1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
نام قدیم : شادشهر
اِسلام‌شَهر مرکز شهرستان اسلام‌شهر واقع در استان تهران است که در ۱۲ کیلومتری جنوب شهر تهران واقع شده‌است.
نام این شهرستان در گذشته قاسم‌آباد شاهی و قاسم‌آباد خالصه و مدتی شادشهر بود.
این شهرستان از شرق و جنوب به ری از غرب به رباط کریم و از شما غرب به شهریار محدود است. اسلامشهر از ۶ منطقه ...مشاهده کامل متن تشکیل شده که مناطق ۱ و ۲ مرکزی و منطقه ۳ آن شهرک واوان، منطقه ۴ شاطره، منطقه ۵ احمدآباد مستوفی و منطقه ۶ شهرک امام حسین (ع) است.
به دلیل مرغوبیت و حاصلخیزی زمین‌های مستعد کشاورزی، وجود رودخانه‌های پرآب و رشته قانت‌های جاری آن و همچنین نزدیکی آن به تهران این منطقه از گذشته مورد توجه بوده‌است.
شهرستان اسلامشهر یکی از مناطق مهم کشاورزی ، دامپروری و صنعتی در استان تهران محسوب میشود
در شهرستان حدود 12000 بنگاه کوچک ، متوسط و بزرگ اقتصادی مستقر و فعالند.تعدادی از واحدهای بزرگ اقتصادی شامل : ایران خودرو دیزل ، لبنیات و بستنی میهن ، لبنیات و بستنی دومینو ، فیلور ، سینجرگاز ، الکتروژن ، لوله و ماشین سازی ایران ، شرکت صنایع بهسازی چوب ایران ، گروه صنعتی سدید ( شامل سه شرکت ) ، کیان تایر و پایان گل در این منطقه مستقر میباشد.
اسلامشهر دارای تعدادی کارخانه است که معروفترین آن‌ها کارخانه‌های بستنی میهن و دومینو ، کارخانه آلمیران و کارخانه آجر سفید می‌باشد .
دین مردم این شهرستان شیعه و از اقوام مختلف ایرانی تشکیل شده‌اند که اکثریت را ترکهای شمال غرب ایران تشکیل می‌دهند وگیلکیها و کردها و لرها از دیگر اقوام این شهرستان می‌باشند
اسلامشهر از طریق محور تهران-ساوه، شاهراه ارتباطی با استان‌های غرب و جنوب غرب کشور است و از محور جنوب با راه آهن استان‌های اصفهان، یزد و کرمان از یکسو و لرستان و خوزستان از سوی دیگر مرتبط می‌شود.
یکی از روستاهای اسلامشهر فیروز بهرام است که بنای آن را به فیروز ساسانی نسبت داده‌اند. اسلامشهر در دوران قاجار منزلگاه اردوی همایونی بوده و به نام قاسم‌آباد خالصه نیز خوانده می‌شده‌است.
وجود بقایای پایه‌های پل بر روی رودخانه سالور و تپه‌های واقع در مجاورت و یا نزدیکی آن و آثار مدفون در آنها دلالت بر وجود دوره‌های تاریخی مختلف داشته و حاکی از اهمیت این منطقه‌است.
محوطه‌های ارزشمند باستانی که هم دوره با محوطه‌های باستانی چشمه علی شهر ری، مرتضی گرد و تپه سیلک کاشان هستند مانند تپه مافین آباد و تپه نظام آباد با داشتن هفت هزار سال پیشینه تاریخی و فرهنگی از شهرت زیادی در مجامع علمی برخوردار بوده و از شاخص‌های تمدن پیش از اسلام در جهان شناخته می‌شود
منبع:
http://fa.wikipedia.org
http://www.abfartehran.ir
http://old.islamshahr.ostan-th.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=767&Itemid=130
http://payamazade-eslamshahr.loxblog.com
http://www.ordup.com/cities/11
یخچال قدیمی ترشنبه

یخچال قدیمی تر...

یخچال قدیمی ترشنبه در شهرستان اسلامشهر، بخش چهار دانگه، روستای ترشنبه قرار دارد. این یخچال واقع شده در جاده احمد اباد اسلامشهر است ولی مرز آن واقع شده بین منطقه 18 تهران و اسلامشهر است در واقع جزو تهران محسوب میشود روستای «ترشنبه» قدمت دیرینه دارد و قدیمی‌های آن می‌گویند که تا 180سال...

اطلاعات | نقشه

بزرگترین یخچال قدیمی تهران

روستای «ترشنبه» که حدود ۱۸۰ سال قدمت دارد، آثار تاریخی زیادی داشته، یخچال قدیمی این روستا که از بناهای دوره قاجاریه است و از آن می‌توان به عنوان بزرگترین یخچال قدیمی تهران نام برد با کمک میراث فرهنگی بازسازی شده و هنوز پابرجاست.
مقدار یخ‌های ذخیره شده در یخچال ترشنبه خیلی بیشتر از نیاز ساکنان این ... ادامه مطلب
بزرگترین یخچال قدیمی تهران

اطلاعات بیشتر...