آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : سرد
نام قدیم : اوجان
بستان‌آباد از شهرستانهای مهم استان آذربایجان شرقی است که در ۴۵ کیلومتری شرق تبریز در مسیر ترانزیتی تبریز-تهران و تبریز-سراب و اردبیل واقع است.
بستان آباد در مکان شهر ...مشاهده کامل متن باستانی و گمشده تاریخی «اوجان» بنا شده و اثری از این شهر قدیمی برجای نمانده‌است.
از قرن ششم به بعد نام اوجان در اکثر کتاب‌های تاریخی و جهانگردی آمده‌است. اوجان پایتخت ییلاقی در دوره ایلخانان مغول بوده که بعداً در اثر حوادث روزگار، به کلی منهدم شده‌است.
محمد خدابنده پس از مرگ غازان خان در شهر اوجان به تخت پادشاهی نشست.
این شهرستان از شمال به هریس، از جنوب به شهرستان هشترود، از غرب به تبریز، از شرق به شهرستانهای سراب و میانه و از جنوب غربی به شهرستان مراغه محدود می‌شود
ارتفاع شهرستان بستان آباد از سطح آزاد دریا۱۷۴۰ متر می‌باشد.
مساحت این شهرستان ۲۹۶۹-۳/۲۸۵۰ کیلومتر است که در مقایسه با مساحت کل استان ۴/۶ درصد را به خود اختصاص داده‌است.بستان آباد شامل سه قسمت بستان آباد علیا، سفلا و اسکی کند می‌باشد که مجموعه مرکز شهرستان را تشکیل می‌دهند.
به دلیل قرار گرفتن در دامنه کوهستان سهند آب و هوای بستان آباد در زمستان سرد و پربرف و در تابستان معتدل است .دمای مرکز این شهرستان گاهی به 46- درجه رسیده وبه این دلیل سردترین شهر ایران لقب گرفته است .
هوای این شهرستان شش ماه از سال خشک و شش ماه دیگر مرطوب می‌باشد.
ارتفاعات مهم بستان آباد عبارتند از:
کوه سهند به ارتفاع ۳۷۷۲ متر سومین قله آذربایجان بعد از سبلان به ارتفاع ۴۸۰۰ متر و آرارات به ارتفاع ۳۹۱۳ تا ۵۱۵۴ متر می‌باشد.
دامنه‌های این کوه را ۲۵ فرسنگ تخمین می‌زنند. این کوه سرچشمه رودخانه‌های اوجان، مهرانه رود، سهند و آلمالو است که عمده آب مشروب شهر تبریز از چشمه‌ها و سیلابها و ذخائر ارضی این کوه تامین می‌گردد.
کوه شبلی به ارتفاع ۱۶۵۴ متر که جاده تهرانتبریز از آن عبور می‌کند و یکی از معروفترین گردنه‌های ایران در آن واقع شده‌است.
کوه آلتی به ارتفاع ۲۵۶۰ متر در شمال آبادی شبلی واقع است.
بیوک داغ به ارتفاع ۲۹۶۰ متر
قباق داغ به ارتفاع ۲۹۰۴ متر
دروانه داغ به ارتفاع ۲۹۵۴ متر
بزداغ به ارتفاع ۳۶۰۵ متر
کوه حیدربابا (این کوه از لحاظ زمین‌شناسی عظمت چندانی ندارد ولی از دیدگاه اجتماعی می‌توان به اهمیت آن از نظر موردخطاب بودن ادبی در اشعار استاد شهریار اشاره کرد.
این کوه به علت قرار گیری در مسیر راه آهن تبریز - میانه و ترانشه برداری از آن در حد زیادی تخریب شده‌است
تنها زبان رایج در منطقه بستان آباد ترکی آذربایجانی می‌باشد که البته در لهجه‌ها و گویش‌ها مثل تمام شهرهای استان تفاوت وجود دارد.
زبان مکاتبه‌ای مردم منطقه مانند سایر نقاط ایران زبان فارسی است, اکثر شعرای محلی اشعار خود را به زبان ترکی می‌سرایند. زبان ترکی علاوه بر زبان محاوره‌ای مردم، نقش اساسی در حفظ فرهنگ و آداب و رسوم منطقه داشته بطوریکه تمام مثلها و ادبیات شفاهی و اشعار در مناسبتها و ایام مذهبی به زبان ترکی است و مردم منطقه تعصب خاص به این زبان دارند.
اقتصاد بستان آباد وابسته به کشاورزی و دامداری که نشات گرفته از وجود آب و زمین مرغوب و در نتیجه شرایطی مطلوب برای گسترش این بخش و بخش‌های وابسته به آن گردیده‌است.
در بخش کشاورزی محصولاتی چون غلات و سیب زمینی از تولید بالا و مرغوبیت مناسب برخوردار است و در بخش دامداری و در قسمت لبنیات و خصوصاً پنیر از شهرت بسزائی برخوردار می‌باشد.
شغل اصلی مردم دامداری,کشاورزی،قالیبافی است و مشاغل آزاد می‌باشد در اکثر روستاهای تابع بستان آباد قالیبافی روستائی با نقشه روستاباف، بسیار رونق و رواج دارد و از منابع بزرگ درآمد مردم می‌باشد.
وجود معادن مختلف در کوههای مجاور، کارخانه‌های مجهزی در کنار جاده تبریز- بستان آباد تاسیس شده‌است که رونق بسزائی به اقتصاد و منابع شهرستان بخشیده‌است.
واحدها و کارخانه‌های مختلف از جمله صابون سازی، قندریزی ، حلاجی، کشبافی، تولید مواد غذائی در مرکز شهرستان مشغول به کار می‌باشند که از نظر اشتغال زائی بااهمیت می‌باشند.
تجارت عمده بستان آباد بعد از غلات و سیب زمینی، پنیر و خیارشور و مواد غذائی است که از نظر رتبه آماری دارای رتبه‌ای بالا در سطح استان و حتی کشور می‌باشد.
بستان آباد با تحت پوشش قرار دادن خرید شیر اغلب روستاهای کردستان و اردبیل و خلخال و میانه و ایلات دارای تولید لبنیات بسیار مرغوب و بالائی است که در کل کشور شهرت بسزائی دارد.
در شهرستان بستان‌آباد، معادن گچ، پوکه و سنگ وجود دارد که زیر نظر مستقیم اداره معادن و فلزات اداره می‌شود.
تالاب قوری‌گل در ۱۵ کیلومتری بستان اباد و ۳۰ کیلومتری تبریز,آبگرم درمانی در مرکز شهر,دره شاهیوردی در دامنه کوه جام سهند,دامنه‌های سلسله جبال سهند و بزقوش
تالاب آلمالو گلی در نزدیکی روستای المالو,تالاب آلقاز در دامنه کوه قاسم داغی
کوه حیدربابا در روستای خشکناب زادگاه شهریار,پیست اسکی سهند,درهٔ سعیدآباد
غار اسکندر و استیار,غار آق‌بلاغ جاذبه‌های طبیعی بستان آباد هستند
عمارت نائب‌السلطنه,نادر تپه‌سی,قزل کوشک,ساختمان و قصر سلطنتی شاهان مغول.
تپه طاحونه (دیرمان تپه‌سی),جانقور,گورستان‌های آبادی‌های دیزناب و امین‌آباد:
کاروانسراهای تیکمه داش,کاروانسراهای شیبلی,مسجد روستای جانبهان,مزار خسته قاسم در شهر تیکه داش آثار و ابنیه تاریخی بستان آباد به شمار می‌آیند
فطیر محلی، معروفترین سوغاتی بستان آباد از گذشته معروف بوده و بزرگترین فطیر (نان سنتی) ایران در شهر بستان اباد پخت شده است.
منبع:
http://eastazarbayjan.blogfa.com/post/6/4
http://tebyan-tabriz.ir/farsi/?PageID=107
http://bsapnu.ac.ir/contents/HTML_content_Details.aspx?MID=46
http://fa.wikipedia.org
http://parsology.blogfa.com/page/117.aspx
تالاب قوریگل

تالاب قوریگل

تالاب قوریگل در 18 کیلومترى شمال باخترى بستان ‎آباد تبریز قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا 1890 متر است. دریاچه و آب راکد قوری گل، در کنار جاده ترانزیتی تبریز- بستان آباد در فاصله 45 کیلومتری شرق تبریز و 15 کیلومتری غرب بستان آباد، در میان کوهها و ارتفاعات شرقی گردنه شبلی در یک گودی وا...

اطلاعات | نقشه
پیست اسکی سهند

پیست اسکی سهند

پیست اسکی سهند از جاذبه‌های تفریحی آذربایجان شرقی می‌باشد این پیست در 39کیلومتری جنوب شرقی شهر تبریز است و حدود 40 دقیقه از این شهر دورتر است و از پلیس راه تبریز - تهران حدودا 27 کیلومتر فاصله دارد . علاقه مندان به اسکی در فصل زمستان از این منطقه استفاده می‌کنند و به ورزش و تفریح می‌...

اطلاعات | نقشه
دره سعیدآباد

دره سعیدآباد

سعیدآباد یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سعید آباد بخش مرکزی شهرستان بستان‌آباد واقع شده‌است. دره سعیدآباد یکی از مناطق ییلاقی استان آذربایجان شرقی است که در 2 کیلومتری جاده ترانزیتی تهران- تبریز قرار دارد . رودخانه سیدآوا چای از این دره عبور می‌کند، پوشش گیاهی...

اطلاعات | نقشه
منطقه حفاظت شده قوری گل

منطقه حفاظت شد...

این منطقه در سال 1354 به عنوان تالاب بین المللی در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده و در سال 1373 جزء مناطق شکار ممنوع بوده و در سال 1390 بدلیل اهمیت اکولوژیکی به منطقه حفاظت شده ارتقاء یافته است که این محدوده شامل بستر تالاب و ارتفاعات جنوب شرقی و شمال شرقی بوده که جزو حوضه آبریز دریاچه مح...

اطلاعات | نقشه
آبگرم معدنی بستان آباد

آبگرم معدنی بس...

مجتمع آبگرم معدنی بستان آباد در محل قدیمی آن که تا نیم قرن پیش گنبدی از آجر و سنگ ایجاد شده و نسبت آن را به میرزا نایب السلطنه فرزند فتحعلی شاه که در اوقات اقامت در عمارت چمن اوجان از آن به عنوان حمام استفاده می‌کرده است، می‌دهند، احداث و در طول سال پذیرای میلیون‌ها مسافر و گردشگر داخلی...

اطلاعات | نقشه