آب و هوا

توضیحات

ویرایش
داورزن از شهرستانهای خراسان رضوی است و در غرب استان خراسان رضوی به فاصله 320 کیلومتر از مشهد مقدس و به فاصله 500 کیلومتر از تهران در مسیر جاده ارتباطی تهران به مشهد واقع شده است .
این شهرستان به عنوان مرز بین استان سمنان ...مشاهده کامل متن و خراسان رضوی در فاصله ۳۰۰ کیلومتری حرم علی بن موسی الرضا(ع) واقع شده است.
شهرستان داورزن از شرق به شهرستان سبزوار ، از غرب به شهرستان میامی از استان سمنان ، از شمال به شهرستانهای جوین و جغتای و از جنوب به بخش روداب شهرستان سبزوار محدود می‌شود.
در سال 1316 این ناحیه بعنوان یکی از بخشهای تابعه شهرستان سبزوار تعیین و در سال 1375 روستای داورزن بدلیل مرکز بخش بودن به شهر تبدیل و اولین شهردار آن انتخاب شد
شهرستان داورزن دو بخش ، مرکزی به مرکزیت شهر داورزن و بخش باشتین به مرکزیت شهر ریوند و چهار دهستان (مزینان – کاه – باشتین - مهر) و 40 آبادی مسکونی دارد
مرتفع‌ترین نقطه شهرستان داورزن در ارتفاعات کوه گر(کوه بیزه) 2948 متر و کوه نظرگاه (کوه ریوند )2858 متر و پست‌ترین نقطه دشت مهرگان و کویر مزینان با ارتفاع 798 متر از سطح دریا می‌باشد .
وجه تسمیه این شهرستان دورزن بوده است یکی از بخش‌های قدیمی خراسان بزرگ و خاستگاه قیام شیعی سربداران است
در وجه تسمیه این بخش،به نام داورزن نظریات گوناگونی وجود دارد:
1) از آنجا که در قدیم مردم برای استفاده از سیلابهای فصلی ،استخر می‌ساختند،وخانه‌های خویش را دور آن بنا می‌کردند ،برای استفاده از آب مجبور به دور زدن استخر بوده اند که کم کم نام این منطقه دورزن شده ،و به داورزن تغییر یافته است.
2)حاکم نیشابور ،برای جمع آوری مالیات ،مستوفیان را به این منطقه می‌فرستد ،در آن میان زنی به علت عدم توانایی پرداخت وجوه مربوط به حاکم شکایت می‌بردوتقاضای تخفیف می‌نماید .
حاکم با استدلال متقن و جالب او قانع می‌شود وخطاب به وی می‌گوید:توخود داوری عاقل وعادل می‌باشی ونیازی به اعزام داور به منطقه جهت ارزیابی نیست. کم کم در زبان عمال حکومتی وسپس در بین مردم عامه ،این منطقه به داورزن شهرت می‌یابد.
تاریخ این دیار به دوران پیش از اسلام می‌رسد که وجود آثار باستانی فراوانی در منطقه دلیلی بر این ادعا است.
شغل مردم این منطقه اغلب کشاورزی و دامپروری است.
در این منطقه فلفل و هندوانه کشت می‌شود و از رونق و شهرت خوبی برخوردار است,مردم یکی از روستاهای داورزن به نام روستای بیزه به تجارت فلفل در کشور مشهورند.
هندوانه-فلفل-گندم-جو-زیره-کنجد-زعفران سوغاتی‌های این شهرستان هستند
از مکان‌های دیدنی این شهر می‌توان بنای تاریخی مسجد جامع، پشته سفال داورزن، رباط مزینان و دخمه چهل دختر کمیز یخدان‌های خشتی، امام زاده سه تن(ع) و سی و هفت پل را نام برد.
منبع:
http://davarzannews.com/?page_id=1073
http://davarzan.persianblog.ir
http://www.khorasan.ir/davarzan/tabid/10344/Default.aspx
http://www.khorasan.ir/davarzan/tabid/10370/Default.aspx
کاروانسرای مهر

کاروانسرای مهر

کاروانسرای تاریخی مهر در محور سبزوار - شاهرود در حاشیه روستای مهر قرار دارد این اثر مربوط به‌دوران قاجاریه و در روزگارهای قدیم منزلگاه کاروان‌های خسته جاده تاریخی ابریشم بوده و یکی از بهترین و زیبا‌ترین کاروانسراهای بین راهی این مسیر محسوب می‌شود. کاروانسرای مهر چهار ایوانی و مستطیل ش...

اطلاعات | نقشه

نظر شما درباره داورزن

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید