آب و هوا

توضیحات

ویرایش

اقلیم : گرم
شهرستان ریگان یکی از شهرستان‌های استان کرمان در جنوب شرق ایران است. مرکز این شهرستان شهر محمدآباد می‌باشد و در فاصله ۳۰۰ کیلومتری جنوب کرمان واقع شده است.
بر اساس آمار موجود این شهرستان با ۹ هزار متر مربع وسعت دارای و ۳۶۰ پارچه آبادی دارای 80 هزار نفر جمعیت می‌باشد. در گذشته شهرستان ریگان، بخش ریگان یکی از بخش‌های شهرستان بم بوده است.
این شهرستان با وسعت 858400 هکتاربعنوان یکی ازشهرستان استان کرمان درجنوب شرقی این استان واقع شده که ازشمال به شهرستانهای فهرج و نرماشیرازجنوب به رودبار ازشرق به استان سیستان وبلوچستان وازغرب به شهرستانهای بم وعنبر آبادمحدودشده است.
شهرستان ریگان دارای دوبخش مرکزی وگنبکی بوده که شامل 1مرکزشهری 2بخش 4دهستان و262روستا با مجموع جمعیت 66325نفر می‌باشد.
ارتفاع ازسطح دریا درشهرستان متفاوت بوده بطوریکه حداقل آن مربوط به دشت‌های شمال شرق شهرستان با660متروحداکثر آن مربوط به ارتفاعات جبالبارزدرجنوب غرب شهرستان 2800متر می‌باشد.
این شرایط باعث می‌شود دراکثر ایام سال هجوم شن‌های روان خانه ، مزارع ، باغات وجاده‌های شهرستان رامورد تهدید ونابودی قراردهد وتعدادی ازروستا مجبور به سکنه ودرواقع مرگ خاموش شده اند.
شهرستان ریگان که به استنادسوابق تاریخی تاقرن هشتم بعنوان یکی ازمراکز تجاری مسیرجاده ابریشم دارای جنگل‌های انبوه وسرسبز ومنطقه ای آباد وبانشاط بوده است هم اکنون به خاطر عوامل متعدد بامشکلات زیست محیطی ، اقلیمی واجتماعی مواجه گردیده است.
اقلیم منطقه براساس روش دومارتن فراخشک می‌باشد و وجود پتانسیل تبخیربه میزان 3398 میلی متردرسال ، میانگین حداکثر دما45 درجه سانتی گراد و بادهای فرساینده باسرعت 30متردرثانیه و...همگی سبب گردیده اند بخش عمده از سطح شهرستان را بعنوان کانون بحرانی فرسایش بادی (کلاس c1) بشناسند.
این شرایط باعث می‌شود دراکثر ایام سال هجوم شن‌های روان خانه ، مزارع ، باغات وجاده‌های شهرستان رامورد تهدید ونابودی قراردهد وتعدادی ازروستا مجبور به جابجایی یا تخلیه سکنه ودرواقع مرگ خاموش شده اند.
شهرستان ریگان که به استنادسوابق تاریخی تاقرن هشتم بعنوان یکی ازمراکز تجاری مسیرجاده ابریشم دارای جنگل‌های انبوه وسرسبز ومنطقه ای آباد وبانشاط بوده است هم اکنون به خاطر عوامل متعدد بامشکلات زیست محیطی ، اقلیمی واجتماعی مواجه گردیده است.
منبع :http://www.rfldl.ir/
http://rigancity.blogfa.com/
www.asriran.com

شن درمانی

شن درمانی

مهمترین جاذبه گردشگری ریگان تپه‌های شنی این شهرستان است که به عنوان بزرگترین تپه‌های شنی جهان شهرت دارند و مکان مناسبی برای توریست درمانی است. تپه‌های شنی ریگان ـ که در دل کویر کرمان قرار گرفته با ارتفاع 75 متر در مجاورت روستای علی‌آباد پشت‌ریگ قابل دیدن است. این تپه‌ها به دلیل ماهیت...

اطلاعات
منطقه گنبکی

منطقه گنبکی

بخش گنبکی با دارا بودن آب و هوای معتدل کوهستانی دارای جاذبه‌های گردشگری زیادی است. وجود سه آبشار بزرگ در بخش گنبکی ریگان این بخش آماده پذیرایی از گردشگران و مسافران میباشد. این بخش با داشتن مناطق کوهستانی دارای آبشارهایی به طول 30متر 40 و60متر در منطقه دهکن و سرگری است. گنبکی با دارا...

اطلاعات | نقشه
مقبره شاه خورشید

مقبره شاه خورش...

مقبره شاه خورشید از جمله مهم‌ترین آثار و محوطه‌های تاریخی ریگان که به قلعه شاه خورشید نیز معروف می‌باشد. این اثر تاریخی که متعلق به دختر بهمن‌بن اسفندیار است، قدمت ۲ هزار و ۵۰۰ ساله داردو در ۵کیلومتری جنوب غربی ریگان در روستای زیبای گزان خواص قرار دارد. ریگان طبق اقوال و کتب تاریخی ا...

اطلاعات

آغاز فصل گردشگری در ریگان

شهرستان ریگان یکی از شهرستان‌های شرقی استان کرمان است که دارای جاذبه‌های منحصر به‌فردی است و این جاذبه‌ها موجب ایجاد آرامش برای گردشگران می‌شوند.
کارشناسان بر این باور هستند که خارج شدن از منزل در پایان هفته و راهی طبیعت شدن خستگی یک روز کار و تلاش را از وجود انسان خارج می‌کند، اما در شرق کشور مکانی ... ادامه مطلب
آغاز فصل گردشگری در ریگان

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره ریگان

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید