آب و هوا

توضیحات

ویرایش
باوی از شهرستان‌های استان خوزستان است.
این شهرستان از دو بخش مرکزی و ویس تشکیل شده و مرکز آن شهر ملاثانی است.
بخش باوی از نظر جغرافیایی در شمال شهرستان اهواز واقع شده است و از مهمترین مناطق بخش باوی میتوان مناطق شبیشه – شیبان – مولحه – ویس –ملاثانی - ندافیه را نام برد که ...مشاهده کامل متن از به هم پیوستن مناطق شبیشه و شیبان به شهر شیبان - مولحه و ویس به شهر ویس - ملاثانی و ندافیه به شهر ملاثانی تغییر یافتند .
بخش باوی در امتداد بزرگراه اهواز – مسجد سلیمان و رودخانه کارون قرار دارد . مساحت بخش باوی از شهر شیبان شروع و به شهر ملاثانی به طول حدود 45 کیلومتر خاتمه می‌یابد.
با وجود کمبودها ، جوانان این منطقه نخبگان و قهرمانان بیشماری در همه عرصه‌های علمی ، ورزش ، هنری و فرهنگی داشته است. و استان همیشه شاهد حضور موفق این جوانان در عرصه‌های مختلف بوده است .
از جمله رشته‌های ورزشی فعال در بخش باوی میتوان به ورزشهای تکواندو – ووشو- فوتبال – والیبال – بسکتبال اشاره کرد.
ملاثانی در حدود 153 سال پیش ابتدا بعنوان کوت یا کوت الحمید در منطقه فعلی ندافیه در کنار ساحل شرقی رودخانه کارون بوجود آمد. نخستین ساکنان آن بخشی از طایفه بزرگ حمیدی‌ها بودند که به ریاست ملاثانی (بعنوان شیخ طایفه ) در این خطه سکنی گزیدند .
پس از مرگ ملاثانی بدلیل شخصیت روحانی ایشان و همچنین بزرگ خاندان بودنش این منطقه به ملاثانی نامگذاری شد.
براساس آمار میدانی موجود در سال 1368 علاوه بر حمیدی‌ها 367 وابسته فامیلی از طوایف اصیل عربی استان خوزستان و جمعی از بختیاری‌ها و شوشتری‌ها و نیز اقلیت ترک با صمیمیت و احترام زندگی مسالمت آمیزی در کنار هم دارند.
زبان رایج آن میان مردم عربی و فارسی گویش شوشتری است.
بیشتر مردم این شهر عرب هستند و به زبان عربی سخن می‌گویند و بقیه مردم اکثرا به زبان فارسی و لهجه شوشتری سخن می‌گویند. همه مردم این شهر مسلمان و از شیعه اثنی عشر می‌باشند.

منبع:
http://roostanet.ir/index.aspx?siteid=3&siteid=3&pageid=2394
http://taek4u.blogfa.com/

نظر شما درباره باوی

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید