آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : سرد
شهرستان رزن با مساحتی بالغ بر 2728 کیلومتر مربع در شمال شرقی استان همدان واقع گردیده است . شهرستان رزن دارای سه بخش مرکزی ، قروه درجزین و سردرود و سه دهستان به نامهای خرقان ، در جزین و بقراطی و تعداد 139 روستا 26309 خانوار و 113053 نفر جمعیت می‌باشد که 6 در صد جمعیت کل استان را در خود جای داده است .
این ...مشاهده کامل متن شهرستان با سه استان قزوین ، زنجان و مرکزی دارای مرز مشترک می‌باشد .
عمده فعالیت اقتصادی مردم این شهرستان کشاورزی و از عمده محصولات آن گندم ، جو و سیب زمینی می‌باشد .
آب و هوای رزن سردسیر می‌باشد و نسبت به شهرهای دیگر استان هوای سرد‌تری دارد. لیکن در تابستانها از آب و هوای معتدلی برخوردار است و میانگین درجه حرارت سالیانه آن به طور متوسط ۱۱ درجه سانتی گراد است.
متوسط بارندگی سالیانه این شهرستان نیز حدود ۳۰۰ میلیمتر محاسبه شده است و در مجموع با توجه به تقسیم بندی آب و هوایی آب و هوای شهرستان رزن سردو معتدل کوهستانی محسوب می‌شود.
با توجه به موقعیت جغرافیایی شهرستان وقرار گرفتن در مرکز کشور و همجواری با استانهای دیگر به تازگی و با توجه به احداث شهرک صنعتی در آن ، این شهرستان در خصوص صنایع نیز پیشرفت قابل ملاحظه ای را داشته و عمده فعالیت آن در بخش تولید سیمان با دو کارخانه می‌باشد .
حدود 90 درصد از روستاهای این شهرستان از نعمت گاز طبیعی برخوردار بوده و عمده مصرف سوخت در بخش حرارتی در این شهرستان گاز طبیعی می‌باشد .
این شهرستان دارای سه جایگاه عرضه سوخت بنزین و نفتگاز و یک فروشندگی سکودار و یک فروشندگی اتاقک دار می‌باشد که سوخت بخش حمل ونقل را تامین می‌نمایند .
ضمنا این ناحیه دارای یک باب تاسیسات گاز مایع و 4 جایگاه عرضه CNGمی باشد .
جهت تامین سوخت بخش کشاورزی تعداد 105 فروشندگی تعاون روستائی در این شهرستان فعال می‌باشد که در فصل کشاورزی سوخت این بخش را تامین می‌نمایند .
اکثریت مردمان شهر رزن به زبان ترکی آذربایجانی سخن می‌گویند اما زبان فارسی نیز در بین اهالی این شهر رایج است.
منبع :http://hamedan.niopdc.ir/
http://sabteahval-hm.ir/
http://parvizm.persianblog.ir/
http://tch.ir/tch/pagecontent.php
زیستگاه حیات وحش و ارتفاعات بقراطی

زیستگاه حیات و...

قله‌های بزرگ و کوچک به هم پیوسته ای در شمالی‌ترین قسمت استان همدان در حدود 30 کیلومتری غرب شهرستان رزن از دوردست‌ها به چشم می‌خورد که در دشتی وسیع سر بر افراشته اند بوقاتی یا بقراطی نامیده می‌شوند. زیستگاه حیات وحش و ارتفاعات بقراطی که به شکار گاه بوقاتی نیز معروف می‌باشد،در 35کیلومتری...

اطلاعات | نقشه
بنای تاریخی امامزاده اظهر بن علی

بنای تاریخی ام...

برج و آرامگاه‌، امامزاده اظهر بن علی، واقع در روستای درگزین در فاصلة 5 کیلومتری شرق شهر رزن و به فاصلة 85 کیلومتری شمال شرق همدان قرار دارد . این بنا از آثار قرن هشتم هجری و متعلق به دروه ایلخانان است که بعدها در سال 1056 هجری به فرمان شاه عباس صفوی تعمیرو مرمت شده است . بنای امام‌ز...

اطلاعات
بنای تاریخی امامزاده هود

بنای تاریخی ام...

برج تاریخی امامزاده هود در روستای ینگه بخش قروه در جزین،در ۳ کیلومتری جنوب شرقی شهر رزن در کنار مزارع کشاورزی واقع شده‌است. بقعه این امامزاده نیز مانند اظهر بن علی دارای گنبد مخروطی بوده است که در اثر سوانح طبیعی و غیر طبیعی دورانهای مختلف فرو ریخته و اکنون گنبد گردی بر بالای آن بنا گر...

اطلاعات
روستای بابانظر

روستای بابانظر

روستای بابانظر از روستاهای شهرستان رزن است که در غرب این شهرستان واقع شده است ,این روستا دومین روستای پرجمعیت شهرستان رزن محسوب می‌شود. طبق تحقیقاتی که صورت گرفته تاسیس این روستا به قرن پنجم همزمان با زندگی باباطاهرعریان اتفاق افتاده که موسس این روستا فردی به نام ( نظر ) بوده است که به...

اطلاعات | نقشه

نظر شما درباره رزن

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید