2 1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
چادگان از شهرستانهای استان اصفهان است,این شهرستان از شمال به شهرستان فریدن ، از جنوب استان چهار محال و بختیاری و از شرق به شهرستان تیران و کرون و از غرب به شهرستان فریدونشهر محدود می‌شود .
مرکز شهرستان چادگان شهرچادگان است که در ۱۱۵ کیلومتری غرب استان اصفهان ...مشاهده کامل متن قرار دارد
چادگان از دو بخش چاد و گان تشکیل شده است .چاد(کلمه ای ترکی به معنای شیار،شکاف و دره و)گان(پسوند نسبت) می‌باشد.
قرار گرفتن بافت قدیم چادگان بین دره ای کوچک با معنی لغوی آن یکسان است. پیدایش شهر چادگان بیشتر به علت شرایط مناسب محیط طبیعی بوده است.وجود رودخانه مهم زاینده رود مهمترین عامل پیدایش شهر چادگان بشمار می‌رود.
سابقه تاریخی این منطقه درست مشخص نیست ولی در دوران صفویه با کوچاندن تیره‌های ترک توسط شاه عباس کبیر به این ناحیه و از طرفی به واسطه دارا بودن موقعیت طبیعی مساعد و نزدیکی به زاینده رود ناحیه ای آباد بوده است.نام باستانی چادگان پرتیکان بوده است.
زبان اصلی اکثر مردم این شهرستان ترکی محلی بوده و در بعضی از روستاها به زبانهای دیگر مثل لری نیز صحبت می‌کنند اما کلیه خانواده‌ها زبان فارسی را به صورت کامل آشنایی دارند .کلیه اهالی منطقه چادگان مسلمان و دارای مذهب شیعه اثنی عشری می‌باشند.
اقتصاد چادگان بر پایه کشاورزی و دامداری می‌باشد
گندم و غلات و سیب زمینی محصولات منطقه هستند
در بخش دامداری هم در این شهرستان گاو و گوسفند پرورش داده میشود
برجسته‌ترین صنایع دستی این شهرستان قالی است, تاسیس شرکت فرش یکی از دلایل وجود پتانسیل‌های اقتصادی در ارتباط با صنایع قالی بافی منطقه است .
منبع:
http://chadeganna.ir
http://www.chadegan.gov.ir/?tabID=1295
http://fa.wikipedia.org
دریاچه سد زاینده رود

دریاچه سد زاین...

«سد زاینده رود» بر زاینده بر رود در استان اصفهان ساخته شده است. در 110 کیلومتری غرب اصفهان در کنار شهر «چادگان» قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا 2000 متر است. سرچشمه زاینده رود به شکل حوضی مدور با مساحت سیصد زرع است که به «چشمه جانان» معروف است. زاینده رود نام‌های دیگری هم دارد از جم...

اطلاعات | نقشه
دهکده تفریحی زاینده رود

دهکده تفریحی ز...

«دهکده تفریحی زاینده رود» در کنار سد زاینده رود و در فاصله 15 کیلومتری دریاچه پشت سد قرار دارد. این دهکده فرهنگی- تفریحی وسعتی در حدود 138 هزار هکتار دارد. در چادگان خانه تاریخی دکتر صالحی، در فاصله 5 کیلومتری از دهکده فرهنگی تفریحی زاینده رود قرار گرفته است. این دهکده دارای ویلاه...

اطلاعات | نقشه
آرامگاه کاوه آهنگر

آرامگاه کاوه آ...

روستایی در استان اصفهان با نام «مشهد آهنگران» یا «مشهد کاوه» وجود دارد که با توجه به نام روستا زادگاه کاوه آهنگر است و آرامگاهی در این روستا وجود دارد که آرامگاه کاوه آهنگر و فرزندانش است. کاوه آهنگر قهرمان اساطیری ایران باستان است که نامش بارها در شاهنامه فردوسی و قیام او بر علیه ضحا...

اطلاعات | نقشه

نظر شما درباره چادگان

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید