آب و هوا

توضیحات

ویرایش
بلغارستان کشوری در جنوب شرقی اروپاست. پایتخت این کشور شهر صوفیه است.بلغارستان در سال ۲۰۰۴ به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درآمد و در سال ۲۰۰۵ اتحادیه اروپا، درخواست عضویت بلغارستان را در این اتحادیه پذیرفت و روز عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را ۱ ژانویه ۲۰۰۷ اعلام کرد.
مهمترین صادرات بلغارستان اسانس گل رز است، ...مشاهده کامل متن پوشاک، کفش، آهن و فولاد، ماشین آلات و تجهیزات و سوخت نیز از دیگر صادرات بلغارستان می‌باشد.
بلغارستان با خاکی حاصلخیز و اندکی منابع طبیعی دیگر، اقتصادی استوار بر کشاورزی دارد. تولید در تعاونی‌های بزرگ مکانیزه متمرکز است. فراورده‌های عمده شامل: غلات (گندم، ذرت، جو) و میوه (انگور) و به طور فزاینده‌ای تنباکو است.
تولیدات کشاورزی اساس صنایع غذایی و شراب‌سازی و تنباکو را تشکیل می‌دهد. وامهای بلوک شرق در توسعه صنایع ازجمله مهندسی و کود سازی و شیمیایی نقش داشته است.
به دنبال آشوب‌های اجتماعی اقتصادی و سیاسی که اروپایی شرق را پس از ۱۹۹۰ در بر گرفت الکوهای تجارت در این منطقه مختل گشت. بلغارستان که روابط بازرگانی‌اش با شوروی به ویژه نزدیک بود، با کمبودهای شدید بسیاری از کالاها و از جمله نفت، بیشتر از اغلب کشورهای اروپای شرقی لطمه دید.
تولید صنعتی کاهش یافت ولی پیشرفت در امر خصوصی کردن صنعت و کشاورزی حاصل شده است.
اقتصاد بلغارستان به طور کلی در سال ۲۰۱۱ به میزان ۱٫۷ درصد نسبت به سال قبل رشد داشت. پیش‌بینی اقتصادی کمیسیون اروپا برای رشد کلی بلغارستان در سال ۲۰۱۲ میلادی ۰٫۵ درصد بود درحالیکه صندوق بین‌المللی پول رشد تولید ناخالص ملی این کشور را در سال ۲۰۱۲ رقم ۰٫۸ درصد اعلام کرده بود.
٪۸۳/۹ جمعیت بلغارستان را بلغارها و ۱۰٪ را ترک‌ها و کولی‌ها تشکیل می‌دهند. بسیاری از دانشمندان ریشه بلغارها را از قبایل ترک زبان آسیای میانه می‌دانند.
همچنین گروه‌هایی از روس‌ها، رومانی‌ها، ارمنی‌ها، یونانی‌ها و سایر اقلیت‌های کوچک نیز در این کشور به سر می‌برند. زبان رسمی کشور، بلغاری است اگرچه جوانان بلغاری امروزه تکلم به انگلیسی را ترجیح می‌دهند.
۷۶٪ جمعیت پیرو آیین مسیحیت نوع ارتدوکس هستند و ۱۰٪ جمعیت را مسلمانان تشکیل می‌دهند و ۱۱٫۸ درصد بی‌دین هستند.در بلغارستان هشتاد هزار مسلمان علوی وجود دارد.
گسترش اسلام در بلغارستان را می‌توان در تصرف این کشور توسط امپراتوری عثمانی ریشه‌یابی کرد.
زبان بلغاری زبانی هندواروپایی و از شاخه اسلاوی جنوبی است که نزدیک‌ترین به آن زبان مقدونی است و گویشوران آن با گویشوران زبان مقدونی درک مطلب می‌کنند. در زبان بلغاری کهن و معاصر صدها واژه فارسی وجود دارد که در مکالمات روزمره به‌کار می‌رود.
تعداد این واژه‌ها حدود ۱۰۰۰ عدد است که بیشتر از طریق زبان ترکی و در دوره تسلط ۵۰۰ ساله عثمانی بر این کشور، وارد این زبان شده‌است.
عناصر اصلی فرهنگ سنتی بلغارستان از میراث تراکیه‌ای، اسلاوی و بلغار تشکیل شده‌اند و نفوذ فرهنگی یونانی، رومی، عثمانی، ایرانی و سلتی نیز در فرهنگ این کشور دیده می‌شود.
نمونه سازهای بلغارستان عبارتند از کاوال (فلوتی که از ته دمیده می‌شود)، دودوک (سوت بلغاری)، کاباگیوا (نی‌انبان)، گادولکا (ساز زهی قوس‌دار) و توپان (طبل استوانه‌ای دو سر).
هفتاد درصد عطر رز در بازارهای بین‌المللی از بلغارستان می‌آید و جشن رزها در نیمه اول ژوئن در دره گل سرخ برگزار می‌شود. (در بلغارستان مرکزی در نزدیکی شهرهای کازانلوک و کارلوود).
این جشن شامل یک گردهمایی شاد همراه با رزچینی همگانی است.
ورزش هایی مانند کشتی، وزنه برداری، بوکس، ژیمناستیک، والیبال، فوتبال و تنیس در بلغارستان محبوب و مرسوم است. این کشور یکی از تیم‌های والیبال و اسکی پیشرو در جهان است.

منبع:/fa.wikipedia.org
کلیسای وارنا

کلیسای وارنا

کلیسای وارنا یکی از مهم‌ترین نمادهای شهر وارناست که در قرن نوزدهم میلادی ساخته شده است. نقاشی‌های دیواری مجلل ، سریر سقف و شیشه‌های منقوش از دیدنی‌های این کلیسا هستند. مناظر زیبایی از شهر را می‌توان از بالای برج ناقوس این کلیسا تماشا کرد. برای بالارفتن از برج ناقوس کلیسا می‌بایست از ...

اطلاعات | نقشه
سواحل طلایی وارنا

سواحل طلایی وا...

سواحلی بسیار زیبا در شمال وارنا قرار دارد که ماسه‌ها آن طلایی رنگ است . پوشش گیاهی سبز این منطقه نیز بر زیبایی درخشش ماسه‌های آن بسیار افزوده اند.در این سواحل زیبا، هتل‌های شیک و مجلل و رستوران‌ها و کافه‌های متعددی وجود دارند که امکانات اقامتی بسیار مناسبی را برای گردشگران فراهم آورده‌ا...

اطلاعات | نقشه
باغ دریایی وارنا

باغ دریایی وار...

باغ دریایی وارنا بزرگترین، قدیمی‌ترین و مشهورترین پارک عمومی این شهر بندری است که در سواحل زیبای آن واقع‌شده. این پارک بزرگترین پارک طبیعی شبه‌جزیره بالکان نیز محسوب می‌شود. باغ دریایی یکی از گنجینه‌های ملی بلغارستان در زمینهٔ معماری منظره‌های شهری محسوب می‌شود و یکی از پرطرفدارتری...

اطلاعات | نقشه
حمام‌های رومی

حمام‌های رومی

حمام‌های رومی وارنا ، اودسوس خوانده می‌شوند و تاریخ ساخت آن‌ها به دوران امپراتوری روم برمی گردد. این حمام‌ها نشاندهنده‌ی وجود ثروت و قدرت در وارنا در زمان‌های گذشته بوده است. این ساختمان‌ها دارای گنبدی به بلندی بیست متر می‌باشند و مساحت کل بنا هفت‌صد مترمربع است. منبع:bultannews.com...

اطلاعات | نقشه
موزه‌ی باستان شناسی

موزه‌ی باستان ...

موزه‌ی باستان شناسی وارنا دارای طراحی بسیار زیبایی است و بیش از پنجاه و پنج اثر زیبای هنری و تاریخی از دوران پالئولتیک تا اواخر قرون وسطی وجود دارد....

اطلاعات | نقشه

دهکده روپیت محل دفن پیشگویی بزرگ

دهکده‌ی روپیت منطقه کوهستانی کوچک محافظت شده در شمال شرقی استان بلگاگوگراد بلغارستان است که در 10-12 کیلومتری شمال پتریچ و سمت راست رودخانه استرما واقع شده است. این منطقه با آب و هوایی اقلیمی و مدیترانه ای، تابستان‌های گرم و خشک و زمستان هایی ملایم و مطبوع دارد. و به سبب شرایط آب و هوایی اش، خانه ای ... ادامه مطلب
دهکده روپیت محل دفن پیشگویی بزرگ

باغ دریایی بلغارستان

در بزرگترین شهر بندری بلغارستان در وارنا قرار دارد. این پارک عمومی به عنوان قدیمی‌ترین پارک بلغارستان شناخته شده است، این شهر که واقع در امتداد ساحل دریای سیاه می‌باشد ، جاذبه‌های توریستی مهم و دارای بناهای یادبود ملی بسیاری می‌باشد. پارک باغ دریایی که مکان تفریحی با تعدادی پلاژ ، موزه دلفین‌ها ... ادامه مطلب
باغ دریایی بلغارستان

شهر چهل کلیسا

شهرباستانی نسبار بلغارستان یکی از تاریخی‌ترین شهرهای بلغارستان و یکی از پرطرفدارترین اقامتگاه‌های این کشور محسوب می‌شود. قدمت این شهر تاریخی به 3000 سال می‌رسد. این شهر در قرن ششم پیش از میلاد بنا نهاده شد و از مستعمرات یونانی‌ها و ازمراکز تجاری مهم آن زمان بوده است.
نسبار، این گنجینه‌ی تاریخی بلغارستان، در سال 1956 به‌عنوان شهر موزه اعلام شد و از لحاظ معماری و زمین‌شناسی تحت حفاظت قرار گرفت. وفور ساختمان‌های تاریخی در نسبار نام این شهر قدیمی را از سال 1983در فهرست میراث جهانی یونسکو قرارداد.
بناهای تاریخی شامل ارگ شهر، معبد آپولو، میدان عمومی و استحکام‌های دوران تراسیان‌ها هستند. . در این شهر تاریخی خانه‌های چوبی نیز وجود دارند که در قرن هجدهم و نوزدهم میلادی احداث شده و هر کدام از آن‌ها نمونه‌ای ارزشمند از هنرمعماری قرن 19 میلادی در این منطقه محسوب می‌شوند.
همچنین در شهر نسبار، قلعه‌ای وجود دارد که در زمان حکومت بیزانس (امپراطوری رم شرقی) بر این منطقه احداث شده است.
به دلیل وجو کلیساهای بی شماردر شهر نسبار این شهر به چهل کلیسا معروف شده است .نمونه ای از کلیسا‌ها عبارتند از : . کلیسای سنت سوفیا (Stara Mitropoliya)، کلیسای مریم باکره، و کلیسای سنت استیفا (Nova Mitropoliya) که در قرون‌وسطی ساخته شدند. در قرن سیزدهم و چهاردهم نیزمجموعه‌ای از کلیساها در نسبار ساخته شد: سنت تئودور، سنت پاراسکوا، سنت میشل، سنت گابریل و کلیسای St. John Aliturgetos. ... ادامه مطلب
شهر چهل کلیسا

هفت دریاچه بلغارستان

یکی از جابه‌های توریستی اصلی بلغارستان، یک گروه از دریاچه‌های یخی واقع در کوه‌های ریلا می‌باشد. زمان مناسب برای دیدن دریاچه‌ها ماه‌های تابستان است ، در حالی که حتی در ماه ژوئن دریاچه‌ها می‌توانند یخ زده باشند. دریاچه‌ها یکی بالای دیگری در دره کوه قرار دارد که توسط رودخانه‌ها و آبشارها به هم پیوسته شده ... ادامه مطلب
هفت دریاچه بلغارستان

کشوری که ماست وپنیرش غوغا می‌کند!

کشور بلغارستان به پایتختی "صوفیه" دارای تابستانی طولانی و سواحل دیدنی است.
درست در مقابل سواحل طلایی و آبهای کریستالی تابستان ،زمستانهای سفید پوش با ورزشهای زمستانی به راه است.
یک سوم بلغارستان پوشیده از جنگل است.
با اینکه جزء اتحادیه اروپا هستند اما واحد پولی آنها به جای یورو،"لِو" است.
یکی ... ادامه مطلب
کشوری که ماست وپنیرش غوغا می‌کند!

اطلاعات بیشتر...