توضیحات

ویرایش
آبشار وقت و ساعت یکی از شگفتیها و کمیابترین جاذبه‌های دنیاست که گردشگران با سفر به استان لرستان میتوانند از زیباییهای خارق العاده آن استفاده کنند.
آبشاری که به صورت متوالی 50 دقیقه میخروشد و 2 ساعت توقف دارد.
دورود یکی از شهرهای استان لرستان در دامنه رشته کوه زاگرس و در نزدیکی اشترانکوه قرار گرفته‌است. دو سر شاخه رود دز یکی از شمال و یکی از شرق در دورود به هم می‌پیوندند و با نام رودخانه سزار سرچشمه اصلی رود دز می‌شوند.
این آبشار در دامنه کوه پریز به ارتفاع 3050 متر در جنوب شهرستان درود واقع شده است.
این آبشار در درون غاری به ارتفاع 15 متر و عمق 50 متر واقع شده و آب آن از انتهای سقف غار به پایین می‌جهد. نکته جالب در مورد این آبشار این است که آب زلال و گوارای آن در زمان‌های منظمی قطع و وصل شده و سر و صدای عجیبی را در داخل غار ایجاد می‌کند.
در مواقع کم‌آبی، زمان توقف آب بیشتر و در فصول پرآبی زمان توقف آب کمتر است. بومی‌های منطقه در گذشته زمانشان را در غیاب ساعت با این آبشار ساعتی هماهنگ می‌کردند و خروش و خشکی آن برایشان ...مشاهده کامل متن حکم ساعت را داشته است.
در گذشته این آبشار یک ساعت می‌خروشیده و یک ساعت متوقف می‌شده است اما در حال حاضر خروش و توقف یک ساعته این آبشار، جای خود را به خروش 50 دقیقه‌ای و توقف 2ساعته داده است.
آبشار که در دیواره جنوبی پریز و درون غاری به عرض 7 متر، ارتفاع 15 متر و عمق 50 متر قرار گرفته است، آب زلال و گوارایی دارد که از انتهای غار و در سقف 15 متری آن سرچشمه می‌گیرد.
در حقیقت آبشار از دل غار شروع می‌شود و به کف غار می‌ریزد و زمانی که از غار بیرون می‌آید، تبدیل به چشمه می‌شود. بر اساس آنچه درباره این آبشار در کتب مختلف طبیعت ایران منتشر شده است، علت این خروش و توقف منظم آبشار وقت و ساعت، وجود یک چشمه بزرگ سیفونی (متواتر) در عمق زمین است.
نظیر این چشمه در دو نقطه دیگر ایران (فریدون‌شهر و قره‌آقاج) وجود دارد. در فصلهای کم آب زمان توقف طولانی‌تر و در فصول پر آب زمان توقف کوتاه میشود ولی زمان جاری شدن آبشار همان 50 دقیقه است.
مسیر دسترسی به این چشمه و آبشار، حرکت از درود به سمت جنوب، در امتداد ریل راه‌آهن است که پس از گذشتن از روستاهای چم‌چید، برآفتاب، چنار و ده کولیان و 3 ساعت کوه‌پیمایی به دهانه غار و آبشار خواهید رسید.
مسیر دیگر استفاده از قطار محلی و پیاده شدن در ایستگاه چم‌چید است که بقیه راه را می‌بایست پیاده طی کرد. چاه عجیب کوه پریز به نام “چاه ساز دهل ” از جاذبه‌های اطراف این آبشار است که با انداختن سنگ به داخل آن صدای دلنشینی تولید می‌شود، کوه زیبای اشترانکوه نیز از مهم‌ترین جلوه‌های طبیعی این محدوده است.
از دیگر جلوه‌های خاص این منطقه می‌توان به صخره ای شبیه به پسر و دختر، در کوه چبیلستون اشاره کرد که افسانه”کرودختر” را در بین اهالی زنده می‌کند. غار ناشناخته شهه، گوشه ای از شگفتی‌های طبیعت منطقه زیبای درود می‌باشند.

توجه : آدرس این آبشار بر روی نقشه دقیق نمی‌باشد لطفا مارا در درج دقیق نقشه این مکان زیبا همراهی کنید .

منبع :http://www.farsnews.com/
رودخانه سزار

رودخانه سزار

رودخانه سزار که شاخه اصلی رود دز است ، آب‌های خود را از مناطق کوهستانی الیگودرز ، ازنا ، دورود ، اشترینان و بروجرد دریافت می‌کند و در مسیر راه آهن سراسری به سوی جنوب ایران سرازیر می‌شود . این رودخانه در پایین دست، رودخانه دز نامیده شده و سد بزرگ دز روی این رودخانه ساخته شده است. از شا...

اطلاعات | نقشه
اشترانکوه

اشترانکوه

اُشْتُران‌ْ‌کوه، رشته‌کوهی در شرق استان لرستان و یکی از بلندترین رشته‌کوه‌های زاگرس است. اشتران کوه از غرب به شهرستان دورود، از شمال به شهرستان ازنا و از شرق و جنوب به شهرستان الیگودرز محدود می‌شود. بلندترین قله این رشته‌کوه به نام سن‌بران ۴۱۵۰ متر بلندا دارد و مرتفع‌ترین نقطه استان ل...

اطلاعات | نقشه
دریاچه گهر ( گل گهر )

دریاچه گهر ( گ...

اغلب اروپائیان و سیاحان این دریاچه را به نام دریاچه ایران می‌شناسند که این شناخت حاصل معرفی یک زن انگلیسی بنام ایزابلالوسی بیشوپ است که در سال ۱۸۹۰ میلادی توانست مدت ۳ماه در این منطقه تحقیق کرده و هزار کیلومتر راهپیمایی کند ولی باتوجه به اسناد معتبر تاریخی اولین کسی که موفق به کشف دریاچ...

اطلاعات | نقشه
منطقه حفاظت شده اشترانکوه

منطقه حفاظت شد...

منطقه حفاظت شده اشترانکوه در سال ۱۳۴۹ منطقه حفاظت شده اعلام شد. این منطقه با وسعت ۹۸۴۰۷ هکتار در جنوب و جنوب شرقی شهرستان دورود و در بخش غربی شهرستان ازنا و الیگودرز در استان لرستان واقع شده است. دریاچه گهر که یکی از زیباترین دریاچه‌های کوهستانی خاورمیانه است در ارتفاع ۲۴۰۰ متر در این ...

اطلاعات | نقشه
آبشار ازنادر

آبشار ازنادر

آبشار ازنادر یا دره اسپر آبشاری فصلی است که در ۷ کیلومتری جنوب خاوری دورود در درهٔ اسپر قرار دارد. اطراف منطقه آبشار دره اسپر را کوهستانی عظیم و زیبا احاطه کرده است که دامنه‌های آن محل جوشش چشمه‌های فصلی و دائمی متعددی است. آب آبشار، پس از فوران از ارتفاعات کوهستان، در بستر رودخانه ا...

اطلاعات | نقشه
دره نی گاه

دره نی گاه

شهرستان دورود در استان سرسبز لرستان نام آشنای همه کوهنوردان و علاقه مندان به طبیعت میباشد.عزیزانی که قصد صعود به قلل اشترانکوه و یا دیدار از دریاچه کوهستانی و زیبای گهر را دارند در ابتدا وارد این شهر میشوند. این شهرستان به دلیل موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در کنار منطقه اشترانکوه ،وآ...

اطلاعات | نقشه
آبشار وقت و ساعت

آبشار وقت و سا...

آبشار وقت و ساعت یکی از شگفتیها و کمیابترین جاذبه‌های دنیاست که گردشگران با سفر به استان لرستان میتوانند از زیباییهای خارق العاده آن استفاده کنند. آبشاری که به صورت متوالی 50 دقیقه میخروشد و 2 ساعت توقف دارد. دورود یکی از شهرهای استان لرستان در دامنه رشته کوه زاگرس و در نزدیکی اشترا...

اطلاعات | نقشه

وقت و ساعت؛ اسرارآمیزترین چشمه

چشمه «وقت و ساعت» در دل کوه زیبای پریز در شهر هفشجان در منطقه زیبای دورود در شمال لرستان که از طبیعتی کم‌نظیر و زیبا برخوردار است، واقع شده است.
چشمه «وقت و ساعت» در دل کوه زیبای پریز در شهر هفشجان در منطقه زیبای دورود در شمال لرستان که از طبیعتی کم‌نظیر و زیبا برخوردار است، واقع شده است.
شاید ... ادامه مطلب
وقت و ساعت؛ اسرارآمیزترین چشمه

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب