آب و هوا

توضیحات

ویرایش
شهرستان جَم شهرستان‌های استان بوشهر است.
این شهرستان از شمال و شرق به بخش اسیر در شهرستان مهر از استان فارس ،از جنوب به شهرستان کنگان و از غرب به شهرستانهای دشتی و دیر محدود می‌شود.
جم از یک طرف به شهرستان فیروز آباد از توابع استان فارس ...مشاهده کامل متن متصل از طرف دیگر از طریق اتوبان ۴ خطه جم - عسلویه به شهرستان کنگان و منطقه عسلویه قطب اقصادی انرژی ایران متصل شده است .
جم از مناطق کوهستانی و خوش آب وهوای استان بوشهر است.
منابع کاری فراوان در این منطقه جم را به یک شهرستان مهاجر پذیر تبدیل کرده است که نتیجه آن ورود فرهنگ‌های گوناگون به این منطقه است.
این شهرستان دارای دو بخش جم و ریز دو شهر و پنج دهستان می‌باشد که شهر جم و شهر ریز نام دو شهر این شهرستان می‌باشند و دهستان‌های آن نیز از این قرارند: (جم- کوری حیاتی - انارستان - تشان - ریز)
مرکز این شهرستان یعنی شهر جم نیز از چندین روستای بزرگ شکل گرفته‌است که عبارت‌اند از :ولایت - خواجه احمدی - قلعه کهنه و مالچه .
بخش ریز از نظر وسعت بخش جم بزرگ‌تر است اما از لحاظ جمعیت و تراکم جمعیتی بخش جم جمعیت بیشتری را در خود جای داده‌است.
روستاهای دولنگه (بهارستان)، انارستان و بهرباغ از بزرگ‌ترین روستاهای استان بوشهر هستند نیز در این شهرستان قرار دارند.
هم اکنون با توجه به سکونت خانواده‌های کارکنان بخش‌های مختلف صنعتی شاغل در عسلویه، جمعیت این شهر به شکل چشم گیری در حال افزایش است.
مردم بومی این شهرستان، شیعه هستند، در میان شهرک نشینان جمعیت چندی از اقلیت‌های مسیحی و نیز اهل سنت زندگی می‌کنند.
یهودیان بسیاری در جم زندگی می‌کرده‌اند که چند سال پیش به طور گروهی به اسراییل مهاجرت کردند.
در شهرستان جم تقریبا همهٔ نژادهای ایرانی وجود دارد ولی مردم بومی این شهرستان اکثرا فارس و بختیاری هستند و بیشتر آنان نیز به دلیل برخورداری از منابع بهتر از اسیر در استان فارس که قبلا جزو قلمرو استان بوشهر به شمار می‌رفت به اینجا مهاجرت کرده اند.

منبع:
http://fa.wikipedia.org
http://jamejampark.persianblog.ir
کوه پدری

کوه پدری

کوه پردیس (جم ) در 30 کیلومتری شمال شرق سیراف در حومه شهرستان جم در نیمه راه سیراف به جم قرار دارد. محلی‌ها و ساکنان قدیمی دشتستان بزرگ به کوه جم، پوز یا پدری می‌گویند چون قله این کوه شبیه پوز است اما در کتاب اوستا از این منطقه به "ور جم کرد" نام برده می‌شود به همین دلیل نام جم نیز بر ...

اطلاعات | نقشه

نظر شما درباره جم

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید