1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : معتدل
نام قدیم : کوچان
شهرستان آستانه اشرفیه بعنوان بزرگترین کانون مذهبی گیلان ،دارای ویژگیهای منحصر به فردیست که .از جمله آنها می‌توان به عبور رودخانه سفید رود ازپل آستانه اشرفیه اشاره نمود که بعنوانیک مرز طبیعی ،جلگه گیلان را به دو قلمرو تقریبا متقارن و متمایز تقسیم میکند دو شهری که بطور متناوب مرکز استان گیلان ...مشاهده کامل متن بوده اند عبارتند از :لاهیجان در مشرق و فومن در مغرب که تقابل این دو شهر ،فقط متاثر از مرز بندیهای سیاسی سابق نیست بلکه سفید رود هنوز هم در آستانه مرزی است که دو گونه زبان گیلکی را از یکدیگرجدا می‌کند ،گیلکی رشتی در مغرب رود خانه و گیلکی لاهیجانی در مشرق آن .همچنین درفرهنگ مادی ساکنان دو سوی این مرزو بوم نیز با تفاوتهای محسوسی رو به رو می‌شویم،از فنون برنجکاری گرفته تا شکل بندی خانه‌های روستایی،تفاوتهای شگفت آوری مشاهده میشود که بعید به نظر می‌رسد بتوان آنهارا صرفا ناشی از تاثیرات و عوامل جفرافیایی دانست .
آستانه اشرفیه دارنده موقیت جغرافیایی ویژهای در بین شهرستان‌های استان است آستانه اشرفیه در ۳۵ کیلومتری مرکز استان رشت واقع است و فاصلهٔ آن تا شهرتفریحی و سیاحتی لاهیجان ۷ کیلومتر است .
این شهرستان با وسعت 426/6 کیلومتر مربع در شرق واقع شده است و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا 3 متر است . شهرستان آستانه اشرفیه با جمعیت 125.437 نفر از دو بخش مرکزی با 4 دهستان ( کورکاء، دهشال، کیسم و چهارده ) و بخش بندر کیاشهر با 2 دهستان ( دهسر و دهکاء ) تشکیل شده است .
42 درصد جمعیت این شهرستان شهرنشین و ساکن در دو شهر آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر و 58 درصد روستانشین و ساکن در 107 روستا می‌باشند. این شهرستان شامل دو شهر، دو بخش، 6 دهستان و 98 آبادی می‌باشد.
مرکز شهرستان، شهر آستانه بوده و شهر دیگر شهرستان، بندر کیاشهر نام دارد. این شهرستان از مساحتی حدود 6/426 کیلومتر مربع برخوردار بوده و در 32 کیلومتری شرق رشت قرار گرفته است.
برآورد جمعیت آن در سال 84 برابر 126902 نفر است که 59471 نفر از جمعیت شهرستان را شهرنشینان و 67431 نفر را روستانشینان شامل می‌گردند. این شهرستان در قدیم کوچان نام داشته است ولی پس از شهادت « آقا سیـد جلال الدین اشرف (ع) » برادر امام رضا (ع)و تدفین وی در این شهر، نام آن به آستانه اشرفیه تغییر یافته است و آرامگاه آن حضرت، امروزه زیارتگاه عاشقان خاندان عصمت و طهارت (ع) می‌باشد.
اکثر جمعیت شهرستان آستانه اشرفیه را روستائیان تشکیل می‌دهند و با توجه به نوع خاک رسوبی و بسیار حاصلخیز این منطقه، محصولاتی از قبیل برنج، کنف، ابریشم و به ویژه بادام زمینی به دست می‌آید .
آرامگاه ادیب نامدار گیلانی «دکتر محمد معین» نیز در شهر آستانه قرار دارد. پلی به طول 850 متر در این شهر بر روی سفیدرود احداث گردیده است که این شهر را به رشت مرتبط می‌سازد.
بندر کیاشهرنیز چنانکه ذکر گردید یکی از شهرهای شهرستان آستانه بوده و از نکات مهم آن می‌توان به ساحل زیبای کنار دریای آن اشاره نمود. پلی چوبی و طویل بر روی آبگیر کنار ساحل ساخته شده است که دو قسمت ساحل را به یکدیگر ارتباط می‌دهد
این شهر در قدیم «کوچان» نام داشته است.
کاشانی در تاریخ اولجایتو از کوچیان نام برده که احتمالاً صورت دیگر همین نام است. پس از به خاک سپردن آقاسیدحسن یا سیدابراهیم معروف به سلطان سید جلال‌الدین اشرف علیه‌السلام فرزند امام موسی کاظم علیه‌السلام در آنجا، به تدریج نام کوچیان فراموش گردید و نام آستانه اشرفیه متداول شد.
اسکندربیک ترکمان، نام این روستا را آستانه، یاد کرده و آن را از توابع لاهیجان به شمار آورده است. فومنی گیلانی نیز در تاریخ خود نامی از آستان اشرفیه به میان آورده است.
مکنزی که در ۱۲۷۴ق/۱۸۵۷م از اینجا گذشته جمعیت آستانه را در حدود ۷۰ خانوار برآورد کرده است. به گفته او در فصل ابریشم در آن‌جا به زائران حرم جلال‌الدین اشرف غذای رایگان داده می‌شود.
رابینو نیز از آستانه نام برده و شرحی درباره آن به دست داده است. به گفته او هر سال در فصل ابریشم زائران به سوی این زیارتگاه سرازیر می‌شده‌اند و بازار بزرگی که در آن شهر ساخته شده بود منبع سود زیادی برای صاحبان آن بوده است.
شهرستان که چهارمین شهر مذهبی کشورمان در مرکز آن قرار دارد در گذشته کوچان نامیده می‌شد و پس از تدفین پیکر مطهر و نورانی حضرت سید جلال الدین اشرف (ع) پسر امام موسی کاظم (ع) و برادر شمس الشموس حضرت امام رضا (ع) در این شهر نام آن به آستانه اشرفیه تغییر یافت .
آب و هوای این شهر همانند سایر قسمت‌های گیلان معتدل و مرطوب است. آب کشاورزی روستاهای این شهرستان از نهرهای حشمت‌رود، سیدعلی اکبری و سالارجوی که از شعبه‌های فرعی سفیدرود هستند تأمین می‌گردد.
همچنین کانال‌های زیادی از حشمت‌رود جدا کرده‌اند که تعدادی دیگر از روستاهای این شهرستان را آبیاری می‌کند. از محصولات عمده این شهرستان برنج ، دانه‌های روغنی ، حبوبات ، محصولات جالیزی و اندکی سیب و انگور است .
محصول برنج آن در ۱۳۶۳ش بالغ بر ۵۷۶‘۳۹ تن بوده است . ولی موافق آمارنامه استان گیلان، در این سال سطح زیر کشت برنج در این شهرستان ۷۵/۰۷۶‘۱۵ هکتار و میزان محصول آن ۸۱۳‘۴۲ تن بوده است.
مطابق آخرین آمار در حال حاضر سطح زیر کشت برنج ۰۰۰‘۱۹ هکتار و محصول سالانه آن حدود ۰۰۰‘۴۰ تن برنج سفید است. همچنین ۸۰۰ هکتار زیرِ کشتِ بادام زمینی است و ۳۵۰‘۱ هکتار زمین به توتستان اختصاص یافته است و سالانه حدود ۷۰۰ تن ابریشم در آن‌جا تولید می‌گردد.
محصول پیله این شهرستان بیش‌تر به مشهد صادر می‌شود.
صنعت
در سطح شهرستان ۴ کارگاه صنعتی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها کارخانه تولیدی پارچه سیمین بافت است که در ۴ کیلومتری آستانه اشرفیه در روستای نازک‌سرا قرار دارد.
نیز یک کارخانه پلاستیک‌سازی در جاده کمربندی آستانه و یک کارخانه فرغون‌سازی در ۳ کیلومتری جاده بندر کیاشهر قرار گرفته است. شرکت تولیدی گیلان مرغ نیز از مؤسسات با اهمیت این شهرستان است که به زودی آماده بهره‌برداری مجدد می‌گردد.
همچنین در آستانه اشرفیه تعداد زیادی کارخانه چوب‌بری و برنج‌کوبی وجود دارد. در ۱۳۶۳ش در شهر آستانه، ۸۹۱‘۵ رأس گوسفند ، ۳۲۱‘۱ رأس بز و بزغاله، ۹۶۵‘۳ رأس گاو و گوساله پرورش یافته است.
تأسیسات فرهنگی و اجتماعی
آستانه اشرفیه دارای مؤسسات گوناگون فرهنگی و اجتماعی است. براساس آمار موجود این شهر دارای تأسیسات برق، آبرسانی، تلفن خودکار، ۹ درمانگاه دولتی، یک بیمارستان ، یک آزمایشگاه و یک داروخانه است.
تعداد پزشکان آن در کل شهرستان در حال حاضر ۶ نفر است. این شهر در مسیر راه اسفالته استان گیلان به مازندران قرار دارد و از طریق راه اسفالت با شهرهای رشت ، لاهیجان ، بندر کیاشهر ، لنگرود و بندر انزلی مرتبط است.
در این شهرستان (به استثنای بندر کیاشهر) ۷۲ مدرسه ابتدایی، ۳۰ مدرسه راهنمایی، ۱۱ دبیرستان و هنرستان و یک آموزشگاه بهورزی وجود دارد. همچنین در بندر کیاشهر یک دانشسرای تربیت معلم، تأسیس شده است.
در شهر آستانه، ۲ حوزه علمیه ، یکی در مسجد جامع و دیگری در مسجد بازار قرار دارد که جمعاً در این ۲ مدرسه حدود ۶۰ طلبه به آموزش علوم دینی اشتغال دارند.
در این شهر ۲ کتابخانه عمومی وجود دارد.
کتابخانه فرهنگ و هنر در ۱۳۳۱ش بنیان نهاده شده و در حال حاضر ۲۷۰‘۵ جلد کتاب دارد.
تأسیسات دیگر این شهر، یک ورزشگاه، ۴ مهمانخوانه و یک مهدکودک است.
آداب و رسوم
از آداب و رسوم قابل ذکر این شهر مراسم پنجشنبه بازار است که روزهای پنجشنبه هر هفته گروهی از روستاییان اطراف را به آن‌جا می‌کشاند. اما هنگامی که رابینو از این شهر بازدیده کرده است.
در این روزها که روز مبادله کالا بین شهر و روستا بود، روستاییان برای تهیه لوازم زندگی به شهر آمد و شد داشتند.
از محصولات زراعی این شهرستان می‌توان بادام(که در واقع مر غوبترین بادام ایران است)-برنج (دارندهٔ بهترین برنج‌های معطر و طارمی و...است)گوجه سبز و تخمهٔ آفتابگردان و مرکبات نام برد
نگین این شهرستان آرامگاه « دکتر محمد معین »، گردآورنده « فرهنگ فارسی معین » می‌باشد، که در این شهرستان به خاک سپرده شده است.
اماکن مهم مذهبی این شهرستان عبارت‌اند از: بقعه‌های آپیر جنگلی - آقا سید حسن - آقا سید حسین وآقا سید محمد. از مکان‌های تفریحی آن پارک ساحلی و مناظر زیبای حاشیهٔ رودخانهٔ سفید رود است.
آثار تاریخی و زیارتی شهرستان آستانه اشرفیه: آرامگاه آقا سید جلال الدین اشرف (ع). آثار دیدنی شهرستان آستانه اشرفیه: آرامگاه دکتر محمد معین - پل چوبی کیاشهر.
منبع :http://www.irancities.ir/showcity.aspx?code=794&code2=33
http://gl.ihio.gov.ir/Portal/Home/Default.aspx?CategoryID=4d000a40-5781-4562-b862-27380a693684
http://portal2.moi.ir/Portal/Home/Default.aspx?CategoryID=acba9e9d-33d8-4823-88df-8b02d009eb2e
آرامگاه دکتر محمد معین

آرامگاه دکتر م...

دﮐﺘﺮ ﻣﺤﻤﺪﻣﻌﯿﻦ ﺻﺎﺣﺐ اﺛﺮ ﻣﻌﺮوف ﻓﺮﻫﻨﮓ ﻣﻌﯿﻦ از ﻣﻔﺎﺧﺮ و ﺑﺰرﮔﺎن ﻓﺮﻫﻨﮓ و ادب اﯾﺮان ﻣﻌﺎﺻﺮ ﺑﻪ ﺷﻤﺎر ﻣﯽ رود که در سال 9 اردیبهشت 1297 در رشت متولد شد و 13 تیر 1350 در تهران درگذشت و پس از مرگ نیز در زادگاهش بخاک سپرده شد. وی استاد زبان فارسی و پدیدآورندهٔ فرهنگ معین است و ﻧﺨﺴﺘﯿﻦ ﮐﺴﯽ ﺑﻮد ﮐﻪ در اﯾﺮ...

اطلاعات | نقشه
پارک ملی بوجاق

پارک ملی بوجاق

پارک ملی بوجاق از پارک‌های ملی ثبت شده در ایران است که در شهر کیاشهر از شهرهای استان گیلان واقع شده‌است. مساحت این پارک حدود ۳۲۵۰ هکتار است و از نظر طول و عرض جغرافیایی در شمال شرقی شهرستان رشت قرار داد. این پارک محل رسیدن رودخانه‌ی سفیدرود به دریای خزر است که پهنه‌ی این اتصال و دلتای...

اطلاعات | نقشه
پل خشتی نیاکو

پل خشتی نیاکو

ﭘﻞ ﻧﯿﺎﮐﻮ ﺑﺮ مسیر فرعی ﻻﻫﯿﺠﺎن ﺑﻪ رﺷﺖ واﻗﻊ ﺷﺪه اﺳﺖ. ﺟﺎده ای ﮐﻪ از ﻻﻫﯿﺠﺎن ﺑﻪ ﺣﺎﺟﯽ آﺑﺎد و ﺑﺎزﮐﯿﺎﮔﻮراب اﻣﺘﺪاد ﻣﯽ ﯾﺎﺑﺪ و در روﺳﺘﺎی ﺑﺎزﮐﯿﺎﮔﻮراب ﺑﻪ ﺳﻪ ﺷﺎﺧﻪ ﺗﻘﯿﺴﯿﻢ 'می گردد، اوﻟﯽ ﺑﻄﺮف ﺳﯿﺎﻫﮑﻞ و دوﻣﯽ ﺑﻪﺗﺠﻦ ﮔﻮﮐﻪ و ﮐﯿﺴﻢ و رﺷﺖ و ﺳﻮﻣﯽ ﺑﻪ سمت ﻧﯿﺎﮐﻮ و آﺳﺘﺎﻧﻪ و ﻟﻮﻟﻤﺎن و ﮐﻮﭼﺼﻔﻬﺎن و رﺷﺖ ﻣﯽرود. اﯾﻦ ﭘﻞ در ...

اطلاعات | نقشه
اسکله ماهیگیری کیاشهر

اسکله ماهیگیری...

کیاشهر در فاصله ۱۷ کیلومتری آستانه اشرفیه و تقریباً ۵۰ کیلومتری رشت قرار دارد در ساحل شمالغربی کیاشهر و در لابلای تالاب بوجاق اسکله ماهیگیری کیاشهرقرار دارد که در حاشیه آن اداره شیلات کیاشهر وسایرتأسیسات قرار دارند. این مکان شامل بندرماهیگیری متعلق به شیلات و احد حفاظت منابع آبزیان,اد...

اطلاعات | نقشه
پل چوبی کیاشهر

پل چوبی کیاشهر

بندر کیاشهر ، در فاصله ۱۷ کیلومتری آستانه اشرفیه و حدود ۵۰ کیلومتری شهر رشت قرار دارد. از جمله مناطق زیبای این شهر و استان گیلان، تالاب و پل چوبی بندرکیاشهر است که مردم زیادی از این پل زیبا دیدن می‌کنند. در شمال بندر کیاشهر، پارک جنگلی زیبایی قرار گرفته که درختان چندین ساله آن جاذبه گر...

اطلاعات | نقشه
پارک ساحلی - آستانه اشرفیه

پارک ساحلی - آ...

آستانه اشرفیه علاوه براینکه شهری زیارتی محسوب میشود به دلیل جاذبه‌های گردشگری خود به شهری سیاحتی نیز تبدیل شده است . یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به پارک ساحلی آن اشاره نمود. پارک ساحلی استانه اشرفیه در کنار رود خانه سپید رود بنا شده است همجواری این پارک با رود خانه سپید رو...

اطلاعات | نقشه
پل خشتی تجن گوکه

پل خشتی تجن گو...

این پل در مسیر راه قدیمی سیاهکل به لاهیجان به تجن گوکه ، که برروی رودخانه‌ی شیم رود احداث شده است ، قراردارد ، پل تجن گوکه دارای دو دهانه‌ی بزرگ در وسط و دو دهانه‌ی کوچک در طرفین است . طول پل 75 متر و عرض آن ۲۵/۴ و ارتفاع کلى آن بیش از ۵/۷ متر است. این پل آجری شامل دو چشمه با طاقهای ج...

اطلاعات | نقشه
روستای عسگر آباد دهکا

روستای عسگر آب...

در کیلومتر پنج جاده کیاشهر به چمخاله در دهستان دهکا، منطقه ای زیبا با منظره‌‌های دل فریب در همسایگی جنگل و دریا نظر هر رهگذری را جلب می‌کند. ساحل عسگر آباد شاید به لحاظ بافت جغرافیایی مشابه بسیاری از دیگر نقاط ساحلی دریای خزر باشد اما بکر بودن این منطقه، وجه تمایز آن از سواحل دیگر این د...

اطلاعات | نقشه
برنج آستانه اشرفیه

برنج آستانه اش...

تاریخ آستانه با برنج گره خورده است و چه بخواهیم و چه نخواهیم آستانه را با برنج و برنج را با آستانه میشناسند.به جرات می‌توان ادعا داشت برنج آستانه اشرفیه یکی از مطبوع‌ترین برنجهای ایران وجهان میباشد. سابقه کشت برنج در ایران به پایان دوره ساسانیان رسیده و گسترش وسیع آن از قرن دهم میلادی ...

اطلاعات
بادام زمینی آستانه اشرفیه

بادام زمینی آس...

آستانه اشرفیه در ٣٥ کیلومتری مرکز استان ، رشت قرار دارد و فاصله آن تا شهر لاهیجان ٧ کیلومتر است. از محصولات زراعی این شهرستان می‌توان بادام زمینی که در واقع مرغوبترین بادام ایران است ، به دلیل کیفیت و سبکی خاک این منطقه که بیشتر حاصل رسوبات سفیدرود است . آنچه آستانه اشرفیه را از حیث س...

اطلاعات

پل خشتی نیاکو

این پل در روستای نیاکو از شهرستان آستانه‌ی اشرفیه ، واقع در استان گیلان ، بر سر راه آستانه‌ی اشرفیه به لاهیجان واقع شده و از آثار دوره‌ی صفویه است.
پل نیاکو 50 متر طول، 5/8 متر عرض و از سطح آب حدود 6 متر ارتفاع دارد.
سطح معبر پل سنگ فرش شده و در طرفین دارای جان پناهی است. پل دارای دو دهانه‌ی بزرگ و دو دهانه‌ی کوچکتر در طرفین آن‌هاست. پهنای دهانه‌های بزرگ ، هر یک 2/30 متر و بلندی آنها از تیزه طاق تا سطح زمین 1/40 متر است.
ابعاد آجرهایی که برای ساختن این دو دهانه به کار رفته، 4×17×17 و در بخش‌های دیگر 5×20×20 سانتی متر است. این پل به شماره 1443 به ثبت تاریخی رسیده است. ... ادامه مطلب
پل خشتی نیاکو

آشنایی با هنر کدوی منقوش

یکی از صنایع دستی تزئینی ـ کاربردی ایران کدوی منقوش نام دارد که از تولیدات بومی استان گیلان است.
در این صنعت، بر روی نوعی کدو به نام « کدو قلیانی » یا « قلیان کویی » با ابزار ساده نقش اندازی میشود. در گذشته از آن به عنوان پایه قلیان استفاده میشده است.
این محصول که مایه افتخار گیلانیان است، پیش ... ادامه مطلب
آشنایی با هنر کدوی منقوش

صید ماهی ۸۰ میلیون تومانی در کیاشهر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایرنا , رییس اداره شیلات آستانه اشرفیه از صید یک قطعه فیل ماهی یکصد کیلوگرمی در آب‌های ساحلی بخش کیاشهر این شهرستان خبر داد.
حمید رضا سلیمانی روز جمعه اظهار کرد: صید این فیل ماهی صبح جمعه توسط یکی از شرکت‌های پره صیادی فعال این شهرستان صورت گرفته است. ... ادامه مطلب
صید ماهی ۸۰ میلیون تومانی در کیاشهر

اطلاعات بیشتر...