آب و هوا

توضیحات

ویرایش
شهرستان تفت با 5846 ﮐﻴﻠـﻮﻣﺘﺮ ﻣﺮﺑـﻊ وسعت به رده چهارم شهرستانها در جنوب غربی استان یزد واقع شده و مرکز آن شهر تفت است. تفت منطقه‌ای باستانی با پیشینه‌ای دراز است.
چشم انداز باغ‌های این شهر به خصوص باغ‌های انار بسیار دیدنی است. از فراورده‌های کشاورزی این منطقه می‌توان گندم، جو، بنشن، تره بار، انار، ...مشاهده کامل متن هلو، زردآلو، گوجه و گردو را نام برد، که انار تفت فراوان و به علت آبدار بودن و قابلیت نگهداری بالای آن از کیفیت خوبی برخوردار بوده و به نقاط دیگر کشور و خارج از کشور صادر می‌شود.
مردم این شهرستان همراه کشت به دام داری نیز می‌پردازند.
واژه تفت، در اوستا «تفته» به معنی «گرم شده»است. مردم تفت بر این باورند که به دو دلیل اینشهر تفت نامیده می‌شود. یکی به دلیل وجود تفته کوه در جنوب شهر، که هنگام تابش خورشید، بسیار داغ و سوزان شده و به اصطلاح محل تفتیده می‌شود و دیگر سبد و طبق میوه که در گویش محلی به آن‌ها «تفت» می‌گویند، که هر دو مورد درست بوده و کاربرد دارند.
در دیگر فرهنگ هاتفت به معنی قهر و غضب، خرام و خرامان، گیاه دارویی که خوردن بیخ آن مانند تاتوله جنون آورد،نیز آمده است. شهر تفت را، که زادگاه علامه تفتازانی است، به دلیل وجود چشمه «نصیری» در پای«چنار سرده»، «تفت نصیری» نیز نامیده اند.
در برخی منابع این شهر به دراز شهر معروف است زیرا تمام خانه‌ها و ساختمانهای آن اطراف یک خیابان طولانی واقع شده است و یک رودخانه در طول شهر وجود دارد که سالهاست چشم مردم بدنبال قطره آبی می‌گردد
شهرستان تفت در بلندترین نقطه استان واقع شده و از آن می‌توان به عنوان بام استان یاد کرد به طوری که بیشترین نزولات جوی استان در محدوده این شهرستان صورت می‌گیرد.
در کنار ارتفاعات شیرکوه بین ارتفاع1200 تا 4075 متر از سطح دریا واقع شده است. به دلیل قرار گرفتن در دامنه‌های شیرکوه از آب و هوایی خنک نسبت به دیگر شهرستانهای استان برخوردار است.
مساحت شهرستان تفت در حدود ۵۸۴۶ کیلومتر مربع می‌باشد و اکثر جمعیت آن، ساکن روستا می‌باشند. ده بالاو طزرجان از معروفترین روستاهای شهرستان تفت هستند که به دلیل دارا بودن آب و هوای خنک کوهستانی تفرجگاه مردم استان یزد در فصل تابستان هستند.
این شهرستان از شمال به شهرستان یزد،غرب به شهرستانهای یزد و ابرکوه،جنوب به شهرستانهای ابرکوه ،خاتم و مهریزو از شرق به شهرستانهای یزد و مهریز محدود می‌شود و در فاصله 18 کیلومتری مرکز استان قرار گرفته است و دارای 1446 پارچه آبادی که1114 آبادی خالی از سکنه و 332 آبادی دارای سکنه می‌باشد (یک سوم روستاهای استان در این شهرستان واقع شده اند).
رشته کوه شیرکوه این شهرستان را به دو بخش پشتکوه و پیشکوه تقسیم نموده که گردنه‌های علی آباد ،بیداخوید و سخوید تنها راههای ارتباطی بین بخشهای شهرستان می‌باشد.
شهرستان تفت در سال 1389با وسعت Km2 5948 دارای سه بخش، 10 دهستان و 2 شهر می‌باشد. درحال حاضر این شهرستان 4/5 درصد از مساحت استان و4/7 درصد ازجمعیت استان را به خود اختصاص داده است
وجود روستاهای ییلاقی با آب و هوای مطلوب،زیستگاههای حیات وحش نزدیک به مرکز استان ،راههای دسترسی، امکانات زیربنایی نسبتا مناسب،دانش تجربی در زمینه‌های باغداری و دام و طیور،معادن مس،سرب و روی،سنگهای تزئینی از جمله سنگ گرانیت و مرمر،خاکهای معدنی و نواحی صنعتی عمده‌ترین پتانسیلهای این شهرستان می‌باشد.
از نظر شرایط اقلیمی ، اقلیم شهرستان تفت نیمه خشک و کوهستانی بوده و دارای چهار فصل مشخص است. آب و هوای شهرستان تفت نیمه بیابانی است، که به دلیل قرار گرفتن در دامنه شیرکوه نسبت به یزد، دارای تابستانهای ملایم‌تر و بارندگی بیشتری است.
بیشترین درجه حرارت، در تابستان ۳۴ و کمترین آن در زمستان ۱۲ درجه سانتی‌گراد است. رطوبت در تابستان ۱۵ درصد و در زمستان ۳۰ درصد بوده و میانگین بارندگی سالیانه برف ۷۰ سانتی‌متر و باران تا ۶۰ سانتی‌متر است.
هر چه از ارتفاعات فاصله بگیریم میزان بارندگی کاهش می‌یابد. غالباً جهت باد در فصل گرم از شمال و شمال شرقی و در فصل سرد از جنوب و جنوب غربی است.
از مکان‌های دیدنی تفت می‌توان به مسجد شاه ولی مربوط به عصر صفویه، باغ و خانه بازسازی شده نمیر، آبشار دره گاهان، قلعه قدیمی گرمسیر، آسیاب آبی و قدمگاه اشاره کرد.
شهرت تفت به محصول اصلی کشاورزی آن، انار، و کانال‌های آب زیرزمینی آن (قنات) برمی‌گردد.
مهم‌ترین صنایع دستی این منطقه را گیوه دوزی و قالی بافی و کاشیکاری تشکیل می‌دهد که توسط زنان و دختران در داخل کارگاهها و یا در منازل مسکونی تهیه می‌شود.
اما گیوه دوزی آن در حال منسوخ شدن است.
سیزده به در ، مراسم عزاداری ، گلاب گیری ، انار چینی ، جشن سده در روستاهای چم و محله راحت آباد تفت از جمله آیین‌ها و مراسم این شهرستان می‌باشد.

منابع:
http://taft.gov.ir
http://fa.wikipedia.org/wiki
http://portal2.moi.ir/Portal/Home/Default.aspx
آبشار دره گاهان

آبشار دره گاها...

یکی از مناطق دیدنی شهرستان تفت در استان یزد، تفرجگاهی به نام «دره گاهان» است .به دلیل وجود آبشار وهمچنین صخره‌های زیبا باعث شده گردشگران زیادی را به خود جذب نماید. آبشار در دره ای در دامنه شیر کوه قرار گرفته و آب آن از بارش‌های آسمانی و ذوب تدریجی برف‌های شیرکوه تامین می‌شود. زیبایی ...

اطلاعات | نقشه
منطقه تفریحی سخوید

منطقه تفریحی س...

پیست اسکی سخوید از تفریح گاههای زمستانی و دلنشین طبیعت است که در 70 کیلومتری جنوب غربی شهر یزد، 50کیلومتری تفت و شمال غربی دهستان سخوید ازتوابع شهرنیر، واقع شده است و با توجه به کویری بودن و هوای گرم و سرد خاص کویر، همه ساله در فصل زمستان پذیرایی گردشگران زیادی میباشد. دهستان سخوید یک...

اطلاعات | نقشه
عمارت و باغ صدری نمیر

عمارت و باغ صد...

عمارت و باغ صدری ( نمیر ) تفت یکی از دیدنی‌ها و از باغ‌های زیبا در خیابان امام خمینی (ره)، محله باغ گلابدان شهرستان تفت در استان یزد است که مربوط به اواخر دوره زند است و به دستور «صدر العلما» ساخته شده است و در دوره‌های بعد بازسازی و نوسازی شده است. با وجود بناهای جالب و دیدنی به همرا...

اطلاعات | نقشه
شیرکوه

شیرکوه

شیرکوه نام مجموعه کوه‌هایی در استان یزد است. این کوه‌‌‌ها که مساحتی معادل سه هزار کیلومتر مربع را شامل می‌شوند از جنوب‌غربی شهر یزد شروع و تا جنوب‌شرقی آن ادامه دارند.در غرب یزد پهنای آن ۱۰ کیلومتر و طول آن حدود ۷۵ کیلومتر می‌باشد. در فصل زمستان این کوهستان غالباً از برف و یخ پوشیده ا...

اطلاعات | نقشه
کوه عقاب

کوه عقاب

نامش را از قبل شنیده‌ای و می‌دانی چنین کوهی وجود دارد؛ اما از دور وقتی به عقاب کوه نزدیک می‌شوی، باورت نمی‌شود. ممکن است یک کوه اینقدر شبیه به یک عقاب باشد؟ از شهرستان تفت به سمت غرب که حرکت را آغاز کنیم، پس از طی کردن حدود 5 کیلومتر، به کوهی میرسیم که از اسکلت و فرم آن شباهت زیادی به...

اطلاعات | نقشه
مجموعه شاه ولی

مجموعه شاه ولی

مجموعه امام تفت در میدان مرکزی شهرستان تفت قرار دارد.این مجموعه که مهمترین اثر فرهنگی و کهن شهر تفت محسوب می‌شود از چندین مجموعه تاریخی و منحصربفرد تشکیل شده است. این مجموعه شامل مسجد، بقعه، حسینیه، آب انبار، بازار و مدرسه است که با فاصله بسیار نزدیکی از هم قرار گرفته اند. مسجد: مسجد...

اطلاعات | نقشه
چشمه تامهر

چشمه تامهر

تامهر نام چشمه ای است که در حاشیه مسیر جاده یزد به شیراز در شهرستان تفت واقع شده است. روستای نمونه گردشگری اسلامیه واقع در فاصله 15 کیلومتری شهرستان تفت در امتداد محور یزد – شیراز و در دامنه شمالی شیرکوه واقع شده است. چشمه تامهر و عقابکوه دو جاذبه‌ی طبیعی مجاور این روستا می‌باشد. این ...

اطلاعات | نقشه
مسجد جامع شاه ولی

مسجد جامع شاه ...

مسجد شاه ولی تفت به دستور ˈخانش بیگمˈ خواهر ˈشاه تهماسبˈ در قرن نهم هـ.ق ساخته شده است. ساختمان مسجد از خشت و آجر ساخته شده و دارای تابستانخانه ای با ایوان، گنبد و گرمخانه ای در ضلع غربی آن است. بالای گنبد ماذنه ای وجود دارد و راه پله دسترسی به آن، از روی گنبد و در ضلع شمالی آن ساخته ...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
آداب گوسفندان در نصر آباد تفت

آداب گوسفندان ...

آداب گوسفندان در نصر آباد تفت برای باروری بهتر گوسفندان گلّه، مراسم ویژه ای برگزار می‌شد. بدین صورت که یکی از روزهای سوم، پنجم یا هفتم آبان ماه هر سال تعدادی چپش و قوچ را، که نژاد برتری داشتند، به محل حرکت گلّه می‌آوردند. پس از دود کردن اسفند، در حالی که بر سر شاخ نری ها، انار، سیب یا...

اطلاعات
نوروز در محله خندان تفت

نوروز در محله ...

محله باغ خندان تفت از جمله مناطق زرتشتی نشینی است که بافت قدیمی خود را همچنان حفظ کرده است. مراسم پیشواز فروهرها و مراسم جشن نوروز در این روستا با قاسم آباد تفاوت دارد. اگرچه آتش افروزی بر بام خانه‌ها ی این محل در روز نوروز اجرا نمی‌شود، اما برگزاری مراسم پنجه کوچک و پنجه بزرگ که از د...

اطلاعات

تنها رویشگاه درختان شاه بلوط در ایران

تنها رویشگاه درختان شاه بلوط در ایران منحصر به غرب استان گیلان در جنگل‌های تالش، قلعه رودخان فومن و در منطقه‌ی "ویسرود" شفت است.
درخت شاه بلوط در منطقه ویسرود شفت با وسعتی معادل‪ 40 ‬هکتار، به صورت بومی و جنگلی درآمده و میوه آن درآمد اصلی روستاییان این منطقه را تشکیل می‌دهد.
شاه بلوط دارای ویتامین ... ادامه مطلب
تنها رویشگاه درختان شاه بلوط در ایران

محمد محرابی

محمد محرابی جمعه 26 آذر 95 - 13:46

من این میوه رو پاییز از لاسک و امام زاده ابراهیم خریدم. میوه خوش مزه ایه.

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره تفت

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید