2 4

آب و هوا

توضیحات

ویرایش

اقلیم : معتدل
مساحت : 622
جمعیت : 48091

برای اجاره ویلا و اقامت در شهر زیبای ماسال می‌توانید از موتور جستجوی ویلا و اقامتگاه تیشینه استفاده نمایید. یافتن اقامتگاه مناسب و
اجاره ویلا ماسال با استفاده از سرویس جستجوگر تیشینه به ساده‌ترین بخش سفر شما تبدیل خواهد شد.

شهرستان ماسال جزو منطق بکر گردشگری شمال ایران میاشد.این شهرستان دارای ۲ بخش و ۴ دهستان است.
وجه تسمیه:
وجه تسمیه ماسال دقیقاً معلوم نیست اما بعضی اعتقاد دارند از ترکیب “مازال ” یا ” مس ال ” است که به معنای کوهواره ، کوه مانند و منسوب به کوه می‌باشد و بعضی نظرات دیگری در این باره دارند ولی اهل تحقیق همه‌ی این نظریه‌ها را رد می‌کنند و بر این باورند که هنوز وجه تسمیه ماسال بروشنی معلوم نشده است .
این شهرستان در گذشته یکی از بخشهای شهرستان تالش محسوب می‌شد که در سال ۱۳۷۶ مستقل شد و دارای دو بخش مرکزی و بخش شاندرمن و دوشهر ماسال و بازارجمعه و چهار دهستان طاسکوه، کوچکام ، شیخ نشین و شاندرمن است .
شهرستان ماسال دارای سابقه تاریخی کهنی است.
و اماکن تاریخی این شهرستان مانند خرابه‌های شهرگاه و خون و نوآشه در نواحی ییلاقی و گورستانهای قدیمی که حکایت از تاریخ کهن این شهرستان دارند، با بررسی و کاوشهای باستان شناسی می‌توان به قدمت تاریخی این شهرستان و گذشته آن دست یافت.
موقعیت جغرافیایی شهرستان ماسال:
شهرستان ماسال با مساحت ۶۲۲ کیلومتر مربع و ارتفاع ۸۴ متر بالاتر از سطح دریا ، دومین شهرستان مرتفع استان گیلان پس از رودبار محسوب میگردد .
ماسال از شمال به رضوانشهر ، از غرب و جنوب غربی به خلخال ، از شرق به فومن و صومعه سرا محدود میگردد . این شهر با مرکز استان ۴۵ کیلومتر ، با شهرستان تالش ۶۰ کیلومتر و با شهرستان صومعه سرا ۲۴ کیلومتر فاصله دارد.
شهر ماسال در کنار رودخانه خالکایی واقع ، که این رودخانه از قله مرتفع شاه معلم سرچشمه می‌گیرد پس از طی ۴۰ کیلومتر از داخل شهر ماسال عبور می‌نماید . شایان ذکر است شهر بازار جمعه نیز در کنار رودخانه مرغک شاندرمن واقع شده است ، این رودخانه نیز از داخل شهر بازارجمعه یعنی مرکز شهر شاندرمن عبور می‌نماید .
این شهرستان دارای محدوده‌های کوهپایه ای ، جنگلی و مرتعی می‌باشد . آب و هوای آن در ناحیه جلگه ای ، مرطوب و در ناحیه کوهستانی ، نیمه مرطوب کوهستانی است
جنگلها و مراتع
جنگلهای ماسال ، ترسیم خارق العاده ای از هنر نقاش ازل است ، درختان خود رو وحشی و سر به فلک کشیده و تناور بلوط و توسکا ، راشستانهای زیبا و بی بدیل و مراتعی سر سبز و خرم با تنوع نا متناهی پوشش گیاهی و جانوری و مناطق بکر در ارتفاعات چشم هر بیننده ای را خیره می‌گرداند .جنگلهای ماسال و شاندرمن – خالق زیباترین غزل و ترنم سکر آور پنجه‌های هنر آفرین الهی طبیعت در این سرزمین است .
حرکت شاخه‌های درختان تناور “راش” ،” بلوط” و ” آزاد” در نیایش و قنوتی روحانی انسان هوشمند و اندیشمند را تا بارگاه قدس الهی می‌کشاند
اما افسوس در دو دهه اخیر با دستان طماع و حریص شاهد مرگ نا بهنگام آن بوده ایم.
در بهره برداری از جنگل بطریق بسیار غیر علمی و اصولی – با قطع یک درخت – گاه صدها درخت جوان و نهال قد بر افراشته بر خاک می‌افتد و باعث مرگ و نابودی آن شده است
این جنگلها از ارتفاعات اورما حد فاصل پونل رضوانشهر ، تنیان و آلیان ( حد فاصل صومعه سرا و فومن ) امتداد دارد ، و مانند قوسی ماسال و شاندرمن را از شمال غربی تا جنوب شرقی در محاصره دارند
رودها و چشمه‌ها در این شهرستان دو رود عمده به نامهای خالکایی ماسال و رود مرغک شاندرمن جریان دارند .
رودخانه خالکایی ماسال از قله مرتفع شاه معلم سرچشمه می‌گیرد و پس از طی ۴۰ کیلومتر از داخل شهر ماسال عبور می‌نماید . استعداد این رودخانه در جهت گردشگری و نقش جذب توریست می‌تواند از اهمیت به سزایی برخوردار باشد .
رود مرغک شاندرمن نیز پس از سرچشمه گرفتن ار ارتفاعات کوههای تالش در لچور پس از اتصال به رودهای النزه و سیفی ، رودخانه مرغک را تشکیل داده و پس از گذر از ضیابر به تالاب انزلی می‌ریزد.
گویش:
گویش تالشی را باید از جمله گویش‌های اصیل ایرانی دانست که به گروه شمال غربی زبان‌های ایرانی تعلق دارد و بزعم بعضی صاحب نظران زبان شناس ، زبان تالشی جزو زبان پهلوی اشکانی است .
زبان تالشی نیاز به تحقیق بیشتری دارد پس از گذشت هزاران سال هنوز هم در لابه لای جملات و عبارات آن ، واژه هایی را می‌توان یافت که هر یک یادگار و نشانه ای از زبان‌های کهن ایران باستان است .
زبان تالشی ، این یادگار ارزشمند ایران باستان ، فزون‌تر از هزار سال است که از یورش و هجوم زبان‌های بیگانه تازی ، ترک و مغول دور مانده و خود را به صورت گویشی اصیل محفوظ داشته است .
بی شک این زبان در گذشته‌های دور ، تنها در این سرزمین متداول نبوده ، بلکه در بیشتر مناطق بویژه در شمال ایران گسترش داشته با این تفاوت که در هر منطقه گویش آن ، با آوایی مخصوص تلفظ می‌شده است.
کشاورزی ، دامپروری، صنعت و معدن
شهرستان ماسال با دارا بودن ۷۲۵۰ هکتار اراضی شالیزاری و ۴۵۹ هکتار اراضی باغی از نظر کشاورزی و تنوع محصول از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا مستعد بودن خاک سبب شده است که انواع محصولات باغی و زراعی در شهرستان کشت گردد .
که مهمترین محصول این شهرستان برنج – باقلا – مرکبات – گوجه سبز – سبزیجات و غیره می‌باشد . در ضمن مردم این منطقه پس از برداشت برنج به کشت دوم تمایل زیادی داشته و محصولاتی چون شبدر و … جهت تمکن اقتصادی کشت می‌نمایند.
ضمناً در شهر ماسال بازار هفتگی در روز شنبه و در بخش شاندرمن روز پنج شنبه برگزار می‌گردد که دارای رونق فراوان است .
علاوه بر کشاورزی ، دامداری شهرستان با دارا بودن بیش از ۲۵۰ هزار واحد دامی سنگین و سبک یکی از مهمترین تولید کنندگان فرآورده‌های دامی از جمله گوشت قرمز – گوشت مرغ- پنیر – کره – شیر – لر ( ماده غذای بسیار خوشمزه و پر کالری که ترکیبی از شیر و آب پنیر می‌باشد ) ، ماست و پشم و پوست و … که در سطح استان از شهرت خوبی برخورداراست ، می‌باشد .
همچنین پرورش زنبور عسل در شهرستان ماسال رایج و عسل طبیعی این شهرستان نیز معروف است .
صنعت شهرستان ماسال تا کنون بدلیل نبودن مکان مناسب از رونق خوبی برخوردار نبوده است و یکی دیگر از عوامل عدم توجه به صنعت بن بست واقع بودن این شهرستان می‌باشد .
خوشبختانه در سالهای اخیر با راه اندازی شهرک صنعتی بخش صنعت نیز در حال رونق و توسعه می‌باشد و انتظار می‌رود در آینده نزدیک با راه اندازی شهرک صنعتی دوم تحولی در صنعت شهرستان صورت گیرد .
شهرک دامپروری شهرستان ماسال : بمنظور ایجاد واحدهای صنعتی دامپروری فاز اول ، مجتمع دامپروری شهرستان ماسال در زمینی بمساحت ۲۶ هکتار در روستای چماچار شاندرمن در دست اجرا می‌باشد .
در این مجتمع ۲۰ واحد دامپروری شیری ۳۰ رأسی با ظرفیت ۶۰۰ رأس اجرا خواهد شد . علاوه بر اشتغال یکصد نفر، سالانه مقدار۴۹۳۰ تن شیر و ۶۷ تن گوشت به ارززش بیست و یک میلیارد و ششصد و ده میلیون تومان تولید خواهد شد .
منبع :http://www.karkan.ir/
http://www.masalian.blogfa.com/post-23.aspx
http://gtalk.ir/thread179262.html

پارک ساحلی ماسال

پارک ساحلی ماس...

پارک ساحلی ماسال مکانی تفریحی است که در کنار رودخانه خالکایی قرار دارد ایده این پارک برای اولین بار در سال 1357 توسط اعضای شورای شهر وقت طرحی پیشنهاد شد که قرار بود پارکی تفریحی- گردشگری عظیم در ماسال ایجاد شود و در نظر داشتند تا در نوار ساحلی تغییراتی ایجاد نموده و با ایجاد دیوار بتون...

اطلاعات | نقشه
ییلاق اولسبلنگاه ( ییلاقات ماسال )

ییلاق اولسبلنگ...

دهکده ییلاقی اُلَسَبِلَنگاه در ماسال گیلان قرار دارد، این منطقه بسیار زیبا در فاصله حدود 25 کیلومتری شمال غرب این شهرستان و در ارتفاعات کوه‌های تالش قرار دارد. ییلاق اولسبلنگاه از ییلاقات میان کوهی و پر جمعیت است و ساختمان‌های مسکونی زیادی با اسکلت چوبی دارا می‌باشد. اغلب ساکنین منطق...

اطلاعات | نقشه
غار آویشو

غار آویشو

غار آویشو در منطقه‌ی کوهستانی آویشو در 37 کیلومتری جنوب غربی شهر شاندرمن قرار دارد. از لحاظ زمین شناختی این غار آهکی جزو اشکال کار دستی در سنگ‌های کربناته به شمار می‌رود در اثر عملکرد آب‌های جاری بر روی این سنگها در مدت زمان بسیار طولانی شکل گرفته است و در ارتفاع یک هزار و ۳۰۰ متری ا...

اطلاعات | نقشه
امامزاده شفیع

امامزاده شفیع

این بقعه‌ی متبرکه در روستای امامزاده شفیع شاندرمن قرار دارد. به اعتقاد اهالی، وی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) می‌باشد. اینطور گفته شده که که ایشان از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می‌باشند که در سده دهم و یازدهم هجری زندگی می‌کردند. بنای بقعه که مساحتی حدود صد و هشتاد متر مربع دارد از آ...

اطلاعات | نقشه
غار آویشوی

غار آویشوی

غار آویشوی در منطقه آویشوی در فاصله چهل کیلومتری جنوب غربی شهر شاندرمن شهرستان ماسال قرار دارد. این غار گردشگران را متحیر می‌کند و یکی از پدیده‌های بی‌نظیر استان گیلان می‌باشد. غار آهکی آویشوی از لحاظ زمین شناختی جزو اشکال کار دستی در سنگهای کربناته محسوب می‌شود و در اثر عملکرد آب‌های...

اطلاعات | نقشه

روستای چسلی

روستای چسلی به دوبخش پای کوه و دره تقسیم می‌شود روستایی کاملاً جنگلی و بکر است که در شهرستان ماسال، بخش مرکزی، دهستان ماسال قرار دارد. در داخل روستا قهوه خانه ، مغازه و مدرسه هم دارد. خانه‌ها پراکنده و به صورت خانه باغ هستند. در کنار رودخانه چسلی استخر پرورش ماهی احداث شده است.
این روستا در ارتفاع ... ادامه مطلب
روستای چسلی

دهکده توریستی ملل شاندرمن

دهکده توریستی ملل شاندرمن واقع در غرب استان گیلان با طبیعت بکر و کوه‌های جنگلی سرسبز شهرستان ماسال دارای 11 باب ویلای دوبلکس کاملا" لوکس و مدرن با کلیه امکانات رفاهی در مرکز روستای بیتم و در محیط و فضایی کاملا" روستایی قرار دارد.این ویلاها در 3 تیپ 2 خوابه 6 تخته، 3خوابه 9 تخته و 5 خوابه 15 تخته برای ... ادامه مطلب
دهکده توریستی ملل شاندرمن

بهشت گم شده گیلان

در دل جاذبه‌های سرسبز گیلان، شهری جا خوش کرده که به بهشت گمشده گیلان معروف شده است. شهری به نام ماسال (‎ ۵۵ کیلومتری رشت) که تماشای آن حتی برای کسانی که سالها در این منطقه زندگی کرده ان هم تازگی دارد.
ماسال به دلیل داشتن آب و هوایی معتدل جنگل ها، مراتع و ییلاق‌های با شکوهی دارد و به همین دلیل یکی ... ادامه مطلب
بهشت گم شده گیلان

آشنایی با جنگلهای کولو پیره سو

مکانی بکر در دل جنگلهای هیرکانی شاندرمن می‌باشد . درگذشته در این مکان قلعه ای بوده ولی امروزه اثری از آن نیست تنها بقعه ای باقی مانده که سیدی در آن مدفون است و روستاییان این منطقه ارادت خاصی به این سید دارند،
در فصل ییلاق و قشلاق (گیریه و گیلون) وسایل سفر خود را در این بقعه که ساختمانی گلی دارد به ... ادامه مطلب
آشنایی با جنگلهای کولو پیره سو

آبشار 2020 !

این آبشار زیبا که در محل برخورد دو ییلاق "کفتر خونی" و "سردوله" ماسال قرار دارد منظره ای بسیار رویایی را برای دوست داران و علاقه مندان به طبیعت رقم زده است. شاید زیبایی این آبشار و البته درخت زیبا و رویایی که در کنار آن قرار دارد خیلی از طبیعت دوستان را بر آن وادارد تا راه نسبتا طولاتی را تا این منطقه ... ادامه مطلب
آبشار 2020 !

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره ماسال

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید