آب و هوا

توضیحات

ویرایش
ویَن پایتخت کشور اتریش و یکی از استان‌های نه‌گانه کشور اتریش محسوب می‌شود. این شهر بزرگترین شهر اتریش و نهمین شهر بزرگ در اتحادیه اروپا است. تا قبل از شروع قرن بیستم میلادی، وین بزرگترین شهر آلمانی زبان اروپا بود.
پیش از شروع جنگ جهانی اول این شهر دو میلیون نفر جمعیت داشت.وین در شمال شرقی کشور اتریش ...مشاهده کامل متن و در نزدیکی رود دانوب قرار دارد.
این شهر در قرن ۵ پیش از میلاد مسیح بنا و به تدریج به پایتخت اتریش تبدیل شده است. نام وین از قدیم مترادف موسیقی، مجالس بزم و رقص والس بوده، اما در دوران پیش از جنگ جهانی اول روی دیگری هم داشت که بسیار ناخوشایند بود.
شمار زیادی از اهالی شهر در بیغوله‌ها زندگی می‌کردند، و در سال ۱۹۱۳ حدود ۱۵۰۰ نفر از سکنه وین خودکشی کردند.
بعد از جنگ جهانی دوم قوای متفقین آن را به چهار قسمت تحت کنترل شوروی، آمریکا، انگلیس و فرانسه تقسیم کردند. بعد از آن که اتریش قبول کرد برای همیشه بی طرف بماند و به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نپیوندد، نیروهای شوروی در سال ۱۹۵۵ از این شهر خارج شدند.
فیلم مرد سوم با بازی اورسون ولز در مورد فضای حاکم بر وین در دوران اشغال آن توسط قوای چهارگانه متفقین است. فیلمنامه این فیلم را گراهام گرین نوشته است.
وین سومین شهر دنیاست که دفتر سازمان ملل متحد در آن قرار دارد و دفاتر بین‌المللی برخی از سازمان‌های جهانی مانند اوپک، OSZE و سازمان انرژی اتمی در این شهر استقرار یافته است.
بافت مرکزی شهر وین بنا به درخواست دولت این کشور در سال ۲۰۰۱ میلادی از جانب سازمان یونسکو به عنوان میراث فرهنگی جهانی به ثبت رسیده است.
نام «ویَن» در زبان فارسی از نام آن در زبان فرانسوی (Vienne) گرفته شده‌است. در زبان آلمانی نام شهر «وین» (بر وزن چین) تلفظ میشود.
این شهر ۴۱۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و هم اکنون جمعیت آن به ۱٬۷۰۰٬۰۰۰ نفر می‌رسد که از این جمعیت، در حدود ۷۰٬۰۰۰ نفر ایرانی می‌باشند.
از دانشگاه‌های دولتی وین می‌توان دانشگاه وین را نام برد، تحصیل در وین رایگان بود؛ اما در سال‌های اخیر مبلغی بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ یورو برای هر ترم به عنوان شهریه دریافت می‌شود و در ضمن همه می‌توانند از امکانات بورسیه تحصیلی برخوردار شوند.
دانشگاه فنی وین نیز بزرگترین دانشگاه وین در رشته‌های فنی و مهندسی است.
از دانشگاه‌های خصوصی می‌توان دانشگاه بین‌المللی وین و دانشگاه وبستر را نام برد.
در وین فرهنگ کافه‌نشینی اهمیت بسیاری داشت و هنوز هم ادامه دارد. یکی از دلایل اهمیت زیاد کافه‌ها این بود که همه‌جور آدمی به آنها می‌رفت، و در نتیجه حوزه‌ها و علایق مختلف به رشد یکدیگر کمک می‌کردند.
در واقع، مرزهای نظری که بعدها در تفکر غربی خیلی پررنگ و برجسته شدند، در آن زمان کاملاً انعطاف‌پذیر بودند.
در اتریش اتومبیل‌ها موظف هستند حتی در روز، با چراغ روشن رانندگی کنند. در این کشور که طبیعت زیبای آن زبانزد است و آمیزه‌ای از هماهنگی طبیعت و انسان را در همه جا می‌توان دید، زندگی شهرنشینی نیز قواعد خاص خود را دارد.
در ساعت‌های پررفت‌وآمد، زیادتر از 5دقیقه بین حرکت دو وسیله نقلیه عمومی فاصله نیست. سر وقت به قرار رسیدن در وین، امری عادی است و اگر تاخیری حتی کوتاه در حرکت وسایل نقلیه شهری پیش آید، این امر نیز با بلندگوهایی که در ایستگاه نصب شده است به اطلاع مسافران خواهد رسید.
زندگی در این شهر، نبض دیگری دارد که در کمتر نقطه‌ای در اروپا دیده می‌شود. طبیعت زیبا در روحیه مردم نیز بی‌اثر نیست و بی‌دلیل نبوده است که منش شهروندان وین در برخورد با جامعه از سوی سازمان یونسکو به عنوان منشی که جزو میراث بشریت قلمداد شده، به ثبت رسیده است.
گردشگری که به وین می‌آید، با خاطرات به‌یادماندنی این شهر را ترک می‌کند و در آرزوی بازگشت دوباره به شهری است که همه جای آن به پارکی می‌ماند که ساختمان‌های قدیمی به آن زیبایی خاصی بخشیده‌اند.
در صندلی راحت هواپیمای اتریشی که بر فراز وین پرواز می‌کند، شهری را می‌توان دید که آرام در میان درختان و جنگل هماهنگی محیط‌زیست را با طبیعت به نمایش گذارده است.
در میان درختانی کهن و پارک‌های زیبا، در هوایی به پاکی هوای جنگل، پرندگان دورادور کودکی را فراگرفته‌اند که به بازی مشغول است. در دوردست‌ها اتومبیل‌ها با چراغ‌های روشن در روزی آفتابی در حرکت هستند.
درشکه‌چی پیر از گذشته می‌گوید و گردشگر نمی‌داند دوربین را به کدام‌سو نشانه رود. در یک‌سو کاخی عظیم و در سوی دیگر مجسمه‌ای بزرگ گذشته دور را به خاطر می‌آورد.
تنها صدای تکان خوردن برگ‌های درختان که در ورزش نسیم به رقص مشغولند، سکوت را می‌شکند.
وین در روزی آفتابی، جزیره آرام در دریای صنعتی اروپاست. همه چیز در این شهر به آرامی در جریان است. در دور دست‌ها از دودکش کارخانه‌ها فقط بخاری کمی که به آسمان زبانه می‌کشد، نشان از شهری صنعتی دارد.
از هیچ اتومبیلی دودی به فضا متصاعد نمی‌شود.
آرامش و سکوت همراه با زیبایی محیط از مشخصه‌های این شهر است.هماهنگی محیط‌زیست با طبیعت را در هیچ نقطه اروپا نمی‌توان بهتر از وین درک کرد. مناطق مرکزی به روی خودروها بسته شده‌اند و عابر پیاده کودکش را رها کرده تا به بازیگوشی بپردازد.
همه جای این شهر پارک است و سرسبز. جنگل فقط چند ایستگاه با مرکز شهر فاصله دارد و در جاده‌های جنگلی اثری از زباله نیست.
عابر پیاده به هر سو که نظر می‌افکند زیبایی و طراوت است و فراموش می‌کند که در نزدیکی شهری میلیونی است. وین شهری برای دوست داشتن است.

منبع:http://www.hamshahrionline.ir/
fa.wikipedia.org
کاخ شون‌برون

کاخ شون‌برون

کاخ شون‌برون به معنای «چشمه زیبا»، اقامتگاه تابستانی پادشاهان اتریش در وین پایتخت اتریش بوده است و اکنون یکی از آثار مهم فرهنگی این کشور است که تا سال ۱۹۶۰ بنا شده است. این کاخ بیش از ۱۴۰۰ اتاق دارد که به سبک روکوکو تزیین شده است و یکی از جاذبه‌های مهم توریستی در وین به شمار می‌آید. ک...

اطلاعات | نقشه
موزه تاریخی طبیعی

موزه تاریخی طب...

موزه تاریخ طبیعی وین با مساحت 8.700 متر مربع بزگترین موزه در شهر وین می‌باشد. این موزه دارای یکی از قدیمی‌ترین کلکسیون ساختگی تاریخ طبیعی می‌باشد که یکی از موزه‌های مهم در جهان شناخته می‌شود. ساختمان این موزه که از لحاظ ساختاری همانند موزه هنرهای زیبا ( Kunsthistorisches) در وین می‌ب...

اطلاعات | نقشه
قصر هافبرگ

قصر هافبرگ

قصر هافبرگ یکی از قصرهای سلطنتی اتریش است که در گذشته نمسه گفته می‌شد. این کاخ از ۱۲۷۹ م. اقامتگاه برخی از قدرتمندترین اشخاص تاریخ اتریش ، از جمله شاهان سلسله هابزبُرگ (Habsburg) ، فرمانروایان امپراطوری اتریش-هنگری یا اطریش-مجارستان بوده است. این قصر امروزه سکونتگاه رئیس جمهور اتریش ا...

اطلاعات | نقشه
کاخ بلوِدِر

کاخ بلوِدِر

کاخ بلوِدِر یکی از معروفترین کاخ‌های اتریش است. این کاخ در واقع از دو کاخ بالا و پایین تشکیل شده است که قبلا در دست ملکه ماریا ترزا قرار داشت. این کاخ نه تنها به عنوان یکی از شاهکارهای معماری جهان بلکه به عنوان یکی از موزه‌های معروف در جهان شناخته می‌شود.در این کاخ یا موزه کلکسیونی از...

اطلاعات | نقشه
کلیسای جامع سنت اشتفان

کلیسای جامع سن...

کلیسای جامع سنت اشتفان مشهورترین کلیسای کشور اتریش و شهر وین است.این کلیسا که در سال ۱۱۴۷ میلادی ساخته شده، کلیسای مادر کاتولیک در اروپای مرکزی، جایگاه اسقف اعظم و کاردینال کریستوف شون‌بورن است. کلیسای جامع سنت اشتفان دارای ۱۰۷ متر طول و ۳۴ متر عرض می‌باشد و فرازای بلندترین گلدستهٔ آن ...

اطلاعات | نقشه
موزه هنرهای زیبا ( موزه تاریخ هنر )

موزه هنرهای زی...

موزه تاریخ هنر یا هنر‌های زیبا در مسیر Ringstraße در وین در اتریش ، داخل کاخی با گنبد هشت ضلعی قرار دارد. این موزه یکی از برترین موزه‌های هنرهای تزئینی یا هنر‌های زیبا در جهان است. این موزه در سال 1891 همزمان با موزه Naturhistorisches توسط امپراتور فرانتس ژوزف من از اتریش - مجارستان ب...

اطلاعات | نقشه

میزبان یکی از بزرگترین اتفاقات تاریخی

پاله کوبورگ نام کاخ مجلل کوچکی در شهر وین است که مراحل ساخت آن تا سال ۱۸۴۵ به طول انجامیده است و از دهه ۱۹۷۰ به یکی از لوکس‌ترین هتل‌های پنج ستاره اتریش تبدیل شده‌است. این هتل دارای ۳۵ اتاق مهمان مجلل و تالارهای متعدد جهت برگزاری مذاکرات و موضوعات مختلف است.
کاخ کوبورگ در یکی از اعیان‌نشین‌ترین مناطق وین در ضلع شرقی بخش مرکزی وین واقع شده‌است. این هتل در تیرماه ۱۳۹۴ به مدت ۱۸ روز میزبان برگزاری مذاکرات هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی بود. مذاکراتی که در نهایت به توافق طرف‌های مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران انجامید.
تاریخ 94/10/26 روزی بود که آخرین مرحله مربوط به مذاکرات هسته ای انجام شد و در پایان این روز نتایج مثبت نهائی آن توسط وزیر امور خارجه ایران آقای ظریف و خانم موگرینی اعلام شد. ... ادامه مطلب
میزبان یکی از بزرگترین اتفاقات تاریخی

کلیسایی که مردم را از طاعون نجات داد

کلیسای سنت چارلز در ضلع جنوبی میدان Karlsplatz در وین در اتریش قرار دارد. این کلیسا در سال 1713 پس رفع بیماری واگیر دار طاعون توسط امپراتوری مقدس رم ( شارل ششم Charles VI ) و به نامگاه Charles Borromeo به خاطر شفا دادن مردم از بیماری طاعون ساخته شده است.
کلیسای سنت چارلز مجددا در سال 1970 توسط پیکر تراشی به نام Henry Moore تزئین شده است و دارای یک گنبد به شکل بیضی به ارتفاع 70 متر می‌باشد که درکل این کلیسا به عنوان یکی از معرفترین معماری قرن 18 به شمار می‌آبد . ... ادامه مطلب
کلیسایی که مردم را از طاعون نجات داد

هوشمندترین شهرهای جهان / وین

انتخاب وین به عنوان هوشمندترین شهر جهان اندکی غیرقابل باور به نظر می‌رسد زیرا نام این شهر معمولا در فهرست هوشمندترین شهرها به چشم نمی‌خورد. با وجود این وین تنها شهر جهان محسوب می‌شود که در تمام معیارهای در نظر گرفته شده امتیاز کامل را کسب کرده است.
شهر نوآورانه، بهره مندی کامل از فناوری‌های سبز، بالا بودن کیفیت زندگی و ارائه خدمات دولت الکترونیک وین در فهرست شهرهای هوشمند جهان بسیار متمایز خودنمایی می‌کند و فرمانداری آن طرح هایی در دست دارد که پیش بینی شده است با اجرای آنها موقعیت وین به عنوان هوشمندترین شهر جهان تا سال 2050 میلادی حفظ شود.
از جمله این طرح‌ها می‌توان به: Smart Energy Vision 2050، Roadmap 2020 و Action Plan 2012-2015 اشاره کرد. مدیران و برنامه ریزان شهر هوشمند وین مذاکرات گسترده ای را با سهامداران و صاحبان صنایع بزرگ آغاز کرده اند تا از این طریق بتوانند نسل جدید ساختمان‌های هوشمند با درصد آلایندگی صفر بسازند، سیستم حمل و نقل عمومی را هوشمند کنند و آخرین فناوری‌های اروپا برای شهرهای هوشمند را به کار گیرند. ... ادامه مطلب
هوشمندترین شهرهای جهان / وین

کلیسایی برای شفا دادن مردم از بیماری طاعون

کلیسای سنت چارلز به زبان آلمانی در ضلع جنوبی میدان Karlsplatz در وین در اتریش قرار دارد. این کلیسا در سال 1713 پس رفع بیماری واگیر دار طاعون توسط امپراتوری مقدس رم ( شارل ششم Charles VI ) و به نامگاه Charles Borromeo به خاطر شفا دادن مردم از بیماری طاعون ساخته شده است.
کلیسای سنت چارلز مجددا در سال 1970 توسط پیکر تراشی به نام Henry Moore تزئین شده است و دارای یک گنبد به شکل بیضی به ارتفاع 70 متر می‌باشد که درکل این کلیسا به عنوان یکی از معرفترین معماری قرن 18 به شمار می‌آبد . ... ادامه مطلب
کلیسایی برای شفا دادن مردم از بیماری طاعون

فرهنگ کافه‌نشینی در وین

در وین فرهنگ کافه‌نشینی اهمیت بسیاری داشت و هنوز هم ادامه دارد. یکی از دلایل اهمیت زیاد کافه‌ها این بود که همه‌جور آدمی به آنها می‌رفت، و در نتیجه حوزه‌ها و علایق مختلف به رشد یکدیگر کمک می‌کردند. در واقع، مرزهای نظری که بعدها در تفکر غربی خیلی پررنگ و برجسته شدند، در آن زمان کاملاً انعطاف‌پذیر بودند.
قصه‌ای ... ادامه مطلب
فرهنگ کافه‌نشینی در وین

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره وین

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید