آب و هوا

توضیحات

ویرایش
کوش‌آداسی (به ترکی استانبولی: Kuşadası؛ به معنای جزیرهٔ پرنده) در ۷۱ کیلومتری شهرستان مرکزی استان آیدین و در نوار ساحلی منطقه اژه واقع شده‌است و بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۸ میلادی ۵۸٬۶۵۰ نفر و بر اساس برآوردهای سال ۲۰۰۹ میلادی ۶۲٬۶۳۷ نفر جمعیت دارد.
این شهرستان که از شمال با سلجوق و پاموجاک و از جنوب با شبه جزیره دیلک همسایه‌است در کانون مراکز مهم گردشگری از جمله ازمیر، افس، ...مشاهده کامل متن مریم آنا، ملیت، دیدیم پاموک، کاله، مارماریس و بودروم قرار دارد.
بندر گوش آداسی به علت نزدیکی با جزیره یونانی ساموس برای گردشگران که به ترکیه مسافرت می‌کنند از جذابیت خاصی برخوردار است. از بندر کوش آداسی در ماه‌های بهار و تابستان سفرهای منظم با قایق‌های موتوری به جزیره یونانی ساموس برگزار می‌شود.قایق‌های تفریحی مدرن که تورهای آبی را برگزار می‌کنند زیبایی خاصی به این بندر بخشیده‌اند.
بندر کوش آداسی یکی از بنادر مهم منطقه می‌باشد.
درکوش آداسی 2 اسکله مخصوص کشتی‌های توریستی و یک بندر قایق‌های تفریحی با ظرفیت 650 قایق وجود دارد. از بندر کوش آداسی در ماه‌های بهار و تابستان سفرهای منظم با قایق‌های موتوری به جزیره یونانی ساموس برگزار می‌شود.
این سفر‌ها در ماه‌های زمستان به صورت چارتر انجام می‌گیرد.
در بندر کوش آداسی و در هر ساعت از روز ، تور‌های تفریحی با قایق‌های مسافر بری انجام میگیرد. قایق‌های تفریحی مدرن که تورهای آبی را برگزار میکنند زیبایی خاصی به این بندر بخشیده اند.
از طریق جاده زمینی و مسیر دریایی می‌توان به کوش آداسی رفت و آمد نمود. بندر کوش آداسی یکی از بنادر مهم منطقه می‌باشد که از نزدیکترین فرودگاه به آن ، فرودگاه ازمیر است که 90 کیلومتر با کوش آداسی فاصله دارد.

راه ارتباطی: از طریق جاده زمینی و مسیر دریایی می‌توان به کوش آداسی رفت و آمد نمود. کوش آداسی یکی از بنادر مهم منطقه می‌باشد . نزدیکترین فرودگاه به کوش آداسی ، فرودگاه ازمیر است.
کوش آداسی شهری مملو از کافه‌ها و بار‌های کارائوکه‌ای است که پر از برچسب‌ها و نقش و نگار تیم‌های فوتبال هستند، هتل‌ها و پلاژ‌های شنا، مراکز خرید و غرفه‌های خالکوبی.
قیمت‌ها در این شهر کمی بالا هستند.
خارج از فصل‌های شلوغ مسافری، این شهر جایی برای آرامش، سواحل زیبا و چشم‌انداز‌های بهت‌آور است. اتاقی با تراس در یک هتل کوچک می‌تواند پایگاهی مطمئن برای سفرهای سیاحتی به شهر‌های باستانی نزدیک؛ اِفسوس، پرینه، پاموک کاله، میله‌توس و دیدیم باشد.
زندگی‌شبانه شهر نیز کامل و بی‌نقص است.
شهر کهن کوش آداسی را نیز می‌توانید پشت نقاب مدرن‌تر شهر بیابید، دیوار‌های شهر با سه دروازه که تنها یکی از آنها باقی مانده، قلعه جزیره کبوتر و کاروانسرای اوکوز محمد پاشا، که در قرن ۱۷ به جهت اسکان کاروان‌های تجاری ساخته شده، از دیدنی‌های کوش آداسی هستند.
غار کاراجا، جزیره گوورجین، و پارک ملی شبه جزیره دیلک نیز از جمله دیدنی‌های طبیعی این منطقه هستند.

تاریخچه
این شهر توسط مردمانی که در ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح از فلات مرکزی آناتولی به این مکان مهاجرت کرده‌اند پایه ریزی شده‌است. آب و هوای معتدل این منطقه این اجازه را به ساکنان آن داده بود تا به تولید محصولات کشاورزی مانند زیتون، انگور و انجیر در زمین‌های حاصلخیز اطراف بپردازند.
کوش آداسی در سال ۵۴۶ قبل از میلاد به تصرف ایرانیان درآمد. در سال ۲۰۰ قبل از میلاد امپراتوری روم این شهر را به تصرف خود درآورد و بعد از تقسیم امپراتوری رم، امپراتوری رم شرقی بر این شهر تسلط یافت.
یک زلزله باعث تغییر مسیر رودخانه، آب و هوا و در نتیجه نابودی شهر افسوس در نزدیکی کوشی آداسی گردید و در آن زمان این امر باعث شد کوشی آداسی بعنوان یک معبر مهم مورد توجه قرار گیرد.
پس از حمله سلطان محمد فاتح، این شهر در سال ۱۴۱۳ توسط امپراتوری عثمانی اداره می‌شد. در دوران سلطنت عثمانی‌ها، کوشی آداسی به ساختمان‌های با شکوه مشهور شد.

کاروانسرای اوکاز محمد پاشا یکی از بناهایی است که در آن می‌توان معماری دوران عثمانی را بوضوح مشاهده نمود.

دروازه قلعه، دیوارها و مساجد و همچنین ارگ قلعه در جزیره کبوتر، در دوره عثمانی ساخته شده‌است که منعکس کننده سبک معماری دوران است.

پس از جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۹ کوشی آداسی مورد تاخت و تاز یونانیان قرار گرفت و طی یک مبارزه طولانی در سال ۱۹۲۲ کوشی آداسی بخشی از جمهوری ترکیه شد.

آب و هوا در کوش آداسی
هر دو ساحل مدیترانه و آجان دارای آب و هوای مدیترانه ای هستند با زمستان ملایم و تابستان گرم، با درجه حرارتی که عموما بالاتر از 30 درجه سانتیگراد در طول تابستان است.
بارندگی در ماه‌های تابستان خیلی به ندرت اتفاق می‌افتد در حالی که در زمستان میزان بارش بالاست. اگرچه آیدین شهر مهم کوش آداسی است اما ازمیر از نظر آب و هوایی نزدیک‌ترین شهر به کوش آداسی است.

حمل و نقل عمومی کوش آداسی
نزدیکترین فرودگاه به کوش آداسی، فرودگاه ازمیر است که 90 کیلومتر با آن فاصله دارد.
حمل و نقل عمومی در شهر کوش آداسی مبتنی بر تاکسی اختصاصی، تاکسیهای ون اشتراکی می‌باشد.
تاکسیهای شهر کوش آداسی نسبتا گران می‌باشد. نرخ اولیه تاکسی متر در بدو ورود به وسیله در حدود 2 دلار می‌باشد و پس از طی یک مسیر 10 کیلومتری در حدود 20 الی 30 دلار می‌بایست پرداخت نمود.
این تاکسیها فقط به صورت اختصاصی اقدام به سوار نمودن مسافر می‌نمایند.
تاکسیهای دیگر تاکسیهای ون هستند که در شهر مارماریس به نام دل موش نامیده میشوند و ظرفیت 10 سرنشین را دارا بوده و به صورت اشتراکی مورد استفاده مسافران قرار می‌گیرند.
این تاکسیها در خطوط مشخصی حرکت می‌نمایند و کرایه آنها ثابت بوده و برای هر نفر در 1.5 لیر جدید می‌باشد. این خودروها در طی مسیر خود دارای ایستگاه نمی‌باشند و بنابه در خواست مسافر توقف می‌نمایند.
یکسری اتوبوس در این شهر وجود دارد که طی خطوطی ثابت و با هزینه ای مناسب مسافران را به ازمیر می‌رسانند.

اقتصاد کوش آداسی
کوش آداسی یکی از شهرهای توریستی کشور ترکیه محسوب می‌شود و بیشتر درآمد این شهر از راه صنعت توریسم می‌باشد.همچنین این شهر یک پورت برای کشتی‌های کروز بوده و بنادر آن جایگاهی برای قایقها و کشتی‌های خصوصی کوچک است.
با توجه موقعیت شهر کوش آداسی، بسیاری از شرکتها سعی در راه اندازی طرح هایی برای جذب سرمایه‌های خارجی دارند. این طرح‌ها بیشتر در زمینه صنعت ساخت و ساز بویژه در بخش مسکن است.

بندر کوش آداسی
به دلیل شهر تاریخی ایفسوس سالانه بیش از 600 کشتی کروز به این بندر می‌آیند. کشتی‌ها بین ماه‌های آپریل و نوامبر کار می‌کنند. و آنها معمولا در کوش آداسی بین 6 تا 7 ساعت در بندر توقف می‌کنند و به ندرت یک شب کامل رو در بندر کوش آداسی می‌گذرانند.
هزاران توریست از طریق این کشتی‌های کروز به کوش آداسی می‌آیند و جاذبه اصلی ای که آنها را به اینجا می‌کشاند شهر تاریخی ایفسوس است. بعضی از خطوطی که به سمت کوش آداسی می‌آیند عبارتند از: Royal Caribbean, Holland-American, Oceania, Easy Cruise.

ساختار کوش آداسی
باقی مانده خانه‌های قدیمی در نزدیکی ساحل به رستوران‌ها و کافه‌ها یی تبدیل شده اند که بیانگر ساختار قدیمی شهر کوش آداسی هستند و تپه پشت سر آنها با هتل‌های بزرگ و بلوکهای آپارتمان نماینگر ساخت وساز دهه 80 میلادی تا کنون است.

جاذبه‌های گردشگری

کوش آداسی در آوریل ۲۰۰۵
کاورانسرای اوکوز محمد پاشا
پلاژها آب گرمهای گوش آداسی
غار کاراجا
غار سیرتلانینی
پارک ملی دلتای آیدین
اختلاف ساعت
اختلاف ساعت کوش آداسی تا تهران : -1.30
فاصله هوایی کوش آداسی تا تهران : 3.15

منبع :https://fa.wikipedia.org
پارک آبی آدلاند

پارک آبی آدلان...

در شهر کوش آداسی 3 پارک آبی وجود دارد. دو تای آنها در میان بزرگ‌ترین پارک‌های آبی اروپا قرار دارند. پارک آدالند (Adaland) در 4 کیلومتری و آکوا فانتزی (Aquafantasy) در 6 کیلومتری کوش آداسی قرار دارند و لانگ بیچ آکواریزورت (Longbeach Aquaresort) در 5 کیلومتری جنوب کوش آداسی واقع شده است و...

اطلاعات | نقشه
پارک آبی آکوا فانتزی

پارک آبی آکوا ...

پارک آبی آکوا فنتسی که در ترکیه عنوان بهترین را برای خود حفظ کرده است در سال 2000 توسط نیبگ، شیلتربن، برانفلز، تکزاس بنا شده است. شرکت بین المللی نیبگ طراح پروژه‌ها و فراهم کننده‌ی سرسره‌های آبی و اسباب بازی‌های مربوط به آب، کشتی هایی به شکل دزد دریایی و زیردریایی هاست. همچنین این شرکت...

اطلاعات | نقشه
یلانسی برنو

یلانسی برنو

Yılancı burnu یکی از مکان‌های تاریخی است و همچنین، اما امروز شما می‌توانید باشگاه‌ها و رستوران‌ها پیدا کنید. این یکی از جزیره و همچنین جزیره کبوتر که شما می‌توانید استراحت و لذت بردن از غروب آفتاب است. منبع :http://www.kusadasi.com/...

اطلاعات | نقشه
پارک ملی

پارک ملی

هنگام انتخاب تور ترکیه اگر فقط و فقط در فکر تفریح و سرگرمی هستید ، کوش آداسی گزینه خوبی ست . کوش آداسی طبیعت زیبایی دارد و طبیعت اطراف آن ، از تفریحات کوش آداسی بشمار می‌آید . بعضی‌ها گشت و گذار در طبیعت را بیش از سایر تفریحات می‌پسندند . پارک ملی با وسعت 30 کیلومتر که از جنوب کوش ...

اطلاعات | نقشه
جزیره کبوتر

جزیره کبوتر

جزیره کبوتر نماد کوش آداسی است. جزیره محل پرندگان در طول مهاجرت فصلی است که به همین دلیل آن را جزیره پرنده نامگذاری کرده اند. این جزیره یکی از بهترین مکانها برای تماشای نمایش پانوراما از زیبایی‌های شهر و لذت بردن از تماشای غروب آفتاب است. شما همچنین می‌توانید از نوشیدنی خود را در یکی ا...

اطلاعات | نقشه
ساحل شبه جزیره مار

ساحل شبه جزیره...

ساحل جزیره‌ی مار، منطقه‌ی ساحلی صخره ای است که نزدیک شهر واقع شده است. در واقع جزیره‌ی مار یک شبه جزیره کنار جزیره‌ی کبوتر می‌باشد. این ساحل تنها ده دقیقه با پای پیاده با مرکز شهر فاصله دارد. این ساحل درای صندلی‌های راحتی، چترهای خورشید و کافه و رستوران می‌باشد این شبه جزیره دارای د...

اطلاعات | نقشه
ساحل لیدیز

ساحل لیدیز

اسم این ساحل از شهر کناری خود گرفته شده است. ساحل لیدیز یک ساحل شنی با طول یک کیلومتر دارای چتر‌های آفتابی، صندلی‌های حصیری تاشو، دوش ها، کافه‌ها و رستوران‌ها می‌باشد. ساحل لیدیز یکی از مقبول‌ترین ساحل‌ها در این منطقه است که یکشنبه‌ها به خاطر گردشگران محلی، مملو از جمعیت می‌شود. این...

اطلاعات | نقشه
ساحل کوشتر

ساحل کوشتر

ساحل کوشتر در 5 کیلومتری کوش آداسی قرار دارد، تا حدی یکی از مقبول‌ترین ساحل‌های در اطراف کوش آداسی است. این مکان 1 کیلومتر ساحل دارد. ساحل کوشتر توسط دولت محلی شناسایی و بازسازی شد و در سال 2000 بسیار جذاب‌تر و زیباتر در آمد. این ساحل زیبا دارای صندلی‌های حصیری تاشو، چتر‌های آفتابی، و...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

جزیره ساموس

جزیره ساموس یونان نزدیکترین جزیره به ترکیه است و یکی از جاذبه‌های گرشگری ترکیه است . خوشبختانه اگر با تور کوش آداسی سفر کنید ، می‌توانید از کوش آداسی فقط در مدت زمان کوتاهی به جزیره ساموس یونان بروید .
تور جزیره ساموس از تفریحات کوش آداسی است . از آوریل تا اکتبر(۱۲فروردین تا اول آبان) هر روزه کشتی ... ادامه مطلب
جزیره ساموس

غار کاراجا

غار کاراجا در کوش آداسی قرار دارد و یک غار بکر و زیبا به حساب میاید. از ان جا که رودخانه ای در غار کاراجا در کوش آداسی جریان ندارد،تبدیل به یک غار غیر فعال شده است. از شکاف‌های سقف غار کاراجا در کوش آداسی آب به صورت قطره قطره میچکد و سبب ایجاد نوع خاصی از سنگ‌های قطره ای میشود. غار کاراجا در کوش آداسی ... ادامه مطلب
غار کاراجا

پارک آبی آدالند کوش آداسی

در شهر کوش آداسی 3 پارک آبی وجود دارد. دو تای آنها در میان بزرگ‌ترین پارک‌های آبی اروپا قرار دارند. پارک آدالند (Adaland) در 4 کیلومتری و آکوا فانتزی (Aquafantasy) در 6 کیلومتری کوش آداسی قرار دارند و لانگ بیچ آکواریزورت (Longbeach Aquaresort) در 5 کیلومتری جنوب کوش آداسی واقع شده است و به اندازه دوتای ... ادامه مطلب
پارک آبی آدالند کوش آداسی

1- بهترین قیمت برای تورهای ترکیه تو خرداد ماه است. اگه بتونید برنامه تونو جوری آزاد کنید که ۲ یا ۳ روز قیل از تورها، سریع ثبت نام کنید، معمولا نرخ ویژه با قیمت‌های پایین گیر می‌یارین.
2- در مورد آژانس‌ها هم معمولا 2 یا 3 تا آژانس اصلی وجود داره که بقیه همه واسطه اونا هستند. تو سالهای مختلف فرق می‌کنه، اما فکر کنم برای ترکیه الی گشت و دلتابان بیشتر از بقیه فعالند.
3- حمل و نقل تو کوش آداسی گرونه، به خصوص تاکسی. البته مینی بوس هایی که اسمش دولموش هستش هم وجود داره اما اولا باید شماره‌ها و مسیرها رو یاد بگیرید و دوم اونکه تا حدود 9 یا 10 شب بیشتر کار نمی‌کنه. طبیعتا با دور شدن از شهر امکان رزرو تورها رو از دفاتر محلی به طور مستقیم، ندارید. ... ادامه مطلب

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

بهترین وقت سفر به شهرهای ترکیه (4)
کوش آداسی
یکی از خصوصیات کوش آداسی این است که هوای آن کاملاً مدیترانه ای است با تابستانهای گرم و زمستانهای نسبتاً سرد. حدود 300 روز در سال مردم به این شهر سفر میکنند و سواحل آن لذت میبرند.
اما بهترین فصل سفر به کوش آداسی از 15 خرداد الی 15 شهریور میباشد. ... ادامه مطلب

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

سارا حقیقت

سارا حقیقت یکشنبه 8 شهریور 94 - 11:41

ممنون از اطلاعات خوبتون

اطلاعات بیشتر...