آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : معتدل
شهرستان بافت در باختر استان کرمان واقع شده و از شمال به شهرستان بردسیر، از خاور به جیرفت، از باختر به سیرجان و از جنوب به میناب و بندرعباس محدود می‌شود.
تا قبل از جدایی شهرستان ارزوئیه ...مشاهده کامل متن بافت دارای چهار پهنه دشتی سفره آب زیرزمینی شناخته شده در : بافت ، دشتاب ، ارزوئیه و صوغان و خانه گران بود که به عنوان مرکز فعالیت‌های کشاورزی و توسعه اقتصادی مطرح بود که با جدایی شهرستان ارزوئیه و صوغان سفره‌های زیر زمینی در این مناطق به شهرستان ارزوئیه متعلق شد.
رودخانه‌های مهم شهرستان :
1-رودخانه بافت : این رودخانه از ارتفاعات شمال شهر بافت سرچشمه گرفته ودر جهت شمال غرب – جنوب شرقی جریان دارد.
بعد ازپیوستن چند شاخه فرعی به آن وعبور از روستاهای بید مشک ،باغ فنک و شهر بافت وارد دشت بافت شده و در دشت بافت مسیل‌های دیگری به آن پیوسته و سرانجام در محلی به نام شیرجو به رودخانه سلطانی بافت ملحق می‌شود.
2-رودخانه سلطانی : رودخانه سلطانی بافت گسترده‌ترین رودخانه منطقه محسوب می‌شود .
بعد از پیوستن سر شاخه‌های فرعی متعدد در محلی به نام شیر جو با رودخانه بافت تلاقی می‌کند و به نام رودخانه دهوج خوانده می‌شود و در نهایت این رودخانه پس از طی مسافتی طولانی وپیوستن شا خه‌ها و مسیل‌های دیگر به نام رودخانه هلیل رود نامیده می‌شود .
3- رودخانه تمبرنگوییه (بزنجان) : این رودخانه از ارتفاعات شمال شرقی منطقه بافت سرچشمه گرفته و در جهت شمال به جنوب از مجاور شهر بزنجان عبور می‌کند وسپس در طول مسیر سیل‌های دیگری به آن پیوسته و سرانجام به رودخانه دهوج که سرشاخه هلیل رود است ، می‌پیوندند.
4-رودخانه آب شور ( منطقه اسفند قه) : این رودخانه از جنوب شرقی شهرستان سرچشمه گرفته و یکی از شاخه‌های هلیل رود به نام هلیل علیا محسوب می‌شود.
5 – سایر رودخانه‌ها : دره کیل ، رودبر ، نینوک ، شصت فیچ ، دره پهن ، زمان آباد ، ارزن بنگود ، زردشت ، تافکان ، مبارکه و...
وسعت شهرستان :
مساحت این شهرستان تا قبل از جدایی رابر و ارزوئیه حدود 123 هزا کیلومتر مربع بوده است و در حال حاضر با توجه به جدایی رابر وارزوئیه مسافتی در حدود 652683 هکتار را دارد .
شهرستان بافت تا قبل از جدایی رابر و ارزوئیه دارای 3 شهر ،3 بخش و 14 دهستان بود و اینک دارای یک شهر ، یک بخش مرکزی و 6 دهستان می‌باشد.
بخش را بر شامل دهستان‌های : هنزا ، سیه بنوئیه ، رابر وجواران و بخش ارزوئیه شامل دهستان‌های :صوغان ،دهسرد ، ارزوئیه و وکیل آباد از شهرستان بافت جدا وبه دو شهرستان رابر و ارزوئیه تبدیل شدند.
گفته شده است که مردم این سرزمین در قدیم در جایی به نام دشت آب زندگی می‌کردند، اما در مورد زمان انتقال آنها به بافت‌، در منابع مطلبی نیامده است‌. بافت ازجمله شهرهایی بوده که مارکوپولو از طریق آن به کرمان مراجعت کرده است‌.
اشرف افغان نیز پس از شکست یافتن از نادر، به جهرم‌، لار، سیرجان و بافت رفته است‌.در زمان آقامحمدخان قاجار قلعه رابر در شهر بافت توسط باباخان برادرزاده وی محاصره و تسخیر شد.
اقتصاد شهرستان بافت بر پایه کشاورزی شامل کشت انوع صیفی جات و انواع میوه‌های سردسیری شامل گردو – اناربادام و انواع میوه‌های گرمسیری و دامداری و عشایری و بافت صنایع دستی استوار است.
قالی‌بافی در شهرستان بافت رواج کامل داشته و جزو مهم‌ترین صنایع دستی این منطقه به شمار می‌روند. قالی هایی که در این شهرستان تولید می‌شود دارای طرح کرمانی و نقش‌های شاه عباسی، گلدانی، حشمتی، گل بادامی و گل سرخی هستند.
برخی از آثار باستانی بافت عبارتند از: تپه یحیی، قلعه خبر، قلعه سنگی، تپه مهره‌ای، قلعه گوشک. بافت دارای گردشگاه‌ها و مناطق خوش آب و هوای زیادی است که خبر (شاه ولایت)، چشمه عروس، عشق آباد و هَنزا از آن جمله‌اند.
از جمله جاذبه‌های طبیعی بافت می‌توان به غار آتشفشانی تُرُنگ که بزرگ‌ترین و طویل‌ترین غار استان کرمان به شمار می‌رود و غار شب‌پره واقع در دره شب‌پره نیز اشاره کرد.سوغاتی‌های مهم این شهر شامل گردو، زیره، عسل، فراورده‌های لبنی و انواع گلیم و قالیچه می‌باشد.
صنایع و معادن
از صنایع این منطقه اطلاعات مستندی در دست نیست. معدن کرومیت و معدن سرب از کان هایی است که تاکنون در این شهرستان مورد بهره برداری قرار گرفته اند.

کشاورزی و دام داری
شهرستان بافت از نظر کشاورزی بسیار پر رونق بوده و به دو منطقه گرمسیری و سردسیری تقسیم می‌گردد. درمنطقه گرمسیری پنبه و مرکبات و در منطقه سردسیری گندم، جو و تره بار کشت می‌شود.
روش آبیاری به صورت دیمی و آبی بوده و جهت آبیاری زمین‌های تحت کشت از کاریزها و رودخانه‌ها استفاده می‌شود. فرآورده‌های عمده کشاورزی این شهرستان گندم، جو، کنجد، پنبه، زیره، انگور، انار، بادام، گردو و تره بار می‌باشند.
به علت مساعد بودن آب و هوا و وجود مناطق کوهستانی، امکانات زیادی جهت پرورش دام فراهم گردیده که شامل گوسفند، گاو و طیور می‌شود. اساس اقتصاد شهرستان بافت بر کشاورزی، دام‌داری و قالی‌بافی استوار است.
گندم، جو، پنبه، قالی، تره بار، روغن، کتیرا، زیره، کنجد و دانه‌های روغنی نیز صادرات این شهرستان را تشکیل می‌دهند.
منبع :http://www.bafteman.com/
http://www.irancities.ir/
http://shbaft.ir/
غار طرنگ

غار طرنگ

غار طرنگ یک غار آهکی و مهمترین و طولانی‌ترین غار استان کرمان در شهرستان بافت و دارای مناظر و جلوه‌های طبیعی بسیار زیبا و پدیده‌های شگفت انگیز است. این غار در مجاورت روستای طرنگ و کوه طرنگ در شهرستان بافت قرار دارد. دهانه غار حدود ۶ متراست و در ارتفاع تقریبا ۳۰۰۰ متری از سطح دریا واق...

اطلاعات | نقشه
پارک ملی خبر

پارک ملی خبر

پارک ملی خبر در استان کرمان واقع شده است. مساحت آن درحدود 149934 هکتار می‌باشد. پوشش گیاهی: ارس ,‌بنه , کیکم , ارژن , زیتون وحشی,‌تنگس , نسترن وحشی ,‌قیچ, گز, استبرق, انارشیطان. پستانداران : کل و بز , قوچ و میش , جبیر ,‌‌پلنگ , یوزپلنگ , کفتار ,‌روباه معمولی , شغال , گرگ , کاراکال, ت...

اطلاعات | نقشه
آبشار سه کاسه جهان جان

آبشار سه کاسه ...

آبشار سه کاسه جهان جان آبشاری منحصر به فرد و زیباست که در یک کیلومتری جنوب روستای جهان‌جان در 25 کیلومتری شهرستان بافت در مسیر جاده اصلی بافت- کرمان قرار دارد. این آبشار در 1 کیلومتری جنوب روستای جهان جان و در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا واقع است. این روستا در 25 کیلو متری شهرستان ...

اطلاعات | نقشه
کوه لاله زار ( کوه شاه )

کوه لاله زار (...

کوه لاله زار یا کوه شاه در ۲۰کیلومتری شمال شرقی شهرستان بافت قرار گرفته است. نظرات متعددی در مورد وجه تسمیه این کوه وجود دارد؛ همانطور که از سنگ نوشته‌های تخت شاهزاده برمی آید کوه شاه هموراه تحت محافظت و قرق شکاربانان و قرقچیان شاه بوده و از گذشته‌های دور تا اواخر سلطنت ناصرالدین شاه ...

اطلاعات | نقشه
آبشار بنگان

آبشار بنگان

بنگان نام یکی از روستاهای خوش آب و هوای بافت است ، در این روستا آبشار زیبایی به همین نام قرار دارد. برای سفر به آبشار بنگان از بافت بسمت بزنجان حرکت کنید نرسیده به جاده رابر، جاده فرعی شما را به روستا و آبشار می‌رساند. آبشار زیبای بنگان ، آبشاری در دل کوه است که طبیعت آن در نوع خود من...

اطلاعات | نقشه
روستا و غار جفریز

روستا و غار جف...

جفریز نام روستایی است که در دهستان گوغر از توابع بخش مرکزی شهرستان بافت قرار گرفته است. شغل اهالی این روستا کشاورزی و به ویژه گردوکاری است ، آنها اصلیت ترک و تاجیک دارند که قبلا از عشایر استان کرمان محسوب می‌شدند. جفریز در لغت به معنای مکانی است که دو رودخانه به هم می‌پیوندند و این نش...

اطلاعات | نقشه

طرنگ طولانی‌ترین غار استان کرمان

این غار که در دل کوه طرنگ قرار گرفته است بلندترین غار استان کرمان محسوب و در خود رودخانه طرنگ و حوضچه ای زیبا در اعماق زمین جای داده است.این غار مملو از مناظر بی نظیر و شگفت انگیز است و به دلیل آهکی بودن و فرسایش آبی صورت گرفته در غار گردشگران شاهد ایجاد مناظر زیبا بر پیکره این غار هستند.
این غار ... ادامه مطلب
طرنگ طولانی‌ترین غار استان کرمان

گردوی کرمان

استان کرمان در کنار اقلیم بیابانی خود در شهرستانهای بافت و رابر چهره ای دیگر از طبیعت را نمایان کرده است.
رودخانه‌های پر آب مراتع سرسبز و پر باران، باغهای گسترده انواع میوه‌های سردسیر و کوهستانهای سر به فلک کشیده و مملو از جنگلهای سر سبز با گسترده وسیع، این خطه را به یکی از زیباترین نقاط ایران تبدیل ... ادامه مطلب
گردوی کرمان

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره بافت

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید