1 1 1 3

آب و هوا

توضیحات

ویرایش

اقلیم : معتدل
نام قدیم : مشهدسر
دیاری سبز در استان مازندران با وسعت 7/345کیلومتر مربع که حد شمالی آن دریای نیلگون خزر و حد شرقی آن بهنمیر و حد غربی آن فریدونکنار و حد جنوبی آن شهرستان بابل قرار گرفته دارای چهار بخش به مرکزیت بابلسر می‌باشد .
این سرزمین و تمام رؤیاهای کودکانش ، سبزی دستان تمام زنان و مردانش و جوشش نهرهایش و در یک کلام زیبائیهایش جشنوارة سخاوت دیرینه اوست . آرام و سبکبال در پهنه زیبای گیتی یکی از شاهکارهای خلقت را در گوشه ای از ایران عزیزمان ، در بابلسر به تصویر کشیده ، نمایشی از بهترین شاهکارهای طبیعت که دست هر صانعی را از ساخت چنین آثار بکری کوتاه کرده است در این دیار هر چه هست تجلی زیبای اوست که سایه گستر دریا و رود و شالیزارهای طلائیش شده است .

ارتفاع شهر ۷ متر بالاتر از سطح دریای خزر و ۲۲ متر پایین‌تر از سطح دریاهای آزاد قرار دارد. حدود شهرستان بابلسر، از شمال به دریا از شرق به جویبار از جنوب شرقی به قائمشهر از جنوب به بابل و از غرب به محمود آباد و از جنوب غرب به آمل مشرف می‌باشد و مرکز سیاسی اداری آن شهر بابلسر است.
بابلسر در دوران گذشته به عنوان بخش نمونه مطرح بود و در سال ۱۳۶۸ به فرمانداری ارتقاء یافت. این شهرستان دارای 4 مرکز شهری، 4 بخش ، 8 دهستان و 93 آبادی دارای سکنه است .
این شهرستان دارای 3 بخش مرکزی(به مرکزیت شهربابسر) ، بهنمیر(به مرکزیت شهربهنمیر) و رودبست (به مرکزیت شهرهادی) می‌باشد . طبق آمار سال ۱۳۷۸ جمعیت شهرستان بابلسر ۱۶۳۷۵۲ نفر بوده است، به علت وجود اداره کل شیلات استان مازندران در شهرستان بابلسر این شهر از نظر استحصال خاویار از جایگاه ویژه ای برخوردار است، شیلات دارای ۴۷۰ نفر صیاد ماهیان خاویاری و ۴۲۰۰ نفر صیاد ماهیان استخوانی در قالب ۵۷ تعاونی است.
این شهرستان یکی از شهرستانهای شهیدپرور استان مازندران بوده که با داشتن 688 شهید ، 2027 جانباز و 121 آزاده نقش موثری در جنگ تحمیلی داشته است .
شهرستان بابلسر در حاشیه بزرگترین دریاچه جهان و سواحل زیبا قرار دارد که یکی از مهمترین مناطق توریستی و مهمانپذیر کشور می‌باشد. این شهرستان به علت قرار گرفتن در مسیر شاهراه شرق به غرب استان مازندران، با وجود پلاژهای متعدد در نوار ساحلی و اماکن اختصاصی مختلف از جمله اقامتگاههای سازمانی مانند متل بانک کشاورزی، رفاه، مسکن، ملی، ویلاهای دریاکنار، خزرشهر، دریاسر و همچنین رودخانه بابلرود از مرکز شهر بر جلوه و زیبایی آن افزود و این شهر را در یک موقعیت ممتاز توریستی قرار داده است.
آب و هوا
آب وهوای بابلسر معتدل و مرطوب دارای بارانهای متوالی و رطوبت زیاد است و مقدار ریزش باران در طول سال بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیمتر است. فاصله این شهر ساحلی تا ساری مرکز استان حدود ۶۰ کیلومتر است.
این شهرستان از جمله مناطق استان مازندران است که فاقد مناطق مرتفع کوهپایه و کوهستانی است و تمام وسعت آن به صورت اراضی جلگه ای و دشتی نمایان است . رودخانه‌های سجاد رود ، بابلرود و کلارود که در شهرستان بابل جاری است در نزدیکی پل محمدحسن خان بابل به هم پیوسته و همراه با رود تلار در شهرستان بابلسر به دریای خزر میریزد .
پیشینه تاریخی
نام قدیمی بابلسر ((مشهدسر)) است که بنا به اعتقاد قدما انتخاب این نام بدان جهت است که سر امامزاده ابراهیم (علیه السلام) ، برادر حضرت امام رضا (علیه السلام) در آنجا مدفون شده است .
به واسطه آثار قدیمی موجود می‌توان به قدمت تاریخی شهر پی برد ، بنای امامزاده ابراهیم (علیه السلام) با چارچوب منقوش می‌باشد که قدیمی‌ترین آنها مربوط به 841 هجری قمری است .
در سال 1311 با شروع تحول در شئون مختلف کشور ، مشهدسر نیز به بابلسر تغییر نام یافت و به سرعت رو به آبادانی نهاد و خیابان بندی، ساختمان سازی جدید و مدرن و ایجاد پل معلق فلزی و سد بندی دو طرف رودخانه بابلرود که از وسط شهر میگذرد، آسفالت خیابانها، ساختمان شهرداری و شهربانی، اداره پست و تلگراف و ساختمان هتل بزرگ (دانشگاه مازندران فعلی) و ... انجام گرفت.
مهمترین و بزرگترین رود بابلسر بابلرود است که اکثر رودهای بزرگ و کوچک شهرستان بابل به این رود می‌پیوندد و بر روی این رود دو پل معلق وجود دارد که یکی توسط مهندسین آلمانی که در حدود ۶۰ سال پیش و دیگری چند سال گذشته توسط مهندسین ایرانی ساخته شده است.
در کتاب راهنمای بابلسر می‌خوانیم : ((شهر زیبای بابلسر در گذشته مشهدسر نام داشته است . اطلاع دقیقی از این شهر در دست نیست ولی روایت مقرون به حقیقت که مورد تایید منتقدین هم می‌باشد بدین قرار است که در نهصد سال قبل چندین خانواده معروف مازندرانی که در آن زمان مسیر مشهرسر غیر از مسیر فعلی بوده است از آبادی پازوار که زادگاه امیر پازواری بود جهت ماهیگیری و سکونت به این منطقه آمدند)).
ملاجان منجم درسفرش به همراه شاه عباس اول در سال 1016 ه.ق به مازندران اینگونه می‌گوید: (( کشتی‌ها از کوچک و بزرگ در میان دریا و رودخانه بسیار بود و انتظار می‌کشیدند ، عجب جایی منزه و باصفا و کنار دریا و چمن‌های سبز و ...)). ناصرالدین شاه در سفرنامه خود در سال 1249 ه.ش به مازندران می‌گوید : (( در مشهدسر پل چوبی بسیار طویلی برروی بابلرود بسته اند که وی نیز روی آن گذشته است و از کاروانسرایی سخن می‌گوید که به دستور وی آنجا ساخته بودند و می‌گوید که بعضی از تجار روس در کاروانسرا منزل دارند که با ساری و بارفروش و شاهرود تجارت میکنند)).
جاذبه‌های گردشگری
رودخانه بابلرود از میان شهر بابلسر می‌گذرد. وجود این رودخانه یکی از دلایل جذابیت این شهر در میان شهرهای مازندران برای گردشگران و حتی خود مازندرانی‌ها است.
چرا که هیچکدام از رودهای جاری در استان مازندران امکانات رفاهی مشابه بابلرود در بابلسر (مانند قایق‌های تفریحی و…) ندارند.
این رود یکی از رودخانه‌های مهم کشور است که از بلندی‌های البرز در جنوب شهر بابل سر چشمه گرفته و در شهرستان بابلسر به دریا می‌ریزد و شهر بابلسر را به دو بخش خاوری و باختری تقسیم می‌کند.
آرامش رود در محل پیوستن به دریا آرامشی را به آب بخشیده و همگام با جزر و مد دریا آب آن نیز دارای سطح بلندای متغیر می‌باشد. دو پل زیبای تاریخی نیز دو سوی شهر را به هم می‌پیوندند.
پل اصلی مشهور به پل فلزی یکی از اتصالات مهم میان خاورو باختر بابلسر است. این پل در سال ۱۳۱۳ با کسب اجازه از آقای سید مصطفی صالحی، و به دست آلمانیها ساخته شد.
در حال حاضر بستان‌های پیرامون رود و اسکله‌های قایق‌ها در دو سوی آن در روزهای تعطیل سال میلیونها گردشگر را به خود جذب می‌نماید. رودخانه بابلرود در بابلسر به خاطر شرائط ویژه طبیعی و داشتن تفریحگاه‌ها، اقامتگاه‌ها و اماکن پذیرائی برای برنامه ریزی ساخت اسکله‌های تفریحی برای قایقهای تندرو مساعد است.
کرانه‌های بابلرود در بابلسر علاوه بر استفاده تفریح‌گاهی، این رود برای ورزشهای آبی نظیر اسکی روی آب و قایقرانی در کلاسهای گوناگون نیز مناسب می‌باشد.
یکی دیگر از مکان‌های مهم گردشگری در بابلسر، اسکله ساحلی آن است که هر ساله شمار زیادی از مسافران را به خود جذب می‌کند. البته این اسکله جنبه تجاری ندارد و بیشتر به عنوان یکی از مکان‌های گردشگری مورد استقبال قرار می‌گیرد.
همچنین در این اسکله، از سنگهایی به عنوان موج شکن بهره گرفته شده‌است که در نوع خود بسیار زیبا می‌باشد. یکی از دلایل بهره گیری از این موج‌شکن‌ها، جلوگیری از نفوذ آب در بخشی از منطقه و پارک نزدیک آن می‌باشد.
از دیگر عواملی که باعث جذب گردشگر در این شهر شده‌است، برپایی جشنواره پیکره‌های شنی در این شهر است. جشنواره پیکره‌های شنی اولین بار در امرداد ماه ۱۳۸۴ در کشور و در بابلسر برگزار شد که گردشگران زیادی حتی از خارج کشور برای دیدن این نمایشگاه وارد شهر شدند.
از آن پس همه ساله و در فصل تابستان، این نمایشگاه در بابلسر برگزار می‌شود و هنرمندان در آن آثار خود را به نمایش می‌گذارند.
مردم بابلسر به گویش مازندرانى سخن مى‌گویند و بیشتر آنان مسلمان شیعه (دوازده امامى‌) هستند.
اقتصاد شهرستان بابلسر بیشتر بر زراعت‌، دامداری و ماهى‌گیری استوار است‌. مهم‌ترین محصولات آن برنج‌، گندم‌، مرکبات‌، تره‌بار و برخى اقلام میوه است که افزون بر تأمین نیاز محل‌، به نقاط دیگر نیز صادر مى‌شود.
منبع:http://freidonkenar.persianblog.ir/
http://www.farmandari-babolsar.ir/babolsar.asp
http://www.mazandaran.blogsky.com/12
http://2ncpegis.ir/?run=Main&Title=

خزرشهر

خزرشهر

شهرک خِزرشهر یک شهرک ساحلی است که در استان مازندران قرار دارد. این شهرک در کیلومتر ۶ جاده بابلسر به فریدون‌کنار قرار دارد. اوایل دهه چهل شمسی پس از افتتاح جاده هراز با توجه به نزدیکی استان مازندران به تهران، شهرک دریاکنار در نزدیکی بابلسر و در ساحل دریای خزر تاسیس شد به دلیل استقبال مر...

اطلاعات | نقشه
منطقه توریستی کرفون

منطقه توریستی ...

منطقه ای بکر و زیبا با دریایی واقعا زیبا در ۱۳کیلومتری بابلسر در جاده ساحلی به سمت ساری بنام کرفون وجود دارد. این منطقه از توابع بخش بهنمیر شهرستان بابلسر است. دسترسی به این منطقه از طریق بابلسر و جاده بهنمیر امکانپذیر است. دسترسی به منطقه گردشگری کرفون از جاده هراز بدین صورت است : آم...

اطلاعات | نقشه
شهرک ساحلی دریاکنار

شهرک ساحلی دری...

شهرک دریاکنار ، شهرک ساحلی مسکونی-تفریحی می‌باشد که در نزدیکی "دریای خزر" و حدود پنج کیلومتری شهرستان بابلسر در مسیر بابلسر به فریدون کنار واقع شده است . احداث این شهرک ساحلی در اوایل دهه چهل شمسی شروع و در اواخر آن به پایان رسید که در زمان خود از جمله اولین و بزرگترین شهرک‌های کشور ...

اطلاعات | نقشه
پارک و اسکله قایقرانی بابلسر

پارک و اسکله ق...

رودخانه بابلرود از مرکز بابلسر می‌گذرد یکی از عوامل مهمی می‌باشد که موجب زیبایی این شهر شده است. رودخانه ای بسیار زیبا با جریان آبی بسیار آرام ، آرامش خاصی به آن عطا کرده است . امکانات بسیار خوبی نیز در کنار این رودخانه برای استفاده مسافران فراهم آمده است. ازجمله امکاناتی که جهت رفا...

اطلاعات | نقشه
بهنمیر ( منطقه ساحلی و گردشگری میرود )

بهنمیر ( منطقه...

شهر بهنمیر در قسمت شرقی بخش مرکزی بابلسر واقع شده است . در گذشته نام این شهر بهمن میر بوده است که به مرور زمان بر اثر تلفظات مختلف به بهنمیر تغیر نام پیدا کرد. بهنمیر در چهار راهی قرار دارد که از یک طرف به بابلسر، از طرفی به بابل، از سمتی دیگر به کیاکلا و قائمشهر و از سوی دیگر به جویب...

اطلاعات | نقشه
نعش

نعش

در فرهنگ لغت فارسی، کلمه بازی برابر با سرگرمی، مشغولیت، تفریح، لعب، کار، ورزش و فریب آمده است. بازی‌ها به طور عام دارای یک بار فرهنگی هستند. بازی‌های بومی، قبیله‌ای، محلی و سنتی ایرانی علاوه بر بار فرهنگی، از جذابیت و تنوع بالایی نیز برخوردار هستند. یکی از این بازیها نغعش است. این با...

اطلاعات

اسکله بابلسر

یکی از مهمترین عواملی که باعث زیبایی شهر بابلسر گردیده است گذشتن رودخانه بابلرود از مرکز این شهر می‌باشد. رودخانه ای بسیار زیبا که جریان بسیار آرام آب آن آرامش خاصی به آن بخشیده است. امکانات بسیار خوبی نیز در کنار این رودخانه جهت استفاده مسافران ایجاد شده است. امکاناتی چون اسکله‌های قایق رانی، پدالو، ... ادامه مطلب
اسکله بابلسر

رودخانه ای در وسط شهر !##!بابلسر!##!

بابلرود یا رود بابل یا باوُل رود، یکی از رود‌های پر آب شمال ایران است که در استان مازندران قرار دارد. این رود از کوه‌های البرزِ سرچشمه گرفته و پس از گذر از شهرستان‌های بابل و بابلسر به دریا مازندران می‌ریزد.
بابلرود حدود ۷۸ کیلومتر طول دارد و پس از عبور از جنگل‌ها و شالیزار‌های غرب بابل ، در بابلسر ... ادامه مطلب
رودخانه ای در وسط شهر !##!بابلسر!##!

آببندان سرخدشت

آببندان سرخدشت بهنمیر از توابع شهرستان بابلسر یکی از جاذبه‌های طبیعی این شهرستان به شمار میرود.
لاذم به ذکر است که این آببندان دارای مساحتی بالغ بر320 هکتار میباشد که توسط اهالی دو روستای سرخدشت بهنمیر ولنگوربابل برای آب کشاورزی،صید ماهی،شکار پرنده و... به طور مشاع مورد استفاده قرار میگیرد که متاسفانه ... ادامه مطلب
آببندان سرخدشت

آدینه منفرد

آدینه منفرد دوشنبه 19 بهمن 94 - 01:04

بسیار زیبا

آببندان سرخدشت

آببندان سرخدشت از توابع بهنمیر شهرستان بابلسر یکی از جاذبه‌های طبیعی این شهرستان میباشد کخ سالیانه میهمان انواع پرندگان مهاجر و بومی میباشد
لاذم به ذکر است این آبندان دارای مساحت تقریبی 320 هکتار میباشد که به طور مشاع توسط اهالی روستاهای سرخدشت بهنمیر ولنگور مورد استفاده قرار میگیرد اعم از آب کشاورزی،صید ... ادامه مطلب

پل معلق بابلسر

پل معلق بابلسر مربوط به دوره پهلوی اول است و در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۰۶۷۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل فلزی معلق در سال ۱۳۱۳ ، قبل از جنگ جهانی دوم توسط مهندسین و متخصصین آلمانی و سوئدی بر روی بابلرود احداث شد و از مهمترین آثار باستانی و از جاذبه‌های شهر می‌باشد ... ادامه مطلب
پل معلق بابلسر

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره بابلسر

اف _ پی اف _ پی

اف _ پی اف _ پی پنجشنبه 27 فروردین 94 - 18:28

سلام
به هیچ وجح بابلسر رو از دست ندید
جاذبه‌های گردشگری ، تفریحی و توریستی بی نظیر و آب و هوایی بسیار بسیار مطبوع

عروسی دیگر در شمال کشور و پاریس ایران ؛ بابلسر

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید