آب و هوا

توضیحات

ویرایش

جمهوری دموکراتیک خلق لائوس کشوری است در جنوب شرقی آسیا. پایتخت آن وین‌تیان است. لائوس یک جمهوری سوسیالیستی تک‌حزبی است.لائوس کشوری است محصور در خشکی با ۲۳۶٬۸۰۰ کیلومتر مربع مساحت.
زبان رسمی این کشور لائو و واحد پول آن کیپ نام دارد. جمعیت لائوس در سال ۲۰۱۲ میلادی ۶٫۵ میلیون نفر برآورد شد.لائوس در مختصات جغرافیایی ۱۸ درجه شمالی و ۱۰۵ درجه شرقی قرار گرفته و به آب‌های آزاد راه ندارد.
لائوس از سوی شمال باختری با میانمار و چین، از سوی خاور با ویتنام، از جنوب با کامبوج و از سوی باختر با تایلند هم‌مرز است.
لائوس به غیر از دشت خمره‌ها در شمال و درهٔ مِکونگ و فلات‌های کم‌ارتفاع در جنوب، غالباً کوهستانی است. رود مهم آن مکونگ به‌طول ۴۸۳ کیلومتر و بلندترین نقطه آن فوبیا، با ۲۸۲۰ متر ارتفاع است.
شمال کشور لائوس کوهستانی است و جنگل‌های انبوه شمال و شرق آنرا فروپوشانیده. بیشتر از ۸۰ درصد کشور را جنگل دربرگرفته و لائوس دارای حدود ۱۳ میلیون هکتار جنگل است.
زمین‌های بلند آن بیشتر در دره‌های رود مکونگ و شاخابه‌هایش قرار دارد.این کشور با باران‌های سنگین موسمی دارای آب و هوایی استوایی و گرمسیری است. لائوس باد و باران‌های موسمی دارد و دارای باران‌های خیلی سنگین از مه تا اکتبر است.
وین‌تیان در ژانویه ۲۱٫۱ و در ژوئیه ۲۷٫۲ درجه سانتی‌گراد حرارت و سالانه ۱۷۱۵ میلی‌متر باران دارد.
شهرهای مهم لائوس به جز پایتخت، ساوان‌ناکت، لوآنگ پرابانگ و پاکسه هستند.لائوس ۱۶ استان (qwang) و یک بخش (Nakhonluang ViengChan) دارد که شامل وینتیان، پایتخت این کشور است.
هر استان به شهرستان (muang) و سپس دهستان (baan) تقسیم می‌گردد.
پیشینه لائوس به یک قلمرو پادشاهی بازمی‌گردد که از سده ۱۴ تا سده ۱۸ میلادی وجود داشت ولی بعداً به سه پادشاهی کوچک‌تر تقسیم شد. در سال ۱۸۹۳ این نواحی به تحت‌الحمایگی فرانسه درآمد و سه پادشاهی که لوآنگ پرابانگ، وین‌تیان و چامپاساک نام داشتند متحد شده و کشور لائوس را تشکیل دادند.
لائوس پس از اشغال توسط ژاپن در سال ۱۹۴۵، مدت کوتاهی مستقل شد اما پس از آن دوباره به سیطره فرانسه درآمد ولی در سال ۱۹۴۹ به آن خودمختاری اعطا شد. لائوس در سال ۱۹۵۳ مستقل شد حکومت پادشاهی مشروطه سیساوانگ ونگ بر آن حاکم شد.
کمی پس از استقلال چنگ داخلی درازمدتی روی داد که به سرنگونی پادشاهی و به قدرت رسیدن حزب کمونیستی پاتت لائو در سال ۱۹۷۵ انجامید.
۵۵ درصد از مردم آن از قوم لائو، ۱۱ درصد از قوم خمو، ۸ درصد از تیره همونگ و ۲۶ درصد بقیه از صد گروه قومی مختلف هستند.
جنگ، سیل و خشکسالی، توسعهٔ لائوس، یکی از فقیرترین کشورهای جهان را به تعویق انداخته‌است. اکثر لائوسی‌ها در مزارع اشتراکی کار می‌کنند و عمدتاً برنج می‌کارند.
از ۱۹۹۰، دولت این کشور قصد تشویق سرمایه‌گذاری غربی را داشته‌است. لائوس به کشورهای همسایه خود برق صادر می‌کند و نیاز دیگر کشورها به فلزات لائوس باعث چشم‌انداز بهبود اقتصادی برای این کشور شده‌است.
تولید برق سالانه این کشور حدود ۹۰۰ میلیون کیلووات ساعت است و حدود ۸۰ درصد از مردم آن راه کشاورزی گذران می‌کنند.
برنج، ذرت، سبزی از فراورده‌های کشاورزی لائوس و تولیدات عمده صنعتی آن قلع، الوار، تنباکو، و نیروی برق است. منابع طبیعی آن قلع، الوار و صادرات آن برق، تولیدات جنگلی، قلع، و قهوه است.
واردات لائوس برنج، خواربار، تولیدات نفتی، ماشین‌آلات، وسائل حمل و نقل و طرف‌های مهم دادوستد آن تایلند، روسیه، مالزی، فرانسه، چین و ویتنام هستند.
به سبب کوهستانی بودن اغلب مناطق مرزی مشترک لائوس با ویتنام، قاچاق کالا در طول این مرز رواج داشته و حتی در مهمترین مرز رسمی دو کشور و در مقابل دید مأمورین گمرکی، قاچاق کالاهای لوکس از لائوس به داخل ویتنام در جریان است

منبع:fa.wikipedia.org

کوه فوسی

کوه فوسی

کوه Phousi تپه ای به بلندی 100متر است که در مرکز شهر قدیمی Luang Prabang قرار دارد. این کوه از یک سو توسط رودخانه مکونگ و در طرف دیگر توسط رودخانه نم خان هم مرز است.این تپه در واقع یک سایت مذهبی است که خانه‌ها و چند زیارتگاه بودایی روی آن قرار دارد. منبع:en.wikipedia...

اطلاعات | نقشه
غارهای پاکیئو

غارهای پاکیئو

غارهای پاکیئو در شمال لوانگ پروبانگ بر روی رودخانه مکونگ واقع شده است و می‌توان از طریق جاده یا قایق به آن رسید.این غارها برای مجسمه بودای مینیاتوری خود معروف هستند. صدها تندیس بودایی چوبی بسیار کوچک و اغلب آسیب دیده در دیواره‌های غار مشاهده می‌شوند که دارای عنوان مختلف از جمله مراقب...

اطلاعات | نقشه
وات زینگ تونگ

وات زینگ تونگ

وات زینگ تونگ با شکوه‌ترین معبد لوانگ پروبانگ (Luang Prabang) ، واقع در نزدیکی نوک شمالی شبه جزیره تشکیل شده توسط مکونگ و رودخانه نم خان می‌باشد. این بنا در سال 1560 توسط شاه ستاتریت ساخته شد و در طول پادشاهی لائوس تحت حمایت سلطنتی بود. وات زینگ تونگ شامل یک گونه مجسمه نادر بودا م...

اطلاعات | نقشه
بازار محلی

بازار محلی

در بازارهای محلی Luang Prabang هرچه فکر کنید در بساطشان پیدا می‌شد، سراسر بازار مملو از ماهی هایی ست که روی آتش دودی می‌شوند. همه‌ی فروشندگان را بانوان تشکیل می‌دهند و اکثرا از آن سوی رودخانه اجناسشان را برای فروش می‌آورند. کمی دقت کنید بچه هایشان را غرق در خواب ناز پیدا می‌کنید.هنوز...

اطلاعات | نقشه
آبشار کوانگ سی

آبشار کوانگ سی

آبشار کوانگ سی، آبشاری سه لایه است که در 29 کیلومتری جنوب Luang Prabang قرار دارد. این آبشارها پتانسیل بالایی برای جذب گردشگران دارند. این آبشار از سرازیر شدن آب از بالای یک تپه شیب‌دار آغاز می‌شود. آب جمع شده در استخر‌های متعدد، به رنگ آبی فیروزه‌ای است. بیشتر حوضچه‌های آن برای شنا...

اطلاعات | نقشه

غار تام خون سی

ین غار معروف لائوس از کوه «آنام ترانگ سان» در مرز بین لائوس – ویتنام شروع می‌شود و از کوهسار ناخوی عبور و به رودخانه مکونگ می‌ریزد. این غار برای اولین بار در سال ۱۹۰۵ توسط فردی فرانسوی به نام «پل مکی» کشف شد. طبق گفته گروهی که این غار را کشف کردند، این غار بخش پنهان رودخانه «زی بانگ فای» است که با ارتفاع ... ادامه مطلب
غار تام خون سی

غار کنگ لو

تام کنگ لو که با نام غار کنگ لو هم شناخته می‌شود، غاری از جنس سنگ آهک که در پارک ملی پوهین بون می‌باشد.این غار بر روی رودخانه‌ی پو هین بون قرار داد و به عنوان شگفتی زمین شناسی جنوب شرق آسیا توصیف شده است.
این غار سنگ آهکی بیش از ۶٫۵کیلومتر (۴مایل) طول و تا ۹۱متر (۳۰۰فوت) ارتفاع دارد.این غار شامل یک استخر زمرد رنگ است و مردم محلی بر این باورند که مقدس می‌باشد، و می‌گویند که آن رنگ پوست ایندرا خدای هندی را منعکس می‌کند.
... ادامه مطلب
غار کنگ لو

دشت کوزه ها

دشت کوزه‌ها یک منطقه بزرگ در شهر فونساوان (Phonsavan) می‌باشد که در آن کوزه‌های بزرگی با منشا ناشناخته در اطراف پراکنده شده است. این کوزه‌های سنگی به شکل خوشه ظاهر شده اند و از یک یا چند صد کوزه می‌باشند. کوزه‌ها دارای ارتفاع و قطری بین 1 و 3 متر می‌باشند و همگی از سنگ تراشیده شده اند. تنها یک کوزه بدست انسان حجاری شده و شامل نقوش برجسته حک شده بر روی سطح خارجی آن می‌باشد. تحقیقات از دشت کوزه نشان می‌دهد که این کوزه‌ها با شیوه‌های دفن ماقبل تاریخ در ارتباط است. ... ادامه مطلب
دشت کوزه ها

مجموعه ای از معابد ویران شده

وات فو مجموعه ای از معابد ویران شده واقع در پایه کوه پوکااو در استان چامپاسک می‌باشد. ساختار معبد هندو از قرن 11 تا قرن 13 قدمت دارد. این بخشی از امپراتوری خمر است که مرکزیت آن در آنگکور در جنوب غربی کامبوج واقع شده است. در مقایسه با منظره‌های به یاد ماندنی در آنگکور ، وات فو کوچک به نظر می‌رسد، اما عمارت‌های مخروبه، سنگ تمساح مرموز، و درختان بلند که بسیاری از مناظر را پوشانده اند،فضایی عرفانی را به وات فو می‌بخشند. ... ادامه مطلب
مجموعه ای از معابد ویران شده

این غارها محل زندگی و رفت و آمد ارواح هستند!

غارهای زیرزمینی "Tham khoun" آن قدر زیبا، رویایی و شگفت انگیزند که در نگاه اول واقعی به نظر نمی‌رسند، جلوه‌ای از زیبایی ناب طبیعت که برای لحظاتی چند، بیننده را مات و مبهوت بر جای می‌گذارد. شاید به همین دلیل است که مردم محلی باور دارند این غارها محل زندگی و رفت و آمد ارواح هستند.
عکاس غارنورد 59 ساله، ... ادامه مطلب
این غارها محل زندگی و رفت و آمد ارواح هستند!

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره لائوس

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید