذبه‌های فراوانی از قبیل غار ، کوه و محوطه و... می‌باشد ،و همچنین می‌توان گفت یکی از روستاهای با قدمت و پیشینه تاریخی ، شهرستان مینودشت بشمار می‌رود . بافت ومعماری روستای قلعه قافه یکی از زیباتریین و اصیل‌ترین و دست نخورده‌ترین بافت‌ها و معماری هاست.

منابع :
http://fa.wikipedia.org/
http://golestanema.com/
http://www.hesarnavi.blogfa.com/
http://www.iranvillage.ir/
http://yertan.blogfa.com/
غار آبریز طلا کوهی

غار آبریز طلا ...

در خصوص نام این غار به دلیل ریزش آب از بلندی و ایجاد غار، احتمالا آبریز نام گرفته و طلا کوهی نیز به دلیل وجود آثار باستانی در دنباله آن گفته می‌شود. غار آبریز طلا کوهی در ارتفاع 381 متری از سطح دریا قرار دارد و دارای 1 دهانه می‌باشد. این غار در 6 کیلومتری مینودشت در سمت جنوب جاده مبار...

اطلاعات | نقشه
غار کیارام ( وسط دل دل )

غار کیارام ( و...

غار کیارام که با نام غار "وسط دل دل" نیز شناخته می‌شود در شش کیلومتری روستای فرنگ از توابع دهستان فارسیان بخش گالیکش شهرستان مینودشت واقع است. براساس منابع تاریخی قدیمی‌ترین بقایای حضور انسان که در استان گلستان کشف شده مربوط به غار "کیارام" است که گفته می‌شود به حدود 100 هزار سال پیش و ...

اطلاعات | نقشه
روستای دوزین

روستای دوزین

از جمله روستاهای بزرگ و کوهستانیِ شهرستان مینودشت ( استان گلستان ) ، دوزین می‌باشد. دوزین طبق گفته اهالی قدیمی دو معنا دارد یکی به معنای واقع شدن بین دو کوه و معنی دوم در زمانهای گذشته دو " زن " حاکم این روستا بوده اند. این روستا 145 کیلومتر تا مرکز استان گلستان و 40 کیلومتر تا شه...

اطلاعات | نقشه
پارک جنگلی تنگه چهل چای

پارک جنگلی تنگ...

در ۷ کیلومتری شهر مینودشت یکی از زیباترین تفرجگاه‌ها ، پدیده ای طبیعی ، معروف به بهشت ؛ به نام تنگه چهل چای قرار دارد. دسترسی آسان ، وجود جاده آسفالته و امکانات پیش بینی شده ، باعث فراهم شدن موقعیت مناسبی برای گردشگری شده است. پوشش گیاهی پارک جنگلی چهل چای بر اساس تقسیم بندی جنگلهای...

اطلاعات | نقشه
موزه مینودشت

موزه مینودشت

موزه مینودشت در بنایی تاریخی مربوط به دوره پهلوی اول و در محیطی پوشیده از درختان عظیم و سر به فلک کشیده و سرسبز قرار دارد و نگاه هر بیننده ای را به خود جلب می‌کند. موزه باستان شناسی مینودشت پس از موزه شهدا گرگان دومین موزه باستانشناسی استان می‌باشد. این موزه از دو قسمت مردم شناسی ( ...

اطلاعات | نقشه
روستای قلعه قافه

روستای قلعه قا...

این روستا از توابع بخش مرکزی شهرستان مینودشت می‌باشد که در صد و سی و پنج کیلومتری شهرستان گرگان واقع شده است. قلعه قافه از اطراف به کوه ‏های آرام ذوالفقار در غرب ، کوه کمر در شمال و کوه‏های گاورلی ، اینجه‏ سو و نرمدار محدود می‏ شود. مردم این روستا آن طور که در کتاب گردشگری روستایی سازم...

اطلاعات | نقشه
کوهستان بوقوتو

کوهستان بوقوتو

کوهستان و قله بوقوتو با ارفاعی حدود دو هزار و دویست و چهل متر در مرز استان‌های گلستان و سمنان قرار گرفته است که از توابع مینو دشت به شمار می‌آید . دلیل نام گذاری آن به بوقوتو آنچه مردم محلی می‌گویند این است که این کلمه به معنای به باغ داخل یا به باغ تو می‌باشد. کمی آن طرف‌تر قله فرع...

اطلاعات | نقشه
آبشار لولوم

آبشار لولوم

آبشار لولوم مینودشت در نزدیکی روستای لولوم در بخش مرکزی مینودشت واقع شده است، که ارتفاع آن به حدود سی متر میرسد و زیبایی آن نظر گردش گران به سوی خود جلب می‌کند. برای دسترسی به آبشارلولوم از کنار شهرک صنعتی مینودشت که در حاشیه جاده بین المللی تهران – مشهد واقع است، باید عبور کرد. پس ا...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

قلعه قافه

قلعه قافه یکی از روستاهای کوهستانی بابافت سنتی ومتراکم است. و ازجمله روستاهایی است که تحت عنوان«روستای هدف گردشگری» شناخته شده است.
بافت سنتی و پیچیده آن به لحاظ میراث فرهنگی یکی از بافت‌های روستایی ممتاز در استان گلستان است، که دارای قدمت چند صدساله است، که مورد بازدید ایرانگردان قرارمی گیرد این ... ادامه مطلب
قلعه قافه

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب