1

آب و هوا

آب و هوای کنونی

نیمه ابری
15°
نیمه ابری
رطوبت: 38%
بیشینه: 15°
کمینه: 4°

جمعه(17 آذر)
ابرهای پراکنده
ابرهای پراکنده
بیشینه: 15°
کمینه: 6°
شنبه(18 آذر)
بارش سبک باران
بارش سبک باران
بیشینه: 11°
کمینه: 7°
یکشنبه(19 آذر)
ابرهای پراکنده
ابرهای پراکنده
بیشینه: 14°
کمینه: 2°
دوشنبه(20 آذر)
ابرهای پراکنده
ابرهای پراکنده
بیشینه: 13°
کمینه: 2°

توضیحات

ویرایش
نام قدیم : ملیکان
شهرستان ملکان از شهرستان‌های آذربایجان شرقی است و با وسعت 1007 کیلومتر مربع در 150 کیلومتری تبریز واقع شده و از سمت شمال با شهرستان‌های بناب و مراغه، از سمت شرق با شهرستان مراغه و از سمت غرب و جنوب با استان آذربایجان ...مشاهده کامل متن غربی هم‌مرز است.
طبق نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1390، جمعیت شهرستان ملکان در حدود 106118 نفر (2.8 درصد جمعیت استان) و جمعیت مرکز این شهرستان 25312 نفر برآورد شده است.
جمعیت شهری این شهرستان 31487 نفر و جمعیت روستایی آن 74631 نفر و تعداد خانوار آن 29707 خانوار است.
برخی از کارشناسان معتقدند چون ملکان در گذشته حاکم (ملک) زیادی داشته، نام آن را «ملک‌کندی» نهاده‌اند. به اعتقاد گروهی دیگر، پیش‌تر یکی از اربابان این شهر «ملک‌نیا» نام داشته و نام این شهر از نام این ارباب گرفته شده‌است.
ملکان قبلا «ملک‌کندی» خوانده می‌شد، پیشینهٔ تاریخی طولانی داشته و به‌دلیل آب و هوا و موقعیت گذرگاهی مناسب، از گذشته‌های دور مسکن اقوام مختلفی بوده‌است و از ۶ هزار سال پیش از میلاد، روستاهای عباس‌آباد و قوریجان و لیلان از اصلی‌ترین سکونتگاه‌های این منطقه به‌شمار می‌رفته‌است.
آب و هوای ملکان تحت‌تأثیر جریان‌های آسیای مرکزی، اقیانوس اطلس، دریای خزر، دریای سیاه و دریای مدیترانه قرار می‌گیرد.
جریان‌های آسیای مرکزی در فصل‌های بهار، پاییز و زمستان موجب بارندگی و گاهی برف می‌شوند.
جریان‌های اقیانوس اطلس و دریای خزر (بادهای خزری) بیش‌تر در منطقهٔ ارسباران موجب بارش می‌شوند و گاهی مناطق جنوبی‌تر را نیز تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهند.
جریان‌های دریای سیاه و دریای مدیترانه (بادهای سفید) در فصل‌های بهار و زمستان موجب بارش می‌شوند.
ملکان قطب تولید انگور در سطح استان آذربایجان شرقی و به «الههٔ انگور» مشهور است. این شهر یک شهر کشاورزی بوده و کارخانه‌های متعدد سبزه‌پاک‌کنی در آن فعال‌اند.
کشورهای حوزهٔ خلیج فارس، اروپا و کانادا، بزرگ‌ترین واردکنندگان این محصول هستند. قالی‌بافی نیز در این شهر رایج است.
عمده‌ترین صنایع شهرستان ملکان صنایع مرتبط با فراورده‌های کشاورزی است و انواع خشک بار از کارخانه‌های تهیه خشک بار در این شهرستان تولید می‌شود.
آرد سازی، نان ماشینی، چوب بری، تولید مواد غذایی از قبیل ماکارونی، رب، کیک و … قطعات صنعتی و پلاستیکی، سنگ بری، اجاق گاز و… از دیگر صنایع این شهرستان می‌باشند.
دو معدن سنگ ساختمانی لاشه با میزان برداشت سالیانه ۲۵۰۰۰ تن و چند معدن شن و ماسه در این منطقه مورد بهره برداری است.
به خاطر حاصل خیزی خاک و مساعد بودن اوضاع جوی و دسترسی آسان به آب‌های سطحی و زیرزمینی ملکان مرکز کشاورزی مهمی است که عمدهٔ محصولات آن غلات، میوه به ویژه انگور، صیفی جات و سیب زمینی است.
دامداری و پرورش طیور در ملکان اهمیت زیادی دارد و انواع فراورده‌های دامی نظیر لبنیات، پوست و پشم از جمله صادرات این شهرستان است.
پرورش دام در این بخش بیش‌تر شامل گاو، گوسفند و بز بوده که به شیوهٔ روستایی و صنعتی توسط روستاییان صورت می‌گیرد و به صورت گوشت و یا دام زنده به سایر نقاط ارسال می‌شود.
پرورش طیور به دو شیوه سنتی و صنعتی شامل پرورش مرغ، خروس، بوقلمون رواج دارد که علاوه بر مصارف داخلی مقداری هم صادر می‌شود
از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی شهرستان ملکان می‌توان به پل دختر (قیزلار کورپوسی)، زیارتگاه علی بلاغی، مسجد جامع لیلان، قلعه بختک، پل آجری لیلان چای، آب معدنی شورسو، آب معدنی آرپادره سی، کوه شیروانشاهلوو همچنین دره گاومیش ئولن اشاره کرد
منبع:
http://fa.wikipedia.org
http://www.malekancity.blogfa.com
http://www.eastazarbayjan.blogfa.com/post/18/16
چای‌باغی و آب معدنی شورسو

چای‌باغی و آب ...

چای‌باغی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در جنوب مراغه و دردهستان قره‌ناز بخش مرکزی شهرستان مراغه قرار دارد. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1390، جمعیت آن 249 نفر ودارای 67خانوار بوده‌است. این روستا مهد علم و فرهنگ در گذشته و حال محسوب می‌شود . فاصله این روستا آن شهر 7...

اطلاعات | نقشه
دره گاومیش ئولن

دره گاومیش ئول...

شهرستان ملکان یکی از شهرهای جنوب غربی استان آذربایجان شرقی است. شهرستان ملکان محل اتصال سه استان آذربایجان شرقی و غربی و کردستان می‌باشد. در جنوبب شرقی دریاچه ارومیه و در 150 کیلومتری جنوب شهرستان تبریز در مسیر جاده ترانزیتی تبریز ـ میاندوآب واقع شده است که از شمال و شمال شرقی به شهرست...

اطلاعات | نقشه
پل دختر قلعه جوق

پل دختر قلعه ج...

شهرستان ملکان یکی از شهرهای جنوب غربی استان آذربایجان شرقی است. پل دختر قلعه جوق از جاذبه‌های گردشگری استان آذربایجان شرقی است این پل در 5 کیلومتری شهرستان ملکان در روستای قلعه جوق بر روی رودخانه مردق ساخته شده است. قلعه‌جوق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گاودول...

اطلاعات | نقشه

نظر شما درباره ملکان

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید