آب و هوا

توضیحات

ویرایش
ازمیر یکی از شهرهای ترکیه است. ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه بعد از استانبول و آنکارا از لحاظ بزرگی و دارای موقعیت ممتاز بعنوان شهری تجاری، صنعتی و بندری. جمعیت آن طبق آخرین سرشماری در سال ۲۰۰۸ میلادی ۳٫۷۳۹٫۳۵۳ نفر می‌باشد.
این شهر در ساحل دریای اژه قرار دارد. همه ساله ...مشاهده کامل متن ازمیر میزبان تعداد زیادی نمایشگاه و کنگره‌های مختلف صنعتی، تجاری و علمی است. دانشگاههای معتبری در این شهر وجود دارد که از جمله بارزترین آنها می‌توان به دانشگاه صنعتی ازمیر اشاره نمود که رشته‌های فنی و مهندسی در آن تدریس می‌شود.
ازمیر یکی از جاذبه‌های توریستی ترکیه نیز به حساب می‌آید.

سراسر جنوب ازمیر دارای سواحل زیبای ماسه‌ای، آثار تاریخی متعدد از دوره‌های پیشین همانند شهر تاریخی افس یکی از بزرگترین و زیباترین شهرهای باستانی در دنیا و آبهای معدنی در سواحل چشمه، شهر باستانی ترووا و ... همه ساله تعداد کثیری توریست علاقه‌مند به دریا و آثار تاریخی را به خود جلب مینماید. کلمه ازمیر در گویش قدیمی لین Smurne و زبان آتنی قدیم Smyrna نوشته می‌شد.
اکنون نیز یونانیها این شهر را بنام Simirni می‌شناسند.

عصر مفرغ: ۶۵۰۰ تا ۱۰۵۰ قبل ار میلاد مسیح
محل شهر قدیمی ازمیر در منطقه فعلی بورنووا واقع شده‌است و در حفاریهای باستانشناسی که اخیراً انجام شده‌است تاریخ سکونت در این شهر به ۶۵۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد که به دوران قبل از تمدن ترووا می‌رسد.

عصر آهن: ۱۸۰۰ تا ۱۲۰۰ قبل از میلاد
در این دوره با حضور تمدن هیتی‌ها در این منطقه و تا زمان تمئن ترووا یعنی تا ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد خط و کتابت در این منطقه وجود داشته‌است که با هجوم اقوام بالکانی به این منطقه و منسوخ شدن خط در این دوره سراسر آناتولی مرکزی و غربی مجدداً در ورطه تاریکی فرو می‌رود.
و این تاریکی تا زمان روی کار آمدن شاهان محلی Frigya در ۷۳۰ قبل از میلاد ادامه داشته‌است. عصر آهن تا سالهای ۶۵۰ قبل از میلاد ادامه داشته‌است.

عصر طلایی: ۶۵۰ تا ۵۴۵ قبل از میلاد
نزدیک به یک قرن دروان طلایی ازمیر قدیم بوده‌است. در این دوران تحت رهبری میلوتوس مناطق مصر، سوریه و لبنان تحت سیطره آنان در آمد.
در مناطق سواحل درای سیاه و دریای مرمره کلونی‌های انسانی تاسیس و با پیشرفت روز افزون این تمدن به رقابت با تمدن یونان شرقی پرداخته و در بسیاری موارد از آن پیشی می‌گیرد.
بعدها با فتح ازمیر توسط امپراطوری پارس در اواسط قرن ۶ قبل از میلاد این شهر رونق خود را از دست می‌دهد.

عصر زوال: ۵۰۰ تا ۳۰۰ قبل از میلاد
با ترک شدن معبد آتن این شهر به مدت ۲۰۰ سال در خاموشی و انزوا به سر برد. چنین به نظر می‌رسد که این منطقه و سراسر منطقه آناتولی و شهرهای Iyon'i هیچ پیشرفتی نداشته و در مدت ۴۰۰ سال ازمیر شاهد اضمحلال خود بوده‌است.
در حدود ۳۰۰ سال قبل از میلاد شاهد تولد ازمیر جدید در دامنه‌های کادیفه کاله هستیم.

عصر امپراطوری رم: ۳۳۳ قبل از میلاد تا ۳۹۵ بعد از میلاد
بعد از سقوط پاسارگاد توسط اسکندر مقدونی در سال ۳۳۳ قبل از میلاد تمدن یونانی و سرزمینهای شرقی وارد یک دوره رفاه گردید.
شهرها شروع به بزرگ شدن نمودند. شهرهای İskenderiye, Rodos, Bergama, Efes هر کدام دارای جمعیتی بالغ بر ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ نفر شدند. با این افزایش جمعیت دیگر ازمیر آن شهر کوچک در دامنه‌های کادیفه کاله نبود و به سرعت بزرگتر می‌شد.

دوران امپراطوری بیزانس
پس از پایان دوران امپراطوری رم عصر بیزانس آغاز می‌شود. در اوایل این دوره عربها، سلجوقها و سایر ملل برای فتح ازمیر جنگهایی با یکدیگر داشتند که نهایتاً در سال ۶۷۲ میلادی اعراب موفق به فتح ازمیر به قصد ایجاد پایگاهی برای حمله به استانبول گردیدند.
بین سالهای ۱۰۷۶ تا ۱۳۹۸ ازمیر صحنه قدرتنمایی سلجوقیان، شوالیه‌های رودوس و مغولها بوده‌است.

دوران امپراطوری عثمانی
این شهر سالها زیر سلطه یونانیان و بلغارهای ارتودوکس بوده که در نهایت ترکان عثمانی برای چندمین بار آن را تصرف میکنند. تا پیش از تشکیل جمهوری ترکیه، بیشینه باشندگان این شهر یونانی بودند اما پس از کشتار ازمیر و مهاجرت اجباری یونانیان، ترک‌ها در اکثریت قرار گرفتند.

نقاط دیدنی ازمیر
قلعه کادیفه کاله: با نام قدیمی پاگوس یادگاری از آمازون‌ها و قرن چهارم قبل از میلاد بوده و در دوره‌های امپراطوری یونان، رم، بیزانس و عثمانی دستخوش تغییراتی گردیده است و با ۱۸۶ متر ارتفاع قرن‌هاست که نگهبان دائمی شهر ازمیر و دریای اژه می‌باشد.
این قلعه در زمان اسکندر مقدونی توسط یکی از ژنرال‌های او بنام لیسماکوس دوباره سازی گردید که آثار آن تا به امروز باقیست.
آرامگاه هخامنشی با شباهت بسیار زیاد به آرامگاه کورش بزرگ در فوچا

منبع :
https://fa.wikipedia.org
موزه باستان شناسی ازمیر

موزه باستان شن...

موزه باستانشناسی ازمیر در نزدیکی میدان کناک یک مجموعه برتر از اشیای عتیقه را شامل میشود که یکی دیگر از جاذبه‌های ترکیه و دیدنیهای ازمیر ترکیه به شمار میرود.موزه‌ی باستان شناسی ازمیر، شامل تعدادی از صنایع دستی از اطراف خلیج ازمیر است. که انواع مجسمه ها، ابزارها و انواع وسائل مربوط به خ...

اطلاعات | نقشه
پارک فرهنگ

پارک فرهنگ

یکی ازتفریحات ازمیر، پارک فرهنگ یا کولتور پارک میباشد.دراین پارک برنامه‌های متعددی برگزارمیگردد.این پارک بین دو منطقه‌ی آلساناک و باسمانه است و پارک اصلی ترکیه محسوب می‌شود.پارک فرهنگ یا کولتور پارک ازمیرمحل نمایشگاه جهانی ازمیرنیز است وعلاوه بر ان یک پارک سرگرم کننده، باغ وحش، رستوران ...

اطلاعات | نقشه
بنای یادبود آتاتورک

بنای یادبود آت...

بنای یادبود آتاتورک در مرکز میدان جمهوریت یکی دیگر از جاذبه‌های ترکیه و دیدنیهای ازمیر ترکیه به شمار میرود. مجسمه ای از آتاتورک نشسته بر روی اسب رو به دریا میباشد. این بنای بسیار زیبای ازمیر در سال 1933 به منظور گرامیداشت یاد و خاطره آزاد سازی ازمیر توسط نیروهای ترکیه افراشته شد و ی...

اطلاعات | نقشه
پارک الوف پالم

پارک الوف پالم

پارک الوف پالم یکی از برترین جاذبه‌های گردشگری ازمیر، واقع در کارشی یاکا مکانی آرامش بخش برای توقف و استراحت است. این پارک که دارای امکانات ورزشی است یکی دیگر از جاذبه‌های ترکیه و دیدنیهای ازمیر ترکیه به شمار میرود.این پارک نزدیک پارک adnan saygun parki و insan haklari parki قرار ...

اطلاعات | نقشه
برج ساعت ازمیر

برج ساعت ازمیر

برج ساعت سمبل و نماد شهر ازمیر یکی دیگر از جاذبه‌های ترکیه و دیدنیهای ازمیر ترکیه بوده و در قلب شهر در میدان کناک قراردارد. این برج هدیه ای از جانب سلطان عبدالحمید بوده که در سال 1901 به سبک عثمانی و با تزیینات زیبا ساخته شده است و یکی از برترین جاذبه‌های گردشگری ازمیر است....

اطلاعات | نقشه
معبد آتنا

معبد آتنا

معبد آتنا به معنی الهه عشق و مهارت یکی دیگر از جاذبه‌های ترکیه و دیدنیهای ازمیر ترکیه به شمار میرود. اگر در بقایای قدیمی ازمیر بررسی کنیم مهم‌ترین باقی مانده از آن معبد آتنا است. این معبد قدیمی‌ترین معبد جهان شناخته شده است که در سال 725-700 قبل از میلاد ساخته شده و یکی از برترین دیدن...

اطلاعات | نقشه
آسانسور ازمیر

آسانسور ازمیر

داریو مرنو سکاقی ازمیر یکی از برترین جاذبه‌های گردشگری ازمیر، بالابری است که در قرن 19 توسط داریو مورنو ساخته شده و در بالا به صورت پیاده رویی به طرف مرکز شهر است.این پیاده رو با ارتفاع 51 متر، گذرگاهی را بین خیابانهای پایینی و بالایی فراهم میکند که یکی از بهترین دیدنیهای ترکیه به شمار ...

اطلاعات | نقشه
تلفریک

تلفریک

تلفریک شهر ازمیر یکی دیگر از جاذبه‌های ترکیه و دیدنیهای ازمیر ترکیه به شمار میرود. این تلفریک همچون آسانسور شما را بر فراز ازمیر می‌برد.تلفریک در سال 1977 ساخته شده و شما را به ارتفاع 423 متری از سطح زمین برده و شما میتوانید تمام شهر ازمیر را از بالا ببینید. سوار شدن در تلفریک یکی از ...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

شهر توریستی چشمه

شهر چشمه یکی از شهر‌های توریستی استان ازمیر در ترکیه است که در ۹۳ کیلومتری غرب شهر ازمیر واقع شده و در انتهای شبه جزیره ای به همین نام قرار دارد.
چشمه سرزمین آفتاب ، آبهای گرم شفابخش و سواحل شنی است. این نام به واسطه چشمه‌های آب سردی که در طول زمان افزایش یافته به این منطقه داده شده است. کشتی رانان ... ادامه مطلب
شهر توریستی چشمه

نان سیمیت

نان سیمیت ریشه در قرن شانزدهم دارد. کاروان‌های مسافران در مسیر رفت و آمد به شهر استانبول مقادیر زیادی از نان‌های حلقه‌ای را از شهر ازمیر تهیه می‌کردند، که البته نام خود را به این مثال ساده از غذای فوری بخشیده است. امروزه نان‌های کنجدی سیمیت هم یک وعده‌ی خیابانی محبوب و هم از ملزومات صبحانه به شمار می‌آید.
سیمیت ... ادامه مطلب
نان سیمیت

یادگاری از آمازونها

کادیفه قلعه با نام قدیمی پاگوس یادگاری از آمازونها و قرن چهارم قبل از میلاد بوده و در دوره‌های امپراطوری یونان، رم، بیزانس و عثمانی دستخوش تغییراتی شده. با ۱۸۶ متر ارتفاع، قرنهاست که نگهبان دائمی شهر ازمیر و دریای اژه می‌باشد.
کادیفه قلعه در زمان اسکندر کبیر توسط یکی از ژنرال‌های او بنام لیسماکوس ... ادامه مطلب
یادگاری از آمازونها

آسانسور ازمیر

میدان کناک یکی از دیدنیهای شهرازمیر است. این میدان به خاطر برج ساعت خود شهرت دارد. این برج در سال 1901 میلادی ساخته شده است در کنار این میدان مسجد کناک و بازار کمرالتی قرار دارد. اما از دیگر مکانهای دیدنی ازمیر آسانسور است. بنای آسانسور نام یکی از اماکن دیدنی و تاریخی ازمیر است. این آسانسور که در سال ... ادامه مطلب
آسانسور ازمیر

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره ازمیر

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید