1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
شهرستان فریدن از شهرستانهای استان اصفهان است و از شمال به شهرستان خوانسار، از جنوب به استان چهارمحال و بختیاری، از مشرق به شهرستان نجف آباد و از مغرب به الیگودرز محدود می‌گردد.
کوهستانی بودن منطقه و ارتفاع زیاد آن از سطح دریا موجب ریزش بارندگی، بویژه بصورت برف شده که در سر سبزی و رویش گیاهان مختلف ...مشاهده کامل متن مؤثر است ومراتع سرسبز و خرمی را بوجود می‌آورد که همین عوامل باعث جذب دامداران ایل بختیاری به منطقه می‌شود.
پوشش گیاهی منطقه را گون، گز، کرفس کوهی و درختان پراکنده بلوط تشکیل می‌دهند.
هوای بسیار سرد و خشک زمستانی و خنک و مطبوع تابستانی یکی از ویژگی‌های فریدن است.
اقوام ساکن در منطقهٔ فریدن را پنج قوم: لر، عرب، ارمنی، گرجی و ترک تشکیل می‌دهند
مهم‌ترین سوغات منطقه فریدن سیب زمینی می‌باشد که تقریباً در کل کشور ایران و منطقهٔ خاور میانه دارای جایگاه ویژه و ممتازی است.
در دوره هخامنشیان فریدن پرتیکان نام داشته و یکی از ایالات بزرگ ایران بوده است که پس از هجوم اسکندر مقدونی میدان تاخت و تاز یونانیان گشت و رو به ویرانی نهاد بعضی از مورخین نیز این منطقه را بنام (پاری تاکن) نامیده اند.
نژاد مردم آن آریایی می‌باشد ولی در زمان صفویه عده ای از ارامنه و گرجی‌ها به این منطقه کوچانده شدند که هم اکنون در دو شهرستان (فریدن و فریدونشهر) زندگی می‌کنند
اقتصاد فریدن بر پایه کشاورزی و دامداری استوار است، زمین‌های حاصلخیز و آب رودها و چشمه‌ها موجب جذب روستائیان به کشاورزی شده است
بیشتر محصولات آنها سیب زمینی، یونجه، غلات و حبوبات است که بین آنها اهمیت سیب زمینی از همه بیشتر است و همه ساله هزاران تن به دیگر نقاط صادر و منبع درآمد خوبی برای مردم منطقه می‌باشد.
دامداری در این منطقه رونق خوبی دارد و همه ساله تعدادی دام زنده به مرکز استان جهت ذبح صادر و لبنیات آن نیز فراوان و معروف است.
منبع:
http://fa.wikipedia.org
http://fereydanna.ir
http://www.fereydan.gov.ir/Default.aspx?tabid=1586
لاله واژگون دره بید

لاله واژگون در...

دره بید بالا نام روستایی از توابع شهرستان فریدن است. روستایی زیبا و سرسبز با کوه‌های سر به فلک کشیده و چشمه‌های جوشان که خنکای آن، خستگی را از روح هر رهگذری می‌زداید.منطقه ای سر سبز و گلباران که در فصل بهار فرشی از لاله‌های واژگون و شقایق‌های سرخ را برپهنای پربرکت خود می‌می گستراند.در ...

اطلاعات
جشن حکومت زنان (جشن محصول)

جشن حکومت زنان...

روستای افوس در 38 کیلومتری غرب شهر داران مرکز فرمانداری فریدن بین روستاهای شش جوان، بوئین، داش گسن و خویگان قرار دارد. ده افوس در دامنه کوه قوسی شکل به همین نام ایجاد شده است. جشن محصول یا جشن حکومت زن از جمله مراسم واعیادی است که مردم افوس بر پا میکنند این جشن که مصادف است با بردا...

اطلاعات

نظر شما درباره فریدن

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید