آب و هوا

توضیحات

ویرایش
شهرستان سیروان از شهرستان‌های استان ایلام در غرب ایران است. مرکز این شهرستان شهر لومار است. این شهرستان از شهرستان‌های بسیار زیبا و سرسبز استان ایلام است و منابع آبی فراوانی دارد.
این شهرستان از شمال به شهرستان چرداول ,از جنوب به شهرستان بدره ، از شرق به استان لرستان ...مشاهده کامل متن و از غرب به شهرستان ایلام محدود می‌شود و دارای دو بخش, چهار دهستان, میباشد.فاصله مرکز شهرستان تا مرکز استان حدودا 60 کیلومتر میباشد.
اقتصاد شهرستان سیروان به کشاورزی وابسته است. علاوه بر دامداری، کشاورزی به دو صورت آبی و دیم انجام می‌شود و محصولات کشاورزی مثل برنج، گندم، عدس،جو،نخود، گوجه، انار، خیار، گرمک تولید می‌شود.
یکی از مناطق پر ثمر این شهرستان منطقه عرب رودبار است که سالانه تولید انار زیادی دارد که به دیگر شهرستان‌های استان صادر می‌شود.
رود سیمره نیز از این شهرستان عبور میکند. به علت آبگیری سد سیمره بعضی از روستاهای این شهرستان که در حوضه آبریز سد هستند به زیر آب خواهند رفت.
این منطقه دارای درختان بلوط می‌باشد و کوه‌های بلند این منطقه می‌توان به قلارنگ-سیوان-ریون-چرمین اشاره کرد،که قسمت مرتفع این کوه‌ها به استثناء چرمین پوشیده از برف هستند.
بیشتر مردم شهرستان سیروان کرد زبان هستند که با لهجه کلهری صحبت می‌کنند.مردم روستاهای عرب رودبار (چم شیر، چم روته، داربلوط)به زبان عربی صحبت می‌کنند که به تدریج در حال تغییر و جایگزینی با زبان کردی می‌باشد.
منبع:
http://fa.wikipedia.org
http://servanjadid.blogfa.com
http://www.ichto.ir
http://sirvan-ilam.persianblog.ir
تنگ سازبن

تنگ سازبن

شهرستان شیروان و چرداول یکی از شهرستانهای استان ایلام است که مرکز آن شهر سرابله است .شیروان و چرداول در سال ۱۳۶۰ از شهرستان ایلام جدا شد و در تقسیمات کشوری قبل از ۱۳۶۰ از بخش‌های آن محسوب می‌شد. با جدا شدن شیروان از این شهرستان , شیروان به شهرستان سیروان و بقیه شهرستان با نام چرداول نا...

اطلاعات | نقشه
منطقه حفاظت شده سرانی

منطقه حفاظت شد...

منطقه حفاظت شده سرانی در فاصله 85 کیلومتری شمال شیروان و در منتهی الیه حدّ شمال شرقی استان خراسان شمالی واقع شده است. ضلع شمالی این منطقه با طول نزدیک به 30 کیلومتر، با کشور ترکمنستان هم مرز است. این منطقه دارای آب و هوای کوهستانی با شیب‌های تند و دره‌های عمیق و صخره‌های مرتفع می‌باش...

اطلاعات | نقشه
امامزاده صورت بانو

امامزاده صورت ...

بقعه امام زاده سیده صورت بانو (س) در روستای گوراب نگل از توابع شهرستان سیروان بنا شده و فاصله آن تا شهر لومار 7 کیلومتر است. امامزاده سیده بانو را به عنوان اولین امامزاده زن در ایلام می‌توان نام برد ، بقعه این امامزاده قدیمی نیست و جدیدا ساخته شده است ، زیرا بر اثر تخریب حرم قبلی آن کم...

اطلاعات | نقشه

معرفی رودخانه سیروان

این رودخانه در بخش غربی و شمال غربی اورامان قرار گرفته است . بخش اعظم آب رودخانه سیروان از چشمه‌‌های دامنه شرقی و غربی شاهو ، دامنه جنوبی و غربی کوسالان ، دامنه جنوبی دالانی و دامنه‌های آتشگاه و ماکوان تامین می‌گردد . به علت عرض کم امکان قایق رانی در سیروان وجود ندارد .
سیروان منطقه اورامان را به ... ادامه مطلب
معرفی رودخانه سیروان

مرتضی محمدی زواره

مرتضی محمدی زواره یکشنبه 7 شهریور 95 - 09:28

سلام.شنیدم روی این رودخانه سد زده اند واب ان بعنوان اب معدنی صادر میشود به حدیکه پایین دست رودخانه با کم ابی مواجه شده اند .ایا این خبر صحیح است

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره سیروان

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید