1 1 1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
نام قدیم : انشان، اوربه
شهرستان باغملک در شرق استان خوزستان واقع میباشد.
اوربه ایلامی , "باغملک جانکی نام‌های دیگر این شهرستان هستند
این شهرستان از شمال به شهرستان ایذه و مسجد سلیمان از جنوب شرق و شرق به استان کهگیلویه و بویراحمد و از جنوب‏غربی و غرب به شهرستان رامهرمز محدود می‏شود.
آب و هوای این منطقه معتدل است, اقلیم ...مشاهده کامل متن شهرستان بعنوان پربارانترین شهر خوزستان دارای 535 میلی‏متر نزولات جوی که قسمت عمده بصورت باران است. میزان بارندگی در ارتفاعات برفگیر به 9/864 میلی‏متر می‏رسد.
باغملک از نظر تقسیمات کشوری شهرستانی جوان است اما از نظر تاریخی قدمتی دیرینه دارد، آثار و بناهای موجود در باغملک نشان از تمدنهائی به قدمت تمدنهای موجود در ایذه دارد.
شهرستان باغ‌ملک در قدیم «جانکی» نام داشته و نام آن مخفف «جوانکی» است که نام طایفه ای از اکراد بوده که در دوره اتابکان لر بزرگ به این منطقه آمده و تا روزگار صفویه در این نواحی می‌زیسته اند.
باغ‌ملک یکی از شهرستان‌های تازه تاسیس استان خوزستان می‌باشد و تاریخ آن با تاریخ نواحی شمالی استان خوزستان در آمیخته است.
نقل شده که باغ‌ملک نخست باغی پهناور و متعلق به حکمران آن منطقه بوده که رفته رفته آباد و گسترده شده و به صورت شهرکی در آمده است. از نظر تاریخی آن را به دوران حکومت شاه طهماسب اول صفوی نسبت داده اند که نخست، طایفه ای به نام آل خورشیدی از ایلات بختیاری درآن تسلط داشته و بعدها در روزگار شاه طهماسب دوم با پیروزی ایل زنگنه بر طایفه آل خورشیدی این دو قوم با هم اختلاط یافته و مردم کنونی باغ‌ملک از آن دو طایفه هستند.
نقاط مرتفع، مراتع و جنگلها و مناظر طبیعی موقعیت ویژه ای را به این شهرستان داده است, رودخانه‌های علاء، زرد، تلخ و مال آقا در باغملک جریان دارند و پس از عبور از باغملک وارد رامهرمز می‌شوند.
کشاورزی،‌باغ‌داری، زراعت و دام‌داری مهم‌ترین شغل مردم شهرستان باغ‌ملک است. ازمحصولات کشاورزی آن‌ها گندم، جو، برنج، بنشن، انواع میوه، خرما و از تولیدات بخش دام‌داری، فرآورده‌های لبنی و پشم و دام زنده را می‌توان نام برد.
عمده‌ترین معادن شهرستان باغ ملک معدن نمک و گچ است.
شهرستان باغ ملک منطقه ای کوهستانی است که از کوه‌های بادرنگان در شمال و کوه‌های زرین و دیوانه در جنوب تشکیل شده است. مهم‌ترین پوشش گیاهی منطقه را بلوط و افرا تشکیل می‌دهند و از گیاهانی که کاربرد دارویی و صنعتی دارند؛ گل گاوزبان، خاکشیر و گون کتیرا و پوشش گیاهی مخصوص دام در این منطقه رشد میکنند
روباه، شغال، گرگ، بزکوهی، قوچ، میش، گراز، خرگوش، کبک، قرقاول در اطراف این شهرستان دیده می‌شوند.

منبع:
http://bmk.blogfa.com/post-19.aspx
http://www.portal-khz.ir/Default.aspx?tabid=128
http://iran-travel.blogfa.com/post-192.aspx
http://www.kepdc.co.ir/Forms/UserSide/ViewUserCreatedFroms.aspx?FormID=97
http://www.degar.ir/dan_city_baghmalek.htm
روستای مال آقا

روستای مال آقا

مال آقا "روستایی در 32 کیلومتری شهرستان باغملک در این استان با بافت سنتی که کاملاً بافت قدیمی خود را حفظ کرده است. مال آقا در منطقه‌ای کوهستانی از سلسله جبال زاگرس واقع شده که رودخانه‌ای مواج و سرد از کنار آن می‌گذرد و مسیر فرح بخش و زیبایی را ایجاد کرده است، همه ساله خصوصاً در دو فصل ...

اطلاعات | نقشه
تنگ تهی

تنگ تهی

رودخانه رود زرد سرشاخه‌ها ای دارد که از کوه‌های اطراف روستای مال آقا سرچشمه می‌گیرند و پس از شکل گیری از کنار روستای مال آقا می‌گذرد. دره هایی که رود زرد و سر شاخه هایش از آن می‌گذرند مناظر بسیار زیبایی دارند و با توجه به اینکه دمای هوا در این مسیر‌ها نسبت به بخش‌های جنوبی استان خوزس...

اطلاعات | نقشه
منطقه گردشگری رباط

منطقه گردشگری ...

منطقه نمونه گردشگری رباط در شهرستان باغملک ،بخش مرکزی و دهستان منگشت تقریبا در فاصله 160 کیلومتری مرکز استان و 15 کیلومتری شرق باغملک قرار دارد دسترسی منطقه مورد نظر از طریق جاده آسفالته درجه ارتباطی اهواز- شهرکرد و جاده انحرافی باغملک- رباط امکان پذیر می‌باشد. رباط از نظر لغوی کلمه...

اطلاعات | نقشه
قلعه تل

قلعه تل

شهر تاریخی قلعه‌تُل یکی از شهرهای لرنشین استان خوزستان است و در بخش مرکزی شهرستان باغ‌ملک قرار داردکه یکی ازآثار باستانی ایران میباشد. این شهر از قدیم مرکز دهستان قلعه تل و محل آمد و رفت ساکنان اطراف و تأمین خدمات اولیه روستاهای این دهستان بوده‌است. سکونت در شهر قلعه تل با استناد آثار...

اطلاعات | نقشه

منطقه گردشگری رباط

شاید کمتر کسی در خوزستان پیدا شود که نام روستای زیبای گردشگری رباط در شهرستان باغملک را نشنیده باشند یا به آنجا نرفته باشد.
رباط حضرت سلیمان نام روستایی زیبا در ۱۵کیلومتری شرق شهرستان باغملک بخش مرکزی و دهستان منگشت در حاشیه رودخانه ابوالعباس است.
رباط در دامنه منطقه ای کوهستانی از سلسله جبال ... ادامه مطلب
منطقه گردشگری رباط

اطلاعات بیشتر...