1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
نام قدیم : قلعه حسن خان, سبزه الماس
شهرستان قدس در مجاورت با شهرستانهای کرج و شهریار در غرب استان تهران قرار گرفته است و یکی از شهرستانهای تهران می‌باشد
شهر قدس یا قلعه حسن خان یکی از شهر‌های قدیمی استان تهران می‌باشد که با قرار گرفتن این شهر ...مشاهده کامل متن در مسیر جاده قدیم کرج (کیلومتر ۱۷) و موقعیت خوب جغرافیایی و اب و هوای خوب کوهپایه‌ای دارد
قدس از شرق و شمال شرقی به شهرستان تهران، از غرب و جنوب غربی به شهرستان شهریار و از شمال و شمال غربی به شهرستان کرج ( استان البرز) محدود می‌شود.
شهرستان قدس با وجود وسعت کم،یکی از متمرکز‌ترین و انبوه‌ترین مراکز جمعیتی استان تهران است.
شهرقدس تا قبل ازتاسیس شهرداری درسال ۱۳۶۸ که تا آن تاریخ ۵ سالی بود که از جمعیت شهری عبور کرده بود با نام قلعه حسن خان شناخته می‌شد روستای کوچک و قلعه مانندی در حاشیه جنوب غربی تهران و همجواری شهرداری منطقه ۹ و ۱۸ بود.
جبهه آن کاووسیه و جبهه غربی آن سرخ حصار قرار داشت.
درسال ۱۳۶۸ مجموعه سه روستای مذکور تحت پوشش خدمات شهرداری قرار گرفت و به نام شهرقدس نام گذاری شد.
به دلیل صنعتی بودن اطراف و سهولت دسترسی به شهرهای تهران ، کرج و شهریار و بازار کار مناسب در چند سال اخیر مقصد مهاجرت بسیاری از مردم بوده طوریکه می‌توان گفت از تمام نقاط کشور در آن سکنی دارند که به همین دلیل بسیاری از مسئولین آنرا ایران کوچک می‌نامند
در اواخر سلطنت قاجاریه واوایل سلطنت رضا خان قلدر شخصی بنام امیرتومان که میرشکار (سردسته شکارچیان ) دربار بود اراضی این منطقه را به تصرف خود درآورد ودر آن زمان این منطقه بسیار دور از پایتخت بودوکسانی که درتهران به سوی کرج حرکت می‌کردند معمولا اولین اتراقگاه آنان در نزدیکی همین اراضی بود.
امیرتومان با فراهم کردن امکانات وآوردن عده ای از اهالی خمسه به این منطقه ،آرام آرام زمینهای بایر را به زمین‌های کشاورزی تبدیل نمود ومنطقه رنگی از زندگی جدید به خود گرفت .
می‌گویند نام اولیه این محل پیش از آنکه امیر تومان آنرا تصاحب کند سبزه الماس بوده وامیرتومان آنجا را به نام فرزند ارشدش که نام او حسن خان بود "قلعه حسن خان "نامید.
اولین مغازه در قلعه حسن خان را شخصی بنام مشهدی حسین معروف به کلاه حسین به معنای کوتاه قد که اهل یزد بود باز کرده که محل فعلی آن نیز مغازه لبنیاتی جعفری روبروی مسجد جامع شهر است .
اولین وسیله نقلیه که وانت بار وشبیه به کامیون بوده توسط شخصی بنام حمید شهباز یاردلی فرزند کریم خان آورده که روزی دوبار صبح وعصر این وسیله به شهر تردد داشته ومردم از آن استفاده می‌کردند.
تنها امامزاده شهرستان قدس امامزاده ابوالحسن وابوالحسین از نوادگان امام موسی کاظم (ع) بوده وسابقه آن به چند صد سال برمی گردد
مسجد جامع اولین مسجد شهر می‌باشد که چندین بار بازسازی شده است .
آموزش وتربیت درقالب مکتب خانه در شهر قدس توسط شخصی بنام شیخ مرتضی که روحانی بود شکل گرفت و اولین مدرسه دولتی شهر به نام دبستان صادقی درسال ۱۳۴۱ ساخته شده است .
اولین حمام محل واقع در خیابان امام (ره ) روبروی کوچه میثم بوده که چون از وضعیت مناسبی برخوردار نبوده مالکین با کمک وهمیاری مالی جهانشاه خان که یکی از سران بزرگ خمسه درآن زمان وازمخالفان رضاشاه قلدر بود وپس از شکست از ایشان به قلعه حسن خان آمده بود سرمایه ساخت حمام جدیدی بنام "خزینه در" روبروی مسجدجامع داخل کوچه احداث که این حمام به سال ۱۲۴۰ تا ۱۲۵۰ خورشیدی برمی گرددومعمار آن شخصی بنام استادکریم بوده است.
از لحاظ اشتغال قدس درحال حاضر در غرب استان تهران به عنوان یکی از مراکز بزرگ صنعتی محیط کارگری مناسبی را فراهم نموده است واکثر ساکنین بعنوان کارگر دراین مراکز مشغولند
سطح زیر کشت در حوزه قدس وشهرکهای اطراف آن 1500 هکتار است
از مهمترین محصولات شهرستان قدس می‌توان گندم ،جو،ذرت,گوجه،خیار,سیب ،آلو ،گیلاس وآلبالو را نام برد
منبع:
http://old.qods.ostan-th.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=323&Itemid=121
http://www.shahrdariqods.ir/HomePage.aspx?TabID=4679&Site=DouranPortal&Lang=fa-IR
http://shahreghods.com/index.php/shahr/1390-12-15-16-35-46
تپه کاووسیه

تپه کاووسیه

شهرستان قدس ، یکی از شهرستانهای استان تهران است و در غرب شهر تهران و همسایگی استان البرز قرار دارد مرکزیت شهرستان قدس ، در ابتدا روستایی با نام قلعه حسن خان از بخش کن بود که در اوایل انقلاب با نام شهرک حسن خان به شهرستان شهریار سپرده شد. نام آن به شهرک قدس تغییر پیدا کرد و بعدها با ...

اطلاعات

نظر شما درباره قدس

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید