1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
شهرستان رامهرمز در خاور استان خوزستان واقع شده است
این شهرستان از شمال به شهرستان ایذه و مسجد سلیمان،از خاور به استان کهگیلویه و بویر احمد،از باختر به شهرستان اهواز و از جنوب به شهرستان بندر ماهشهر محدود است.
آب و هوای رامهرمز ...مشاهده کامل متن گرم بوده و رودخانه جراحی از خاور رامهرمز می‌گذرد.
دهخدا در لغت نامه نقل کرده است که رامهرمز نام شهری است از بناهای هرمز پادشاه ساسانی و آنرا مخفف کرده رامز می‌گویند و مسنوب بدانجا را رامزی و رامی نام می‌نهند و ... و در قدیم آن را سمنگان می‌گفته اند.
یاقوت حموی رامهرمز را مخفف رامهرمز اردشیر ذکر کرده و آنرا برگرفته از کلمه مرکت رام به معنی مقصود و کلمه هرمز پادشاه ساسانی می‌داند.
اصطخری می‌گوید در رامهرمز پارچه‌های ابریشمین می‌بافند و به بسیاری از شهرها و دیار می‌برند، می‌گویند مانی، پیشوای دینی نامدار، در این شهر کشته شده و بدار آویخته گردید.

در تاریخ سیستان، مجمل التواریخ و القصص و همچنین حدودالعالم نیز شواهدی وجود دارند که بر قدمت و تاریخ کهن این سرزمین گواهی می‌دهند.
رامهرمز نام شهری از بناهای هرمز پادشاه ساسانی در حوالی شوشتر است که در قدیم به آن سمنگان میگفتهاند که آن را ساده کرده، رامز و منسوب به آنجا را رامزی و رامی میگویند.
برخی میگویند رامهرمز نامی کوتاه شده از رامهرمزاردشیر بوده و این شهری است نام دار در خوزستان و عامه مردم خوزستان این شهر را رامزی گویند. برخی نیز گفته اند به دلیل بنا شدن شهر رامهرمز در دوره هرمز ساسانی نام این شهر رامهرمز شده است.
در جغرافیای تاریخی قدمت خوزستان را بیش از 6000 سال میدانند و پیدایش قدیمیترین تمدن بشری در شوش مشخص گردیده و در دوران هخامنشیان و اشکانیان و ساسانیان نه تنها بر عظمت منطقه افزوده گشت بلکه شهرهایی نیز در آن دوران ایجاد شده که بدون شک رامهرمز یکی از آن شهرهابوده است.
ویرانه‌های اسک بین راه رامهرمز و ارجان در راه بهبهان و ویرانه‌های طاق نصرت به جای مانده از دوره ساسانی در شهر رامهرمز، گذشته پرشکوه تاریخی آن را نشان میدهد.
در قرن 4 هجری قمری رامهرمز به سبب کرم ابریشمی که در آن به عمل میآمد و به دیگر نقاط صادر میشد شهرت جهانی داشت. شهرستان رامهرمز در سال‌های اخیر مجددا اهمیت گذشته خود را به دست آورده و رو به توسعه و ترقی نهاده و امروزه از شهرستان‌های مهم استان خوزستان به شمار میرود.
رودخانه مارون مهمترین منبع تامین آب شهرستان رامهرمز است. این رودخانه پس از عبور از منطقه جایزان به سمت مرکز شهرستان جریان می‌یابد و در غرب به آبهای سطحی دیگری پیوسته و به رودخانه جراحی می‌پیوندد.
اقتصاد رامهرمز بر اساس زراعت، دامداری، باغداری و کارگری است.
کشاورزی در این شهرستان به صورت سنتی انجام میگیرد
نوع کشت بیش‌تر آبی بوده و کشت دیم فقط به گندم و جو اختصاص یافته است. منابع آب کشاورزی، رودخانه و چشمه و در بعضی از روستاها چاه‌های عمیق و نیمه عمیق هستند.
گندم، جو، یونجه، خرما و تره بار ازعمده تولیدات کشاورزی این شهرستان است. دامداری نیز در این شهرستان به صورت سنتی در کنار کار و کشاورزی انجام میگیرد.
فراورده‌های دامی و گوشت رامهرمز از جمله صادرات این شهرستان هستند
در کنار کشاورزی بهره برداری از منابع نفت و گاز نیز در شرق و جنوب این شهرستان در حال گسترش است.
از مهمترین مراکز صنعتی این شهرستان می‌توان کارخانه گچ را نام برد که در استان از اعتبار خاصی برخوردار است.
در مرکز شهرستان رامهرمز کارخانه‌های تولید قیر سازی، آجر و آهک پزی و تولید گچ وجود دارد که به صورت بخش خصوصی دایر شده است.
منبع:
http://ramhormozi.blogfa.com/post/4
http://ramhormoz.ostan-khz.ir/Default.aspx?tabid=555
http://www.portal-khz.ir/Default.aspx?tabid=137
http://www.degar.ir/dan_city_ramhormoz.htm
چشمه‌های قیر ماماتین

چشمه‌های قیر م...

در منطقه ماماتین واقع در 25 کیلومتری شمال شرق شهرستان رامهرمز چشمه‌های زیادی وجود دارد که از آن‌ها به طور طبیعی قیر بیرون می‌آید. این 10 چشمه قیر به شکل تنورهای نانوایی هستند و با مصالحی مانند قلوه سنگ و ملات ساروج در دو طرف یک مسیل کم‌آب قرار دارند. طلای سیاهی که با نفت ترکیب شده اس...

اطلاعات | نقشه
کوه آتشین تشکوه

کوه آتشین تشکو...

تشکوه (کوه آتشین) یکی از شگفتی‌های کشور ایران است که در شرق شهرستان رامهرمز، در جاده رامهرمز به سمت رود زرد و در مسیر خیجه و در 6 کیلومتری روستای ماماتین بعد از روستای گنبد لران، قرار دارد و از گذشته‌های دور تا کنون شبانه روز می‌سوزد. کارشناسان زمین شناسی میگویند دلیل شعله ور شدن آتش ...

اطلاعات | نقشه
روستای ماماتین

روستای ماماتین

روستای ماماتین روستای گردشگری است که در 36 کیلومتری شمال شرق رامهرمز قرار گرفته است. وجود چشمه پای قد جوشان که از عمق زمین جوشیده و در اطراف رودخانه ماماتین به وفور وجود دارد و تشکوه (کوه آتشین) نظر اولین کاشفان نفت را به این منطقه جلب کرد. مهندسین انگلیسی که دنبال کشف نفت بودند در ...

اطلاعات | نقشه
منطقه حفاظت شده دیمه

منطقه حفاظت شد...

منطقه حفاظت شده دیمه در ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان رامهرمز در مسیر جاده رامهرمز – رامشیر قرار دارد. این منطقه از شهریور ماه سال ۱۳۷۳ جهت احیاء محیط طبیعی و حیات وحش منطقه به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام گردید و پس از آن طی مصوبه شماره ۳۴۴ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مور...

اطلاعات | نقشه

کوه‌های آتشین

در جاده رامهرمز به سمت رود زرد و در مسیر خیجه و ماماتین بعد از روستای گنبد لران، کوهی آتشین وجود داره که از گذشته‌های دور تا کنون شبانه روز می‌سوخته. مردم محلی به این کوه «تشکوه» می‌گن.
تشکوه در شرق شهرستان رامهرمز در فاصله ۶ کیلومتری روستای ماماتین در جاده رامهرمز ــ ابوالفارس واقع شده. به گفته کارشناسان زمین شناسی دلیل شعله ور شدن آتش کوه گوگرد موجود در زمین و متصاعد شدن گاز طبیعی از عمق زمین به سطحشه. گازهای هیدرکربوری از لایه‌های مختلف زمین عبور می‌کنن و از هر درز و شکافی در سطح زمین به بیرون شعله ور می‌شن به طوری که در شب نور سوختن این گاز بیشتر دیده می‌شه و یه منظره فوق العاده رو به وجود میاره. ... ادامه مطلب
کوه‌های آتشین

چشمه ای پر از قیر

خون سیاه اژدهایی که به باور اساطیری مردم رامهرمز در جنگ با اسفندیار رویین‌تن به هلاکت رسید، هنوز از چشمه‌های قیر ماماتین می‌جوشد. بررسی لوح‌هایی که در تخت‌جمشید به دست آمده نشان می‌دهد هخامنشیان از این چشمه‌های قیر ظروف خود را می‌ساختند.
منطقه "ماماتین" در ۲۵کیلومتری شمال شرق شهرستان رامهرمز استان ... ادامه مطلب
چشمه ای پر از قیر

کوهی که همیشه میسوزد!

تشکوه در شرق شهرستان رامهرمز در فاصله 6 کیلومتری روستای ماماتین در جاده رامهرمز ــ ابوالفارس واقع شده است. به گفته کارشناسان زمین شناسی دلیل شعله ور شدن آتش کوه گوگرد موجود در زمین و متصاعد شدن گاز طبیعی از عمق زمین به سطح است. گازهای هیدرکربوری از لایه‌های مختلف زمین عبور می‌کنند و از هر درز و شکافی ... ادامه مطلب
کوهی که همیشه میسوزد!

اطلاعات بیشتر...