آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : گرم
شهرستان فهرج در جنوب شرق استان کرمان درحاشیه کویر لوت در یک ناحیه بیابانی قرار گرفته است.
طبیعت آب و هوای گرم وخشک بوده و میزان تبخیر و تعرق چندین برابر بارندگی است اختلاف شدید درجه حرارت بین شب و روز و فصل‌ها نامنظم و کم باران طولانی بودن دوره گرما و وزش بادهای تند و ایجاد طوفانهای شنی از خصوصیات کلی آب و هوای این منطقه خشک است شهرستان فهرج ...مشاهده کامل متن در 55 کیلومتری جنوب شرق شهر بم دریک موقعیت دشتی واقع شده است .
مساحت این منطقه 5000کیلومتر بوده و از سمت غرب به بم و و از شرق به استان سیستان و بلوچستان واز جنوب به ریگان محدود می‌شود . در حال حاضر دارای داری دوبخش مرکزی ونگین می‌باشد.

شهرستان فهرج دارای تاریخی کهن و دارای محوطه‌های بزرگ تاریخی و فرهنگی است که می‌توان از این محوطه‌های تاریخی به محوطه قلعه دختر، محوطه تاریخی فیروزآباد و محوطه تاریخی ماهی‌دشت در این شهرستان اشاره کرد.
شهر فهرج دارای چهار شهر معروف بوده و در زمان سلاجقه اهمیت زیادی داشته به گونه ای که جاده ابریشم از آن می‌گذشته و به سرتاسر دنیا می‌رسیده است در گذشته‌های دور پرورش کرم ابریشم در فهرج رواج بسیارداشته حتی نادرشاه پس از فتح هندوستان به حاکم بم و فهرج نامه می‌نویسدکه درازای پیش کش هندی‌ها از حنا و پارچه‌های ابریشمی فهرج برایشان ارسال کنند براساس شواهد موجود قدمت فهرج به پیش از ساسانیان می‌رسد در کتاب جغرافیای کرمان تالیف احمد علی خان وزیری کرمانی (1291ه) آمده است .« فهره از قراء معتبر قدیمی است که در سرراه سیستان واقع شده و جمع کثیری در آن سکونت دارند و فهرجی‌ها ازسایر سکنه نرماشیربم ثروتمندترند .
»
صنایع دستی
صنعت قالی بافی در این شهرستان از رونق خوبی برخوردار است اندازه‌های قالی بافته شده در شهر2*5/1 و3*2 و همچنین قطعات پشتی می‌باشد که مواداولیه آنها ازشهرکرمان ویاتوسط خودبافندگان تامین می‌گردد .
قالی‌های بافته شده جهت فروش به شهرهای بم و کرمان صادر می‌گردد .
وجه تسمیه :
شهرستان فهرج در طول تاریخ به اسامی مختلفی معروف بوده بطوری که در ابتدا به نام پورا و سپس به علت قرار گرفتن در حاشیه کویر به نام گوشی و بعد از آن به نام پهره یا فهره و پس از مدتی به پهرگ و بعد از ورود اعراب به ایران به خاطر عدم وجود حروف پ و گ در زبان عربی به فهرج تغییر نام پیدا کرده است .
منبع :http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930503000457
http://www.irancities.ir/
tnews.ir/news
میل نادری

میل نادری

میل نادری یکی از دورافتاده‌ترین مناره‌های ایران است که در ناحیه‌ای کویری و بسیار خشک در میانه‌های راه بم به زاهدان و در منطقه‌ای به نام نرماشیر قرار گرفته است. این بنا با حدود 900 سال قدمت در 30 کیلومتری جاده فهرج - زاهدان در استان کرمان قرار دارد و در تاریخ سال 1310 به شماره ثبت 143 ...

اطلاعات | نقشه

نظر شما درباره فهرج

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید