1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
ملارد از شهرستان‌های استان تهران است که در غرب استان تهران واقع شده و دارای دو بخش مرکزی و صفادشت می‌باشد
شهرستان ملارد از غرب و شمال با استان البرز ، از جنوب با شهرستان رباط کریم و شهرستان ساوه و از شرق با شهرستان شهریار ...مشاهده کامل متن مرز مشترک دارد .
تا سال 1388 شهرستان ملارد در تقسیمات کشوری یکی از بخشهای شهرستان شهریار محسوب میشد
طبق مصوبه شماره 19094/ت41836 مورخ 01/02/1388 هیئت دولت و ابلاغیه شماره 176949/611 مورخ 08/09/1388 استانداری تهران ، با انتزاع از شهرستان شهریار به شهرستانی مستقل ارتقاء یافت.
عمده محصولات زراعی شهرستان ملارد گندم،جو، ذرت، و عمده محصولات باغی زردآلو، سیب و گیلاس است.
ملارد رتبه اول تولید طیور در استان را دارد و بیشترین تولید تخم مرغ، گوشت سفید و قرمز و بیش از 60 درصد جوجه یکروزه استان تهران در شهرستان ملارد تولید می‌شود.
از لحاظ تولید شیر شهرستان ملارد اهمیت زیادی دارد که سالانه بیش از 85 هزار تن شیر در این شهرستان تولید می‌شود.
20 درصد قارچ داخل کشور و 30درصد استان تهران در این شهرستان تولید می‌شود.
علت نامگذاری شهر کنونی ملارد به این نام به درستی مشخص نیست و در این زمینه چندین دیدگاه وجود دارد :

1 – ملارد به معنای گندم زار بوده و با توجه به اینکه کشتزارهای گندم در پیرامون ملارد کنونی در گذشته، فراوان وجود داشته ،این شهر و منطقه به نام ملارد نامور گردیده است.

2 – دیگر دیدگاه اینکه ، از این محل و جایگاه کنونی ملارد در برخی نوشته‌ها ی تاریخی به نام مرند نام برده شده است که در گذر زمان به ملارد تغییر یافته است.

3 - ملارد خلاصه شده اصطلاح ترکی مال ات یر یعنی محل نگهداری مال و اسب بوده است که در گذر زمان به ملارد تغییر یافته است.( زبان بیشتر بومیان ملارد ترکی می‌باشد.)

4- ملارد تغییر واژه‌های "محل آرد " بوده است. با توجه به موقعیت این منطقه در زمینه تولید گندم و نیز وجود آسیاب هایی در این منطقه که گندم‌های تولیدی منطقه را به آرد تبدیل می‌کرده اند.(یکی از محلات اصلی ملارد کنونی ، سرآسیاب میباشد که در محل خیابان امام خمینی فعلی سرآسیاب ، آسیابهایی وجود داشته است.)
منبع:
http://malard-geo.blogfa.com/post-114.aspx
http://malard.ostan-th.ir/?PageID=3
http://malardiha.blogfa.com
http://www.malard.ir
دشت شقایق ملارد

دشت شقایق ملار...

با رسیدن فصل بهار با کاهش دما، دامنه کوه‌ها و تپه‌های زیبای اختر آباد ملارد به وسعت چندین هکتار پوشیده از گل‌های شقایقی می‌شود که سرخی آن از دور دستها نیز قابل مشاهده است. این منطقه در 40 کیلومتری غرب شهریار و 25 کیلومتری جنوب غرب شهر صفادشت (بی بی سکینه) واقع است و می‌تواند با توجه بی...

اطلاعات | نقشه
تپه ارسطو

تپه ارسطو

شهرستان ملارد دارای قدمتی به وسعت تاریخ هشت، نه هزار ساله قبل از میلاد است تپه باستانی ارسطو محوطه باستانی بزرگی است، این محوطه وسیع و در عین حال نسبتا مرتفع درست در مجاورت جاده اصلی ملارد صفادشت واقع شده است ، منطقه ای با سلسله ارتفاعات هزار و اندی متری که دشت‌های جنوب غربی تهران ...

اطلاعات

نظر شما درباره ملارد

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید