1

توضیحات

ویرایش

آبشار مارگون یکی از زیباترین آبشارهای کشور است که در مجاورت شهر سپیدان و در مرز استان فارس و استان کهگیلویه و بویراحمد واقع گردیده است. بعد از جاده ماشین رو، تا آبشار چند دقیقه پیاده روی لازم است که این راه هموارسازی و سیمانی شده است .
اطراف این آبشار در فصل بهار بسیار سرسبز و دیدنی است.
این آبشار در استان فارس و در کنار روستای مارگون قرار دارد. این روستا از توابع روستای کمهر (Komehr) از شهرستان سپیدان (اردکان سابق) است. سپیدان و مناطق اطراف آن به دلیل کوهستانی بودن و داشتن ارتفاعی بالای ۲۲۰۰ متر آب و هوائی سرد دارد و به گفته شاهدان عینی در مواقعی از زمستان در این آبشار قندیل هائی از یخ تشکیل می‌شود.
این آبشار به ارتفاع 70 متر و عرض 100متر، به دلیل قرار گرفتن درداخل تنگه زیبای مارگون و تعدد رگه‌های آبشاری که به درون دره و مسیر رودخانه می‌ریزند و همچنین تداخل درختان جنگلی و توپوگرافی ناحیه کوهستانی و رودخانه ای، زیبایی عجیبی به این آبشار بلند و زیبا که همچون ماری در دل کوه جاریمی گردد، داده است .
درپیرامون این آبشار علاوه بر جریان رودخانه‌ها و چشمه‌ها، زیبایی‌های طبیعی دشت‌های مملو از لاله واژگون وگل‌های رنگارنگ ختمی و دیگر گل‌های وحشی‌، منظره‌ای بدیع پدید می‌آورند که دیدار از آن را به خاطره‌ای‌فراموش نشدنی تبدیل می‌کنند.
راه ماشین رو تا جائی که حدود ۸۰۰ متری آبشار است. ادامه دارد و بقیه راه را باید پیاده رفت که این راه سنگفرش و در نزدیکی آبشار دارای پله‌های سیمانی است.
در محوطه ورودی آبشار پارکینگی ساخته شده که عکس آن را در گزارش می‌توانید ببینید. در اطراف پارکینگ سرویس بهداشتی و محوطه‌های مسطحی ساخته شده که برای اقامت و برپا کردن چادر مناسب است.
از مشخصات منحصربفرد این آبشار است که سرچشمه آبشار از پیشانی یک کوه بلند صخره ای است و آب با فشار از درون شکاف‌های صخره فوران می‌کند و مجموعه ای از آبشارها را به صورت تابلویی گسترده نمایش می‌دهد.
در انتهای آبشار، آب به صورت نهری بزرگ به رودخانه کمهر می‌پیوندد. مارگون از معدود آبشارهای ایران است که برای اکوتوریست‌های خارجی نیز شناخته شده است و اغلب خواهان دیدار آن هستند.
محدوده این آبشار به عنوان یک منطقه حفاظت شده در فهرست آثار طبیعی ایران به ثبت رسیده که نشان از غنای گونه‌های گیاهی و جانوری آن دارد. شایان ذکر است برخی، آبشار بهرام بیگی در استان کهگیلویه و بویراحمد را که در مسیر سی سخت به پاتاوه(در منطقه ای به نام مارگون) قرار دارد با این آبشار اشتباه می‌گیرند و باید به آن دقت شود.
مسیر سپیدان به مارگون از نظر تنوع آب و هوایی شگفت آور است. بطوریکه همزمان در این مسیر، هم با گرما(در بخش‌های کم ارتفاع) و هم با برف(در بخش‌های مرتفع) مواجه می‌شوید.
از دیگر جاذبه‌های گردشگری و زیبای سپیدان می‌توان از آبشار تنگ تیزاب، چله گاه، پیست اسکی پولاد کف، چشمه شش پیر، برم فیروز، چشمه بهرغان، تنگ دلخان، سرمور کمهر، دشت مهر، سراب کهکران، و تنگ غوره دان نیز نام برد.
برای دیدن این آبشار از شهرهای اردکان (فارس) و یاسوج می‌شود.
اردکان (فارس) - مارگون به طول ۴۸ کیلومتر.
یاسوج - کاکان - مارگون به طول ۶۵ کیلومتر.
راه ماشین رو تا جائی که حدود ۸۰۰ متری آبشار است. ادامه دارد و بقیه راه را باید پیاده رفت که این راه سنگفرش و در نزدیکی آبشار دارای پله‌های سیمانی است.در محوطه ورودی آبشار پارکینگی ساخته شده ، در اطراف پارکینگ سرویس بهداشتی و محوطه‌های مسطحی ساخته شده که برای اقامت و برپا کردن چادر مناسب است.
در اطراف پارکینگ و در طول راه رسیدن به آبشار سطل زباله نصب شده ولی متاسفانه بعضی از گردشگران زباله‌های بسیاری را در محیط پراکنده‌اند.

منبع :http://fa.wikipedia.org/

آبشار مارگون

آبشار مارگون

آبشار مارگون یکی از زیباترین آبشارهای کشور است که در مجاورت شهر سپیدان و در مرز استان فارس و استان کهگیلویه و بویراحمد واقع گردیده است. بعد از جاده ماشین رو، تا آبشار چند دقیقه پیاده روی لازم است که این راه هموارسازی و سیمانی شده است . اطراف این آبشار در فصل بهار بسیار سرسبز و دیدنی ا...

اطلاعات | نقشه
پیست اسکی پولادکف

پیست اسکی پولا...

مجموعه تفریحی ورزشی و پپیست اسکی پولادکف ، در شهرستان سپیدان و در ۸۸ کیلومتری شمال شیراز و کیلومتر ۱۵ جاده سپیدان به آبشار مارگون قراردارد. پپیست اسکی پولادکف که در ارتفاع ۲۸۵۰ متری از سطح دریا واقع شده است، دومین پیست اسکی بزرگ و بین‌المللی ایران است. بارش سنگین برف در فصل زمستان ی...

اطلاعات | نقشه
آبشار چیکان

آبشار چیکان

آبشار چیکان یا چیکون در سپیدان فارس و در یک کیلومتری غرب روستایی به همین نام واقع شده است. روستای چیکان در دهستان کمهر، بخش اردکان از توابع شهرستان سپیدان و در نزدیکی روستای مارگون قرار دارد. قبل از رسیدن به روستای مارگون یک سه راهی وجود دارد ، که یک سمت آن به روستای مارگون و دیگری پس...

اطلاعات | نقشه
تنگ بغدیون

تنگ بغدیون

یک از زیباترین و دیدنی‌ترین تنگ‌های استان فارس، " تنگ بغدیون " می‌باشد. این تنگ دارای 12 آبشار زیبا است و در 3 کیلومتری شمال غرب روستای ریگون ، و نیز 29 کیلومتری شمال غرب اردکان فارس ( مرکز شهرستان سپیدان ) واقع شده است. این تنگ داری پوشش گیاهی متنوعی همچون درختان، چنار، بید، گردو ( ب...

اطلاعات | نقشه
تنگ غوره دان

تنگ غوره دان

غوره دان نام تنگ زیبایی است که در فاصله ۲۰ کیلومتری شمال غرب بیضا سپیدان قرار دارد، این تنگ یکی از مناطق زیبای شهرستان سپیدان است و همه ساله دوستان زیادی را درآغوش خود جای میدهد. بهترین زمان برای دیدن این تنگه فصل بهار و اواسط فروردین ماه است. این تنگ تفرجگاهی زیبا با طبیعتی بکر و ش...

اطلاعات | نقشه
آبشار مورزیان

آبشار مورزیان

مورزیان نام آبشاری است که در کنار روستای مورزیان در چند کیلومتری آبشار معروف مارگون قرار دارد. این آبشار در فاصله ۳ کیلومتری جنوب روستای مورزیان در میان تنگه ای بسیار زیبا و بکر واقع است, این دره با شیبی ملایم دارای طبیعت بسیار زیبا و بکر و آبشارهای فراوان است. روستای مورزیان در دهست...

اطلاعات | نقشه
تنگ تیزاب

تنگ تیزاب

تنگ تیزاب از مناطق زیبای تفریحی است که در ۲۹ کیلومتری شمال غرب شهراردکان فارس، مرکز شهرستان سپیدان و ۹۰ کیلومتری شیراز قرار دارد. گردشگاه تنگ تیز آب یکی از گذرگاه رودخانه بشار است که از کوه‌های سپیدان و یاسوج سرچشمه می‌گیرد. این رودخانه آبی شیرین دایمی دارد و مورد استفاده شرب و کشاور...

اطلاعات | نقشه
دریاچه برم فیروز

دریاچه برم فیر...

کوه برم فیروز نام یکی از کوه‌های استان فارس است که درشهرستان سپیدان و در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده است. این کوه به خاطر دریاچه‌ی برم فیروز که در دامنه‌های آن واقع شده همه ساله به خصوص در اواخر بهار مورد توجه گردشگران قرار میگیرد. در واقع در کنار این دریاچه دو کوه بلند قرار ...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

بزرگترین و مرتفع‌ترین آبشار چشمه ای جهان

آبشار مارگون استان فارس یکی از جاذبه‌های گردشگری این استان میباشد که بسیار مورد توجه است.ارتفاع این آبشار به ۷۰ متر و عرض آن به ۱۰۰ متر می‌رسد.
آبشار مارگون بزرگ‌ترین و با شکوه‌ترین آبشار ایران است که از نظر زیبائی و بزرگی و حجم آب خروجی با آبشار شوی رقابت می‌کند. این آبشار در استان فارس و در کنار ... ادامه مطلب
بزرگترین و مرتفع‌ترین آبشار چشمه ای جهان

زیباترین آبشار خاورمیانه

مارگون نام آبشاری زیباست که در دره‌های سر سبز در غرب شهرستان سپیدان قرار داره. این آبشار در جاده سپیدان به یاسوج و در روستای مارگون واقع شده. آبشار مارگون یکی از بزرگ‌ترین و با شکوه‌ترین آبشارهای ایرانه که از نظر زیبائی و بزرگی و حجم آب خروجی با آبشار شوی رقابت می‌کنه. سپیدان و مناطق اطراف آن به دلیل ... ادامه مطلب
زیباترین آبشار خاورمیانه

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره آبشار مارگون

قاسم طوبایی

قاسم طوبایی یکشنبه 17 خرداد 94 - 08:37

این آبشار یکی از زیباترین مناطق طبیعی ایران است. اگر شب قصد ماندن دارید یکی دو نکته را مدنظر داشته باشید:
1- مارگون شب‌های سردی دارد. لباس و پتو همراه ببرید.
2- به دلیل ازدحام و شلوغی زیاد خودروها طوری برنامه ریزی کنید که در ساعات اوج ترافیک (یکساعت قبل و بعد از ظهر و قبل و بعد از غروب) توی مسیر ورودی مجموعه نباشید.
3- خواهشا فرهنگ به خرج بدهیم و علاوه بر اینکه زباله‌ها را در طبیعت و معابر عمومی رها نکنیم تا شعاع چند متری اطرافمان زباله‌ها را جمع کنیم.به طبیعت فرصت آشتی بدهیم.

مهرداد قاسمی

مهرداد قاسمی دوشنبه 18 خرداد 94 - 06:54

مرسی آقای طوبایی، بابت مواردی که فرمودید بینهایت سپاسگزارم

مرتضی سورگی

مرتضی سورگی پنجشنبه 17 فروردین 96 - 10:39

من نوروز 96 به این منطقه رفتم. علیرغم بارندگی شدید ولی سعی کردم حتما بازدیدی از ابشار مارگون داشته باشم. برخلاف نظراتی که در سایتهای مختلف خونده بودم مسیر ماشین رو تا نزدیکی ابشار موجود بود. پارکینگ کوچکی داشت ولی در اون روز جوابگوی تعداد ماشینها بود. اگر قرار باشه اول روستا پارک کنیم و پیاده بریم مسیر خیلی طولانی داره.
مسیر پیاده روی از پارکینگ تا ابشار به صورت سنگفرش و مناسب بود.

و در نهایت یکی از زیباترین مناظر عمرم رو در ابشار مارگون دیدم

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب