توضیحات

ویرایش
بهار طبیعت در آذربایجان غربی با شکوفه کردن درختان بید مشک شروع می‌شود و بیدمشک نخستین درختی است که در شهرهای مختلف آذربایجان غربی به عنوان پیک بهاری به گل می‌نشیند.
در شهرهای ارومیه، سلماس و خوی درختان بیدمشک با اولین تلالو گرم شدن هوا شکوفه می‌کنند و مردم نیز سعی می‌کنند قبل از بارش‌های بهاری شکوفه‌های بیدمشک را جمع آوری و به بازار مصرف عرضه کنند.
شکوفه‌های بیدمشک که در اصطلاح محلی «پیش پیشا» خوانده می‌شود از نوعی درخت بید که در کنار مزارع و نهرهای آب کاشته می‌شود، به دست می‌آید.
استفاده از عرق بیدمشک در تهیه نقل و شیرینی و شربت نیز به سبب عطر، طعم و بیش از همه خاصیت شفا بخشی آن در آذربایجان غربی متداول و در آن سوی مرزها نیز به عنوان سوغات خاص این دیار زبانزد عام و خاص است.
نقل بیدمشک و عرق این شکوفه مطبوع بهاری، از جمله سوغاتی‌هایی است که مسافران هنگام ترک این شهر، آن را با خود به همراه می‌برند.

برای اهالی این شهر چیز عجیبی نیست که قدم به قدم و مقابل در باغ هر کلبه کوچک جاده‌های ...مشاهده کامل متن اطراف شهر، دیگ‌های بزرگی است که خانواده باغدارها مشغول پختن رب یا گرفتن عرقیانی مثل بیدمشک، بارنج بویه و نعناع هستند.
دیدن این مناظر و بوییدن این گیاهان بسیار جذاب و دیدنی است. در واقع رومیه یکی از قطبهای تولید عرقیات گیاهی در کشور است که بخش اعظم آن را نیز عرق بیدمشک تشکیل می‌شود.
از خواص عرق بیدمشک می‌توان گفت، طبیعت آن سرد و‌تر است. مقوی قوای دماغی، قلب، مفرح روح، ملین مزاج، ضد سر درد و درد‌های عضلانی، پایین آورند ه قند خون و آرام بخش است.
چنانچه عرق بید مشک بد ون مواد شیرین کننده مصرف شود ، به میزان قابل توجهی قند خون را کاهش می‌دهد.

منابع : tebyan.net - irmeta.com
ایستی سو (آب گرم ایسی‌سو )

ایستی سو (آب گ...

ایسی سو یا ایستی سو زیباترین و دیدنی‌ترین روستاهای منطقهٔ سلماس است که دارای طبیعت و باغ‌های زیبای فراوانی است. در باغ‌های این روستا همه نوع میوهٔ سردسیری و معتدل تولید می‌شود. این روستا دارای افراد تحصیل کرده زیادی دارد که بیش ترشان از فرزندان و نوادگان حاج شیج قاسم شیخ زاده (قولن...

اطلاعات | نقشه
دره زولا چای (زولاچای)

دره زولا چای (...

سلماس یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی و مرکز شهرستان سلماس است. این شهر در ۸۰ کیلومتری شمال ارومیه در مسیر راه ارتباطی ارومیه-تبریز واقع شده‌است. دره زولاچای، در شهرستان سلماس قرار دارد که رودخانه زولا، در آن جاری است. دره زولا چای یکی از زیباترین و قشنگ‌ترین مناطق شهرستان سلماس به...

اطلاعات | نقشه
عرق بیدمشک

عرق بیدمشک

بهار طبیعت در آذربایجان غربی با شکوفه کردن درختان بید مشک شروع می‌شود و بیدمشک نخستین درختی است که در شهرهای مختلف آذربایجان غربی به عنوان پیک بهاری به گل می‌نشیند. در شهرهای ارومیه، سلماس و خوی درختان بیدمشک با اولین تلالو گرم شدن هوا شکوفه می‌کنند و مردم نیز سعی می‌کنند قبل از بارش‌ه...

اطلاعات
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب