آب و هوا

توضیحات

ویرایش

شهرستان باشت یکی از شهرستان‌های استان کهگیلویه و بویراحمد در جنوب ایران
است. مرکز این شهرستان شهر باشت است .
باشت از شهرهای تاریخی و باستانی ایران بوده که پیشینه آن به دوره هخامنشی می‌رسد. قلعه تاریخی بانو گشنسب از شاهزادگان یکی از پادشاهان هخامنش که وصف آن در شاهنامه آمده است روی کوهی کم ارتفاع به نام دو گوشی مشرف بر این شهر واقع است.
شهرستان باشت دارای دو بخش ، یک شهر ، چهار دهستان ، 122 روستا و جمعیت این شهرستان بر اساس سرشمارس سال 1390 برابر069,20 نفر می‌باشد که 14 هزار و 88 نفر نیز در روستاهای این شهرستان زندگی می‌کنند.
این شهرستان از دو بخش مرکزی و باشت که بخش مرکزی شامل " دهستان‌های سرآب بیز و کوه مره خامی " و بخش باشت شامل" دهستان‌های بابویی و تلخاب " می‌باشد .
شهرستان باشت با مساحتی بالغ بر2981 کیلومتر مربع در قسمت جنوب شرقی استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.
و در حدود 19درصد وسعت استان را شامل می‌شود.چرام در شمال ، بویر احمد گرمسیری در شمال غربى و غرب ، رستم ممسنی در شمال شرق و شرق‌، و سرانجام رودخانة زهره در جنوب ، شهرستان باشت را احاطه کرده است .
شهرستان باشت را کوه خامى به دو منطقة پشتکوه و زیرکوه تقسیم مى‌کند که پشتکوه شامل باشت و کوهمره و زیرکوه شامل پشت بند و زیربند است . پشتکوه از مناطق سردسیر و معتدل و زیر کوه از مناطق گرمسیری است .تعداد روستاهای این شهرستان ۱۲۲ روستا و آبادی می‌باشد که ۱۴ هزار نفر از جمعیت شهرستان باشت در مناطق روستایی سکونت دارند .پوشش مردمان همان شیوه سنتی و محلی و امروزی است اما پوشش سنتی بیشتر به چشم می‌خورد.
باشت از شهرهای تاریخی و باستانی ایران بوده که پیشینه آن به دوره
هخامنشی می‌رسد . قلعه تاریخی بانو گشنسب از شاهزادگان یکی از پادشاهان هخامنش که وصف آن در شاهنامه آمده است روی کوهی کم ارتفاع به نام دو گوشی مشرف بر این شهر واقع است .
وجود پایه ستون‌های سنگی و تخته سنگهای منقوش به دست آمده که شباهت زیادی به آثار تخت جمشید دارد و همچنین جاده شوش به تخته جمشید در مسیر این شهر و آثار دو گور دو پا که از زمان ساسانی بر پا است قدمت این منطقه را بیشتر نمایان می‌کند .
در سفرنامه ناصر خسرو از این شهر به اسم بست یا بشت یاد شده است . البته در مورد اینکه ساکنان اولیه باشت چه کسانی بودند تردیدهایی وجود دارد . در دوره اخیر باشت دارای اولین مرکز اداری در آن ناحیه بوده است .
قبل از تشکیل استان کهگلویه و بویر احمد باشت دارای مرکزیت اداری و انتظامی بوده است. بخشداری باشت در سال 1304 یعنی قبل از انعقاد نطفه شهرستانهای استان: یاسوج مرکز استان، گچساران و دهدشت تشکیل شده است.
این شهر برخلاف دیگر مناطق استان از آب و هوای معتدل و کشاورزی و باغداری و دامداری برخوردار است. به نحوی که در دشت‌های آن برنج نیز به وفور کشت می‌شود .
سردار ایرانی آریو برزن که با سپاه اندک خود در مقابل لشکر عظیم اسکندر مقدونی تا سرحد جان مقاومت کرد و دلیرانه فدای وطن شد، متعلق به همین سامان و نبردگاه او با اسکندر در تنگه‌ای به نام تنک تکاب (تکو، به گویش محلی) در باشت بوده است .
شهرستان باشت در مسیر جاده اصلی خوزستان به شیراز قرار دارد که این مسیر از روی رودخانه همیشه جاری بریم می‌گذرد و پل قدیمی بریم بر روی این رودخانه به عنوان اثری دیدنی برای توریست‌ها و گردشگرهای داخلی و خارجی است .
آب رودخانه بریم همانند شریان حیاتی جان تازه ای به این روستا می‌بخشد و همواره باغات و مرکبات را سیر آب می‌کند .
پل تاریخی بریم یکی از گذرگاه‌های مهم در این منطقه به شمار می‌آید .آنچه مسلم است نقشی است که این جاده از دوره هخامنشیان داشته است و به قولی محل عبور امام هشتم حضرت امام رضا از این راه به خراسان بوده است و به واسطه همین امربقعه متبرک تعداد کثیری از امامزادگان در این شهرستان وجود دارد که حضورشان باعث رونق مهر و صفا در این شهرستان شده است .
منبع :http://khamei.ir/
http://farmandaribasht.ir/
http://tnews.ir/

غار اشکفت سیاه یا غار سیاه

غار اشکفت سیاه...

اشکفت سیاه در روستای کوهنجان و در ارتفاع ۱۵ متری از سطح دشت واقع شده است. این اشکفت در میان غارها و پناهگاه‌های موجود در این منطقه بزرگترین غار بشمار می‌رود.اشکفت در قسمت‌های بالایی کوهی در شمال روستای چالموره قرار دارد. درون غار پوشیده از کود حیوانی و خاکستر است. در بیشتر بخشهای جن...

اطلاعات | نقشه
منطقه حفاظت شده کوه خیز و سرخ ( خائیز  )

منطقه حفاظت شد...

منطقه حفاظت شده کوه خیز و سرخ (خائیز) با مساحت ۳۲۳۳۲ هکتار در غرب استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.این منطقه واقع در حوزه استحفاظی شهرستان گچساران ، کهگیلویه و بهبهان در استان خوزستان واقع شده است. ویژگیهای طبیعی : منطقه ای است تپه ماهوری ، کوهستانی ، صخره ای با بارندگی سالانه حداق...

اطلاعات
منطقه گردشگری شلال دون

منطقه گردشگری ...

چشم اندازهای طبیعی منطقه شلال دون از توابع شهرستان باشت جاذبه‌های گردشگری بی نظیر که هر دوستدار طبیعتی را به سوی خود فرا می‌خواند. منطقه زیبا و دیدنی «شلال دون» در مسیر جاده ترانزیتی گچساران به شیراز و حدود پنج کیلومتری شهرستان باشت قرار دارد و فاصله آن تا مرکز استان 100 کیلومتر است. ...

اطلاعات | نقشه
منطقه گردشگری رود رونه

منطقه گردشگری ...

منطقه زیبای گردشگری رود رونه در ۱۰ کیلومتری غرب شهرستان باشت قرار دارد، که حقیقتا نمایی زیبا و دلنشین از مناظر کم نظیر جنوب در دامنه قلل سترگ خامی که برف زمستانی آن و آب چشمه هایش در فصول سال به صورت آبشارگون و با طی مسیری بسیار دل انگیز و با طراوت رودی کم نظیر رابه نام رود رونه، جاری ...

اطلاعات | نقشه
پل پریم

پل پریم

پل پریم (پرین) در8 کیلومتری قسمت شرق شهرستان باشت، رودخانه تنگ شیو، روستای چم بلبل واقع شده که مربوط به دوران‌های تاریخی پیش از اسلام است. این پل حدود 90 کیلومتر با مرکز استان فاصله دارد . این اثر در تاریخ ۵ آذر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۴۰۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است....

اطلاعات | نقشه

منطقه گردشگری شلالدون

چشم اندازهای طبیعی منطقه شلالدون از توابع شهرستان باشت این مکان را به نگین مناطق گردشگری کهگیلویه و بویراحمد برای پذیرای هزاران مسافر نوروزی تبدیل کرده است.
وجود تپه‌های پوشیده از جنگل، دره ها،طبیعت بکر، درختان سر به آسمان کشیده بلوط، بادام، هوای مطبوع و دلپذیر بهاری، علفزارها و گل‌های زرد و قرمز ... ادامه مطلب
منطقه گردشگری شلالدون

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره باشت

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید