آب و هوا

توضیحات

ویرایش
ماداگاسکار کشوری جزیره‌ای است واقع در اقیانوس هند، در کنار سواحل جنوب شرقی آفریقا. پایتخت آن شهر آنتاناناریوو است. ماداگاسکار چهارمین جزیره بزرگ جهان است.جمعیت ماداگاسکار ۲۲ میلیون نفر و زبان‌های رسمی این کشور مالاگاسی و فرانسوی است.
واحد پول این کشور آریاری مالاگاسی نام دارد. حدود نیمی از مردم این کشور مسیحی و نیمی دیگر پیرو ...مشاهده کامل متن سنت‌های دینی بومی هستند. سنت دینی بومی این کشور بر پیوند میان زندگان و نیاکان درگذشته آن‌ها تمرکز دارد.
مردم این کشور از اقوام گوناگونی تشکیل شده‌اند که قوم مرینا ۲۶ درصد، قوم بتسیمیساراکا ۱۵ درصد و بقیه از اقوام مختلف دیگر هستند.
در دوران پیشاتاریخ با تکه‌تکه شدن ابرقاره گندوانا، ماداگاسکار حدود ۸۸ میلیون سال پیش از شبه‌جزیره هند جدا شد. این امر باعث شده است که بیش از ۹۰ درصد از حیات وحش و زیست گیاهی این جزیره مختص خودش باشد.
تنوع زیستی این جزیره هم‌اینک به خاطر رشد زیاد جمعیت انسانی و دیگر تهدیدها با مخاطره روبه‌رو است.
تاریخ نخستین نشستگاه انسانی در ماداگاسکار احتمالاً به سده چهارم پیش از میلاد می‌رسد.
ماداگاسکار چهارمین جزیره بزرگ جهان است. تجزیه ابرقاره گندوانا در حدود ۱۳۵ میلیون سال پیش بخشی از خشکی که ماداگاسکار جزئی از آن بود را از خشکی پیوسته آفریقا-آمریکای جنوبی جدا کرد.
ماداگاسکار بعدها یعنی در حدود ۸۸ میلیون سال پیش از هند جدا شد و این باعث شد که گیاهان و جانوران ماداگاسکار در انزوا به فرگشت خود ادامه بدهند.
در امتداد کرانه شرقی ماداگاسکار سرازیری تندی دیده می‌شود که بیشتر جنگل‌های گرمسیری باقی‌مانده در زمین‌های پست این جزیره در این محدوده قرار دارند. در غرب این سرازیری‌ها و در مرکز جزیره، فلاتی قرار دارد که ارتفاع آن بین ۷۵۰ تا ۱۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریاست.
این مرتفعات مرکزی که به طور سنتی زادبوم قوم مرینا بوده‌‌است متراکم‌ترین منطقه ماداگاسکار از نظر جمعیت است و پایتخت کشور هم که کانون تاریخی قوم مرینا بوده‌است، در همین فلات واقع شده‌است.
ویژگی این فلات مرکزی وجود دره‌های شامل شالیزارهای مطبق است که بین تپه‌های پرعلف و تکه‌هایی از جنگل واقع شده‌اند. اراضی واقع در غرب فلات مرتفع مرکزی به تدریج خشک‌تر شده و سرانجام به کانال موزامبیک و باتلاق‌های جنگلی حرا در امتداد ساحل ختم می‌شوند.
ماداگساگار ۸۸ میلیون سال پیش از هند جدا شد و پس از آن هیچگاه به خشکیهای دیگر دنیا در اتصال نبوده است. این جدایی طولانی باعث شده تا اغلب گیاهان و جانورانش بی‌همتا باشند و در جای دیگری از دنیا پیدا نشوند.
در حدود ۹۰ درصد از تمامی گونه‌های گیاهی و جانوری ماداگاسکار بوم‌زاد این جزیره هستند معروفترین آن‌ها لمورها هستند. خانواده‌ای نخستیان با نزدیک به صد گونه متفاوت که فقط در ماداگاسکار وجود دارند.
از دیگر جانوران این جزیره آفتاب‌پرست پلنگی است که در بخش‌های شرقی و شمالی ماداگاسکار یافت می‌شود.بیش از ۸۰ درصد از ۱۴٬۸۸۳ گونه گیاهی این جزیره را در هیچ‌جای دیگر جهان نمی‌توان یافت.
ازجمله پنج خانواده از گیاهان تنها ویژه ماداگاسکار هستند. این اکولوژی ویژه باعث شده‌است که برخی بوم‌شناسان از ماداگاسکار به عنوان «قاره هشتم» یاد کنند.
واحد پول ماداگاسکار، آریاری با واحد جزء (ایرایمبیلانجا) نام دارد. صادرات ماداگاسکار را، قهوه، وانیل، شکر و ادویه‌جات تشکیل می‌دهد. ماداگاسکار از اعضای کشورهای اتحادیهٔ آفریقاست.
۹۵٪ نژاد این کشور را مالاگاسی و ۲٪ را نیز فرانسوی تشکیل می‌دهند، همچنین از نظر دین، میزان نفوذ عقاید محلی و بومی ۵۲٪، مسیحیت ۴۱٪، اسلام ۷٪ می‌باشد. زبانهای رسمی ماداگاسکار، مالاگاسی و فرانسوی هستند.
مهم‌ترین گروه قومی این جزیره یعنی مالاگاسی‌ها از جنوب شرق آسیا آمده‌اند. در این گروه، مهم‌ترین قوم‌ها عبارتند از مرینا، که پیرامون پایتخت سکونت دارند، بتسیمیساراکا، در شمال شرق، و ساکالاوا، در غرب.
جمعاً بیش از بیست قوم، تیره، و طایفه در این جزیره زندگی می‌کنند.
از دیدگاه نژادی، مردمان ماداگاسکار ترکیبی هستند از عناصر جنوب آفریقا و جنوب شرقی آسیا.

منبع:fa.wikipedia.org
پارک ملی آنداسیب مانتادیا

پارک ملی آنداس...

پارک ملی آنداسیب-مانتادیا (Andasibe-Mantadia National Park) حدود 100 مایل از زمین‌های شرق ماداگاسکار را در بر گرفته است و زیستگاه حدود 11 گونه لمور از جمله بزرگترین لمور کشور یعنی ایندری است. این پارک در نزدیکی پایتخت ماداگاسکار، آنتاناناریوو واقع شده است و بازدید از آن از بقیه پارک‌ه...

اطلاعات | نقشه
پارک ملی رانومافانا

پارک ملی رانوم...

پارک ملی رانومافانا در قسمت جنوب شرقی ماداگاسکار در نزدیکی دهکده رانومافانا واقع شده است، یکی از محبوب‌ترین پارک‌های این کشور است. بخش شرقی پارک خوش منظره‌ترین قسمت آن است که نهرهای متعدد دارد که از تپه‌های جنگلی جاری می‌شوند. این پارک زیستگاه لمور بامبوی طلایی است که در خطر انقراض ...

اطلاعات | نقشه
پارک ملی ایسالو

پارک ملی ایسال...

پارک ملی ایسالو بخاطر زمین‌های متنوعش مشهور است و در نزدیکی منطقه جنوبی ماداگاسکار قرار گرفته است. این پارک علفزارها، تنگدره‌های عمیق و ماسه سنگ‌های مختلف دارد که همه آنها در کنار درختان نخل قرار گرفته اند. مانند پارک‌های دیگر، برای تماشای این پارک نیز باید راهنمای تور داشته باشید. هر...

اطلاعات | نقشه

یاقوت کبود جهان

ایلاکاکا Ilakaka شهری کوچک در جنوب غربی ماداگاسکار و در امتداد مسیر بین المللی 7 است که پایتخت این کشور یعنی آنتاناناریوو را به بندر تولیارا متصل می‌کند. 20 سال پیش ایلاکاکا با 40 نفر جمعیت تقریبا وجود خارجی نداشت. در عرض کمتر از ده سال، جمعیت ایلاکاکا به 60 هزار نفر رسید چرا که مردم در جست و جوی یاقوت ... ادامه مطلب
یاقوت کبود جهان

پارک ملی ماسوالا

ماداگاسکار یکی از کشورهای جنوب شرقی آفریقا است که در میان اقیانوس هند واقع شده. جزیره اصلی ماداگاسکار چهارمین جزیره بزرگ جهان و منطقه ای توسعه نیافته و خام با ۸۰۰۰ گونه جانوری (۵ درصد از تنوع زیستی دنیا) است که در هیچ کجای دیگر نظیرش را نمی‌توان یافت. ماداگاسکار مجموعه ای منحصر به فرد از شگفتی‌های طبیعت ... ادامه مطلب
پارک ملی ماسوالا

حشره عجیب بومی ماداگاسکار

آکریوپترا فالاکس یک گونه از چوبک‌سان است که در ماداگاسکار یافته می‌شود. نرهای این حشره آبی رنگ بوده و ته رنگ سبز دارند و دو جفت تیغه‌ی نارنجی مایل به قرمز در لبه‌های پاهای‌شان دارند.
نرها قادر به پرواز نیستند و بال‌های کوچکی دارند. بال‌های جلویی زرد روشن بوده و بال‌های عقبی شیارهای زرد دارند و اکثراً ... ادامه مطلب
حشره عجیب بومی ماداگاسکار

رقص جالب میمون ماداگاسکار

میمون پوزه بلند یا لمور یک میمون بامزه با حرکات موزون است که در یکی از جاده‌های آفریقا در حال رقص و شادی دیده شده است .
این میمون رقص زیبایی دارد و اگر لباس‌های زیبا بپوشد می‌تواند به عنوان نقش اول فیلم پادشاه لمورها جلوی دوربین برود .
این مدل رقصیدن میمون ماداگاسکار علت خاصی دارد . این میمون ... ادامه مطلب
رقص جالب میمون ماداگاسکار

آفریقا گردی

آفریقا گردی در ماداگاسکار بسیار کم هزینه و پر هیجان خواهد بود. برای کسانی که به دنبال ماجراجویی از مناطق نا شناخته جهان هستند اینگونه سفر‌ها جالب‌تر از هتل‌های لوکس چند ستاره و مجلل است.
ماداگاسکار کشوری جزیره ای واقع در اقیانوس هند ، در کنار سواحل جنوب شرقی آفریقا است ، پایتخت آن شهر آنتاناناریوو ... ادامه مطلب
آفریقا گردی

اطلاعات بیشتر...