1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : معتدل
شهرستان ازنا بین شهر‌های الیگودرز ، دورود ، اراک ، خمین و شازند قرار گرفته است .
ازنا در فلات مرکزی ایران زمین و در دامان پر مهر ...مشاهده کامل متن و محبت 4150 متری اشترانکوه ، جایی میان دشت‌های وسیع و پر برکت استان لرستان آرمیده است .
ازنا دردشتهای کناری زاگرس آرمیده ،مقدار میانگین بارش سالیانه 400 میلیمتر در این منطقه شرایط خوبی را برای کشاورزی و دامداری از دوران کهن فراهم میکرده است.
طبق نظر مورخان ،منطقه ماد ازکهنترین مناطقی بوده که زندگی در آن وجود داشته. از دوران عتیق در دامنه کوهها از جویها برای آبیاری استفاده و بشر به صورت یکجا نشین دور هم جمع شده و زندگی میکردند.
وجود دشت‌های پهناور و حاصلخیزکشاورزی در سرزمین ماد با آبهای جاری از کوه‌های زاگرس باعث کشت فراوان محصولات می‌شد.
این شهرستان با مساحت 1212 کیلومتر مربع در 132 کیلومتری شرق خرم آباد واقع گردیده . ازنا در ارتفاع 1870 متری از سطح دریا قرار گرفته است .
تاریخ
از تاریخ ازنا اطلاع دقیق و کاملی در دست نیست. می‌گویند ازنا در قدیم روستا و یا شهر کوچکی بوده‌است که در زمین‌لرزه وحشتناک سال 1382 در سیلاخور که طبق آمار مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران بزرگ‌ترین زلزله ثبت شده و به قدرت تقریبی 8 ریشتر بوده به ویرانه‌ای تبدیل گردید.
پاره‌ای از مردم این منطقه را در گذشته ارمنی نشین و ازنا را، کلمه‌ای ارمنی می‌دانند.در برخی از کتب تاریخی زمان صفویه از کلمه ازناور برای نامیدن بزرگان گرجستانی استفاده شده‌است .از آنجا که در دوره صفویه گروهی از اهالی گرجستان به این ناحیه کوچانده شده‌اند محتمل است که کلمه ازنا از کلمه ازناور منشق شده باشد.
زبان مردم شهرستان ازنا فارسی و لهجه مردم آن فارسی و بختیاری است و اکثر آنها به زبان فارسی اراکی صحبت می‌کنند .
در جنوب شهرستان ازنا بخشی به نام پاچه لک وجود دارد که مردم آن به گویش بختیاری صحبت می‌کنند اما با لرهای بختیاری کمی فرق دارند .
شهر ازنا بر پایه اصول شهرسازی بنا شده است . خیابان‌های منظم ، ساختمان‌های دولتی و بناهایی که به سبک مدرن ساخته شده ، ازنا را از شهر‌های اطراف متمایز میکند .
آب و هوای منطقه معتدل و نیمه خشک است .
جمعیت شهرستان 71586 نفر است که از این تعداد 41706 نفر ساکنین شهر و 29842 نفر ساکنین روستا هستند .
همچنین این شهرستان 19856 خانوار دارد که از این تعداد 11549 خانوار آن شهری و 8256 خانوار آن روستایی می‌باشند . از این تعداد جمعیت 35767 نفر از آن را مردان و 35819 نفر دیگر را بانوان تشکیل می‌دهند .
گونه‌های شاخص جانوری:
جانوران شاخص منطقه عبارتند از:
پستانداران: پلنگ ایرانی، خرس قهوه ای، کل و بز، قوچ و میش، گربه وحشی، کفتار، گرگ، روباه، شغال، شنگ،
پرندگان: کبک دری، کبک، عقاب طلایی، کرکس، کرکس مصری، شاهین، بالابان، دلیجه کوچک، سهره طلایی، سهره نوک بزرگ، سار صورتی، جی جاق،
خزندگان و دوزیستان: لاک پشت مهمیزدار، آگامای صخره ای فلس درشت، گرزمار، افعی شاخدار، سوسمارمارچشم
پوشش گیاهی
پوشش گیاهی منطقه شامل گونه‌های بلوط ایران، ارس یا سروکوهی، بادامک، گلابی وحشی، زالزالک، گون، درمنه، بومادران، آویشن، سریش ایرانی، لاله واژگون، کما، کلاه میرحسن، پونه اشترانکوهی، محلب، شیرخشت لرستانی، سیر، موسیر و … می‌باشد.
مردم
زبان مردم شهرستان ازنا فارسی و لهجه مردم آن فارسی و بختیاری است. در جنوب شهرستان ازنا بخشی به نام پاچه لک وجود دارد که مردم آن به گویش بختیاری صحبت می‌کنند اما با لرهای بختیاری کمی فرق دارند.
گرجی‌های ازنا مهاجرین گرجستان و احتمالاً قومی یا بخشی بوده‌اند که توسط شاه اسماعیل و به میل خود به ایران کوچ کرده‌اند. اکنون و در اثر گذشت زمان، نژاد گرجی‌های ازنا با سایر اقوام این منطقه آمیخته شده‌است و دیگر به زبان گرجی صحبت نمی‌کنند.
از نام ایلات و خانواده‌های گرجی می‌توان به دهقان‌ها که مشهورترین نام در گرجی می‌باشند اشاره نمود.(البته دهقانها در روستای گرجی چند تیره هستند...دهقان ویسی...دهقان مشهدی..)
بزرگ دهقان‌های نژاد گرجستانی (ملقب به مشهدی..بابا بزی) در دوران بسیار قدیم از فریدن اصفهان که گرجستانی نشین بوده به روستای گرجی کوچ کرده‌است و به دین شیعه دوازده امامی گرایش پیدا کرده بود..
در حال حاضر در روستای گرجی هیچگونه گرجستانی زندگی نمی‌کند چون که آنها قبل از انقلاب این دیار را ترک کرده‌اند و بعد از این دهقان ها(ویسی) و توکلی‌ها و عبدالوندها وارد این روستا شدند و در این روستا سکنی گزیدند .
در این روستا چشمه نظر کرده‌ای است که مورد اعتقاد اهالی این منطقه می‌باشد که اکنون در این منطقه دهکده تفریحی را بنا نهاده‌اند

منبع :http://www.ostan-lr.ir/
http://azna72.blogfa.com/
http://www.irancities.ir/
http://www.fam-group.blogfa.com/
تونل برفی ازنا

تونل برفی ازنا

تونل برفی یکی از آثار طبیعی شهرستان ازنا در استان لرستان است. این تونل به صورت طبیعی در برف و یخ‌های دامنهٔ اشترانکوه در منطقه کمندان شهرستان ازنا بوجود آمده است. طول این تونل بالغ بر ۸۰۰ متر و ارتفاع آن از کف تونل تا سقف بین ۵/۲ تا ۳ متر می‌باشد. از این تونل برفی فقط در فصل‌های بهار ...

اطلاعات | نقشه
امامزاده قاسم

امامزاده قاسم

مزار امامزادگان زید و قاسم در 30کیلومتری شهرستان ازنا، در روستای امامزاده قاسم واقع شده است.این دو امامزاده از نسل 5خود با امام حسن مجتبی(ع)منسوب میشوند برای رسیدن به روستای قاسم آباد این مسیر را طی کنید: شهرستان ازنا, روستای مرزیان ,شهر مومن آباد ,روستای گنجه ,روستای کرتیلان و روستا...

اطلاعات | نقشه
سفید کوه کوچک

سفید کوه کوچک

منطقه سفید کوه کوچک و بزرگ با قله‌های مرتفع در 3 کیلومتری جنوب غربی شهرستان ازنا قرار گرفته است. تپه ماهورهای هموار با مجموعه ای از جانوران مختلف پرنده ، چرنده ، درنده و خزنده یکی از مناطق بسیار زیبای ایران میباشد که بعلت گرد آمدن این مجموعه متنوع در این مکان تحت حفاظت محیط زیست ق...

اطلاعات | نقشه
سفیدکوه بزرگ

سفیدکوه بزرگ

منطقه سفید کوه کوچک و بزرگ در 3 کیلومتری جنوب غربی شهرستان ازنا واقع شده است. تپه ماهورهای هموار با مجموعه ای از جانوران مختلف پرنده ، چرنده ، درنده و خزنده یکی از مناطق بسیار زیبای ایران میباشد . که بعلت گرد آمدن این مجموعه متنوع در این مکان تحت حفاظت محیط زیست قرار گرفته و از آنا...

اطلاعات | نقشه
روستای کمندان

روستای کمندان

روستای کمندان در۲۵ کیلومتری ازنا و از توابع بخش مرکزی استان لرستان ایران است. این روستا در دهستان پاچه لک غربی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۲۹ نفر (۱۳۶خانوار) بوده‌است. روستای زیبا کمندان در یکی ازدامنه‌های سرسبز اشترانکوه قراردارد. برای رسیدن به...

اطلاعات | نقشه
قله کول جنون

قله کول جنون

کول جنون یکی از قلل زاگرس است که ارتفاع آن به 3850 متری میرسد این قله در نزدیکی روستای کمندان ، شهرستان ازنا قرار دارد. کل جنون کلمه ای محلی است و به معنی کوه صدادار می‌باشد. بهمن‌های این منطقه در زمستان بسیار مهیب و خطرناک است و صدای زیادی که به وجود می‌آورد گاهاً تا روستای کمندان ه...

اطلاعات | نقشه
روستای دربند

روستای دربند

دربند نام روستایی است که در 15 کیلومتری شهرستان ازنا قرار دارد. به خاطر وجود ایستگاه راه‌آهن در آن از این روستا بنام «ایستگاه دربند» هم یاد میکنند. اهالی روستا بیشتر کشاورز هستند و عده ای هم به کار دامداری مشغول می‌باشند. کشاورزی و باغداری در روستای دیدنی دربند ازنا پر رونق است. گندم،...

اطلاعات | نقشه
روستای تیان

روستای تیان

تیان نام روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ازنا است که در کوهپایه‌های رشته کوه سر به فلک کشیده اشترانکوه و در جوار دشت‌های سرسبز ازنا قرار دارد . برای سفر به روستای تیان شهرستان ازنا ، از هرکجای ایران به شهرستان ازنا سفر میکنید، از شهرستان ازنا به سمت جنوب شرقی رفته و بعد از طی 15 کی...

اطلاعات | نقشه

«سراب تیان» پدیده جالب زمین شناسی

سراب تیان «طیان» یا به عبارتی به زبان محلی «چاه تیان» شبیه به گودالی است که آب گوارا و شفافی از دهانه‌ی آن جاری می‎شود. تیان نام دهکده‎ای زیبا و خوش آب و هوا در 22 کیلومتری غرب شهرستان ازنا و در شمال غربی دامنه شمالی اشترانکوه در مسیر جاده‌ی «ازنا - دورود» واقع شده است.
ارتفاع سراب از سطح دریا 2200 ... ادامه مطلب
«سراب تیان» پدیده جالب زمین شناسی

کول جنون

قله کل جنون یکی از قلل زیبا و جذاب اشترانکوه با ارتفاع ۳۸۵۰ متر است. این قله در بین شهرهای ازنا و الیگودرز در استان زیبای لرستان قرار دارد. کلمه محلی کل جنون به معنی کوه صدادار است. و علت نامگذاری آن به کل جنون، صدای بلند و زیاد حاصل از رویداد بهمن‌های بسیار مهیب و خطرناک این منطقه در زمستان است که گاهاً ... ادامه مطلب
کول جنون

تونل برفی

طول این تونل بالغ بر ۸۰۰ متر و ارتفاع آن از کف تونل تا سقف بین ۲٫۵ تا ۳ متر است؛ از این تونل برفی فقط در فصل‌های بهار و تابستان می‌توان بازدید کرد.این شگفتی بی‎نظیر حاصل انباشته شدن هزاران تن برف در سال‌های متمادی در اشترانکوه است.
دره‎ای زیبا واقع در روستای کمندان ازنا که هر ساله بر اثر ریزش بهمن‌های ... ادامه مطلب
تونل برفی

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره ازنا

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید