آب و هوا

توضیحات

ویرایش
ارمنستان کشوری در قفقاز جنوبی به پایتختی ایروان است.نام بومی این کشور در زبان ارمنی هایک می‌باشد که در سده‌های میانه با افزودن پسوند فارسی ستان (به معنای سرزمین) به هایاستان تغییر یافت.
این نام به طور سنتی از نام هایک، بنیان‌گذار ملت ارمنی و نتیجهٔ نوح پیامبر، گرفته شده است که بر اساس نوشتهٔ موسی خورنی، تاریخ‌نویس ارمنی، در سال ۲۴۹۲ قبل ...مشاهده کامل متن از میلاد بل پادشاه بابل را شکست داد و ملت ارمنی را در منطقهٔ آرارات بنیان گذاشت.
زبان ارمنی، زبان رسمی کشور ارمنستان است.
برخی از همسایگان، ارمنستان و ارمنیان را با نام‌های دیگری نیز شناخته‌اند.
مردم گرجی ارمنیان را سُمخِبی (درحالت مفرد: سُمِخی) و ارمنستان را سُمخِتی می‌گویند. ملت‌ها و کشورهای دیگر نیز از دیر باز تا کنون ارمنیان و ارمنستان را با تلفظ‌های مختلف کلمهٔ آرمن شناخته و می‌شناسند.
آنان این کشور را آرمِنیا، آرمانی، آرمینا، ارمنستان، آرمِنین، اِرمنستان و به اسامی ای دیگر نامیده و ملت ارمنی را نیز آرامان، آرمینیان، آدمیانین، آرمِنیر، اِرمَنی و اَرمنی خوانده‌اند.
ارمنستان کشوری کوهستانی و پرباران است و نیز یک کشور محاط در خشکی است. دریاچه آب شیرین سوان بزرگ‌ترین دریاچه این کشور که پهنه نسبتاً بزرگی از بخش میانی کشور را پوشانده است.
مساحت ارمنستان ۲۹٬۷۴۳ کیلومتر مربع (۱۴۳ام در جهان) است و حدود ۳٬۰۶۰٬۰۰۰ نفر جمعیت دارد.
اقلیم فلات ارمنستان قاره‌ای نیمه‌مداری است. میانگین دمای آن در ژانویه بین ۳- تا ۱۵- درجه سانتی‌گراد و در ژوئن بین ۱۵ تا ۲۰ درجه و در چاله‌ها تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است.
میانگین بارندگی سالانه آن ۳۰۰ تا ۸۰۰ میلی‌متر است که در چاله‌ها از ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلی‌متر در سال در نوسان است.
زبان ارمنی یکی از زبان‌های هندواروپایی است که در منطقه قفقاز و به ویژه در کشور ارمنستان و آرتساخ و سایر کشورهای دیگر که ارمنیان به عنوان جماعت ارمنیان پراکنده شناخته می‌شوند صحبت می‌کنند.
ارمنیان تا پایان سده چهارم میلادی از خط سریانی یا یونانی استفاده می‌کردند و از این رو ادبیات و تاریخ آنان به خط و زبانی غیر ارمنی نوشته می‌شود. پس از رسمیت یافتن دین مسیح در ارمنستان و مسیحی شدن ارمنیان، چون کتاب مقدس این دین به زبان یونانی یا سریانی بود.
در مراسم مذهبی کلیساها نیز به این زبانها سخن گفته می‌شد. در برخی از کلیساها کتاب مقدس را در هنگام مراسم به زبان ارمنی ترجمه و تفسیر می‌کردند و برای حضار بازگو می‌نمودند.
مردم ارمنستان در طول تاریخ زرتشتی مزداپرست بودند که با شاخه زرتشتی زروانی ساسانیان تفاوتی داشت. ارمنی‌های زرتشتی بیشتر بر پرستش مهر تأکید داشتند ولی پس از آن دین مسیحیت در این منطقه رواج یافت.
در پوشاک ارمنی چند رنگ متمایز می‌باشد؛ که طبق نظر فیلسوف ارمنی سده چهاردم گریگور تاتواتسی، این رنگ‌ها دارای معانی خاصی بوده و اوضاع سیاسی و اجتماعی ارمنستان را نشان می‌دهد.
بعنوان مثال، رنگ مشکی بیانگر اوضاع سیاسی کشور، رنگ سفید بیانگر آب و پاکی، رنگ زرد بیانگر خاک، رنگ نارنجی بیانگر فروتنی، رنگ قرمز بیانگر رشادت و خون، رنگ آبی بیانگر عدالت می‌باشد.
رنگ‌های بکار رفته در لباس‌های سنتی ارمنی تا به امروز نیز در مناطق مختلف ارمنستان مشاهده می‌شود. اما هر بخش و روستا در ارمنستان داری لباس سنتی و رنگ‌های مختص به خود می‌باشد.
دربارهٔ تغذیه ارمنیان از دیرباز و از زمان حکومت پادشاهی آراراتیان اطلاعاتی در دست است. پایه و اساس این شیوه تغذیه را از رشته‌های مختلف کشاورزی می‌توان دانست.
در ارمنستان باستان تاکستان‌های بزرگی وجود داشت و پرورش درخت انگور (مو) از اهمیت خاصی برخوردار بود.

منبع : ویکی پدیا
میدان جمهوری ایروان

میدان جمهوری ا...

میدان جمهوری ایروان میدان مرکزی شهر ایروان می‌باشد که توسط خیابان‌های آبوویان، نعلبندیان، تیگران کبیر، وازگن سارگسیان و آمیریان قطع می‌شود. این میدان بیضی شکل می‌باشد.میدان جمهوری ایروان بخشی از طرح اصلی سال ۱۹۲۴ شهر ایروان است که توسط معمار آلکساندر تامانیان طراحی شد و ساخت آن در سال...

اطلاعات | نقشه
مام ارمنستان

مام ارمنستان

مام ارمنستان تجسم شخص‌گونه از مفهوم ارمنستان است. قابل مشاهده‌ترین اقتباس از این تجسم، تندیسی به نام مام ارمنستان است که در پارک پیروزی بر فراز شهر ایروان پایتخت ارمنستان ساخته شده است.تندیس کنونی مام ارمنستان، به‌جای تندیس ژوزف استالین در این پارک نشسته است. مجسمه استالین یادمان پیرو...

اطلاعات | نقشه
هزار پله

هزار پله

مجموعه هزار پله که تلفظ ارمنی آن کسکد یعنی آبشار است سازه مدرنی است در قلب ایروان.سازه ای که تعداد خیلی زیادی پله دارد و از وسط آن آب به صورت یک آبشار مصنوعی عبور می‌کند . منظره شهر ایروان از بالای پله‌های کاسکاد دیدنی است ، پله‌های این مکان کوتاه است و برای بالا رفتن زحمت زیادی لازم ...

اطلاعات | نقشه
مسجد کبود ارمنستان

مسجد کبود ارمن...

مسجد کبود ارمنستان در قرن 18 هجری توسط حسین قلی خان در مرکز شهر ایروان ساخته شد.در زمان ساخت این مسجد، ارمنستان جزئی از خاک ایران بود و در سال‌های اخیر نیز توسط معماران ایرانی مورد بازسازی قرار گرفته است.در گذشته در ارمنستان 8 مسجد وجود داشت که امروزه فقط مسجد کبود به جای مانده است.این ...

اطلاعات | نقشه
باغ وحش ایروان

باغ وحش ایروان

باغ‌وحش ایروان یا به صورت رسمی باغ جانورشناسی ایروان ( باغ‌وحشی است به مساحت ۳۵ هکتار که در سال ۱۹۴۱ در شهر ایروان پایتخت ارمنستان افتتاح شده است؛ و در حال حاضر در حدود ۲۷۴۹ حیوان در ۲۰۴ گونه در آن نگهداری می‌شود. منبع:wikipedia.org...

اطلاعات | نقشه
یادبود کشته شدگان ارمنی

یادبود کشته شد...

زیزرناکابرت نام بنای یادبودی است که به یادبود کشته‌شدگان ارمنی به‌دست ترک‌های عثمانی که در سال ۱۹۱۵ میلادی روی داد ساخته شده است. این بنا بر فراز دره هرازدان در شهر ایروان پایتخت ارمنستان قرار دارد و در سال ۱۹۶۵ به فراخور پنجاهمین سالگرد نسل‌کشی ارمنی‌ها بر پا شد. نام این بنا در زبان ا...

اطلاعات | نقشه

جواهر ارمنستان

دریاچهٔ سِوان دریاچه ای در ارمنستان است. این دریاچه و کرانه‌های آن از جاذبه‌های گردشگری ارمنستان به شمار می‌آید.دریاچه سوان در ۶۰ کیلومتری شمال شرقی ایروان و در استان گغارکونیک قرار دارد. این دریاچه که بزرگ‌ترین دریاچهٔ قفقاز و از بزرگ‌ترین دریاچه‌های کوهستانی آب شیرین در جهان است در بلندای ۱۹۱۶ متری ... ادامه مطلب
جواهر ارمنستان

توصیه‌های ایمنی و امنیتی جهت سفر به ارمنستان

1- لازم است اتباع جمهوری اسلامی ایران در سفر‌های خارج از کشور، نکات ذیل را مد نظر قرار دهند:
نشان ندادن پول در مجامع عمومی و مکان‌های پر جمعیت،اجتناب از رفت و آمد به تنهایی در شب و یا در مکانهای خلوت یا مشکوک،خودداری از سوار شدن در اتومبیل‌های غیر از خودرو‌های نقلیه عمومی، مراقبت از مدارک، پول و ... ادامه مطلب
توصیه‌های ایمنی و امنیتی جهت سفر به ارمنستان

کلیسای فرشته‌های آسمانی

کلیسای جامع زوارتنوتس که در زبان ارمنی به معنی نیروهای نگهبان یا فرشته‌های آسمانی است، نام یکی از آثار باستانی ارمنستان است که در نیمه سدهٔ ۷ میلادی در نزدیکی شهر واغارشاپات ساخته شده‌است. کلیسای جامع زوارتنوتس، نیایشگاه جرج مقدس هم نامیده می‌شود. کلیسای زوارتنوتس در فهرست میراث فرهنگی جهان یونسکو قرار ... ادامه مطلب
کلیسای فرشته‌های آسمانی

شهر پروانه ها

شهر مغری ارمنستان شهر پروانه‌ها یکی از شهرهای بسیار زیبا با ویژگی‌های رویایی می‌باشد ، شهر مغری واقع در جنوب ارمنستان در استان سیونیک و در نزدیکی مرز با ایران است ، از این رو دسترسی به این شهر برای ایرانیان بسیار راحت خواهد بود .
هم چنین این شهر یک شهر مهم اقتصادی در زمینه‌های صنایع غذایی ، پخت و کنسرو سازی و هم چنین کارخانه شراب سازی می‌باشد. مغری تنها محل تولید انار در ارمنستان است که انار سمبل کشور ارمنستان می‌باشد. این شهر دارای آب و هوای ملایم‌تری نسبت به سایر شهرهای ارمنستان است و در سایر شهرها شما تولیدات میوه را به این شکل مشاهده نمی‌کنید. جمعیت این شهر در سال 2011 طبق آخرین سرشماری 4805 نفر اعلام شد.
شهر مغری هم چنین به شهر پروانه‌ها مشهور می‌باشد که عده بسیاری از پروانه‌های نادر از گونه‌های نوستراداموس ، الکسانور ریشی ، پولیماتوس پاپیلیو و … در این شهر مستقر هستند .
... ادامه مطلب
شهر پروانه ها

صومعه تاتو

صومعه تاتو در نزدیکی دهکده ای به همین نام در جنوب شرقی ارمنستان قرار دارد. این صومعه برفراز صخره ای بر روی رودخانه وروتان قرار گرفته است و یکی از زیباترین صومعه‌های ارمنستان به شمار می‌رود. این صومعه یکی از مهم‌ترین صومعه‌ها در دوره قرون وسطا به شمار می‌رفته و در قرن ۱۴ و ۱۵ میلادی میزبان یکی از معتبرترین ... ادامه مطلب
صومعه تاتو

اطلاعات بیشتر...