آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : معتدل
نام قدیم : امله
مساحت : ۲۲۳۰
جمعیت : ۶۲۹۴۵
شهرستان گیلانغرب یکی از زیباترین شهرستانهای کرمانشاه با وسعت۲۲۳۰ کیلومتر و با جمعیت 70 هزار نفرشهری و روستایی است که از شمال به قصرشیرین و سرپل زهاب ،ازغرب به قصرشیرین ،از جنوب به ایوان غرب و از شمال به اسلام آبادغرب متصل میباشد.
این شهرستان دارای 39339 هکتار زمین مزروعی که شامل 32939 هکتار دیم و 6400 هکتار آبی ...مشاهده کامل متن است که به این خاطر یکی از قطبهای اقتصادی بویژه در بخش کشاورزی محسوب می‌شود.
نام گیلانغرب در ابتدا امله به معنی تجمع به جهت محل تجمع طوایف و سران آنها در این منطقه بوده است این شهرستان به دلیل شباهت آب و هوای خوش و طبیعت سرسبز و زیبای آن به استان گیلان در زمان رضاخان به گیلانغرب شهرت یافته است.
گیلانغرب دارای آب و هوایی معتدل بوده و به علت تنوع آب وهوایی در فصول سال دارای خاک حاصلخیز و هوای خوب و آب فراوان می‌باشد.
محصولات عمده کشاورزی آن عبارتند از: گندم - ذرت - جو - نخود -چغندر قند - آفتابگردان - برنج - لوبیا - عدس - صیفی کاری و...است .
شغل عموم مردم گیلانغرب کشاورزی و دامداری است.در بخش دام به علت وجود مراتع غنی و فرهنگ عشایری منطقه به صورت سنتی بیش از 450 هزار راس دام دارا می‌باشد که بخش عمده ای از فراورده‌های دامی استان در کشور را تامین می‌نماید، علاوه بر این دارای معادن غنی گچ - زغال سنگ نیز میباشد.
همچنین بیشترین معادن قیر طبیعی ایران در گیلان غرب است.
شهر گیلان غرب به دلیل وجود درختچهٔ مورت(که متاسفانه در حال انقراض ونابودیست) که یکی از درختچه‌های مقدس درایران باستان است از دیرباز محل عبادت زردشتیان بوده‌است .
به گونه‌ای که تازگی‌ها قصر و عبادتگاهی در سراب مورت شهر گیلان غرب از دل خاک بیرون کشیده شده‌است که به نظر می‌رسد مطعلق به دورهٔ ساسانیان است
درباره تاریخ پیدایش شهر اطلاعات کامل و جامعی در دست نیست اما بنابر اظهار نظر بزرگان از اواخر دوره قاجار این منطقه دارای تجمع سکونت و شهرداری بوده‌است اما سرزمین گیلان غرب از گذشته‌های بسیار دور به عنوان یکی از مراکز زندگی ایلی بشمار می‌آمده‌است.
گیلانغرب از نظر تاریخی در جنگ جهانی دوم توسط ارتش انگلیس بصورت موقت اشغال گردید.
این شهرستان دارای ابنیه تاریخی نظیر تپه قله که در مرکز شهر قرار دارد و قدمت آن به تاریخ پیش از اسلام زمان جنگ میان ایران و روم برمی گردد.
این شهرستان در ایام جنگ تحمیلی با تشکیل یک تیپ مستقل نقش مهمی در دوران دفاع مقدس داشت که به خاطر پایداری ومقاومت وترک نکردن منطقه لقب دومین شهر مقاوم کشور واولین شهر مقاوم غرب کشور را به خود اختصاص داد.
لقب دومین شهر مقاوم کشور ایران به سبب مقاومت مردم گیلان غرب درسال ۱۳۵۹ در مقابل حمله ارتش عراق، از جانب آیت الله خامنه‌ای به این شهر اختصاص داده شده‌است.
منبع :http://islamabadtimes.ir/?page_id=1050
http://amleh.blogfa.com/post-2.aspx
کتاب ایل کلهر در دوره مشروطیت : اثر علیرضا گودرزی ، انتشارات کرمانشاه
سراب مورت

سراب مورت

سراب مورت در پنج کیلومتری شرق شهرستان گیلان‌غرب و در حاشیه‌ی روستای سراب واقع شده است. نام این محوطه برگرفته از سراب خروشان و بوته‌های مورتی است که اطراف این محوطه‌ی تاریخی روییده‌اند. سراب مورت گیلانغرب یکی از نقاط دیدنی شهرستان و همچنین استان کرمانشاه می‌باشد که وجود چشمه‌های آب و د...

اطلاعات | نقشه
محوطه تاریخی و آتشکده سراب مورت

محوطه تاریخی و...

محوطه تاریخی سراب مورت در پنج کیلومتری شرق شهرستان گیلانغرب در حاشیه روستای سراب قرار دارد. نام این منطقه از سراب خروشان و بوته‌های مورتی گرفته شده است که اطراف این محوطه تاریخی روییده اند. طبق بررسی‌های باستان شناسی در این منطقه سه محوطه تاریخی شناسایی شده که به نظر می‌رسد یکی از د...

اطلاعات | نقشه
تپه باستانی قلا

تپه باستانی قل...

تپه باستانی قلا در دشت گیلانغرب در مرکز شهر قرار دارد. به احتمال زیاد سابقه تاریخی این اثر تاریخی به دوران اشکانیان و ساسانیان می‌رسد. زیرا در گذشته به دلیل ناامن بودن دشت گیلان فرمانروایان مجبور می‌شدندبرای حفظ جان خودازقلعه استفاده نمایند وجود این قلعه نشان ازتاریخ شهرستان گیلانغرب ا...

اطلاعات | نقشه
دهستان ویژنان

دهستان ویژنان

ویژنان از دهستان‌های شهرستان گیلان غرب می‌باشد که دارای مناظر طبیعی زیبایی است . آهنگران، باونمکر، چم‌سورک سفلی، چم‌سورک وسطی، داربید علی‌اکبر، داربید حسین‌علی، داربید نظرعلی، فالوشن، گل‌خیرک علیا، گل‌خیرک سفلی، میان‌راه، میرمیرآب علیا، میرمیرآب سفلی، مورتهادی، مورت‌سبز، نیان، پنجعلی، ...

اطلاعات | نقشه
تنگ گلم

تنگ گلم

اگر کسی پای به گیلانغرب گذارد به لحاظ طبیعت بکر وچشم نوازآن حتما زبان به تحسین زیبای‌های این خطه می‌گشاید گیلانغرب نمایشگاهی از تنوع آب وهوایی دارد درختان بلوط تفرجگاه ناودار ،گلین ،مل ینه ،داربادام و شالیزارهای دشت دیره ، آبشار زیبای تنگ گلم در ویژنان ودشت سرسبز وهمیشه بهاری گیلان این ...

اطلاعات | نقشه