آب و هوا

توضیحات

ویرایش
نام قدیم : دست میسان یا سهل میان ,بنی طرف , دشت میشان
شهرستان دشت آزادگان به مرکزیت شهر سوسنگرد از شهرستاهای استان خوزستان است که در سال 1323 خورسیدی تشکیل شده است
دشت آزادگان از نخستین مناطق ایران است که به اشغال نیروهای عراقی درآمد
این شهرستان دارای سه بخش هویزه به مرکزیت هویزه ...مشاهده کامل متن ، بستان به مرکزیت شهر بستان و مرکزی به مرکزیت شهر سوسنگرد است.
این شهرستان از شرق با شهرستان اهواز، از شمال‌شرق با شهرستان شوش، از شمال‌غرب با استان ایلام و از غرب و جنوب‌غربی با کشور عراق هم‌مرز است.
دشت آزادگان در ابتدا به دست میسان یا سهل میان و بعد از آن به بنی طرف معروف بود.
چون ساکنان آن از طایفه بنی‌طرف بودند.
دشت آزادگان به علت وجود مراتع سرسبز و چراگاه‌های بزرگ در گذشته «دشت میشان» نام داشته است.
در متون کهن عربی، فارسی، یونانی و سریانی از این منطقه با نام‌های «کشور میسن»، «مملکت کرخ میسان»، «کرخ میشان»، «فرات میشان»، «ایالت میسن» یا «میسان» و «میشان» یاد شده است.
بر اساس همین منابع، این سرزمین در روزگار هخامنشیان آباد بوده است، چنان که از رود کرخه به عنوان زندگی بخش این سرزمین یاد کرده اند. اگرچه ایالت میسان گاه مستقل و گاه تابع فرمانروایان خوزستان بود، اما تا به روزگار سلوکیان و ساسانیان شهرت خود را حفظ کرد.
در روزگار اشکانیان بیش‌تر از «میسن» به نام مرکز ایالت اشکانی که شوش و خوزستان را زیر فرمان داشته سخن به میان آمده است. بعدها در جنوب و جنوب باختری این سرزمین، کشور یا ایالت دیگری بنیان گرفت که «دشت میسان» نامیده شد و به هنگام فرمانروایی عرب زبان‌ها به «دستمیسان» تغییر یافت.
مرکز این ایالت شهر سوسنگرد کنونی است که نام قدیم روستایی از آن سرزمین را، دارا می‌باشد. این شهرستان معروف زمانی نیز به نام شهر حکومت نشین خود، «نهرتیری» نام داشت.
سلطنت میسانی بیش از 350 سال به درازا کشید، تا این که به دست اردشیر بابکان از میان برداشته شد. این منطقه در قرون وسطی، «ولایت هویزه» و در دوره‌های قاجاریه و اوایل سلطنت رضاخان پهلوی «بنی طرف» و «هویزه» خوانده می‌شد که سپس به واسطه وجود احشام و مراتع سرسبز در این ناحیه، به «دشت میشان» مرسوم گشت.
شهرستان دشت آزادگان دارای آب و هوای گرمسیری است و محصولات گرمسیری در این شهرستان به عمل می‌آید. از مهم‌ترین محصولات کشاورزی این منطقه می‌توان گندم، جو، برنج، حبوبات، صیفی جات، جالیز، نباتات علوفه ای و خرما که مهم‌ترین محصول می‌باشد را نام برد.
فعالیتهای عمده اقتصادی در دشت آزادگان کشاورزی و پرورش دام می‌باشد.
رودخانه کرخه در این منطقه دارای آب فراوانی است و ماهی‌های زیادی دارد و عده ای از اهالی از راه ماهیگیری از این رودخانه ارتزاق می‌نمایند.
منبع:
http://telash.blogfa.com/cat-1.aspx
http://parsology.blogfa.com/page/229.aspx
http://iran-travel.blogfa.com/post-194.aspx
http://www.portal-khz.ir/Default.aspx?tabid=135
مضیف

مضیف

در دشت آزادگان در خوزستان در میانةراه سوسنگرد به بستان، در روستای بردیه بنایی متفاوت و باشکوه از نی ساخته شده که به آن «مُضیف» میگویند,مضیف بردیه با طول11متر و عرض3متر و نیم و ارتفاع 4متر ساخته شده است. در زمان قدیم 99 درصد خانه‌های عرب ها، محلی مخصوص برای پذیرایی از مهمانان خود داشتن...

اطلاعات | نقشه