توضیحات

ویرایش
در 2 کیلومتری شرق تپه باستانی شهر «چغابل»، قلعه زاخه قرار گرفته که از سنگ ساخته شده، دومین قلعه لرستان بعد فلک افلاک محسوب می‌شود که از دوره ساسانی باقی مانده بیشتر طاقهای آن از زیر خاک سربرآورده ­اند.
اما بخش اعظم این دژ، هنوز در زیر خاک پنهان است و شکل تپه خودنمایی می­کند. دهانه برخی از طاق­ها به پنج متر هم می­رسد و چند اتاقی که از خاک بیرون آمده­اند، به هم مربوط و متصل هستند.
در بعضی از اتاق­ها به سوی شمال و برخی دیگر به جانب جنوب باز می­شوند.
قلعه زاخه که در ضلع شرقی رومشکان قرار دارد از نقاط دیدنی استان لرستان و رومشکان میباشد .
مطالعه بر روی این قلعه می‌تواند اطلاعات مفیدی در راستای بررسی گذشته این قلعه در دسترس محققان قرار دهد.
وجود قلعه زاخه در رومشکان حکایت از عظمت و فرهنگ و تمدن این مرز و بوم دارد.با این حال وجود ساخت و سازهای بی رویه، حفاری‌های غیر مجاز خطوط لوله آب و جاده‌های دسترسی در سالهای متمادی، هریک به نحوی سبب تخریب و صدمه زدن به محوطه باستانی قلعه زاخه شده اند.
بیشتر سنگ­های به کار رفته در این بنا، یا حجاری شده ­اند و یا قلوه­ای هستند.اگر این قلعه تاریخی مورد عنایت و توجه مسئولین قرار گیرد مرمت و بازسازی این قلعه، آن را به یک اثر جالب توجه تاریخی تبدیل ...مشاهده کامل متن خواهد کرد.
منبع :http://06636532294.blogfa.com/post/1653
http://lorestan.irib.ir/component/content/article/284---/939--
http://www.ichto.ir/Default.aspx?tabid=532
قلعه زاغه ( زاخه )

قلعه زاغه ( زا...

در 2 کیلومتری شرق تپه باستانی شهر «چغابل»، قلعه زاخه قرار گرفته که از سنگ ساخته شده، دومین قلعه لرستان بعد فلک افلاک محسوب می‌شود که از دوره ساسانی باقی مانده بیشتر طاقهای آن از زیر خاک سربرآورده ­اند. اما بخش اعظم این دژ، هنوز در زیر خاک پنهان است و شکل تپه خودنمایی می­کند. دهانه بر...

اطلاعات | نقشه
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب