آب و هوا

توضیحات

ویرایش
دُبِی (به عربی: دبیّ) (به انگلیسی: Dubai) یکی از شهرها و شیخ‌نشین‌های هفت‌گانهٔ امارات متحده عربی است. این شهر در جنوب کشور ایران و در حاشیهٔ خلیج فارس و در شبه جزیره عربستان واقع شده‌است.
دبی بیشترین جمعیت را در میان هفت شیخ‌نشین کشور امارات دارد و بعد از شهر ابوظبی بزرگ‌ترین شهر کشور امارات است.

اولین ...مشاهده کامل متن اشاره‌های تاریخی در دبی از سال ۱۰۹۵ میلادی ثبت شده‌است و اولین نشانه‌های شهرسازی در دبی به سال ۱۷۹۹ بر می‌گردد. دبی در سال ۱۸۳۳ توسط شیخ مکتوم بن بطی بن سهیل آل مکتوم به طور رسمی به عنوان یک شهر بنیان نهاده شد.
موقعیت جغرافیایی مهم این شهر، باعث شد تا در قرن بیستم به یک بندر مهم تبدیل شود. در سال ۱۹۶۶ و با کشف نفت در دبی، دبی و کشور قطر تصمیم به راه‌اندازی یک واحد پولی جدید به جای «روپییهٔ خیلج» که قبلأ پول رایج بود گرفتند.
کشف نفت منجر شد تا کارگران خارجی برای کار در این شهر به سرعت به آن نقل مکان کنند به طوری که در مدت بسیار کوتاهی ۳۰۰ درصد به جمعیت آن اضافه شد و آن را به یکی از منابع مهم بین‌المللی نفت تبدیل کرد.
دبی جدید از زمانی که بریتانیا آن را در سال ۱۹۷۱ ترک کرد شروع به شکل گرفتن کرد. در این زمان، دبی به همراه ابوظبی و ۴ شیخ‌نشین دیگر کشور امارات متحده عربی را تأسیس کردند.
یک سال بعد شیخ‌نشین رأس‌الخیمه به کشور امارات پیوست اما قطر و بحرین تصمیم گرفتند که هرکدام یک کشور مستقل باشند. در سال ۱۹۷۳ درهم امارات به عنوان واحد پولی رسمی امارات معرفی شد و به این ترتیب دبی و قطر اتحادیهٔ پولی بین خود را منحل کردند.
در سال ۱۹۷۹ در یکی از محله‌های دبی با نام جبل علی یک منطقهٔ آزاد تجاری تأسیس شد که به شرکت‌های خارجی اجازهٔ واردات و صادرات بدون محدودیت را می‌داد. با شروع جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۰ سرمایه‌داران و تاجران پول‌ها و دارایی‌های خود را از این شهر خارج کردند که باعث شد اوضاع اقتصادی این شهر برای مدتی بحرانی بشود اما با تغییر فضای سیاسی، دوباره رونق خود را به دست آورد.

امروزه دبی به عنوان یک شهر جهانی و تجاری موفق و مهم در منطقه جای خود را پیدا کرده‌است. اگرچه اقتصاد دبی با صنعت نفت رشد کرد اما بیشتر درآمد دبی از منطقه آزاد جبل علی، فروش ملک به اتباع خارجی در مناطق آزاد، اعطای اقامت، صدور مجدد کالا، ترانزیت مسافر و کالا و همچنین قسمت بزرگی نیز از گردشگری و دیگر خدمات مالی و تجاری تأمین می‌شود.
دبی به تازگی توجه جهانیان را از طریق ساخت و سازهای بزرگ و عظیم و همینطور رویدادهای تفریحی و ورزشی هیجان‌انگیز به خود جلب کرده‌است.

در سال‌های پایانی دههٔ ۲۰۰۰ میلادی به خاطر بحران‌های مالی گسترده در جهان، ساخت و ساز املاک در دبی برای مدت ۳ سال با مشکلات جدی روبه‌رو شد. هر چند دبی توانست طبق یک برنامه تدریجی و مداوم خود را بهبود بخشد.
در سال ۲۰۱۲ دبی ۲۲مین شهر گران‌قیمت جهان و گران‌قیمت‌ترین شهر خاورمیانه معرفی شد.

در سال ۲۰۱۳ دبی توانست حقِ داشتن و برگزاریِ اِکسپو ۲۰۲۰ را به دست آورد. اِکسپو سومین رویداد مهم دنیا پس جام جهانی فوتبال و المپیک است و به «المپیک فرهنگ ملل» مشهور است.
این نخستین بار است که یک شهر از خاورمیانه توانست میزبانی این مهم‌ترین نمایشگاه جهان را به‌دست آورد. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد اکسپو ۲۰۲۰ برای دبی بیش از ۲۳ میلیارد دلار سود خواهد داشت.
ریشهٔ نام
واژهٔ دوبی تازی شدهٔ واژهٔ «دو پی» پارسی است به معنی «دو بنیاد» که اشاره دارد به بنیاد شهر دوپی در دو سوی خور.

در دههٔ ۱۸۲۰ میلادی، دبی توسط مورخان بریتانیایی «الوصل» نامیده می‌شد. به دلیل سنت‌های شفاهی منطقه، تعداد کمی پرونده مربوط به فرهنگ تاریخی و افسانه‌ای دبی وجود دارد که به صورت نوشته در آمده‌است.
به همین دلیل ریشه‌های واژهٔ دبی در منابع عربی بسیار مورد مناقشه قرار دارد. به گفتهٔ فدل هندهال (Fedel Handhal)، محقق تاریخ و فرهنگ امارات متحده عربی، کلمهٔ دبی ممکن است از کلمهٔ «دَبا» تشکیل شده باشد که اشاره‌ای به جریان آهستهٔ رودخانهٔ قدیمی این شهر با نام خور است.
همچنین احمد محمد عبید شاعر و محقق نیز می‌گوید که ریشهٔ کلمهٔ دبی، دَبا است اما منظور از دبا نوعی ملخ بوده‌است.

تاریخچه
دبی تا قبل از سال ۱۸۳۳ میلادی دهکده‌ای از توابع مشایخ ابوظبی بود، در سال ۱۸۳۳ شیخ مکتوم بن بطی آل مکتوم به همراه ۸۰۰ نفر از خویشاوندان و وابستگان و همراهان خود، از امارت ابوظبی به این دهکده کوچیدند و از آن تاریخ دوران حکمرانی قبیلهٔ آل مکتوم و تأسیس شیخ‌نشین دبی آغاز شد.
پیش از این تاریخ، دبی یک روستای کوچک بیش نبود و هیچ امتیازی نسبت به سایر روستاهای اطراف خود نداشت.

نسبت قیبلهٔ آل مکتوم به قبیلهٔ آل بوفلاسه یکی از فروع قبائل بزرگ (بنی یاس) می‌رسد. اصل نام این قبیله از نام «فلاسة» (خواهر فلاح بن هلال الیاسی جد آل نهیان) حکام امارت ابوظبی گرفته شده‌است.
تاریخ نویسان چنین نوشته‌اند که «فلاسة» (خواهر فلاح آل نهیان) به ازدواج پسر عموی خود (راشد بن عامر بن هلال الیاسی) در آمد و صاحب چند پسر شد که به (الرواشد) معروف شدند.
از آنجاییکه «فلاسة آل نهیان» شخصیت برجسته‌ای بین عشیرهٔ خود بود و از نفوذی قوی برخوردار بود، فرزندانش نام آل بوفلاسه برخود گرفتند و به قبیلهٔ «آل بوفلاسه» مشهور شدند، نسب به نام مادرشان فلاسة آل نهیان.
قبیلهٔ بنی یاس از چند قبیلهٔ بزرگ تشکیل یافته بود و به نام «حلف بنی یاس» (پیمان بنی یاس) معروف بود؛ که بیشتر آنان از قبیلهٔ «فضاعه» نوادگان و عموزادگان یاس بودند، که جد مستقیم «آل نهیان» و «آل مکتوم» می‌باشد.
قبیلهٔ بنی یاس از نفوذ و تمیز خاصی در منطقه برخوردار بودند، و در قیام اتحاد دولت امارات متحده عربی نقش مهمی داشتند.

آب‌وهوا
دبی دارای آب و هوا بسیار گرم و خشک می‌باشد. دبی در فصل تابستان بسیار گرم، پر باد و خشک است و به طور میانگین دارای دمایی در حدود ۴۰ درجهٔ سانتی‌گراد (۱۰۴ درجهٔ فارنهایت) در روز و 40 درجهٔ سانتی‌گراد (110 درجهٔ فارنهایت) در شب می‌باشد.
همچنین در اغلب روزهای سال آسمانی آفتابی مشاهده می‌شود.

دبی در فصل زمستان نیز گرم است و به طور میانگین دارای دمای ۲۳ درجهٔ سانتی‌گراد (۷۳ درجهٔ فارنهایت) در روز و ۱۴ درجهٔ سانتی‌گراد (۵۷ درجهٔ فارنهایت) در شب می‌باشد.

میزان بارش در دبی ۱۵ میلی‌متر (۵٫۹ اینچ) در سال می‌باشد.

دبی دارای سبک‌های مختلفی از معماری‌های جهان می‌باشد. اما بسیاری از تفاسیر مدرن معماری اسلامی را می‌توان در این شهر پیدا کرد. دبی نه تنها در نوآوری و ساخت‌ساز اسلامی در بین جهان عرب رتبهٔ اول را دارد بلکه به صورت بین‌المللی هم در رده‌های بالای ساخت و ساز قرار دارد.

سبک معماری
ساخت و ساز در دبی خیلی سریع‌تر از کشورهای غربی پیش می‌رود و علتش این است که نیروی کار ارزانی از آسیا در اختیار گرفته‌است. یکی از مهم‌ترین علل پیشرفت در ساخت و ساز اینست که دبی در حال متنوع ساختن اقتصادش است.
در واقع دبی نمی‌خواهد به درآمد نفت که تصور می‌شود تا سال ۲۰۱۵ تمام شود، تکیه کند. از جمله اقداماتی که دبی را برجسته کرده، ساخت بلندترین برج جهان با ارتفاع ۸۲۸ متر و ساخت جزایر مصنوعی جهان و جزایر نخلی می‌باشد.

رودخانهٔ خور دبی شهر دبی را به ۲ بخش دیره و بر دبی تقسیم کرده‌است. ۴ پل از روی خور و یک تونل به نام نفق الشندقه که از زیر آب می‌گذرد این ۲ قسمت را به هم مربوط می‌کنند.
(دیره در شرق (راست) و بر دبی در غرب (چپ) قرار دارند)(توضیح:طبق نقشه جغرافیایی دیره در شمال و بر دبی در جنوب دبی قرار گرفته‌است، به احتمال قوی نگارنده این مطلب حین نگارش برروی یکی از پلهای مذکور و رو به دریا ایستاده بوده) دیره محلی بازاری، سنتی و قدیمی و کارگری است.
اما بخش بر دبی محلی است که مسئولین دبی قصد دارند از آن شهری مدرن با بافت مدرن درست کنند. خیابان شیخ زاید با ساختمان‌های مجلل و بلند، پایین شهر جدید دبی شده‌است و بزرگ‌ترین برج دنیا را در خود جای داده‌است.
بالای شهر دبی، ساحل کناری جمیرا خواهد بود با انواع ویلاهای مجلل چندین میلیون دلاری و پالم‌هایی که در دل خلیج فارس پی ریزی و بنا شده. حدود ۵۰ درصد سرمایهٔ وارد شده در سالهای اخیر به دبی از طریق بخش املاک بوده، به طوری که متقاضیان با خرید خانه‌ها و آپارتمان‌ها به صورت هوایی و ۹۹ ساله، صاحب امتیاز اقامت خواهند شد.
قبلاً اختیار خانه بدون اجاره کردن آن برای بیگانه‌تباران امکان‌پذیر نبود.

ترابری
کنترل حمل و نقل در دبی توسط «سازمان جاده‌ها و حمل و نقل» انجام می‌شود. در سال ۲۰۰۹ توسط سازمان آمار شهرداری دبی گزارش شد که حدود ۱٬۰۲۱٬۸۸۰ خودرو در این شهر وجود دارد.
آمار در سال ۲۰۱۰ نشان داد که تنها ۶ درصد از ساکنان این شهر از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند. این در حالی است که دولت دبی به شدت در حال سرمایه‌گذاری بر روی زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی در سطح شهر می‌باشد.
اما با این وجود تعداد خودروهای شخصی اضافه شده در هر سال کاهش نمی‌یابد. این پدیده بروز ترافیک‌های سنگین در دبی را سبب شده‌است.

هوایی
فرودگاه بین‌المللی دبی (یاتا: DXB؛ ایکائو: OMDB) مرکز اصلی هواپیمایی امارات یا پرواز امارات (به انگلیسی: Fly Emirates) است. هواپیمایی امارات نام خطوط هوایی رسمی دولت دبی است که در حال حاضر به ۱۱۱ شهر در ۶۲ کشور از ۶ قاره جهان به طور مستقیم پرواز دارد.
پرواز امارات از سمت سازمان بین‌المللی حمل و نقل هوایی به عنوان «برترین شرکت هواپیمایی سال ۲۰۱۱» انتخاب شده‌است. این فرودگاه هم‌اکنون ۱۲اُمین فرودگاه شلوغ جهان از لحاظ تعداد مسافران است.
همچنین ۵اُمین فرودگاه شلوغ جهان از لحاظ تعداد مسافران بین‌المللی می‌باشد. علاوه‌بر آن این فرودگاه با حمل ۱٬۹۳۷ میلیون تن محموله و بار، ۸اُمین فرودگاه شلوغ باری جهان در سال ۲۰۰۹ بوده‌است.
در همان سال ۲۰۰۹ نیز ۴۴اُمین فرودگاه شلوغ جهان بر پایهٔ تردد هواپیما بوده‌است.

رتبهٔ این فرودگاه از نظر شلوغی در جهان در سال‌های گذشته به قرار زیر است:
بر پایه تعداد مسافران: این فرودگاه تا قبل سال ۲۰۰۷ در فهرست ۳۰ فرودگاه شلوغ جهان نبوده‌است.
در سال ۲۰۰۷ رتبهٔ ۲۷ و در سال ۲۰۰۸ رتبهٔ ۲۰ و در سال ۲۰۰۹ رتبهٔ ۱۵ و در سال ۲۰۱۰ رتبهٔ ۱۳ و در سال ۲۰۱۱ رتبهٔ ۱۲ را بدست آورد.
بر پایه تعداد مسافران بین‌المللی: در سال ۲۰۰۵ رتبهٔ ۱۱ و در سال ۲۰۰۶ رتبهٔ ۱۰ و در سال ۲۰۰۸ رتبهٔ ۶ و در سال ۲۰۱۰ رتبهٔ ۵ را بدست آورد.
بر پایه حمل بار و محموله: در سال ۲۰۰۲ رتبهٔ ۲۱، در ۲۰۰۳، ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ رتبهٔ ۱۸، در ۲۰۰۶ رتبهٔ ۱۷، در ۲۰۰۷ رتبهٔ ۱۳، در ۲۰۰۸ رتبهٔ ۱۱ و در ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ رتبهٔ ۸ را به دست آورد.
فرودگاه دبی دارای ۳ ترمینال لوکس است که پروازهای شرکت‌های خارجی از ترمینال ۱ و ۲ و پروازهای هواپیمایی امارات از ترمینال ۳ صورت می‌پذیرد. ترمینال ۳ فرودگاه دبی بزرگ‌ترین ساختمان جهان از نظر مساحت می‌باشد.
مساحت این ترمینال ۱٬۵۰۰٬۰۰۰ مترمربع می‌باشد. فرودگاه بین‌المللی دبی دارای یک مرکز خرید به نام «دوتی فیری» (به انگلیسی: Duty Free) (به معنی معاف از گمرک) نیز می‌باشد.
این فرودگاه جوایز بسیاری به خاطر طراحی و سرویس عالی‌اش برده‌است.

به جزء فرودگاه بین‌المللی دبی، یک فرودگاه دیگر با نام فرودگاه بین‌المللی آل مکتوم (یاتا: DWC؛ ایکائو: OMDW) در منطقهٔ جبل علی دبی ساخته شده‌است، که ساخت آن از سال ۲۰۰۴ آغاز شد و در سال ۲۰۱۰ اولین فاز آن افتتاح شد.
فاز اول این فرودگاه جدید، ظرفیت حمل بیش از ۲۵۰٬۰۰۰ تن بار و جابجایی ۵ میلیون مسافر در سال را دارد. علاوه‌بر آن یک باند مخصوص برای هواپیمایی ایرباس آ-۳۸۰ (Airbus A380) را دارد.

در صورت ساخت کامل فرودگاه آل مکتوم، این فرودگاه با ۵ باند فرود و ۴ ترمینال، بزرگ‌ترین فرودگاه جهان می‌شود که خواهد توانست بیش از ۱۶۰ میلیون مسافر و ۱۲ میلیون تن محموله را در سال جابه‌جا کند.
انتظار می‌رود که این فرودگاه در سال ۲۰۱۷ به صورت کامل بهره‌برداری شود.

زمینی
پنج راه اصلی دبی را به شهرهای دیگر کشور امارات متصل می‌کند: آزادراه شیخ زاید، آزادراه امارات، بزرگ‌راه دبی-حتا، آزادراه دبی-الهباب، آزادراه عود میثا.
علاوه‌بر این ۵ بزرگ‌راه اصلی، چند بزرگ‌راه دیگر نیز مناطق مختلف دبی را به هم متصل می‌کند. بخش غربی و شرقی دبی نیز توسط ۴ پل با نام‌های ال مکتوم، قرهود، بیزنس بی و پل شناور و ۱ تونل با نام شندغه وصل می‌شود.

مطابق آمار، اتوبوس شهری دبی در سال ۲۰۰۸ در ۱۴۰ مسیر خدمت‌رسانی کرده‌است و ۱۰۹ میلیون نفر را در همان سال جابه‌جا کرده‌است. در پایان سال ۲۰۱۰ میلادی، ۲٬۱۰۰ اتوبوس در شهر دبی در حال خدمت‌رسانی بودند.
ایستگاه‌های اتوبوس در دبی دارای تهویهٔ مطبوع و کولر گازی می‌باشند و همین امر باعث تشویق ساکنان به استفاده از اتوبوس شهری به جای خودروی شخصی شده‌است.

دبی دارای یک خطوط تاکسی‌رانی بسیار گسترده نیز می‌باشد که بیشتر حمل و نقل این شهر توسط آن انجام می‌شود. این تاکسی‌ها به رنگ کِرِم می‌باشند. بیش از ۳ هزار تاکسی در شیخ‌نشین دبی وجود دارد که هر روز به طور متوسط ۱۹۲٬۰۰۰ سفر انجام می‌دهند و ۳۸۵٬۰۰۰ مسافر را جابه‌جا می‌کنند.
در سال ۲۰۰۹ میلادی، تاکسی دبی بیش از ۷۰ میلیون سفر انجام داد و به حدود ۱۴۰ میلیون مسافر خدمات‌رسانی کرد.

خطوط مترو
پروژهٔ ۳٫۹۸ میلیارد دلاری مترو دبی در حال حاضر بهره‌برداری شده‌است اما هنوز بخش‌هایی کوچکی از آن در دست ساخت است. افتتاح کامل خط قرمز و خط سبز این مترو در سال ۲۰۱۰ بود.
مترو دبی ارزان‌ترین شبکهٔ مترو جهان، بعد از متروی تهران در ایران می‌باشد. خط سبز این مترو، منطقهٔ الراشدیه را به مرکز شهر و خط قرمز آن، فرودگاه بین‌المللی دبی را به جبل علی متصل می‌کند.
راه‌اندازی خط آبی (۲۰۱۱) و خط بنفش (۲۰۱۲) نیز در دست ساخت است. مترو دبی دارای ۴۷ ایستگاه است که ۳۷ ایستگاه آن روی زمین و ۱۰ ایستگاه آن در زیر زمین است.

مترو دبی اولین شبکهٔ خطوط مترو شهری است که در شبه جزیره عربستان ساخته شده‌است.

مونوریل پالم جمیرا یک خطوط مونوریل است که در جزیرهٔ مصنوعی پالم جمیرا قرار دارد. این مونوریل، جزیرهٔ پالم جمیرا را به سرزمین اصلی دبی متصل می‌کند و به خط قرمز مترو دبی ختم می‌شود.
این مونوریل در ۳۰ آوریل ۲۰۰۹ افتتاح شد.

دریایی
قایق‌های عَبرَه در «خور دبی» وسیله‌ای سنتی است که به وسیلهٔ آن دو منطقهٔ دیره و بر دبی به هم متصل می‌شود.
دبی دارای دو بندر اصلی می‌باشد: بندر راشد و بندر جبل علی. بندر جبل علی بزرگ‌ترین بندرگاه ساخته شده به دست انسان، بزرگ‌ترین بندر خاورمیانه و ۷اُمین بندر شلوغ جهان می‌باشد.

یکی از روش‌های سنتی که می‌توان از بر دبی به دیره رفت، استفاده از قایق‌هایی مرسوم به عَبرَه است که در رودخانهٔ دبی با نام «خور» موجود است. همچنین اتوبوس‌های دریایی نیز در این رودخانه فعالیت می‌کند.

فرهنگ
دبی در حال غنی ساختن فرهنگش می‌باشد با ساخت دهکده فرهنگی دبی که شامل موزه‌های هنری و کتابخانه‌ها و مدارس رقص و موزیک، فروشگاه کتابهای کمیاب و فضاهای باز برای تفریح و استراحت می‌باشد.
دبی دارای چندین سالن تئاتر می‌باشد از جمله تالار سلطنتی، تئاتر جامعه دبی و تئاتر مدینه که میزبان بسیاری از کارهای هنری و تولیدات کشورهای غربی است. جشنواره بین‌المللی فیلم دبی، جشنواره‌ای است که هر ساله در این شهر برگزار شده و ستاره‌های دنیا را از سراسر جهان جذب می‌کند.

گردشگری در دبی
دبی مال بزرگ‌ترین مرکز خرید جهان از نظر مساحت می‌باشد. این مرکز خرید بخشی از پروژهٔ ۲۰ میلیارد دلاری برج خلیفه است. دبی مال در اواخر سال ۲۰۰۸ میلادی برای عموم باز شد.[۱۳][۱۴]
گردشگری یکی از استراتژی‌های مهم امیرنشین دبی برای سرازیری دلار به امارات متحده می‌باشد.
گردشگری دبی بیشتر بر خرید است اگر چه جذابییت‌های مدرن و تاریخی نیز دارد. در سال ۲۰۰۷ میلادی شهر دبی ۸اُمین شهر پربازدید جهان بود. انتظار می‌رود که در سال ۲۰۱۵ میلادی، ۱۵ میلیون گردشگر به دبی سفر کند.

دبی مشهورترین شیخ‌نشین در میان شیخ‌نشین‌های هفتگانه کشور امارات متحده عربی است. دبی از دیگر امارت‌های امارات متحده عربی جدا و متمایز است زیرا درآمد نفت تنها ۶٪ از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد و درآمد اصلی آن از منطقه آزاد جبل علی و گردشگری است.
شهر دبی با دیگر شهرهای کشور امارات متفاوت است و بخش زیادی از درآمد آن توسط صنعت گردشگری تأمین می‌شود.

دبی به «پایتخت خرید خاورمیانه» مشهور است و به تنهایی بیش از ۷۰ مرکز خرید بزرگ (شامل دبی مال، بزرگ‌ترین مرکز خرید جهان) را در خود جای داده‌است.

جشنواره خرید دبی
این فستیوال هر ساله به مدت یک ماه از ژانویه شروع می‌شود. این فستیوال کل دبی را به یک مرکز خرید تبدیل می‌کند. علاوه بر آن، این فستیوال دربرگیرنده برنامه‌های موسیقی، نمایشگاه‌های هنری و رقص محلی می‌باشد.

گردشگری فرهنگی
برای بازدیدکنندگان دبی، فرهنگ بعد از خرید در درجه دوم جذابیت قرار دارد. مناظری از فرهنگ قدیم دبی درحالیکه این فرهنگ تحت سلطه سرعت سریع پیشرفت اقتصادی شده می‌تواند در مناطق اطراف نهرها دیده شود.
ساختمان‌های اطراف نهر نشانگر یک شهر قدیمی است. دهکده غوص (قریة الغوص) و دهکده میراثی (قریة التراث)، ماهیگیری و یافتن مروارید را به نمایش می‌گذارد. از دیگر جاذبه‌ها می‌توان به خانه شیخ سعید المکتوم، موزه دبی و منطقهٔ بستکیه و روستای حتا اشاره کرد.
تاریخ این روستا به دو تا سه هزار سال قبل برمی‌گردد و شامل ۳۰ ساختمان است و در ۱۱۰ کیلومتری جنوبی شهر دبی در قلب کوههای حتا و در امتداد رشتهٔ کوه حجر واقع شده‌است.
موزه دبی در سال ۱۹۷۱ به منظور نمایش سبک زندگی سنتی دبی ایجاد شد و شامل عتیقه‌جات و مصنوعاتی می‌باشد که از آفریقا و کشورهای آسیایی از طریق تجارت به دبی وارد شده‌اند.
مسجد شندغه نیز ۲۰۰ سال قدمت دارد.

مناطق گوناگون
منطقهٔ صنعتی دبی جبل علی نام دارد که از کشورهای زیادی از جمله چین و تایوان و تایلند در آن برای تولید به عنوان منطقهٔ کاملاً آزاد در آن جمع شده‌اند.
منطقهٔ آموزشی دبی در غرب و دورترین نقطهٔ بر دبی قرار دارد. اسم این شهر «شهرک دانش» است. همین طور دبی دارای دانشگاه نسبتاً معروفی به اسم دانشگاه آمریکایی است که در نزدیکی شهر دانش قرار دارد.
شهر اینترنتی و شهر رسانه هم در انتهای خیابان ساحلی جُمیرا و پس از عبور از برج عرب قرار گرفته‌اند.
بستکیه. یکی ازمناطق مهم و تاریخی این شهر است.
بزرگ‌ترین مرکز خرید دنباله دار دبی به نام مرکز تجاری تفریحی دبی می‌باشد. همچنین ساختمان دیگری که برنامه ریزی شده تا دبی را به یک منطقه مرکزی تجاری تبدیل کند، خلیج تجاری است.
جایی که زمانیکه تمام شود، حدود ۵۰۰ آسمان خراش را در حوالی منطقه الحاقی دست ساز Dubai Greek به نمایش می‌گذارد.

بر دبی:
بر دبی توسط پیش آمدگی خلیج فارس به داخل خشکی که مشابه رودخانه‌است و خور نامیده می‌شود به دو قسمت تقسیم شده‌است، قسمت غربی این تقسیم که قسمت قدیمی‌تر شهر است بر دوبی نامیده می‌شود، اما قسمت شرقی آن بر دیره نامیده می‌شود.

پارک‌های آبی شهر دبی عبارت‌اند از:
وایلد وادی
لیجر لاند
آکواونچر
پارک آبی آتلانتیس

بازارها
دبی دارای بازارهای سنتی و بازارهای جدید و مدرن است.
برترین مراکز خرید دبی عبارتند از : دبی مال که بزرگترین فروشگاه طلا و جواهر در دبی است ، امارات مال ، برجمان سنتر، سیتی سنتر، جمیرا پلاز، ابن بطوطه که یکی از مراکز خریدی است که براساس معماری ۶ کشور دنیا ساخته شده است، وافی مال ، فستیوال سنتر، دراگون مال و الغدیر سنتر.

بازارهای سنتی معروف دبی عبارت‌اند از:
بازار مرشد.
نایف.
سبخه. یکی از قدیمی‌ترین بازارهای دبی می‌باشد.
تخته (الصنادق).
بازار طلای دبی.
بازار الرأس.
بازار بندر طالب.

ورزش
فوتبال و کرکیت، محبوب‌ترین ورزش‌های شهر دبی می‌باشد. دبی دارای ۶ تیم فوتبال با نام‌های الوصل، الشباب، الاهلی، النصر، دبی سی. اس. سی، حتا است.
باشگاه الوصل بعد از باشگاه العین، پرافتخارترین تیم در لیگ فوتبال امارات متحده عربی است. بازی کریکت نیز توسط قشر بزرگی از ساکنان دبی همانند هندی‌ها، سریلانکایی‌ها، پاکستانی‌ها، بنگلادشی‌ها، انگلستانی‌ها، استرالیایی‌ها و آفریقای جنوبی‌ها دنبال می‌شود.
در سال ۲۰۰۵ شورای بین‌المللی کریکت، مقر خود را از شهر لندن به دبی تغییر داد.

مسابقهٔ اسب‌سواری دبی را جام جهانی دبی می‌نامند که هر ساله در حال برگزاری است و شرکت‌کنندگاه بین‌المللی برای شرکت در آن به این شهر می‌آیند.

تحصیل در دبی
دانشگاه آزاد اسلامی دبی
دانشگاه آمریکایی دبی
دانشگاه استرالیایی والنگونگ
دانشگاه الغریر

منبع :https://fa.wikipedia.org/
پارک آبی وادی وحشت

پارک آبی وادی ...

پارک آبی وادی وحشت بیش از 23 نوع وسیله تفریحی و سرگرمی آبی دارد که بیشتر آنها با هم مرتبط بوده و در امتداد هم قرار دارند و لذا بازدید کنندگان قادر خواهند بود تا بصورت پیوسته از حرکت بر روی آب در طول این مراحل لذت ببرند. یک ماجراجویی فراموش نشدنی در پیشرفته‌ترین پارک آبی دنیا در انتظار ...

اطلاعات | نقشه
مرکز خرید فستیوال واتر فرانت سنتر

مرکز خرید فستی...

دبی یا همان پایتخت خرید خاورمیانه دارای مراکز خرید مدرن و مجهز، بازارهای فراوان و خیابانهایی با فروشگاه‌های عرضه کننده مارک‌های معروف جهان است . فستیوال خرید دبی هر ساله در زمستان برگزار می‌شود. در دبی مالیات فروش اخذ نمی‌شود و حقوق گمرکی پائینی هنگام ورود کالا به کشور دریافت می‌شود، ...

اطلاعات | نقشه
برج العرب

برج العرب

یکی دیگر از مکانهای دیدنی دبی برج العرب است.ارتفاع این هتل مجلل 321 متر است، این هتل جزء منحصر بفرد‌ترین هتل‌های دنیا است و در دریا بر جزیره مصنوعی در فاصله 280 متری از ساحل خلیج فارس قراردارد که فقط از طریق راهی منحنی شکل به شهر می‌رسد .برج العرب برای مدتی نماد دبی بود و هنوز می‌توان ا...

اطلاعات | نقشه
جزایر نخلی

جزایر نخلی

جزیره‌های نخلی سه مجمع‌الجزایر ساخت بشر است که در شهر دبی، امارات متحده عربی در آب‌های خلیج فارس قرار دارد. این سه جزیره که به شمایل یک درخت نخل هستند، نخل جمیرا، نخل دیره و نخل جبل علی نام دارند. کاربرد این جزایر مسکونی، سرگرمی و تجاری است. با تکمیل این پروژه، ۵۲۰ کیلومتر به خط ساحلی...

اطلاعات | نقشه
اتوبوس شگفت انگیز دبی

اتوبوس شگفت ان...

اتوبوس شگفت انگیز یکی دیگر از جذابیت‌های غیر طبیعی دبی است که به علت کاربرد در خشکی و دریا اتوبوس شگفت انگیز نامیده شده است. مهمانان و بازدیدکنندگان با استفاده از این اتوبوس به صورت معمولی می‌توانند در داخل شهر گشت تفریحی داشته باشند و سپس با همان اتوبوس و تغییرات کوچکی که در سیستماتیک...

اطلاعات
برج خلیفه

برج خلیفه

برج خلیفه آسمان خراشی است که در شهر دبی قرار دارد.این برج با ۱۶۳ طبقه قابل استفاده و ۸۲۸ متر ارتفاع، در حال حاضر بلندترین سازه و آسمان‌خراش ساخته شده به دست انسان است. ساخت این برج از ژانویهٔ ۲۰۰۴ (۱۳۸۲ ه. ش) آغاز شد و در روز چهارم ژانویهٔ ۲۰۱۰ (۱۴ دی ۱۳۸۸) گشایش یافت.برج خلیفه در ابت...

اطلاعات | نقشه
موزه دبی

موزه دبی

موزه دبی یکی دیگر از مکانهای دیدنی دبی است.قلعه الفهیدی که در سال 1800 بنا گردید، موزه دبی را در خود جای داده و به نظر می‌رسد که قدیمی‌ترین بنای دبی است. این قلعه در سال ۱۷۸۷میلادی برای محافظت از شهر در برابر دشمنان بنا گردیده است. از آنجا که این بنا قدیمی‌ترین ساختمان شهر بوده، مدتها...

اطلاعات | نقشه
پیست اسکی دبی

پیست اسکی دبی

پیست اسکی دبی یکی دیگر از مکانهای دیدنی دبی است.این پیست اسکی سرپوشیده به مساحت ۲۲۵۰۰ متر مربع و با ارتفاع ۸۵ متر ساخته شده است. این سالن سرپوشیده دارای 5 دور با ارتفاع و شیب متفاوت است که طولانی‌ترین دور آن، 400 متر با سقوطی بیش از 60 متر می‌باشد.با رفتن به این پیست مهارتهای خود را...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

شرایط کار در بیمارستان‌های دبی برای ایرانیان

اگر قبلاً نمی‌دانستید که تعداد زیادی از پزشکان و پرستاران ایرانی کار در بیمارستان های دبی را برای ادامه فعالیت خود انتخاب می‌کنند، احتمالاً تعجب کنید اگر بدانید که دستمزد کادر درمان در دبی بسیار بیشتر از میانگین درآمدها در ایران است!

در این صورت دور از انتظار نیست که هر سال درصد قابل توجهی از آمار مهاجرت به دبی به کادر درمان اختصاص دارد. بیمارستان ایرانیان دبی یکی از مراکز درمانی است که شما می‌توانید برای ادامه فعالیت حرفه‌ای و پیشرفت خود در یک کشور توسعه یافته انتخاب کنید.

... ادامه مطلب
شرایط کار در بیمارستان‌های دبی برای ایرانیان

ارزان‌ترین مراکز خرید دبی برای ایرانیان را بشناسید

در کنار جاذبه‌های دیدنی و تفریحی دبی، شاهد وجود مراکز خرید متعدد از سنتی تا مدرن و لاکچری نیز در این شهر هستیم که گشت‌وگذار در آن‌ها برای هر گردشگری جذاب است. در این میان، برخی از مسافران این شهر زیبا و گردشگری، برای خریدی اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه به‌دنبال مراکز خرید ارزان دبی هستند. اگر شما نیز در طول سفر به این شهر تماشایی و شگفت‌انگیز، قصد خرید لوازم و پوشاک موردنیاز خود را دارید، از مراکز خرید ارزان در دبی غافل نشوید؛ چراکه در این مجتمع‌های تجاری، اجناس مختلف باکیفیت‌های مطلوب و قیمتی مناسب عرضه می‌شوند. با توجه به استقبال زیاد گردشگران، در این مطلب به معرفی بهترین مراکز خرید دبی می‌پردازیم.

... ادامه مطلب
ارزان‌ترین مراکز خرید دبی برای ایرانیان را بشناسید

هزینه تفریحات دبی به درهم چقدر است؟ قیمت تفریحات دبی

دبی مملو از تفريحات های درجه یک برای هر علاقه مندی است. اگر می‌خواهید تفریحات دبی را بهتر بشناسید و از روزهاي سفر خود نهايت استفاده را ببريد، در ادامه اين مطلب با ما همراه باشيد تا به معرفي اين تفريحات بپردازيم.

لازم به ذکر است که برای تهیه بلیط تفریحات دبی می توانید با مراجعه به سایت معتبر و ایرانی دبی دیسکانت انواع بلیط های تخفیف دار تفریحات دبی و همچنین اجاره خودرو در دبی را تهیه نمایید و سفری دلنشین را با بهترین خاطرات و کمترین هزینه در کنار خانواده و یا دوستان خود ثبت نمایید.

... ادامه مطلب
هزینه تفریحات دبی به درهم چقدر است؟ قیمت تفریحات دبی

پرواز خارجی دبی به تهران با اسنپ تریپ

دبی یکی از مقاصد پرطرف‌دار خارجی برای ایرانی‌ها است. بسیاری از ایرانی‌ها، دبی را به‌عنوان مکان دوم زندگی خود انتخاب کرده‌اند و مدام در رفت‌وآمد بین ایران و دبی هستند. خیلی‌ها هم به‌منظور کار یا انجام برخی پروژه‌ها مدام بین تهران و دبی در تردد هستند. به همین علت، بلیط پرواز دبی به تهران یکی از پرفروش‌ترین بلیط‌های خارجی به شمار می‌رود؛ بنابراین یافتن این بلیط در زمان مشخص و با قیمت مناسب، ممکن است کمی چالش‌برانگیز باشد. به همین دلیل، ما در ادامه به بررسی جوانب مختلف این پرواز خارجی خواهیم پرداخت.

پرواز خارجی دبی به تهران با اسنپ تریپ

قیمت بلیط هواپیما دبی به مقصد تهران

قیمت پرواز دبی تهران به عوامل مختلفی همچون سیستمی یا چارتری بودن پرواز، تاریخ پرواز، نوع ایرلاین و زمان خرید بلیط بستگی دارد. به‌طورکلی، قیمت بلیط پرواز خارجی و داخلی تحت‌تأثیر هرکدام از این عوامل می‌تواند کم یا زیاد شود. بااین‌حال، یک راهکار قابل‌اعتماد و هوشمندانه برای یک خرید مطمئن، استفاده از سامانه اسنپ تریپ است. در این سامانه شما به‌راحتی می‌توانید با یک جستجوی ساده، پرواز‌های دبی تهران را جستجو و ارزان‌ترین بلیط را برای خود خریداری کنید.

بهترین زمان برای خرید بلیط ارزان دبی به تهران

تهران یکی از پرجمعیت‌ترین شهر‌های دنیا به شمار می‌رود؛ بنابراین همانند بسیاری از این شهر‌های پرجمعیت، در ایام تعطیلات خلوت است. چرا که اکثر شهروندان تهرانی در ایام تعطیلات ترجیح می‌دهند به اماکن خوش‌آب‌وهواتری بروند. ایام تعطیلات ایران، فرصت مناسبی برای تهیه بلیط ارزان‌قیمت دبی به تهران است. بااین‌حال، توصیه‌های زیر را برای خرید بلیط ارزان دبی به تهران در نظر بگیرید:

 • اگر مدام بین دو شهر تهران و دبی در تردد هستید، بلیط پرواز دبی به تهران را به‌صورت رفت‌وبرگشت خریداری کنید.
 • قیمت پرواز خارجی دبی به تهران را از چند روز قبل بررسی و مناسب‌ترین قیمت را خریداری کنید.
 • بلافاصله پس از یافتن بلیط با قیمت مناسب، آن را رزرو کنید؛ چون با نزدیک‌شدن به زمان پرواز و تکمیل ظرفیت، امکان افزایش قیمت هم وجود دارد.
 • در گزینه‌های موجود در سایت، تنها به جستجوی بلیط‌های چارتری بپردازید. بلیط‌های چارتری ارزان‌تر از بلیط‌های سیستمی هستند.
 • اگر زمان و روز پرواز برای شما مهم نیست، بلیط لحظه آخری پرواز دبی به مقصد تهران را رزرو کنید.
پرواز خارجی دبی به تهران با اسنپ تریپ

بهترین خطوط هوایی مسیر تهران دبی

خطوط هوایی که پرواز دبی به مقصد تهران را ارائه می‌دهند، شامل موارد زیر هستند:

 • پرواز دبی تهران هواپیمایی ایران‌ایر
 • پرواز دبی تهران هواپیمایی قطر
 • پرواز دبی تهران هواپیمایی فلای دبی
 • پرواز دبی تهران هواپیمایی ماهان
 • پرواز دبی تهران هواپیمایی امارات
 • پرواز دبی تهران هواپیمایی ترکیش

پرواز دبی تهران چقدر طول می‌کشد

فاصله هوایی دبی تا تهران معادل 1220 کیلومتر است. مدت‌زمان پرواز دبی به تهران می‌تواند تحت‌تأثیر شرایط آب‌وهوایی این دو شهر، وضعیت فرودگاه‌ها و شرایط جوی متغیر باشد. اما به‌صورت حدودی تقریبا یک ساعت و 55 دقیقه طول می‌کشد تا هواپیمای دبی به مقصد تهران در فرودگاه تهران بنشیند.

از فرودگاه بین‌المللی دبی تا فرودگاه بین‌المللی امام خمینی

یکی از مسیر‌های هوایی پرتردد بین ایران و امارات، مسیر دبی تهران است. سال‌ها است که مسافران بسیار زیادی در این مسیر جابه‌جا می‌شوند. جابه‌جایی در این مسیر از طریق فرودگاه بین‌المللی دبی و فرودگاه امام خمینی تهران صورت می‌گیرد.

فرودگاه بین‌المللی دبی یکی از مراکز اصلی پروازی در دنیا است. سالانه تعداد زیادی از پرواز‌های خارجی در همین فرودگاه ثبت می‌شوند. مرکز اصلی پرواز‌های هواپیمایی فلای دبی و امارات در این فرودگاه است. کام ایر، آسمان، ترکیش، اینتر ایر، ایران‌ایر، کانتاس، اتحاد و بسیاری از خطوط هوایی معتبر دنیا در فرودگاه بین‌المللی دبی فعالیت می‌کنند.

از طرف دیگر، فرودگاه امام خمینی سه پایانه فعال دارد. پایانه سلام اخیرا در این فرودگاه افتتاح شده است. فرودگاه امام خمینی تقریبا به بیشتر کشور‌های اروپایی و آسیایی از جمله امارات پرواز دارد.

تهیه بلیط هواپیما دبی به تهران از اسنپ تریپ

برای تجربه خرید بلیط ارزان‌قیمت پرواز دبی به تهران می‌توانید از سامانه جامع اسنپ تریپ کمک بگیرید. همچنین در حین خرید می‌توانید از مزایای فراوانی که در این سایت وجود دارند هم بهره‌مند شوید. پس از مراجعه به سایت و جستجوی مبدا و مقصد و همچنین تاریخ پرواز، قادر خواهید بود از بین ده‌ها خطوط هوایی و ساعت‌های مختلف، پرواز متناسب با شرایط خود را رزرو کنید. همچنین شما می‌توانید از طریق این سایت، پرواز چارتری دبی به تهران را هم با بهترین قیمت خریداری کنید.

نحوه رزرو بلیط هواپیما دبی به تهران از اسنپ تریپ

 1. دبی را به‌عنوان مبدا و تهران را به‌عنوان مقصد انتخاب کنید.
 2. نوع پرواز خود را انتخاب کنید. (رفت‌وبرگشت، چند مسیری، یک‌طرفه)
 3. تاریخ رفت و در صورت نیاز، برگشت را وارد کنید.
 4. در قسمت کلاس پروازی و تعداد، تعداد مسافران و نوع کلاس را انتخاب کنید.
 5. روی جستجو کلیک کرده و لیستی از پرواز‌های متناسب با شرایط خود را مشاهده کنید.
 6. پس از انتخاب گزینه موردنظر و ثبت‌نام می‌توانید فرایند خرید را با پرداخت شتابی تکمیل کنید.
 7. یک فایل (PDF) حاوی بلیط پرواز دبی به تهران به ایمیل شما ارسال می‌شود. لزومی به پرینت گرفتن از بلیط پرواز خارجی نیست و ارائه کارت ملی یا پاسپورت کفایت می‌کند.

جمع‌بندی

آیا برای یک سفر کوتاه به دبی رفته‌اید و حالا قصد بازگشت دارید؟ آیا شهروند اماراتی هستید و برای دیدن خانواده خود می‌خواهید به تهران بیایید؟ آیا در امارات شاغل هستید و باید مدام در تردد باشید؟ سامانه اسنپ تریپ در خدمت شما است تا با خیال راحت برای سفر‌های خود بلیط رزرو کرده و یک سفر بدون دغدغه را تجربه کنید.

... ادامه مطلب
پرواز خارجی دبی به تهران با اسنپ تریپ

هزینه بلیط تهران دبی

دبی یکی از جذاب‌ترین و گردشگرپذیرترین شهر خاورمیانه سالانه مسافران زیادی را به خود جذب می‌کند. دبی یکی از شهرهای کشور امارات متحده عربی است و هم از نظر اقتصادی و هم از نظر توریستی بسیار برای گردشگران جذاب است. برای سفر به دبی بهترین راه سفر هوایی است چراکه از این طریق می‌شود هم سریع‌تر به دوبی رسیده و هم در هزینه صرفه‌جویی کنید.

... ادامه مطلب
هزینه بلیط تهران دبی

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره دبی

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید