آب و هوا

توضیحات

ویرایش
شهرستان کوار دراستان فارس درجنوب ایران است. این شهرستان در فاصله ۴۵ کیلومتری شیراز و بین فیروزآباد،جهرم و شیراز قرار دارد.
این شهرستان از شمال با شهرستان شیراز و از شرق با شهرستان سروستان ...مشاهده کامل متن و ازجنوب با شهرستان جهرم و ازغرب فیروزآباد هم مرز می‌باشد.
شهرستان کوار دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای است.
بر اساس فرهنگ‌های مختلف ادبی کلمه " کوار" به معنی سبد و سرسبزی است درکتاب فرهنگ معین و فرهنگ عمید واژه کوار را به سبد بزرگی که در آن میوه بریزند معنی کرده اند و درجای دیگرکلمه کوار به سبزی خوردن وتره معنی شده است.
کتاب برهان قاطع نوشته محمد حسین ابن خلف تبریزی تألیف سال 1062 هجری قمری در جلوی کلمه کوار نوشته است : کوار نام قصبه ای است از مضافات شیراز که بلوکی از ولایات مرکزی فارس است بین ناحیه قشقایی و خسمه لارستان .
این معانی حاکی از این است که این منطقه قبل از نامگذاری در روزگاران قدیم منطقه ای سرسبز و آبــاد بـوده است که درختان میوه و گلهای مختلف در آن می‌روئیده است بـه طوری که با سبد میوه‌های آن به جـاهای مختلف می‌بــرده اند به همین دلیل آن را کــوار نامیده اند .
نیمی از جمعیت شهر کوار از ایل قشقایی هستند و قشقایی‌ها علاوه برشهر کوار در چندین روستا از روستاهای کوار نیز زندگی می‌کنند.
دین و مذهب مردم کوار شیعه اثنی عشری است
زبان مردم کوار فارسی و ترکی قشقایی است که دارای لهجه خاص خود می‌باشند فارسی ان تحت تاثیر لهجه شیرازی می‌باشد.زبان ترکی قشقایی به زبان ترکی اذربایجانی بسیار نزدیک است.
گندم جو، پیاز، ذرت، برنج، نخود و عدس محصولات کشاورزی این شهرستان و هلو، زردآلو، انگور، سیب، گرو و انجیر محصولات باغی آن می‌باشد که یکی از قطبهای مهم کشاورزی در استان بشمار می‌رود
این شهرستان نقش عمده‌ای در تولید شیر و فراورده‌های لبنی و گوشت دارد.
نوروزان نیز یکی از مهمترین روستاهای شهرستان کوار است. به دلیل کشاورزی گسترده و باغات بزرگ و تنوع محصولات،نوروزان یکی از قطب‌های تولید میوه و دیگر محصولات کشاورزی در استان به شمار میرود.


منبع:
http://kavarmiras.blogfa.com/cat-6.aspx
http://fars.bonyadmaskan.ir/Pages/kovar.aspx
http://hojjat181.blogfa.com/post/14
http://cd.iau1.ir/university-view.php?p=72&view=shahr
http://www.anjomanabfars.ir/
بند بهمن

بند بهمن

بند بهمن به دوران ساسانی تعلق دارد و در 58 کیلومتری شیراز در منطقه کوار روی رودخانه قره آغاج واقع شده است و از جاذبه‌های طبیعی – تاریخی شهرستان شیراز به حساب میآید . این بند به بهمن پسراسفندیار منسوب است, بهمن بن اسفندیار همان اردشیر درازدست و یا به عبارت دیگر اردشیر اول ، پسر خشایار ...

اطلاعات | نقشه
رودخانه قره آغاج

رودخانه قره آغ...

رودخانه قره آغاج از مهمترین رودخانه‌ها ی استان فارس است، آب این رودخانه دائمی است و عرض آن در نواحی کوهستانی ۲۰ متر و در جلگه به ۴۰۰ متر می‌رسد. این رود خانه با طول 700 کیلومتر از محل سرچشمه تا ریختن به خلیج فارس نقش مهمی از اکوسیستم و محیط زیست را در فارس ایفا می‌کند. رودخانه قره آغا...

اطلاعات | نقشه

نظر شما درباره کوار

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید