توضیحات

ویرایش
آدرس : حاشیه شرقی رودخانه کنجان چم - در مقابل تپه باستانی گلان - قالوه
این اثر در محلی به نام قالوه در حاشیه شرقی رودخانه کنجان چم و در مقابل تپه باستانی گلان I واقع شده است. مساحت محدوده باستانی 2000 متر و دارای ابعادی به طول 40 متر و عرض 34 متر می‌باشد.
فاصله تا مرکز بخش 20 کیلومتر می‌باشد. نزدیکترین محل تامین آب مورد نظر رودخانه کنجان چم است. پوشش گیاهی سطح تپه و اطراف آن مرتعی و دارای زمین‌های کشاورزی است.
شرح اثر: به دلیل شرایط مساعد جغرافیایی خصوصا منابع آب ، زمین حاصلخیز برای استقرار مناسب بوده است.
این منطقه قشلاقی و در گذشته سکونتگاه بخشی از اهالی گلان بوده است. بنای معروف به کاروانسرای قالوه جمعا از سه ردیف اتاق در جهات شمالی ، جنوب و غرب ساخته شده است و دارای یک فضا باپلان دایره ای و سقف گنبدی و یک حیاط مرکزی می‌باشد.
مجموعاً این بنا از 17 اتاق تشکیل شده که یک اتاق از مجموع اتاق‌ها شاه نشین بوده و دارای ستون مرکزی است. فضای آن 5/5 – 7 متر اندازه گیری شده است.
مصالح به کار رفته شده در این بنا خشت خام یا چینه ، قلوه سنگ و اندود گچ می‌باشد. درحال حاضر کاربردی ندارد ولی در گذشته به عنوان سکونتگاه استفاده شده است.
دوره قابل تشخیص در این مکان دوره ...مشاهده کامل متن اسلامی متأخر است. باتوجه به ساخت معماری و میزان فرسایش آن احتمالاً در دوره حکومت والیان مورد استفاده بوده است.

منبع :https://ilamtoday.com/
www.mahmoodian.ir
سنگ نوشته تخت خان

سنگ نوشته تخت ...

سنگ نوشته تخت خان مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان ایلام، بخش صالح آباد، روستای بانروشان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۹۹۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این مکان علاوه بر داشتن چشمه‌ی آب سرد و زلال به علت قرار داشتن در دامنه‌ی غربی کوه ...

اطلاعات | نقشه
غار زینه گان ( زینگان )

غار زینه گان (...

غار طبیعی زینه گان شگفتی است که در دل دشت منطقه گرمسیری بخش صالح آباد از توابع شهرستان گرمسیری مهران وجود دارد که همه ساله به ویژه در فصل تابستان میهمانان زیادی را به آنجا می‌کشاند. اگر چه غار طبیعی زینه گان برای بیشتر مردم کشور ناشناخته مانده است اما زیبایی منحصر به فرد و شکل گیری این...

اطلاعات | نقشه
قلعه و کاروانسرای قالوه گلان

قلعه و کاروانس...

این اثر در محلی به نام قالوه در حاشیه شرقی رودخانه کنجان چم و در مقابل تپه باستانی گلان I واقع شده است. مساحت محدوده باستانی 2000 متر و دارای ابعادی به طول 40 متر و عرض 34 متر می‌باشد. فاصله تا مرکز بخش 20 کیلومتر می‌باشد. نزدیکترین محل تامین آب مورد نظر رودخانه کنجان چم است. پوشش گیاه...

اطلاعات | نقشه
زیارتگاه امامزاده علی صالح

زیارتگاه امامز...

امام زاده علی صالح (ع) در شهرستان مهران بخش صالح آباد در 40 کیلومتری جنوب شهر ایلام و 45کیلومتری غرب شهرستان مهران قرار دارد. امام‌زاده صالح (ع) فرزند عبیداللّه الاعرج فرزند حسین فرزند امام چهارم حضرت سجاد است. وی از معاصرین حضرت امام موسى کاظم (ع) بوده است که همزمان با طغیان خلفاى ع...

اطلاعات | نقشه
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب