آب و هوا

توضیحات

ویرایش
شهرستان برخوار در شمال اصفهان واقع شده است. این شهرستان قبلاً در بخش تابعه شهرستان برخوار و میمه محسوب می‌شد، ولی اخیراً درتقسیم بندی جدید برخوار بعنوان یک شهرستان و به مرکزیت دولت آباد قرار گرفته است.
برخوار در ابتدای اتوبان اصفهان - تهران ...مشاهده کامل متن واقع شده است و ازطرف شمال و شمال غربی به نطنز و میمه، از طرف جنوب به شهرستان اصفهان، ازمشرق به اردستان و از مغرب به نجف آباد محدود می‌باشد.
این دشت از غرب به ارتفاعات مورچه خورت و از شمال به ارتفاعات شمالی بخش برخوار و از جنوب به اصفهان و از شرق به سگزی و کوهپایه محدود می‌شود.
با توجه به فاصله ای که این منطقه از رودخانه زاینده رود دارد؛ آب و هوائی خشک‌تر از اصفهان دارد
مردم این شهرستان به دین اسلام و مذهب شیعه و اعتقادات مذهبی اعتقاد محکمی دارند .
محصولات این شهرستان محصولات زمینی یا زراعت و محصولات دائمی مثمر می‌باشند
زراعت شامل : گندم، جو، محصولات جالیزی و علوفه ای، دانه‌های روغنی، چغندر قند، سیب زمینی، پنبه، ذرت دانه ای می‌باشد.
محصولات دائمی دائمی مثمر شامل: سیب، انگور، پسته، انار، میوه جات هسته دار است.
تامین آب کشاورزی و آشامیدنی برخوار در گذشته اغلب از طریق قنات انجام می‌شده است ولی بتدریج با کم شدن نزولات آسمانی و پایین رفتن سطح آبهای زیر زمینی در منطقه قنوات شروع به خشک شدن نموده و آنها را ناچارا مجبور به حفر چاه و نصب موتور پمپ جهت تامین آب کشاورزی و آشامیدنی نمودند.
مُنبت کاری، مُعرق کاری روی چوب ، چرم دوزی ، مُشبک کاری ، قلم زنی از صنایع دستی این منطقه است

منبع:
http://fa.wikipedia.org
http://www.rasekhoon.net/forum/thread/138575/page1
http://www.atlas-ef.com/atlas/CulturalAtlas/townshipdetails/?o_id=5
http://www.isfahancht.ir/Fa.aspx?p=234
مسجد جامع گز

مسجد جامع گز

مسجد جامع گز که در زبان محلی گزی به نام مچد بله ( بزرگ ) معروف است دارای هزار سال قدمت است و قدیمی‌ترین اثر تاریخی شهرستان دولت آباد برخوار در شمال اصفهان است. این مسجد در شمال شرقی استان اصفهان و در حدود 10 کیلومتری شهر اصفهان قرار دارد و با دارا بودن از یک ساختمان قدیمی جزو مساجد...

اطلاعات | نقشه
کاروانسرای عباسی گز

کاروانسرای عبا...

بر اساس اسناد به جا مانده از تاریخ (هرودوت مورخ نامی نیز در کتاب خود به همین مسئله اشاره می‌کند) اولین ملتی که اقدام به ساخت محلی برای رفاه و تامین امنیت مسیر در جاده‌های میان شهرهای کشور خود کرد ایرانیان بوده اند، بر این اساس اول بار در زمان هخامنشیان و در دوران داریوش اول پادشاه هخامن...

اطلاعات | نقشه

نظر شما درباره برخوار

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید