1 1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : معتدل
شهرستان سپیدان یکی از شهرستان‌های استان فارس می‌باشد که منطقه وسیعی از شمال و غرب شیراز تا بهبهان را شامل می‌گردیده است و در شمال‌غرب شیراز واقع شده است.
شهرستان سپیدان منطقه ای کوهستانی است و دارای 12 قله بالای 3000 متر از سطح دریا می‌باشد. سپیدان ...مشاهده کامل متن از شمال با استان کهگیلویه و بویر احمد و شهرستان اقلید و از جنوب به شهرستان شیراز و از شرق به مرودشت و از غرب به شهرستان ممسنی محدود می‌گردد.
شهر اردکان مرکز این شهرستان است که با مساحتی حدود ۳۷۵ هکتار در هفتاد کیلومتری شمال‌غرب شیراز در مسیر شیراز - یاسوج واقع شده است. این شهر که با ارتفاع ۲۲۰۰ تا ۲۳۰۰ متری از سطح دریا در دره‌ای میان کوه‌های زاگرس جنوبی واقع شده، به دلیل دریافت بارش سالانه زیاد، در زمستان پربرف و در تابستان پرآب است.
بنابراین در زمستان به خاطر ورزش‌های زمستانی و در تابستان به دلیل وجود آبشارها و رودخانه‌های مفرح مورد توجه اهالی جنوب کشور به خصوص مردم شیراز قرار می‌گیرد.
شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان قدمتی بیش از 900 سال دارد و دلیل این ادعا وجود بقعه سلطان نور الدین علی غازی از فرزندان محمد حنیفه فرزند مولای متقیان در این شهر است همچنین این شهر آخرین منزل و توقف گاه اسکندر مقدونی در حمله به تخت جمشید بوده است .
این شهر در قدیم دارای رونق و بازار و اقتصاد پویایی بوده است و از ساختمانها و عمارات با شکوه و زیبایی برخوردار بوده در گذشته اردکان همپای شهرهای کهن ایران دارای مساجد زیادی که مشهورترین ان مسجد ولی عصر و مسجدحاج نیاز نیازی که اکنون تخریب شده و مسجد جامع و مسجد حاج علم ترابی بوده است حمام اردکان نشان دهنده شهریت و رونق منطقه بوده و در گذر زمان به سبب زلزله و سایر بلایای طبیعی از شکوه و رونق آن کاسته شده است.
آب وهوای خنک منطقه در تابستان و کوههای پوشیده از برف در زمستان و جاذبه گردشگری طبیعی منطقه و وجود پیست سوار کاری و پیست اسکی و مناطقی همچون تنگ تیزاب و ابشار مارگون و چله گاه رونق خاصی به صنعت گردشگری داده است و بی تاثیر بر سرمایه گذاری در منطقه نبوده.
انچه که حائز اهمیت است بستر مناسب اردکان فارس برای سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی است. برخورداری شهرستان از هر گونه امکانات مورد نیاز جهت سرمایه گذاری و در دسترس بودن انها و همچنین نزدیکی شهرستان به شیراز و بنادر جنوب جهت صادرات و واردات یک از امتیازات شهرستان محسوب می‌شود.
وجود طبیعت زیبا، این منطقه از استان فارس را در همه‌ی فصول سال دیدنی و جذاب کرده است، شهری که در فصل سرما، به‌واسطه‌ی نزول برف، محیطی برای ورزش مفرح اسکی محسوب می‌شود و اکنون یکی از بهترین و استانداردترین پیست‌های اسکی کشور را دارد.
از طرفی در تابستان نیز، منطقه‌ی کوهستانی و برف‌گیر سپیدان، نقطه‌ای برای هواداران اسکی روی چمن است، جایی که چشم‌انداز سحرانگیز آن، سبحان‌الله را بر زبان هر بیننده‌ای جاری می‌کند.
زبان و گویش در شهرستان سپیدان عمدتاً گویش اردکانی و زبان پهلوی است. شهر اردکان و تعدادی از روستاهای قدیمی این شهرستان دارای لهجه کهنی از زبان فارسی "گویش اردکانی"هستند که این لهجه در بخشی گسترده‌ای از فارس در زمان ساسانیان رایج بوده است.
کوههای سرسبز این دیار زیبا محل مناسبی رابرای چراگاه دام بوجود اورده است که همه ساله عشایرهای زیادی را به این مکان میکشاند. وفور اب و علوفه تازه دامداری را در منطقه رونق بخشیده است و همیشه در این شهرستان ماست و کشک و دوغ و گوشت تازه یافت می‌شود.
این شهرستان در تهیه و توزیع گوشت به خارج استان نیز موفق بوده است. دشت همایجان و دالین و بیضا از توابع شهرستان سپیدان منطقه بزرگی است که درخت کاری و کشاورزی خوبی بصورت دیم و ابی دارد درختان گردو و هلو و سیب و گیلاس بیشترین محصولات منطقه را در بر میگیرد کاشت گندم و جو و برنج کاری نیز در بیضا و دالین رواج دارد.
از جمله مناطق تفریحی این شهرستان می‌توان کوه‌های رنج و برم فیروز و همچنین آبشار مارگون، آبشار چیکان، آبشار مورزیان را نام برد. تنگهای تنگ تیزاب، تنگ غوره دان، تنگ آبسرد، تنگ بغدیون از دیگر جاذبه‌های گردشگری می‌باشند.
پیست اسکی پولادکف، پیست اسکی تربیت بدنی و در یاچه‌های برم فیروز و برم شش پیر از دیگر زیبایی‌های این شهرستان می‌باشند.
بقعه امامزاده سلطان علی نیز از جمله مکان‌های زیارتی شهرستان سپیدان می‌باشد.

منابع:
http://fa.wikipedia.org/wiki
http://eshteghal.farslabour.ir/citys/sepidan.aspx
http://www.hamshahrionline.ir/details/251839/Travel/irantraveling
http://fararu.com/fa/news/110499
آبشار مارگون

آبشار مارگون

آبشار مارگون یکی از زیباترین آبشارهای کشور است که در مجاورت شهر سپیدان و در مرز استان فارس و استان کهگیلویه و بویراحمد واقع گردیده است. بعد از جاده ماشین رو، تا آبشار چند دقیقه پیاده روی لازم است که این راه هموارسازی و سیمانی شده است . اطراف این آبشار در فصل بهار بسیار سرسبز و دیدنی ا...

اطلاعات | نقشه
پیست اسکی پولادکف

پیست اسکی پولا...

مجموعه تفریحی ورزشی و پپیست اسکی پولادکف ، در شهرستان سپیدان و در ۸۸ کیلومتری شمال شیراز و کیلومتر ۱۵ جاده سپیدان به آبشار مارگون قراردارد. پپیست اسکی پولادکف که در ارتفاع ۲۸۵۰ متری از سطح دریا واقع شده است، دومین پیست اسکی بزرگ و بین‌المللی ایران است. بارش سنگین برف در فصل زمستان ی...

اطلاعات | نقشه
آبشار چیکان

آبشار چیکان

آبشار چیکان یا چیکون در سپیدان فارس و در یک کیلومتری غرب روستایی به همین نام واقع شده است. روستای چیکان در دهستان کمهر، بخش اردکان از توابع شهرستان سپیدان و در نزدیکی روستای مارگون قرار دارد. قبل از رسیدن به روستای مارگون یک سه راهی وجود دارد ، که یک سمت آن به روستای مارگون و دیگری پس...

اطلاعات | نقشه
تنگ بغدیون

تنگ بغدیون

یک از زیباترین و دیدنی‌ترین تنگ‌های استان فارس، " تنگ بغدیون " می‌باشد. این تنگ دارای 12 آبشار زیبا است و در 3 کیلومتری شمال غرب روستای ریگون ، و نیز 29 کیلومتری شمال غرب اردکان فارس ( مرکز شهرستان سپیدان ) واقع شده است. این تنگ داری پوشش گیاهی متنوعی همچون درختان، چنار، بید، گردو ( ب...

اطلاعات | نقشه
تنگ غوره دان

تنگ غوره دان

غوره دان نام تنگ زیبایی است که در فاصله ۲۰ کیلومتری شمال غرب بیضا سپیدان قرار دارد، این تنگ یکی از مناطق زیبای شهرستان سپیدان است و همه ساله دوستان زیادی را درآغوش خود جای میدهد. بهترین زمان برای دیدن این تنگه فصل بهار و اواسط فروردین ماه است. این تنگ تفرجگاهی زیبا با طبیعتی بکر و ش...

اطلاعات | نقشه
آبشار مورزیان

آبشار مورزیان

مورزیان نام آبشاری است که در کنار روستای مورزیان در چند کیلومتری آبشار معروف مارگون قرار دارد. این آبشار در فاصله ۳ کیلومتری جنوب روستای مورزیان در میان تنگه ای بسیار زیبا و بکر واقع است, این دره با شیبی ملایم دارای طبیعت بسیار زیبا و بکر و آبشارهای فراوان است. روستای مورزیان در دهست...

اطلاعات | نقشه
تنگ تیزاب

تنگ تیزاب

تنگ تیزاب از مناطق زیبای تفریحی است که در ۲۹ کیلومتری شمال غرب شهراردکان فارس، مرکز شهرستان سپیدان و ۹۰ کیلومتری شیراز قرار دارد. گردشگاه تنگ تیز آب یکی از گذرگاه رودخانه بشار است که از کوه‌های سپیدان و یاسوج سرچشمه می‌گیرد. این رودخانه آبی شیرین دایمی دارد و مورد استفاده شرب و کشاور...

اطلاعات | نقشه
دریاچه برم فیروز

دریاچه برم فیر...

کوه برم فیروز نام یکی از کوه‌های استان فارس است که درشهرستان سپیدان و در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده است. این کوه به خاطر دریاچه‌ی برم فیروز که در دامنه‌های آن واقع شده همه ساله به خصوص در اواخر بهار مورد توجه گردشگران قرار میگیرد. در واقع در کنار این دریاچه دو کوه بلند قرار ...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

زیباترین آبشار خاورمیانه

مارگون نام آبشاری زیباست که در دره‌های سر سبز در غرب شهرستان سپیدان قرار داره. این آبشار در جاده سپیدان به یاسوج و در روستای مارگون واقع شده. آبشار مارگون یکی از بزرگ‌ترین و با شکوه‌ترین آبشارهای ایرانه که از نظر زیبائی و بزرگی و حجم آب خروجی با آبشار شوی رقابت می‌کنه. سپیدان و مناطق اطراف آن به دلیل ... ادامه مطلب
زیباترین آبشار خاورمیانه

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره سپیدان

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید